ایلنا   |  اجتماعی  |  

کم‌لطفی مدیریت شهری نسبت به استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه/ منابع درآمدی شهرداری توسط سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه بلعیده می‌شوند/ عملیات مالی، استخدام‌ها و نظام‌های تصمیم‌گیری در هاله‌ای از ابهام

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران معتقد است؛ نسبت به حضور استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه در مدیریت شهری به نوعی کم‌لطفی شده و باید نقش بهتر و موثرتری در شهرداری تهران داشته باشند.

کم‌لطفی مدیریت شهری نسبت به استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه/ منابع درآمدی شهرداری توسط سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه بلعیده می‌شوند/ عملیات مالی، استخدام‌ها و نظام‌های تصمیم‌گیری در هاله‌ای از ابهام

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران معتقد است؛ نسبت به حضور استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه در مدیریت شهری به نوعی کم‌لطفی شده و باید نقش بهتر و موثرتری در شهرداری تهران داشته باشند.

«حامد مظاهریان» معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورا شهرداری تهران در پاسخ به این سوال که چرا شهرداری از استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه به منظور افزایش درآمد و خروج شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته‌اش از وضعیت فعلی حمایت نمی‌کند؟ گفت: در دو سال باقی‌مانده از این دوره مدیریت شهری یکی از محورهایی که مورد توجه قرار خواهد گرفت، توجه به استارت‌آپ‌ها است؛ این باور وجود دارد که آنها می‌توانند بسیاری از مسائل شهری در حوزه درآمد و کاهش هزینه‌ها را حل کنند و کیفیت خدمات ارائه شده را ارتقاء دهند.

نسبت به حضور استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه در مدیریت شهری کم‌لطفی شد

وی با اشاره به بند یک ماده 63 برنامه سوم توسعه شهر تهران به عنوان سند بالادستی مدیریت شهری گفت: توجه به کسب و کارهای نوین دانش‌بنیان یکی از اقداماتی است که شهرداری در راستای ساماندهی صنوف و مشاغل در شهر باید به آن توجه کند.

مظاهریان با بیان اینکه شرکت‌های نوآفرین بیشتر از این می‌توانند در مدیریت شهری حضور داشته باشند، تاکید کرد: به نظر من نسبت به حضور استارت‌آپ‌ها و ایده‌های فناورانه در مدیریت شهری به نوعی کم‌لطفی شد و باید نقش بهتر و موثرتری در شهرداری تهران بگیرند.

به گفته معاون شهردار تهران، توجه به شرکت‌های نوآفرین بیشتر خواهد شد و امیدواریم در دو سال آینده این اتفاق بیفتد.

«محمد سالاری» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چرا از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها برای خارج کردن سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران از این وضعیت استفاده نمی‌شود تا زودتر از سلسله مراتب طولانی حسابرسی ‌امکان رسیدن به درآمد برای آنها فراهم شود؟ گفت:  شرکت‌های تابعه شهرداری می‌توانند مبتنی بر رویکردهای نوینی که اکنون در دنیا و کشور در حوزه‌های استارت‌آپی و دانش بنیان وجود دارد، با سازوکارها و مکانیزم‌های شفاف با مجموعه‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی مشارکت داشته باشد.

شورای شهر برای حضور استارت‌آپ‌ها در سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری ورود کند

عضو شورای شهر تهران ادامه می‌دهد: شورای شهر باید در این حوزه به سرعت تصمیم‌گیری کند، زیرا زمینه فراهم است که این شرکت‌ها از روال سنتی خارج و مبتنی بر رویکردهای خلاقانه و نوآورانه و مبتنی بر ایده‌های نوین اداره شوند و از این طریق شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری را از حیات خلوتی خارج کنیم و به محلی برای تولید درآمد در شهرداری تبدیل کنیم.

سالاری تاکید می‌کند: فارغ از حمایت مالی،‌ حمایت معنوی از این شرکت‌ها بسیار مهم است، این شرکت‌ها می‌توانند با رویکرد شرکت‌های دانش بنیان  در دنیا و جهان به این سمت حرکت کنند و این باید از اولویت‌های جدی شورای شهر تهران باشد.

سازوکار عملیات مالی، استخدام‌ها و نظام‌های تصمیم‌گیری در هاله‌ای از ابهام

وی در ادامه با اشاره به ریشه مشکلات سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران افزود: سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران در راستای هدفی که قانون برای تشکیل آنها مشخص کرده، عمل نمی‌کنند و به جرات می‌توان گفت که غالب سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران به حیات خلوت شهرداری تبدیل شده‌اند، به نوعی که هم سازوکار تصمیم‌گیری در آنجا و هم سازوکار عملیات مالی، استخدام‌ها، حسابرسی و اساسا مجموعه نظام‌های تصمیم‌گیری سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران در هاله‌ای از ابهام است.

او ادامه داد: بسیاری از این شرکت‌ها و سازمان‌ها تشکیل شدند تا فارغ از مقررات حاکم بر شهرداری بتوانند مبتنی بر قانون اداره شرکت‌ها و موسسات تجاری در کنار شهردار تهران به عنوان یک نهاد عمومی قرار گیرند و به تامین منابع مالی و ایجاد درآمدهای بیشتر کمک کنند، اما عملا در یک برآورد کلی این سازمان‌ها و شرکت‌ها نه تنها در این ماموریت موفق نبوده‌اند، بلکه حتی موجبات ایجاد مشکلاتی برای شهردار نیز شده‌اند. این شرکت‌ها بخشی از منابع درآمدی شهرداری را می‌‌بلعند و اداره این شرکت‌ها و سازمان‌ها به یک چالش اساسی تبدیل شده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی تاکید کرد: باید در ساماندهی شرکت‌ها و سازمان‌های شهرداری تهران تصمیم‌گیری بنیادی انجام شود و برای بازگشت آنها به ریل اصلی و تجمیع برخی از این شرکت‌ها با یکدیگر اقدام شود.

بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه باید منحل یا تجمیع شوند

سالاری خاطرنشان کرد: مشکل مدیریت شهری این است که نیروی انسانی بسیار گسترده‌ای دارد که در این سازمان‌ها متمرکز است و تعدیل آنها تبعات سوئی برای آنها و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کند. اگر این مشکل را نداشتیم بسیاری از این سازمان‌ها و شرکت‌ها باید در یک جلسه شورا منحل یا تجمیع می‌شدند.

 سالاری با اشاره به رای شورای شهر مبنی بر عرضه سرمایه شرکت‌های تابعه شهرداری در بورس به منظور شفاف‌سازی فعالیت‌ها گفت: سرمایه این شرکت‌ها در بورس در شفاف‌سازی تصمیم‌گیری‌های این سازمان‌ها و شرکت‌ها،‌ فرایندهای عملیات مالی و از طرفی چابک‌سازی آنها و مهمتر از همه رقابتی کردن و ایجاد یک بستر برای ارزیابی درست عملکرد انجام شده است. اگر تمهیدات لازم برای ورود آنها به بورس فراهم شود،‌ تمام نظام‌های تصمیم‌گیری آنها در یک فضای شفاف و رقابتی صورت می‌گیرد و در این صورت به عنوان شورای شهر و شهرداری می‌توانیم ارزیابی درستی از عملکرد مدیران این سازمان‌ها و شرکت‌ها داشته باشیم.

اما از بین سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران،‌ تنها سهام شرکت‌ها در بورس عرضه می‌شود و سازمان‌ها از این عرضه مستثنی هستند،‌ یعنی حرکت بر روی ریل شفافیت و چابک‌سازی تنها برای شرکت‌های وابسته به شهرداری است و سازمان‌ها از آن مستثنی هستند.

حسابرسی سازمان‌های وابسته به شهرداری تهران شفاف نیست

سالاری درباره که چرا تنها سهام شرکت‌ها در بورس عرضه می‌شود و سازمان‌ها از این عرضه مستثنی هستند، گفت:  امکان ورود سازمان‌های شهرداری به بورس را حذف کردیم، زیرا حسابرسی آنها مشکلاتی دارد و حداقل یکی از الزامات این است که دو دوره حسابرسی شفاف توسط حسابرسان سازمان حسابرسی کشور داشته باشند و مقرارتی از این دست وجود دارد که اگر بخواهند به آنها برسند چندین سال زمان می‌برد. در نتیجه با توجه به مقرراتی که برای ورود به بورس و فرابورس وجود دارد، تنها ‌امکان ورود شرکت‌های شهرداری به بورس را فراهم کردیم.

استارت آپ سهام شورای شهر تهران   اخبار برگزیده
  

واعظی: عملکرد قالیباف با روحانی قابل مقایسه نیسترییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
مثلث محمود واعظی محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر انقلاب رویه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انطباق مصوبات مجلس با سیاستهای کلی نظام را موجب متوقف شدن برخی مصوبات مجلس دانست و خواستار صدور دستور مقتضی برای حل این مشکل شد.
نامه نیوز علی مطهری تهران مجلس شورای اسلامی 

  

رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.
نامه نیوز مصاحبه محمد باقر قالیباف انتخابات مجلس 

  

بازداشت مدیری که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، مرتکب فساد میلیون دلاری شداقتصادنیوز: رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه «راهکارهای دور زدن تحریم‌ها تعریف‌ شده است و نباید این موضوع یعنی دور زدن تحریم‌ها مجوز و بهانه‌ای برای فساد باشد» گفت: در همین راستا اخیراً پرونده‌ای داشتیم که فردی در یک دستگاهی به بهانه دور زدن تحریم‌ها مرتکب فساد ده‌ها میلیون دلاری شد و با بخشی از این پول‌ها برای خود و همسرش، ویلا و خودرو خریده است.
اقتصادنیوز بازداشت سازمان بازرسی کل کشور احمد توکلی 

  

اعتراض‌‌مان را نسبت به رای صادره برای نجفی به دیوان عالی کشور می‌بریموکیل مدافع محمدعلی نجفی با اشاره به رای صادر شده علیه موکلش گفت: این رای قطعی نیست و قابل اعتراض است. ما قطعا باتوجه به آنچه که در سامانه سنا نوشته شده و قتل را عمد دانسته اعتراض‌مان را به دیوان عالی کشور خواهیم کرد.
ایلنا محمدعلی نجفی سنا قتل 

  

ماجرای ذرت های آلوده به کجا رسید؟رئیس سازمان ملی استاندارد آخرین وضعیت امحاء ذرت‌ های آلوده را تشریح کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور استاندارد وزارت جهاد کشاورزی 

  

حسن روحانی: از چارچوب خطوط قرمز نظام عبور نخواهیم کردرئیس جمهور، ایجاد اشتغال و مبارزه با فقر مطلق را 2 هدف مهم دولت دوازدهم توصیف کرد و با تأکید بر اینکه دولت تمام توان خود را برای تحقق آن بکار گرفته است، اظهارداشت: در شرایط خاص منطقه‌ای و جهانی که در آن قرار گرفته‌ایم از همه دستگاه‌ها و رسانه ملی، روزنامه‌ها و فضای حقیقی و مجازی، درخواست می‌کنم که واقعیت‌ را به درستی به مردم اطلاع‌رسانی کند.
مثلث حسن روحانی فضای مجازی دولت دوازدهم 

  

آقای لاریجانی عاقل‌تر از این حرف‌هاست که به ریاست جمهوری فکر کندکنایه‌های صریح به قالیباف: امیدوار به ریاست مجلس نباشید. به حدادعادل و عارف نگاه کنید. اینگونه شیپور زدن یعنی نمی‌دانید چه چیزی را قرار است فتح کنید.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری تهران 

  

2 محصول جدید ایران‌خودرو آماده ورود به بازار (تصاویر لو رفته)به زودی، دو محصول سمند ال.ایکس ای.اف7 پلاس(EF7 LX+) و سورن ای.ال.ایکس پلاس (ELX+) در سبد محصولات ایران خودرو قرار می‌گیرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

هزینه گازسوز کردن پراید چقدر است؟محسن جوهری، رییس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور درباره وضعیت قیمت مخازن اظهار کرد: متاسفانه با توجه به این که تقاضا بیشتر از عرضه مخازن CNG در بازار است، قیمت‌ها به شدت بالا رفته است. در حال حاضر برای گازسوز کردن خودروها مردم می‌توانند به سامانه IRNGV.ir مراجعه کنند و پس از آن‌اطلاع‌رسانی‌های لازم انجام می‌شود.
خودروتک هزینه قیمت گاز 

  اخبار داغ
  

کم‌خونی زمانی خود را نشان می‌دهد که خون فاقد هموگلوبین کافی باشد؛ ارزان قیمت‌ترین میوه‌ها برای درمان کم‌خونی را برایتان جمع‌آوری کرده‌ایم.
صراط قیمت درمان پوست 

  

با این روش‌های ارزان پینه پا را نابود کنید!پینه پوست بر اثر سایش‌های مکرر و فشار شکل می‌گیرد و به این خاطر بیشتر در پا و دست‌ دیده می‌شود.
برنا پوست 

  

زنجبیل به عنوان یک مکمل یا ماده تشکیل دهنده مواد غذایی و نوشیدنی ها می تواند از بدن در برابر چاقی و بیماری های مزمن محافظت نماید. این موضوع در تحقیقات اخیر توسط محققان مشخص شده است.
صراط دیابت کلمبیا دانشگاه کلمبیا 

  

افزایش 15 درصدی حقوق کارکنان با نرخ تورم 80 درصدی کاریکاتورگونه استعضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: افزایش حقوق و دستمزد سال 99، 15 درصد در نظر گرفته شده که طنز تلخی است
خبرفوری تورم کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس دهم 

  

تقاضای نوسان در بازار ارزیک اقتصاددان گفت : نرخ ارز همزمان با افزایش قیمت بنزین روندی صعودی را آغاز کرده است. علت این همزمانی، ناآرامی‌های اجتماعی است که با تغییر قیمت این حامل انرژی اتفاق افتاد. چرا که پس از هر ناآرامی، جامعه و اقتصاد دچار نااطمینانی می‌شود و نااطمینانی عامل فرار سرمایه است.
اقتصادنیوز ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ سقوط کم‌سابقه دلاراقتصادنیوز: امروز چهارشنبه 20 آذرماه 1398 بازار طلاوارز تهران روی مدار نزولی که از بعدازظهر دیروز آغاز شده بود حرکت کرد. قیمت‌ها در معاملات اولیه با کاهش اندک مواجه شدند و تا ظهر شیب مدار نزولی تندتر شد. امروز دلار در بازار آزاد تا 13هزار تومان نیز کاهش یافت و بعدازظهر با حدود 500 تومان کاهش نسبت به قیمت پایانی دیروز روی رقم 13200 تومان به کار خود پایان داد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت دلار 

  

انهدام باند پولشویی در استان آذربایجان‌شرقی/ واردات صوری با ارز دولتی!پاسداران گمنام امام زمان(عج) سپاه عاشورا یک باند پولشویی در آذربایجان‌شرقی را متلاشی کردند.
ایلنا استان آذربایجان شرقی واردات ارز 

  

دستگیری باند اخلال‌گران بازار ارز در آذربایجان شرقیپاسداران گمنام امام زمان ( عج) سپاه آذربایجان شرقی یک باند اخلال در نظام ارزی را دستگیر کردند.
خبرفوری ارز ارز دولتی صرافی