ظرفیت واردات 500 تنی کالاهای اساسی توسط ته لنجی ها

احمد مرادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مناطق مرزی از قدیم الایام با کشورهای همسایه مراودات تجاری داشتند که این مراودات فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها است، گفت: طی دهه های گذشته مردم مناطق مرزی با کشورهای همسایه مراوده اقتصادی داشتند و در استان‌های مرزی دریایی نیز نقش ملوانان در مراوذات تجاری بسیار تاثیرگذار بوده و هرکدام رفت و آمدهایی به آن سوی مرزها به…

ظرفیت واردات 500 تنی کالاهای اساسی توسط ته لنجی ها

احمد مرادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مناطق مرزی از قدیم الایام با کشورهای همسایه مراودات تجاری داشتند که این مراودات فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها است، گفت: طی دهه های گذشته مردم مناطق مرزی با کشورهای همسایه مراوده اقتصادی داشتند و در استان‌های مرزی دریایی نیز نقش ملوانان در مراوذات تجاری بسیار تاثیرگذار بوده و هرکدام رفت و آمدهایی به آن سوی مرزها به صورت قانونی داشته اند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در گذر مرزی در استان‌هایی همانند بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان 100 هزار نفر به صورت مستقیم با مراودات مرزی اشتغال دارند، افزود:  بخش زیادی کالا و ارزاق عمومی  از  طریق ملوانان وارد کشور می‌شود.

 وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانسته ملوانان را ساماندهی کند

وی با بیان اینکه قوانینی در حوزه صادرات و واردات ملوانان وجود دارد، ادامه داد: گاهی اقدامات دست و پاگیر و ممانعت هایی در حوزه واردات  صورت می‌گیرد که ملوانان شغل اصلی خود را از دست می دهند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانسته ملوانان را ساماندهی کرده و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در حوزه گمرک اقدامات لازم را انجام نداده است.

ملوانان از یکسو  با مشکلات بیمه ای مواجه هستند و  از سوی دیگر با نیروی انتظامی و گمرک مشکل دارند، چراکه اجازه ورود یا ترخیص کالاهای ته لنجی را نمی‌دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در گذشته به ازای هر لنجی که به کشورهای همسایه سفر کرده 10 نیروی انسانی شاغل بودند، اظهار داشت: براین اساس ملوانان اجازه داشتند که کالایی را تحت عنوان ته لنجی به کشور وارد کنند که نام ته لنجی پس از مدتی به نام بار ملوانی تغییر یافت.

حجم بار ملوانی به 10 میلیون تومان رسیده است

وی با بیان اینکه اگر ته لنجی به خوبی اجرا می‌شد در  بحث واردات کالاهای اساسی همانند برنج، شکر و روغن منافعی برای کشورکسب می شد، افزود: اشکالات و ایراداتی به واردات ته لنجی وارد کردند بر این اساس که ته لنجی قاچاق بوده و   120 میلیارد دلار حجم قاچاق کشور است، غافل از اینکه وارداتی که ملوانان انجام می دهند 100 درصد قانونی بوده و دولت برای واردات آنها تسهیلاتی اجرا کرده است.

مرادی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت زمانی هر ملوان 400 هزار تومان می توانست بار با خود به کشور وارد کند، اظهار داشت: اکنون حجم بار ملوانی به 10 میلیون تومان رسیده است که اگر 100 هزار نفر اشتغال و نیروی انسانی در این بخش درنظر گرفته شود می تواند اهرمی قوی برای واردات اقلام ضروری و مقابله با تحریم‌های موجود باشد.

سوخت با بالاترین قیمت به ملوانان ارائه می شود

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کالا از گمرکات کشور  با بداظهاری، کم اظهاری و تخلفات به تهران ارسال می شود، افزود: متاسفانه این کالاها از تهران به استان‌های دیگر ارسال می‌شود و رویه ای ایجاد شده که فساد بیشتر در این بخش ها رخ می‌دهد و کسب و کار ملوان ها نیز کساد شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سوخت با بالاترین قیمت به ملوانان ارائه می شود، ادامه داد: ملوانان از یکسو  با مشکلات بیمه ای مواجه هستند و  از سوی دیگر با نیروی انتظامی و گمرک مشکل دارند، چراکه اجازه ورود یا ترخیص کالاهای ته لنجی را نمی‌دهند.

به ازای هر لنج از 300 تا 500 تن کالا وارد کشور می شود

وی با تاکید بر اینکه در دولت قبل بخشی از اقلام ضروری کشور از طریق ته لنجی ها وارد کشور می‌شد، تصریح کرد: در حوزه صادرات سوخت و واردات اقلام ضروری می‌توان از ظرفیت ملوان ها استفاده کرد و دولت باید از این فرصت برای دور زدن تحریم‌ها بهره برداری کند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر با بیان اینکه ظرفیت لنج ها زیر 500 تن است و به ازای هر لنج از 300 تا 500 تن کالا وارد کشور می شود، تصریح کرد: از حدود 400 سال پیش شناورهای ایرانی حتی به کشورهای آفریقایی سفر کرده و واردات و صادرات انجام می‌دادند، اما در حال حاضر نیز ما در بسیاری از بخش ها خودکفا شده ایم، البته می توان هر نوع کالایی را وارد کشور نکرد و تنها کالاهایی که تولید آن برای کشور هزینه بر بوده و یا با کمبود آن در داخل کشور روبرو هستیم را وارد کنیم./

پایان پیام

واردات کالاهای اساسی تهران   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (شنبه 4 اسفند 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز شنبه 4 اسفند ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز کاری قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

متهم ردیف اول التهاب در بازار خودرودر هفته‌ای که گذشت رشد بهای 5 تا 25 میلیونی محصولات تولید داخل خبر از آغاز التهابی تازه در بازار خودرو داد. در حالی که کارشناسان بارها به وزارت صمت درباره لزوم توجه به رشد تولید در کنار اعمال سیاست‌ آزادسازی قیمت‌ها هشدار دادند، این پیام از سوی سیاست‌گذار دریافت نشد...
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

دهن کجی قیمت ها به پیش فروش خودروسازانیک کارشناس صنعت خودروسازی گفت: رفتارهای دولتی و خودروسازان مبنی بر اینکه بازار خودرو دارای حاشیه سود قابل توجهی است، در کنار افزایش تقاضا و ورود سرمایه‌های سرگردان عاملی شد تا در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت‌ها در بازار خودرو باشیم و پیش‌فروش‌ها هم نتوانند تاثیری بر آن بگذارند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودروسازان 

  

وزیر امور خارجه روسیه با زیر سوال بردن ادعای تحریم کنندگان در غرب و اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تحریم های آنان ملت ها را هدف قرار نمی دهد، اظهار داشت: در درجه اول این مردم کشورها هستند که از تحریم ها ضربه می خورند.
نامه نیوز سرگئی لاوروف روسیه باراک اوباما 

  

«هرکسی هر نوعی تغییر می‎خواهد، پای صندوق آراست.» این سخنان حسن روحانی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تکرار آن در سفر به هرمزگان حکایت از تحرکات مخالفینی دارد که این روزها کمر به طرح استیضاح و عدم کفایت سیاسی او بسته‎اند...
نامه نیوز حسن روحانی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

مهدی فرجی: نوسانات ارزی به کیفیت «ن خ» لطمه‌ای وارد نکرده!مهدی فرجی از مراحل ساخت مجموعه تلویزیونی «ن خ» گفت.
برنا تهران تلویزیون خبرنگار 

  

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل‌تر می‌شودیک اقتصاددان با بیان اینکه، عواملی مثل سفرهای خارجی آستانه نوروز، اجلاس اخیر FATF و برخی تصمیمات دولت روی قیمت ارز موثر بوده است، گفت: به نظر می‌رسد با کاهش تقاضا در روزهای آتی قیمت ارز تا حدودی متعادل تر شود.
تسنیم ارز قیمت ارز بانک مرکزی 

  

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ شنبه 4 اسفنددر نخستین روز هفته بازار طلا و ارز تهران با کاهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد اما در ادامه وارد سیر صعودی قیمت‌ها شد. این روند صعودی بعدازظهر با شیب بیشتری ادامه یافت. سکه تا نیمه بالای کانال 4.7 میلیون تومانی بالا رفت. دلار به میانه کانال 13 هزار تومانی رسید و طلای آبشده روی مرز 1.9 میلیونی ایستاد.
خودروتک بازار طلا و ارز ارز یورو 

  

دور چهارم رقابت های آزاد ایروفلوت روسیه با پیروزی ارزشمند طباطبایی برابر حریف روسی خود به پایان رسید.
صراط روسیه مسکو یورو 

  

معافیت مالیاتی مشوق ورود ارز صادراتی به کشور استتهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات انتقال پول از خارج به کشور، گفت: معافیت مالیاتی به عنوان ابزاری در دست دولت و مجلس، مشوق و انگیزه ای برای وارد کردن ارز صادراتی به کشور است.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

سامانه های مبارزه با قاچاق کالا تا پایان اسفند آماده می شودتهران- ایرنا- وزیر کشور گفت: سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا پایان اسفند آماده می شود و مرحله بعد اتصال این سامانه ها با یکدیگر است.
ایرنا سازمان بازرسی کل کشور قاچاق تهران 

  

رئیس اتحادیه قالیشویی از کلاهبرداری قالیشویی‌های غیر مجاز به بهانه ارائه خدمات ارزان خبر داد
صراط کلاهبرداری خودرو صدا و سیما 

  

اهدای سه نشان ارزشمند بسکتبال ایران به موزه ورزشفدراسیون بسکتبال چند نشان ارزشمند خود را به موزه ورزش تقدیم کرد.
برنا بسکتبال ایران موزه