مهر   |  علمی  |  

رشد اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان/ حمایت از فناوریهای آینده

دکتر سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عملکرد یک ساله صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: طی یک سال اخیر خدمات اعطا شده به شرکتهای دانش بنیان رشد قابل توجهی داشته است. رشد 4 برابری اعطای تسهیلات دانش بنیان وی خاطر نشان کرد: صف متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی با ابزارهای جدید طراحی شده در سال 98 شکسته شده به طوری که در سبد…

رشد اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان/ حمایت از فناوریهای آینده

دکتر سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص عملکرد یک ساله صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: طی یک سال اخیر خدمات اعطا شده به شرکتهای دانش بنیان رشد قابل توجهی داشته است.

رشد 4 برابری اعطای تسهیلات دانش بنیان

وی خاطر نشان کرد: صف متقاضیان دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی با ابزارهای جدید طراحی شده در سال 98 شکسته شده به طوری که در سبد تسهیلات ارائه شده به شرکت‌های دانش بنیان از آذر ماه 97 تا پایان بهمن 98 در مجموع 2379 میلیارد تومان قرارداد منعقد و مبلغ 2005 میلیارد تومان نیز تسهیلات پرداخت شده است که این امر نشان دهنده رشد 4.2 برابری اعطای تسهیلات  است. 

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تسهیلات پرداخت شده در این مدت از سه طریق صندوق‌های پژوهش و فناوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و سیستم منابع اهرمی ‌صندوق نوآوری نزد بانک‌های عامل صورت گرفته است، عنوان کرد: در این رابطه با همکاری 12 بانک بیش از سه برابر منابع اهرمی ‌به میزان 1519 میلیارد تومان با معرفی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات اعطا شده است.

وی تاکید کرد: همچنین با پرداخت 269 میلیارد تومان تسهیلات به 18 صندوق پژوهش و فناوری زمینه فعالیت گسترده این صندوق‌ها به عنوان عاملان صندوق نوآوری و شکوفایی در سراسر کشور فراهم شده است.  وی با بیان اینکه یکی از رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی در دوره جدید فعالیت هیئت عامل این صندوق، چابک‌سازی و بروکراسی‌زدایی از فرآیندهای ارائه خدمات و صدور ضمانت‌نامه برای شرکت‌های دانش بنیان است، گفت: این خدمت از جمله خدمات اولویت‌دار صندوق نوآوری و شکوفایی است که با تسهیل حضور شرکت‌های دانش بنیان در معاملات و مناقصات، زمینه تقویت توان تجاری شرکت‌های دانش بنیان را فراهم می‌کند.

ارائه ضمانت نامه بانکی به شرکتهای دانش بنیان 29 برابر گذشته

وی در خصوص کل مبلغ ضمانت‌نامه‌های صادر شده برای شرکت‌های دانش بنیان از آذر ماه 1397 تا پایان بهمن 98 گفت: این ضمانت نامه به ارزش 1085 میلیارد تومان بوده که این مبلغ بیش از 29 برابر کل عملکرد گذشته صندوق نوآوری و شکوفایی بوده است؛ صدور ضمانت‌نامه از طریق شبکه بانکی و مورد پذیرش تمامی ‌کارفرمایان با ایجاد شرایط ترجیحی برای شرکت‌ها انجام شده است.

وی تاکید کرد: فرآیندهای کاری مربوط به اعطای ضمانت‌نامه، بازنگری شده و میانگین زمان صدور ضمانت‌نامه به کمتر از یک هفته یعنی 25 درصد کمتر از زمان قبلی در دوره‌های گذشته کاهش یافته است.

سرمایه‌گذاری بیش از 148 میلیارد تومانی برای شرکتهای دانش بنیان

ملکی فر در ادامه با اشاره به مدل سرمایه گذاری در صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: در دوره جدید هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مدل سرمایه‌گذاری مستقیم بازنگری شده و مدل هم‌سرمایه‌گذاری و ضمانت سرمایه‌گذاری جایگزین آن شده است به طوری که در یک سال اخیر پس از بازنگری و طراحی مدل‌ها، در تاسیس 6 نهاد مالی خطرپذیر مشارکت و هم‌سرمایه‌گذاری در سبد 3 صندوق پژوهش و فناوری تصویب شده است. 

وی افزود: بر اساس آخرین گزارش در صندوق نوآوری و شکوفایی میزان سرمایه‌گذاری در دور جدید هیئت عامل صندوق، 148 میلیارد و 51 میلیون تومان بوده است.

ملکی فر  عنوان کرد: منظور از سرمایه‌گذاری و مشارکت در طرح‌ها، تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌های دانش بنیان و نوآور و مشارکت در سود یا زیان احتمالی این شرکت‌ها است. در سرمایه‌گذاری تعهدی برای بازپرداخت منابع دریافتی وجود ندارد و بدیهی است وثیقه‌ای نیز برای اصل یا فرع مبالغ تخصیص داده شده اخذ نخواهد شد. در این چارچوب صندوق در سود و زیان احتمالی برابر با سهم‌الشرکه خود سهیم است.

ملکی فر در خصوص مدل توانمد سازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز افزود: پرداخت کمک بلاعوض برای اخذ استانداردها و تاییدیه‌های داخلی و بین‌المللی، ثبت پتنت و حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و اعزام و پذیرش هیئت‌های تجاری از جمله خدمات توانمندسازی صندوق نوآوری و شکوفایی برای توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان در دوره جدید فعالیت هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی است. در دور جدید هیئت عامل خدمات توانمندسازی بیشتر و متنوع‌تر دنبال شده است. 

انعقاد تفاهم نامه های بیش از 4میلیارد تومانی

به گفته معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، خدمات توانمندسازی در سه بخش شبکه‌سازی و تبادل فناوری، شرکت در نمایشگاه‌ها و آموزش و مشاوره است.

وی افزود: گزارش عملکرد صندوق نوآوری وشکوفایی تا پایان بهمن 98 نشان می‌دهد که به صورت میانگین هر دو روز یک رویداد فناورانه در صندوق برگزار شده است، به این معنی که در بخش شبکه‌سازی و تبادل فناوری، 936 شرکت مشارکت داشتند و 12رویداد برگزار شده و 148 خریدار بزرگ برای محصولات شرکت‌های دانش بنیان تقاضا داشته‌اند و 4674 میلیارد تومان تفاهم‌نامه و قرارداد امضا شده است. 

وی افزود: 1070 شرکت از خدمات حضور در نمایشگاه‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در دور جدید هیئت عامل استفاده کرده‌اند و در 199 نمایشگاه حضور داشتند که از این تعداد 33 حضور نمایشگاهی به صورت پاویون شرکت‌های دانش بنیان بوده است و 17 هیئت تجاری پذیرش یا اعزام شده‌اند.

معاون توسعه نوآوری صندوق نواوری و شکوفایی اضافه کرد: علاوه بر آن 2349 شرکت نیز از خدمات آموزش و مشاوره صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کرده‌اند که این میزان شامل 23 هزار و 610 نفر ساعت آموزش، 1241 جلسه مشاوره و 43 جلسه عارضه‌یابی بوده است. 

حمایت از فناوریهای آینده

وی با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: مشارکت در حل مسائل اجتماعی، مشارکت در حل مسائل راهبردی، کمک هزینه تحقیق و توسعه و حمایت از فناوری‌های آینده از برنامه‌های آینده این صندوق برای تامین مالی و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان است. 

دانش بنیان نوآوری فناوری   اخبار برگزیده
  

بیانیه وزارت ورزش در واکنش به مصاحبه وزیر بهداشت/ لیگ در ابهاموزارت ورزش و جوانان پس از مصاحبه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی بیانیه ای تاکید کرد برای شروع مسابقات لیگ برتر تابع تصمیم مسئولان بهداشتی کشور است!
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت وزارت ورزش و جوانان ورزش 

  

اسامی شهرهای وضعیت قرمز کرونا در ایراناقتصاد نیوز:در روزهایی که خطر کرونا و شیوع آن توسط بسیاری از مردم فراموش شده و علیرغم فروکش کردن شیوع و مرگ و میر ناشی از این ویروس، برخی از شهرها و استان های کشور شرایط بدتری دارند و به اصطلاح در وضعیت قرمز هستند.
اقتصادنیوز درمان درآمد ایران 

  

خبر خوب ظریف چیست؟وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتماد وزارت خارجه ایران بازداشت 

  

مجلس قانونگذاری یا محفل اشعار تملق آمیز؛ مسئله این است!نماینده طرقبه در جلسه علنی این هفته مجلس شورای اسلامی اشعاری در مدح قالیباف و نمایندگان خواند! مجلس یازدهم کار خود را با حواشی جالبی شروع کرد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی محمدرضا گلزار دولت 

  

شانس برنده شدن در قرعه کشی فروش خودرو چقدر است؟مطابق اعلام دو شرکت ایران خودرو و سایپا تعداد 25 هزار دستگاه خودرو برای طرح فروش فوری در نظر گرفته شده اما شنیده ها حکایت از آن دارد تا این ساعت حدود 5 میلیون و 500 هزار نفر اقدام به پیش ثبت نام کرده و این آمار ساعتی در حال رکورد زنی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

ترکمنچای بانکی برای سهام عدالت؛ نظارت دولت کجاست؟روزنامه خراسان : برخی رسانه ها دیروز به نقل از گزارش های مردمی مدعی شدند که تعدادی از بانک ها به متقاضیان فروش سهام عدالت گفته اند در ازای فروش 30 درصد این سهام، تنها 450 هزار تومان به آن ها تعلق می گیرد. این موضوع با تکذیب سازمان خصوصی سازی مواجه شد...
مثلث سهام عدالت سهام دولت 

  

با افزایش و تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در واشنگتن،‌ رئیس جمهور آمریکا از انظار عمومی پنهان شده است.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

محمود احمدی نژاد اولین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400قدیری ابیانه، فعال سیاسی اصولگرا گفت: سفرهای مکرر احمدی نژاد، موج سفرهایش و شعارهایی که به راه می‌اندازد نظیر اینکه احمدی نژاد برگرد، زمینه سازی طرفدارانش و اظهارات مشاور رسانه‌ای او یعنی جوانفکر مبنی بر اینکه احمدی نژاد در انتخابات 1400 شرکت خواهد کرد همه نشان از تصمیم قاطع او برای حضور دارد ؛ اگرچه او تایید صلاحیت هم بشود رای نخواهد آورد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

کاهش شدید قیمت خودرو نسبت به روزهای اوجرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از کاهش 35 درصدی قیمت خودرو در بازار آزاد طی روزهای اخیر خبر داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه 80 درصد نقدینگی ناشی از شبه پول و سود بالای بانکی است، گفت: اگر دولت به این نتیجه برسد که دست در جیب بانک مرکزی نکند، قطعاً بر تورم فائق می‌آییم.
صراط دولت کاهش صادرات درآمد 

  

دلالان به دنبال ارزان‌خری سهم مردم14سال پیش دولت وقت اعلام کرد با ارائه سهام عدالت به توده مردم می‌خواهد ثروت عمومی را افزایش دهد.
۵۵ آنلاین بهزیستی هیئت دولت دولت 

  

نرخ ارز، دلار، یورو، طلا و سکه امروز سه شنبه 13 /03 /99 | آرامش در بازار ارز و طلااقتصاد نیوز: نرخ ارز در بازار تهران با نوسان همراه بود. قیمت دلار به 17620 تومان رسید و قیمت یورو 19,500 تومان شد. قیمت طلا در بازار تهران 726,100 تومان معامله شد و قیمت سکه نیز به 7,437,000 تومان رسید.
اقتصادنیوز نرخ ارز ارز دلار 

  

بانک مرکزی نرخ رسمی 47 ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ 11 ارز از جمله یورو نسبت به روز گذشته کاهش و قیمت 27 ارز از جمله پوند افزایش یافت.
صراط ارز بانک مرکزی بانک 

  

سریالی برای ندیدن؛ بچه مهندسِ لوس و شعارزده‌اقتصاد نیوز:سریالی که شبکه دو سیما برای ماه رمضان تدارک دیده بود به اعتقاد کارشناسان و بسیاری از مخاطبان بی محتوا ، غیر جذاب و همچنین اثری با فیلمنامه بسیار ضعیف بود.
اقتصادنیوز تلویزیون دانشجو خانواده