شروع مسابقه‌ی افزایش حقوق کارمندان: از قوه قضاییه در آستانه‌ی انتخابات؟!

پایگاه خبی تحلیلی انصاف نیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان «طرح تسری فوق العاده خاص کارمندان سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به کارکنان اداری قوه قضاییه» مطرح کرده‌اند که در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده و کلیات آن نیز به تصویب رسیده است؛ طرحی که در آستانه‌ی انتخاباتی … نوشته شروع مسابقه‌ی افزایش حقوق کارمندان: از قوه قضاییه در آستانه‌ی انتخابات؟!...

شروع مسابقه‌ی افزایش حقوق کارمندان: از قوه قضاییه در آستانه‌ی انتخابات؟!

پایگاه خبی تحلیلی انصاف نیوز: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی را تحت عنوان «طرح تسری فوق العاده خاص کارمندان سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به کارکنان اداری قوه قضاییه» مطرح کرده‌اند که در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده و کلیات آن نیز به تصویب رسیده است؛ طرحی که در آستانه‌ی انتخاباتی با احتمال بالای پیروزی سیدابراهیم رئیسی رییس این قوه، سوال برانگیز شده است.

بنا بر اطلاعات دریافتی انصاف نیوز، نکاتی درباره‌ی این طرح قابل توجه است:

بر مبنای این طرح، فوق العاده خاصی برای کارکنان قوه قضاییه ایجاد خواهد شد که معادل 2٫5 تا 3 برابر امتیازات شغل و شاغل این کارکنان خواهد بود. امتیازات حق شغل و شاغل، حدود 90 درصد امتیازات احکام کارکنان دولت را تشکیل می‌دهد، برای همین با یک محاسبه‌ی عادی مشخص می‌شود حکم حقوقی این دسته از کارکنان می‌بایست با امتیاز 2٫5 الی 3 برابری محاسبه شود.این نوع قوانین تبعیض آمیز سابقه‌ای طولانی در نظام قانون گذاری کشور داشته و در سال 1391 نیز قانون تسری فوق العاده خاص کارمندان سازمان‌های پزشکی قانونی کشور و انتقال خون ایران به کارکنان سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، ولی آن قانون به دلیل ایجاد تبعیض فاحش بین حقوق کارکنان دولت و همچنین تأمین نشدن بار مالی آن، تا قبل از سال 1400 اجرا نشد، تا اینکه با کمک‌های ویژه‌ی رییس سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی، مقرر شده است که از ابتدای سال 1400 (بعد از گذشت 10 سال) اجرایی شود.در همین بین قوه قضاییه هم خواستار تسری این «تبعیض عجیب» به کارکنان اداری خود شده و نمایندگان مجلس هم این خواسته را به فوریت پذیرفته‌اند، اما این طرح ابهامات و سوالاتی را ایجاد کرده که پاسخ طراحان آن و رییس قوه قضاییه به این ابهامات و سوالات مشخص نیست:

اول: طرح این موضوع در آستانه‌ی برگزاری انتخابات واجد ابهام است و این شائبه را ایجاد می‌کند که آیا نمایندگان مجلس در راستای کمک به یکی از نامزدهای انتخابات و موفق نشان دادن کارنامه‌ی او و جلب رضایت کارکنان زیر مجموعه، چنین اقدامی را طراحی کرده‌اند؟!

دوم: آیا نمایندگان مجلس در مورد پایین بودن حقوق و مزایای سایر کارکنان دولت هم چنین نگاه حمایتی ویژه‌ای دارند؟ وقتی قانون حاکم بر حقوق و مزایای کارکنان دولت یکسان است، چرا و به چه دلیل باید امتیازات خاص و تبعیض آمیزی برای بخشی از کارمندان توسط قانون گذار در نظر گرفته شود آن هم امتیازاتی که سبب افزایش فاصله و تبعیض فاحش بین کارکنان دولت خواهد شد. کارمندان قوه قضاییه چه تفاوتی با کارکنان وزارت آموزش و پروش، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست و سایر دستگاه‌های اجرایی کشور دارند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی چنین تبعیضی را برای آنان ایجاد کرده‌اند؟

سوم: بر فرض موافقت دولت با تأمین بار مالی بسیار زیاد این طرح، طراحان و پیشنهاد دهندگان چه پاسخی به سیل مطالبات کارکنان و بازنشستگان سایر دستگاه‌های اجرایی برای تسری این تبعیض به آنان خواهند داشت؟ آیا این اقدامات و فضا سازی‌ها به نوعی تحریک سایر کارکنان دولت به اعتراض در برابر تبعبض در پرداخت حقوق و مزایا نیست؟ بازنشستگانی که به تازگی حقوق آنان بهبود یافته و به شاغلین نزدیک شده است، چه عکس العملی در مقابل تصویب این قوانین ناعادلانه دارند؟

چهارم: رییس قوه قضاییه که مدعی اقامه‌ی عدل و داد در کشور است، چگونه با طرح چنین پیشنهاد تبعیض آمیزی موافقت کرده، که کارکنان قوه تحت مدیریت خود از امتیاز 3 برابری در دریافت حقوق نسبت به سایر کارکنان دولت برخوردار شوند؟ آیا قبل از طرح این پیشنهاد عواقب اجتماعی آن در نظر گرفته شده است؟ چه کسی پاسخگوی انتقادات چند میلیونی کارکنان دولت در مقابل تبعیض بوجود آمده خواهد بود؟ این در حالی است که همه در یک کشور کار می‌کنند و بر اساس یک قانون حقوق می‌گیرند، آیا این اقدامات از منظر رییس دستگاه عدلیه، مصداق تبعیض و برقراری حقوق ناعادلانه نیست؟

قانون مدیریت خدمات کشوری سالها به صورت آزمایشی اجرا شده و بدون تغییر دائمی شده است بنا به نظر کارشناسان، واجد نواقصی است؛ آیا نمایندگان مجلس آن را اصلاح و تکمیل خواهند کرد و بساط قوانین تبعیض آمیز که هر دستگاه به تناسب قدرت و لابی که دارد، برای کارکنان خود تصویب می‌شود را جمع خواهند کرد؟

بنا بر تجربه‌ی گذشته، افزایش حقوق عده‌ای خاص از کارکنان دولت، موجب ایجاد مسابقه‌ی افزایش حقوق در کشور خواهد شد و دستگاه‌ها و مدیران و حتی کارکنان در رقابتی تنگاتنگ به دنبال لابی برای کسب امتیاز خاص و فوق العاده‌ای ویژه برای خود هستند. آیا مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه شروع کننده‌ی این مسابقه خواهند بود؟

انتهای پیام

برچسب هاافزایش حقوق کارمندان قوه قضاییه مجلس کارمندان قوه قضاییه

ایران مجلس شورای اسلامی وزارت جهاد کشاورزی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

«اکونومیست»، نشریه انگلیسی نوشته است که زلاندنو و ژاپن توانسته‌اند خیز بلند ویروس کرونا را مهار کنند و شهرهایشان را در رده‌های بالای امن‌ترین شهرهای جهان در برابر کرونا، قرار دهند.
نامه نیوز سکه و طلا دلار ترامپ 

  

تحویل بورس به دولت با وضعیت بسیار اسفناکیک روزنامه اقتصادی اصلاح‌طلب می‌گوید دولت روحانی، بازار بورس را در شرایطی وخیم به دولت بعدی تحویل می‌دهد.
فردا دولت روزنامه ماه 

  

چقدر احتمال دارد پس از واکسیناسیون کرونا بگیریم؟«یکی از سؤالاتی که تقریبا تمام افراد پس از دریافت واکسن مطرح می‌کنند، این است که از این به بعد چقدر در معرض خطر خواهیم بود؟»
برنا واکسیناسیون 

  

افزایش احتمال ابتلا به کرونا با چاقیحتی در جوانان ، داشتن BMI بالا یک عامل خطر برای مشکلات بهداشتی ناشی ازکووید 19 است.
۵۵ آنلاین فشار خون بالا چاقی جوانان 

  

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن، خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
۵۵ آنلاین ایران مرکز آمار ایران گرانی 

  

آیا واقعا گیاهخواری بر ابتلا به نوع حاد کرونا موثر است؟گروهی از متخصصان انگلیسی بر اساس آزمایشات جدید مدعی شدند که احتمال ابتلا به نوع وخیم کوویدـ‌19 در افرادی که برنامه غذایی گیاهی دارند مانند گیاهخوارها و وگان‌ها (گیاهخواری مطلق) یا افرادی که تنها از گوشت ماهی تغذیه می‌کنند، بسیار پایین می‌آید.
برنا گیاهخواری گوشت تغذیه 

  

به زودی چند میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور می‌شود به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا شانه ساز، در حاشیه مراسم امضای تفاهم نامه با شورای عالی مناطق آزاد تجاری، اظهار داشت: در طول این هفته نخستین محموله میلیونی واکسن‌های داخلی با نظارت مستقیم وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو مجوزهای لازم را دریافت می‌کنند و برای مصرف عموم در اختیار معاونت بهداشت قرار می‌گیرند. وی گفت: برای تزریق دوز دوم واکسن سالمندان نیازی نیست حتماً همان برند دوز اول…
مهر واردات مناطق آزاد روسیه 

  

روند واکسیناسیون کرونا در ایران؛ از توقف موقتی واکسیناسیون تا تزریق واکسن برکت به جای دُز دومبه دلیل تاخیر در واردات واکسن، واکسیناسیون و تزریق دوز اول به صورت موقت متوقف شده است و برخی از تزریق واکسن ایرانی به جای دز دوم صحبت می‌کنند.
برنا واکسیناسیون ایران واردات 

  

محسن کیایی هم کرونا گرفت +عکسپوریا رحیمی سام با انتشار این استوری از ابتلای محسن کیایی به کرونا خبر داد.
۵۵ آنلاین عکس 

  

همتی: وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می‌کنمنامزد انتخابات ریاست‌جموری گفت:در صورتی که رئیس جمهور شوم وضع بازار بورس را در یک ماه بعد از آن خوب خواهم کرد و برای آن برنامه دارم.
نامه نیوز گرانی بیکاری زمین 

  

شکاف بی سابقه در قیمت یورو/ رشد همزمان قیمت سکه و دلار+ نموداراقتصادنیوز: امروز 23 خرداد 1400 قیمت سکه امامی نسبت به عصر دیروز 1.9 درصد رشد کرد، شکاف بین قیمت یورو در سنا و بازار آزاد به صورت غیر متعارفی کوچک شد و افزایش عرضه دلار متشکل، رشد قیمتی این ارز در بازار آزاد را تعدیل کرد
اقتصادنیوز قیمت یورو دلار 

  

خبر مهم درباره پرداخت تسهیلات کرونایی + جزئیاتبانک مرکزی، مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب‌وکارهای به شدت آسیب دیده از کرونا را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

عرضه اولیه های این هفته بورس کدامند؟ + جدولعرضه اولیه سهام «شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری» با نماد «ومدیر» روز چهارشنبه (26خرداد ماه) در بورس تهران انجام می‌شود.
گسترش بورس تهران جدول سهام 

  

جزییاتی از نشست خبری انتشار صورت‌های مالی سازمان بورسجلسه پرسش و پاسخ درباره صورت‌های مالی منتشر شده سازمان بورس و اواق بهادار امروز 23 خرداد 1400 با حضور مدیر امور مالی و معاونت اجرایی سازمان بورس در محل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برگزار شد.
شما‌نیوز سازمان بورس و اوراق بهادار مالیات بودجه