ایلنا   |  گوناگون  |  

انتظار برای تبدیل به قانون شدنِ «طرح ساماندهی» قبل از پایان مرداد/ بزرگترین خدمت به کارگران کشور حذف پیمانکاران است

رامین اناری گفت: مجلس باید یکبار برای همیشه همت کند و دست پیمانکاران و واسطه‌ها را از بودجه ملی کوتاه کند؛ مجلس با تصویب و ابلاغ این طرح، انقلابی بودن را در عمل ثابت می‌کند.

انتظار برای تبدیل به قانون شدنِ «طرح ساماندهی» قبل از پایان مرداد/ بزرگترین خدمت به کارگران کشور حذف پیمانکاران است

رامین اناری گفت: مجلس باید یکبار برای همیشه همت کند و دست پیمانکاران و واسطه‌ها را از بودجه ملی کوتاه کند؛ مجلس با تصویب و ابلاغ این طرح، انقلابی بودن را در عمل ثابت می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از پایان یافتن بررسی جزئیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در این کمیسیون خبر داده‌اند؛ ظاهراً جزئیات طرح ساماندهی هفته آینده به صحن خواهد آمد.

دهم مرداد، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از اتمام بررسی جزئیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در آینده نزدیک خبر داد و تاکید کرد: تمام تلاش کمیسیون بر این است که این طرح در اسرع وقت به صحن مجلس آمده و به تصویب برسد.

ولی اسماعیلی درباره آخرین وضعیت طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، بیان کرد: کمیسیون اجتماعی با جدیت تمام این طرح را در دستور دارد و جلسات کارشناسی کمیته تخصصی بررسی جزئیات این طرح مرتبا تشکیل می‌شود و همین هفته برای جمع‌بندی نهایی، این طرح در صحن کمیسیون اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. از آنجا که مطالبه عمومی برای تصویب این طرح بالا است، تمام تلاش ما بر این است تا در اسرع وقت این طرح را به صحن علنی مجلس بیاوریم.

کلیات این طرح پیشتر در خردادماه با اکثریت قاطع نمایندگان مجلس به تصویب رسید اما به دلیل دوشوری بودن، طرح برای بررسی بیشتر جزئیات و تصویب ریزه‌کاری‌ها، دوباره به کمیسیون اجتماعی بازگشت؛ حالا با پایان یافتن بررسی پیشنهادات و قطعی شدن جزئیات طرح در کمیسیون اجتماعی، زمینه‌های اجرایی شدن طرح تا حدود زیادی فراهم آمده است؛ امروز فقط یک مرحله باقی مانده است: آمدن جزئیات طرح به صحن علنی و تصویب آن؛ بعد از آن، دیگر «ساماندهی» طرح نیست و تبدیل به قانون خواهد شد. اجرایی شدن ساماندهی به معنای حذف کامل پیمانکاران در تمام نهادهای دولتی، عمومی و خصولتی خواهد بود؛ در عین حال مقدمات اجرای تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی این ارگان‌ها و نهادها فراهم می‌شود.

طرح بار مالی ندارد

انتظار برای اخبار خوب قبل از پایان مرداد

اما آیا در آخرین مراحل تصویب نهایی طرح، حامیان قدرتمند پیمانکاران به میدان نخواهند آمد؛ آیا بعد از ماه‌ها انتظار، بالاخره اجازه‌ی حذف پیمانکاران را می‌دهند؛ رامین اناری (نماینده کارگران قراردادی و شرکتی سراسر کشور) در این رابطه می‌گوید: الان در مرحله‌ای هستیم که کمیسیون اجتماعی مجدانه و مصرانه در ارتباط با طرح ساماندهی جلسه می‌گذارد و موانع را از سر راه طرح برمی‌دارد؛ شاید در دولت این طرح هنوز مخالفانی داشته باشد؛ مشخصاً مدیران سازمان امور استخدامی با استناد به اصل 75 قانون اساسی مدعی هستند که طرح بار مالی برای دولت دارد؛ این در حالیست که محاسبات دقیق کمیسیون اجتماعی مجلس نشان داده است که نه تنها سربار مالی در کار نیست بلکه با تصویب طرح ساماندهی، هزینه‌های دولت به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه «انشالله در هفته‌های آتی خبرهای بسیار خوب از مجلس می‌شنویم.»  ادامه می‌دهد: امیدواریم طبق وعده‌ای که رئیس مجلس داده و قول‌هایی که نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی داده‌اند، قبل از پایان مردادماه، این طرح به قانون تبدیل شود و بعد از ماه‌ها انتظار، بالاخره دست مفسدان و دلالانی که سالهای طولانی خون کارگران را مکیده‌اند به کلی کوتاه شود.

اناری در ادامه می‌گوید: سازمان امور استخدامی مدام آمار و ارقام از کشورهای دیگر ارائه می‌دهد و مقایسه می‌کند؛ ای کاش به جای آمار مثلاً فرودگاه‌های کشورهای خارجی، آمار نیروهای شرکتی و قراردادی آن کشورها را بدهند تا بدانیم در کدام کشور مترقی، نیرویی که ماهیت کارش دائمی و مستمر است، زیر سلطه‌ی پیمانکار کار می‌کند و نصف درآمدش را یک واسطه به جیب می‌زند؛ از رئیس جمهور انتظار داریم به مساله تبدیل وضعیت نیروها و تصویب طرح ساماندهی با جدیت ورود کنند و همانطور که قبلاً چندین بار تذکر داده اند، در این مرحله نیز خواستار همکاری تمام زیرمجموعه‌های دولت با کمیسیون اجتماعی مجلس شوند تا کار تصویب طرح ساماندهی قبل از پایان مرداد به سرانجام برسد.

هشدار:

بسیاری از ارگان‌ها دست به تعدیل نیرو زده‌اند

نماینده کارگران شرکتی و قراردادی اضافه می‌کند: الان برخی از سازمان‌ها، ارگان‌ها و خصولتی‌ها که نیروهای قراردادی و شرکتی دارند، دست به تعدیل نیرو زده‌اند یا اینکه نیروها را تغییر قرارداد می‌دهند؛ قبلاً هم کمیسیون اجتماعی مجلس هشدار داده بود که با این رفتارها برخورد قانونی می‌شود؛ در این مرحله از نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی استدعا داریم به این مساله با جدیت بسیار ورود کنند و حفظ نیروهای نهادها را در دستور کار قرار دهند؛ این اتفاق یک ظلم آشکار در حق نیروهاست؛ بسیاری از نهادها چون مطلع شده‌اند که طرح ساماندهی به زودی تبدیل به قانون و ابلاغ می‌شود، نیروهای قدیمی شرکتی و قراردادی را تعدیل می‌کنند و نیروهای جدید خودی از بیرون می‌آورند و جایگزین می‌کنند تا رسمی شدن، نصیب نزدیکان و خودی‌های خودشان شود؛ این کار یک بی‌عدالتی آشکار در حق نیروهای زحمتکش قراردادی و شرکتی است؛ بدون تردید در این برهه زمانی هیچ نهادی نباید حق تعدیل نیرو داشته باشد.

اناری در ادامه می‌گوید: امیدواریم در راستای اجرای مبارزه با فسادِ بدون ملاحظه که از منویات مقام معظم رهبری است و بارها بر آن تاکید داشته‌اند، نمایندگان مجلس هرچه زودتر بررسی جزئیات طرح را به پایان برسانند و این طرح را با تصویب در صحن علنی، برای تمام نهادهای دولتی، عمومی، نیمه دولتی و خصولتی کشور تبدیل به قانون کنند. مجلس باید یکبار برای همیشه همت کند و دست پیمانکاران و واسطه‌ها را از بودجه ملی کوتاه کند؛ مجلس با تصویب و ابلاغ این طرح، انقلابی بودن را در عمل ثابت می‌کند. شکی نیست که امروز بزرگترین خدمت به کارگران کشور، حذف پیمانکاران است همان شرکت‌های دلالی که بدون هیچ تخصص و تبحری، زمام امور صنایع و کارگران را در دست گرفته‌اند و مدام جیب‌های خود را پرپول‌تر می‌کنند.

مطالبه‌گری را با قدرت ادامه می‌دهیم

او در پایان با تاکید بر اینکه «این روزها چشم امید همه کارگران به کمیسیون اجتماعی مجلس شورا دوخته شده» اضافه می‌کند: ما با قاطعیت پیگیر تصویب و ابلاغ طرح هستیم و همانطور که بارها تاکید کرده‌ایم هیچ تکمله و تبصره‌ای نمی‌تواند جای طرح ساماندهی را بگیرد؛ خواسته نیروهای شرکتی و قراردادی دولت، کاملاً مشخص است، فقط تصویب طرح ساماندهی. بدون تردید مطالبه‌گری تا زمان تصویب جزئیات طرح و تبدیل شدن آن به قانون ادامه خواهد داشت؛ ما به هیچ وجه کوتاه نمی‌آییم و از همه مجاری قانونی مطالبه برحق خود را دنبال می‌کنیم؛ انتظار میلیون‌ها خانواده کارگری سراسر کشور این است که با تصویب طرح قبل از پایان مرداد، در نیمه دوم سال حضور پیمانکاران در تمام نهادها غیرقانونی شود، نیمه‌ی دوم همین امسال، واسطه‌هایی که سال‌ها شیره جان نیروی انسانی را مکیده و فربه شده‌اند، بساط خود را جمع کنند و برای همیشه بروند.

انتهای پیام/

قانون مجلس شورای اسلامی کمیسیون اجتماعی مجلس   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

مافیا تعیین کننده‌ی قیمت کاغذ است نه قیمت دلار!یک فعال حوزه‌ی انتشارات در بازار تهران می‌گوید که از شنبه‌ی هفته‌ی قبل قیمت کاغذ به یکباره با یک افزایش کم سابقه مواجه شده است. او در تماس با انصاف نیوز با ابراز نگرانی ازین افزایش قیمت ناگهانی گفت: «تا دو هفته قبل قیمت 950 هزار تومان بود؛ از شنبه بطور ناگهانی با قیمت یک … نوشته مافیا تعیین کننده‌ی قیمت کاغذ است نه قیمت دلار! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز مافیا قیمت افزایش قیمت 

  

رنگ بندی جدید کرونایی کشور 28 مرداد / افزایش شهرهای قرمز + عکساقتصادنیوز: براساس آخرین به‌روز‌رسانی‌های رنگ بندی کرونایی کشور در 28 مرداد 1401، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از 78 به 106 افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ عکس 

  

چرا بعد از بیماری کرونا ریزش مو میگیریم؟با اینکه هنوز پرسش‌های پاسخ‌داده‌نشده بسیاری درباره این ریزش موی مرتبط با کووید وجود دارد، کارشناسان می‌گویند خبر خوب این است که ظاهرا این ریزش مو گذرا است و متخصان بالینی باید به بیماران اطمینان خاطر دهند که موهایشان به احتمال بسیار زیاد دوباره خواهد رویید.
۵۵ آنلاین مو بارداری استرس 

  

رونق یا رکود؟ مسئله بورس تهران این است!اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 3 هزار و 639 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 525 میلیاردی هفته پیشین، رشد 44 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

فوت 66 نفر در 24 ساعت گذشته به علت ابتلا به کروناوزارت بهداشت اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 66 نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند.
برنا وزارت بهداشت 

  

جدیدترین آمار کرونا ( 28 مرداد)وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت آموزش ویروس 

  

شوک برجامی به بازار؛ ریزش قیمت خودروهای داخلی + جدولاقتصادنیوز: پرونده بازار خودرو در آخرین هفته مردادماه 1401 با ریزش یک تا هفت میلیونی قیمت بسته شد؛ ریزشی که شامل تمام خودروهای ارزیابی شده سایپا و پرتیراژهای ایران خودرو می شود.
اقتصادنیوز بازار خودرو قیمت جدول 

  

3690 نفر مورد جدید کرونا در ایراندر شبانه‌روز گذشته 3690 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 66 بیمار نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.
ایلنا ایران وزارت بهداشت 

  

پیش بینی جذاب درباره آینده قیمت سکهکشتی‌آرای با بیان "قیمت سکه نسبت به پایان وقت دیروز 600هزار تومان کاهش یافته است"، گفت: احتمال بازگشت قیمت سکه به مرز 13میلیون تومان وجود دارد.
خودروتک قیمت ارز قیمت بازار طلا و ارز 

  

ابتلای بیش از 599 میلیون نفر به کویید 19 در جهان/آمریکا در صدر قربانیان کرونابنابر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به این بیماری در جهان تاکنون به 599 میلیون و 104 هزار و 403 نفر رسیده است.
برنا 

  

ترمز خروج پول از بورس کشیده شددر مجموع کل هفته اخیر 420 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 84 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش افت 3.5 درصد داشته است.
گسترش پول سرمایه سهام 

  

کاهش قابل توجه قیمت سکه در بازارنایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: سکه طرح قدیم یک میلیون تومان، سکه طرح جدید 900 هزار تومان کاهش، نیم سکه و ربع سکه 400 هزار تومان و سکه یک گرمی 100 هزار تومان کاهش قیمت هفتگی را ثبت کردند.
گسترش کاهش قیمت ها قیمت سکه و طلا 

  

قیمت خودرو امروز 28 مرداد 1401/ ارزانی خودرو در راه استشش ماه است که بازار خودرو در رکود به سر می‌برد؛ اگر نتیجه مذاکرات مثبت شود، قیمت دلار به صورت موقتی کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند باعث افت قیمت خودروهای خارجی و حتی داخلی شود.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو