اعتماد   |  سیاسی  |  

تلاش برای مشارکت پایین مردم در انتخابات تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد

حسین کنعانی مقدم گفت: متاسفانه برخی از افراد و گروه‌ها از سال‌ها قبل دنبال مشارکت پایین هستند که این نوع رفتار تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد. به هر حال برخی شرایط برنده شدن را در انتخاباتی می‌بینند که مردم کمتری رغبت برای رای دادن داشته باشند.

تلاش برای مشارکت پایین مردم در انتخابات تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد

اعتمادآنلاین| انتخابات 1400 برای معرفی رییس دولت سیزدهم در شرایطی تا کمتر از 3 ماه دیگر برگزار می‌شود که کشور هم به لحاظ سیاسی و هم به لحاظ اجتماعی در حال تجربه کردن موقعیتی مملو از ابهام است. گروه‌های سیاسی تاثیرگذار این روزها در حالت بلاتکلیفی به سر می‌برند و اصولگرایان که برای برنده شدن در رقابت 28 خرداد خوش‌بین هستند و اصلاح طلبان که برای ماندن در متنِ مناسبات سیاسی و مدیریتی به تکاپو افتاده‌اند، در وضعیتی نامعلوم قرار دارند.

 

بیشتر شدن روز به روز نارضایتی عمومی که ناشی از کورتر شدن گره‌های معیشتی مردم است، باعث شده تا تحلیلگران رای به مشارکت پایین در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بدهند. آن هم در شرایطی که نظام به دلیل موانع‌ پرشماری که پیش روی خود می‌بیند، بیش از هر مقطع دیگری به مشارکت حداکثری احتیاج دارد تا بتواند، مسیر گذر از بحران را بدون مشکل طی کند.

 

حسین کنعانی‌مقدم، فعال سیاسی اصولگرا و دبیر کل حزب سبز ایران، در گفت‌وگویی با اعتمادآنلاین درباره فضایی سیاسی کشور در روزهای منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری و همچنین ضرورت مشارکت بالای مردم پاسخ می‌گوید.

 

***

 

* در حالی که کمتر از سه ماه به زمان انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 زمان باقی مانده، برخی تحلیل‌ها رای به برگزاری انتخاباتی سرد همچون انتخابات مجلس یازدهم در اسفند 98 می‌دهند. شما فضای انتخاباتی را از این دیدگاه چطور ارزیابی می‌کنید؟

 

شرایط نشان می‌دهد موانعی که بر سر راه قرار دارد را باید مورد توجه قرار بدهیم تا با پشتیبانی‌های لازم فضا را برای برگزاری انتخاباتی مطلوب و اثرگذار فراهم کنیم و نگذاریم آنهایی که می‌خواهند مردم را مایوس کنند، به هدف‌شان برسند. واقعیت چیزی جز این نیست که گروهی همه سعی‌شان را به کار می‌گیرند تا این تفکر را طوری به افکار عمومی تزریق کنند که رئیس‌جمهوری هیچ کاره است و رای‌ مردم بی‌نتیجه خواهد بود. همچنین باید این مساله را یادآورد شد که رفتار شورای نگهبان در تعیین صلاحیت نامزدهای انتخاباتی و همچنین ساختارهای اجرایی کشور در ایجاد نشاط و بالا رفتن انگیزه عمومی برای حضور در پای صندوق‌های رای موثر است. به همین دلیل تاکید موکد چیزی جز این نمی‌تواند باشد که همه ارگان‌ها و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی باید با اصلاحِ رفتار و دقت در تصمیم‌گیری مقدمات انتخاباتی با میزان رای حداکثری آماده کنند، بلکه نظام و دولت سیزدهم مسیری هموار را برای گذر از بحران‌ها پیش روی خود ببینند.

 

هر گرهی را می‌توان باز کرد

 

* کشور برای عبور از موانع متعدد، به چه شرایطی احتیاج دارد؟

هر مشکلی یک راه حل دارد و هر گرهی را می‌توان باز کرد. با توجه به فضای سردی که متاسفانه به وجود آمده و کرونا و مشکلات معیشتی مردم را به طور جدی گرفتار کرده است، باید منتظر باشیم و ببینیم چهره‌هایی که این روزها به عنوان کاندیداهای ریاست‌جمهوری مطرح می شوند، چه گفتمانی را به افکار عمومی تزریق خواهند کرد و اینکه گفتمان‌های جدید چه موجی را می‌تواند ایجاد کند. اما اگر قرار بر این باشد که با همین فرمان پر از اشتباه و خطاهای سهوی و عمدی جلو برویم، رییس‌جمهوری با حداقل رای روی کار خواهد آمد که نتیجه چنین حالتی چیزی جز رخوت و ماندگاری موانع ریز و درشت نخواهد بود و مردم همچنان روزگار سختی را به چشم خواهند دید.

 

احزاب و گروهای سیاسی به راحتی می‌توانند شور لازم را برای حضور مردم در انتخابات به وجود بیاورند

 

* در چنین فضای پر ابهام و تردیدی، گروه‌های سیاسی با توجه نشان دادن به چه الزام‌هایی می‌توانند در ترمیم فضای مخدوش شده تاثیرگذاری مثبتی از خود به جای بگذارند؟

 

بخش عمده‌ای از مرجعیت سیاسی در کشور به احزاب و گروهایی برمی‌‌گردد که هر کدام به طریقی وارد کنش سیاسی و اجتماعی شده‌اند. همچنین برخی از چهره‌های سیاسی هم که به دلایلی اعتماد عمومی را جلب کرده‌اند، می‌توانند در قالب مرجع تحرکاتی توام به نتیجه داشته باشند. یعنی اگر آنها وارد عرصه شوند با انجام دادن حرکت‌های تشویقی، به راحتی می‌توانند شور لازم را برای حضور مردم در انتخابات به وجود بیاورند. اما اگر این گروه‌ها به دلایلی در قبال مساله مهم انتخابات بی‌تفاوت باشند و کاری کنند که مردم نسبت به تاثیر رای خودشان ناامید شوند، اثری منفی در میزان مشارکت در انتخابات 1400 خواهد داشت.

 

برخی شرایط برنده شدن را در انتخاباتی می‌بینند که مردم کمتری رغبت برای رای دادن داشته باشند

 

*در چنین فضایی برخی به این امر متهم می‌شوند که تلاش می‌کنند انتخابات سرد و با مسارکت پایین برگزار شود.

 

متاسفانه برخی از افراد و گروه‌ها از سال‌ها قبل دنبال مشارکت پایین هستند که این نوع رفتار تناقضی آشکار با انقلابی‌گری دارد. به هر حال برخی شرایط برنده شدن را در انتخاباتی می‌بینند که مردم کمتری رغبت برای رای دادن داشته باشند، اما باید این مساله را در نظر گرفت که این شیوه هم با وطن‌دوستی و هم با تبعیت از مقام معظم رهبری منافات دارد و مردم هم از ماهیت بدخواهان مطلع خواهند شد.

 

اگر اصولگرایان همین روند فعلی را دنبال کنند و اشتباه‌های خود را اصلاح نکنند، به جایی نخواهند رسید

 

* به طور مشخص در انتخابات 1400 اصولگرایان با چه شرایطی روبرو هستند و آیا پتانسیل لازم را برای اثرگذاری دارند؟

 

جریان اصولگرایی در وهله اول باید در راستای معرفی یک گفتمان غالب در کشور تلاش کند و بعد از آن کابینه‌ای منسجم و رئیسی با صلاحیت برای دولت در نظر بگیرند تا از این طریق بتوانند بازگشتی مطلوب به عرصه دولت‌داری داشته باشند. البته این جریان باید سعی خود را به کار بگیرد تا جامعه را به این فهم برسانند که اگر اصولگرایان سر کار بیایند، مشکلات مردم کمتر خواهد شد. در غیر این صورت اگر همین روند فعلی را دنبال کنند و اشتباه‌های خود را اصلاح نکنند، به جایی نخواهند رسید. تشکل‌های اصولگرایی چون احساس می‌کنند برنده قطعی انتخابات هستند، مطالبه‌های مردمی را نادیده گرفته و بیشترِ وقت و انرژی خود را صرف رقابت‌های دورن جناحی می‌کنند. معلوم است، مردم آگاه به امور هستند و واکنش لازم را به این نوع  رفتار نشان خواهند داد.

 

اصلاح‌طلبان نیاز به اعتمادسازی دارند

 

* اصلاح‌طلبان چطور؟ به نظر می‌رسد جریان اصلاحات در شرایط کنونی به هر حال اوضاع خوبی ندارد.

 

اصلاح‌طلبان نیاز به اعتمادسازی دارند. به هر حال آنها با ریزش جدی رای روبرو هستند و به همین دلیل چهره‌های صاحب‌نظر اصلاح‌طلب از معرفی دوباره کاندیدای اجاره‌ای ناامید شده‌اند.

 

اصلاح‌طلبان مقدمات را برای رایزنی با شورای نگهبان و سایر ارگان‌های مرتبط فراهم کنند

 

* این گروه برای رفع دغدغه ردصلاحیت چه کاری می‌توانند انجام بدهند؟

 

اصلاح‌طلبان در قدم اول باید مقدمات را برای رایزنی با شورای نگهبان و سایر ارگان‌های مرتبط فراهم کنند تا از این طریق بتوانند از چهره‌های شاخصی که دارند، در رقابت انتخاباتی بهره ببرند. اصلاح‌طلبان همچنین می‌توانند تعداد کثیری از مهره‌های خود را وارد انتخابات کنند تا حتی بعد از ردصلاحیت‌ها، کَسی را داشته باشند که بتواند رای‌های بخشی از جامعه را جلب کند.

 

کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری باید شجاع و کاربلد باشد

 

* آیا انتخابات 1400 با سایر انتخابات‌هایی که تاکنون در کشور برگزار شده، فرقی دارد؟

 

از چه لحاظ؟

 

*از این لحاظ که کشور شرایط دشواری دارد و تهدیدها روز به روز بیشتر می‌شوند.

 

انتخابات آتی در حالی از راه می‌رسد که کشور مشکلات عدیده‌ای دارد و تحریم، تهدید، فشارهای اقتصادی و همچنین انفعال جریان‌های سیاسی در رابطه با مسائل داخلی، انباشتی از مصایب را به همه تحمیل کرده است. پس کسی که می‌آید تا مسئولیت قبول کند، قاعدتا باید هم شجاع و هم کاربلد باشد. دولتی که محصول مشارکت حدقلی باشد، پشتوانه لازم مردمی و در نتیجه کارآمدی موثری نخواهد داشت که همین پاشنه آشیلی می شود تا نظام در رویارویی با جهان نتواند دست بالا را داشته باشد.

 

 

چکیده گفت‌وگو با حسین کنعانی‌مقدم

 

 

-گروهی همه سعی‌شان را به کار می‌گیرند تا این تفکر را طوری به افکار عمومی تزریق کنند که رئیس‌جمهوری هیچ کاره است و رای‌ مردم بی‌نتیجه خواهد بود -اگر قرار بر این باشد که با همین فرمان پر از اشتباه و خطاهای سهوی و عمدی جلو برویم، رییس‌جمهوری با حداقل رای روی کار خواهد آمد -تشکل‌های اصولگرایی چون احساس می‌کنند برنده قطعی انتخابات هستند، مطالبه‌های مردمی را نادیده گرفته‌اند -اصلاح‌طلبان با ریزش جدی رای روبرو هستند -اصلاح‌طلبان تعداد کثیری از مهره‌های خود را وارد انتخابات کنند تا حتی بعد از ردصلاحیت‌ها، کسی را داشته باشند که بتواند رای‌های بخشی از جامعه را جلب کند -دولتی که محصول مشارکت حدقلی باشد، پشتوانه لازم مردمی و در نتیجه کارآمدی موثری نخواهد داشت

 

انتخابات ریاست جمهوری رقابت انتخاباتی انتخابات مجلس   اخبار برگزیده
  

"عملیات روانی انتخابات"من هم مثل بسیاری از فعالان مدنی و سیاسی نگران سرنوشت ایران و مردم هستم اما هیچ وقت معلول را بجای علت نمی نشانم.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری روزنامه روزنامه کیهان 

  

پدرخوانده‌ها را به وحدت تشویق می‌کنیم/ نبود نماینده حزبی زن در «شورای وحدت» نقصان بزرگی است/ چرا مشارکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری فقط به رأی دادن خلاصه شده؟/شورای نگهبان تفسیر روشن «رجل سیاسی» را ارائه دهددبیرکل جامعه زینب(س) در گفت‌وگو با ایلنا به تشریح آخرین فعالیت‌های این تشکل، حضور و فعالیت‌شان در شورای وحدت و نظر این مجموعه درباره حضور و مشارکت زنان در انتخابات‌ها پرداخت.
ایلنا شوراهای شهر شوراهای شهر و روستا بهار 

  

پس لرزه‌های یک تصمیم بورسی25 بهمن ماه سال 1399، دامنه نوسان بورس با هدف تعادل بخشی به بازار سرمایه از حالت متقارن مثبت و منفی پنج به حالت نامتقارن مثبت 6 و منفی دو درامد تا شاید ضمن اینکه ترمز هیجانات منفی در بازار کشیده شود، سهام داران نیز ضرر کمتری را متحمل شوند.
اقتصادنیوز ماه سرمایه سهام 

  

ایران و عربستان دور دوم مذاکرات خود را برگزار می‌کنندمنابع آگاه از برگزاری دور دوم مذاکرات میان ایران و عربستان خبر دادند.
ایلنا ایران ایران و عربستان وین 

  

پشت پرده فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربیمدیرکل صنایع حمل و نقل وزارت صمت گفت: این موضوع که قیمت خودروهای ایرانی در بازار خارجی کمتر از بازار داخلی است کاملا تکذیب می‌شود و رقم 1500 دلار برای برخی خودروها در بازار خارجی نیز صحت ندارد.
خودروتک خدمات پس از فروش ایران خودرو خودرو 

  

خبر مهم: پرسپولیس میزبان استقلال می‌شودبا شکست تیم استقلال و دیگر اتفاقاتی که در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا رخ داد، حالا دربی پایتخت در یک هشتم نهایی، جزو محتمل‌ترین مسابقات خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس استقلال فوتبال 

  

روحانی: واکسن پولی هم داریم«هیچ کشوری در دنیا واکسن را به مردم نفروخته‌است»؛ مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا این را می‌گوید و تأکید می‌کند «اگر واکسن پولی در ایران اجرایی شود، رتبه اول بی‌کفایتی در جهان را کسب می‌کنیم».
مثلث حسن روحانی درمان محمدرضا گلزار 

  

اگر قالیباف در انتخابات رای بیاورد چه بر سر مملکت خواهد آمد؟کامبیزنوروزی حقوقدان در کانال تلگرامی خود خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی در باره خطاهای او والیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق مجلس سوال کرد.
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه ریاست جمهوری 

  

محمدرضا خاتمی گزینه جدید اصلاح طلباندر حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت‌های اصلاح‌طلبان پس از گزینه‌های حذفی است
فردا اصلاح طلبان محمدجواد ظریف شورای نگهبان 

  

رصد بازدهی بازار خودرو با بررسی قیمت 7 پرتقاضابا نگاهی به منحنی قیمت خودروهای منتخب در بازه زمانی انتهای اسفند 99 تا آخر فروردین 1400، مشخص می‌شود بازار خودرو در این مدت نزدیک به 5/ 7 درصد بازدهی داشته است. در واقع اگر این خودروها را به‌عنوان یک سبد کلی محصول در نظر بگیریم، ارزش آن در انتهای فروردین، حدود هشت درصد نسبت به آخر اسفند بیشتر شده است.
خودروتک بازار خودرو خودرو قیمت 

  

«جبهه اصلاحات ایران» برای انتخاب کاندیدا وارد مصادیق نشده است/ فضا برای حضور نامزدهای متعدد فراهم نیست/ آقای خاتمی برای حضور در انتخابات با موانع رو‌به‌رو استدبیرکل حزب پیشرو اصلاحات ایران گفت: جبهه اصلاحات تاکنون نامزدی را برای حضور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب نکرده است.
ایلنا ایران انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

احمدی‌نژاد: 25 سال است در این مملکت خوردند و بردنداحمدی نژاد وقتی(درسال84) کاندیدا شد در صداوسیما گفت 25 سال است در این مملکت خوردند و بردند، من گفتم اگر حضرت امام بود و این حرف‌ها را می‌شنید می‌گفت صلاحیتش را تأیید نکنند. به‌خصوص اوایل انقلاب کسانی که در این مملکت کار کردند، واقعا افراد صادقی بودند و اگر توانستیم در جنگ‌ها و بحران‌ها بالا بیاییم، با وجود اینکه آمریکا این‌طور نمی‌خواست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رفتار زشت بازیکن پرسپولیس دوباره تکرار شد/ در انتظار تصمیم قاطع یحییدلیل احترام نگذاشتن به تصمیم یحیی از سوی برخی از بازیکنان پرسپولیس مشخص نیست و محمدحسین کنعانی‌زادگان هم حرکتش را تکرار کرد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو محمدرضا گلزار 

  

نماینده ایران در مذاکره با عربستان چه کسی بود؟خبرگزاری فرانسه در گزارشی به نقل از منابعی با تأیید دیدار طرف‌های سعودی و ایرانی در بغداد، هدف از آن را تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و تهران اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران عربستان فرانسه 

  

رؤسای قوا نامزد انتخابات نشوند/ اصولگرایان روی کاندیداتوری قالیباف به اجماع نمی‌رسند/ تعدد نامزدها همواره باعث شکست جریان اصولگرایی شده استدبیر سیاسی جبهه ایستادگی، گفت: توصیه من این بود که روسای قوا نامزد انتخابات نشوند؛ به لحاظ اینکه آن‌ها اکنون مسئولیت‌هایی که دارند که اگر به خوبی انجام دهند نفع آن برای مردم بیشتر است.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان رسانه 

  اخبار داغ
  

5نکته مهمی که باید درباره کرونا بدانیدآشنایی کامل با ویروس کرونا، می‌تواند ما را در مبارزه و غلبه بر این ویروس کمک کند.
اقتصادنیوز ویروس 

  

اقدام عجیب خانم پرستار برای دلگرمی بیماران کرونایی + عکسپرستاری در برزیل برای دلگرمی دادن به بیماران مبتلا به ویروس کرونا که در بیمارستان بستری هستند، اقدامی بسیار عجیب انجام داد.
اقتصادنیوز پرستار عکس برزیل 

  

قیمت سکه و طلا در روز جمعه سوم اردیبهشتقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بر اساس نرخ اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران 10 میلیون و 110 هزار تومان است.
فردا قیمت سکه و طلا جدول 

  

کرونا بیخ گوش پرسپولیسی هاافزایش تعداد مبتلایان به کرونا در گوآ باعث شده تا محدودیت‌های جدید در این ایالت اعمال و احتمال قرنطینه سراسری مطرح شود.
گسترش پرسپولیس ورزش دولت 

  

منتظر تحول جدی در بورس باشیدشاخص کل بورس در هفته اخیر 36 هزار و 296 واحد افت کرد و شاهد بازدهی منفی 3 درصدی بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟
گسترش شاخص پول وزن 

  

کرونا در کمین سرخ پوشان / فرجی به پرسپولیسی‌ها اضافه شدپرسپولیس امروز به مصاف گوآ هند می رود.
مملکت‌آنلاین پرسپولیس هند ایران 

  

پیش بینی تحولات بورس تهران در هفته اینده/ بازارِ ناکام! + نموداراقتصادنیوز: شاخص کل بورس در هفته اخیر 36 هزار و 296 واحد افت کرد و شاهد بازدهی منفی 3 درصدی بورس بودیم. آیا این روند در هفته آینده هم ادامه خواهد داشت؟
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

شگردهای کلاهبرداری در بورس لو رفتپر کردن و خالی کردن نوعی از کلاهبرداری در بازار سهام است که در آن برخی سرمایه‌گذاران (مانند کلاهبرداران) باعث می‌شوند که نرخ یک سهم به شکل مصنوعی بالا برود. دراین خصوص عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای‌عالی بورس به سرمایه‌گذاران در ایجاد صف‌های فروش مصنوعی در بازار بورس هشدار داد.
گسترش کلاهبرداری مجلس شورای اسلامی قوه قضاییه 

  

قیمت دلار و طلا صعودی می‌شود؟قیمت دلار در بازه زمانی یک سال گذشته، مهمترین دغدغه عمومی اقتصاد کلان ایران بود. از این جهت که صاحبان کسب‌وکارها برای خرید مواد اولیه، تعیین قیمت فروش در داخل و همچنین ارزش صادراتی کالاهای خود، نیازمند پایش مستمر این نرخ بودند و از سوی دیگر، خانوارها برای حفظ ارزش دارایی‌های خود در برابر تورم افسار گسیخته، در پی خریدهای جزئی ولی با دامنه فراگیری بالای ارز بودند.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

آمار تکان دهنده ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا /جان مردم در خطر استسلامت نیوز: به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با توجه به رشد بیماری و افزایش بی سابقه آمار ابتلا و مرگ و میر نسبت به زمان اوج اپیدمی در سال گذشته همه باید مسئولیت پذیر باشند تا زنجیره بیماری قطع شود...
سلامت‌نیوز خانواده ویروس تولد 

  

تقویت سیستم ایمنی با مولتی ویتامین، پروبیوتیک و امگا 3 در دوران کروناسلامت نیوز: بر اساس نتایج یک مطالعه بزرگ محققان احتمال می دهند مصرف مولتی ویتامین، امگا 3، باکتری های پروبیوتیک و ویتامین دی در دوران کرونا و به ویژه برای زنان مفید است و احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس، مطالعات مختلف اثر بخشی انواع ویتامین و تغذیه سالم را در کاهش احتمال ابتلا به کرونا تایید کرده اند...
سلامت‌نیوز سیستم ایمنی باکتری ویروس 

  

توصیه‌های کرونایی؛​​​​​​​ برای مراقبت از بیمار در خانه نیاز به استفاده از «گان» نیستسلامت نیوز: رعایت نکات بهداشتی مهم ترین عوامل در پیشگیری از بیماری کرونا به شمار می رود و رعایت دستورالعمل ها می تواند منجر به قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، طبق اعلام ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا سه عامل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست ها مهم ترین عوامل در قطع زنجیره کرونا به شمار می رود...
سلامت‌نیوز سلامت خانواده ویروس