ظرفیت واردات 500 تنی کالاهای اساسی توسط ته لنجی ها

احمد مرادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مناطق مرزی از قدیم الایام با کشورهای همسایه مراودات تجاری داشتند که این مراودات فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها است، گفت: طی دهه های گذشته مردم مناطق مرزی با کشورهای همسایه مراوده اقتصادی داشتند و در استان‌های مرزی دریایی نیز نقش ملوانان در مراوذات تجاری بسیار تاثیرگذار بوده و هرکدام رفت و آمدهایی به آن سوی مرزها به…

ظرفیت واردات 500 تنی کالاهای اساسی توسط ته لنجی ها

احمد مرادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه مناطق مرزی از قدیم الایام با کشورهای همسایه مراودات تجاری داشتند که این مراودات فرصتی برای دور زدن تحریم‌ها است، گفت: طی دهه های گذشته مردم مناطق مرزی با کشورهای همسایه مراوده اقتصادی داشتند و در استان‌های مرزی دریایی نیز نقش ملوانان در مراوذات تجاری بسیار تاثیرگذار بوده و هرکدام رفت و آمدهایی به آن سوی مرزها به صورت قانونی داشته اند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه در گذر مرزی در استان‌هایی همانند بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان 100 هزار نفر به صورت مستقیم با مراودات مرزی اشتغال دارند، افزود:  بخش زیادی کالا و ارزاق عمومی  از  طریق ملوانان وارد کشور می‌شود.

 وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانسته ملوانان را ساماندهی کند

وی با بیان اینکه قوانینی در حوزه صادرات و واردات ملوانان وجود دارد، ادامه داد: گاهی اقدامات دست و پاگیر و ممانعت هایی در حوزه واردات  صورت می‌گیرد که ملوانان شغل اصلی خود را از دست می دهند و وزارت صنعت، معدن و تجارت نتوانسته ملوانان را ساماندهی کرده و وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در حوزه گمرک اقدامات لازم را انجام نداده است.

ملوانان از یکسو  با مشکلات بیمه ای مواجه هستند و  از سوی دیگر با نیروی انتظامی و گمرک مشکل دارند، چراکه اجازه ورود یا ترخیص کالاهای ته لنجی را نمی‌دهند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه در گذشته به ازای هر لنجی که به کشورهای همسایه سفر کرده 10 نیروی انسانی شاغل بودند، اظهار داشت: براین اساس ملوانان اجازه داشتند که کالایی را تحت عنوان ته لنجی به کشور وارد کنند که نام ته لنجی پس از مدتی به نام بار ملوانی تغییر یافت.

حجم بار ملوانی به 10 میلیون تومان رسیده است

وی با بیان اینکه اگر ته لنجی به خوبی اجرا می‌شد در  بحث واردات کالاهای اساسی همانند برنج، شکر و روغن منافعی برای کشورکسب می شد، افزود: اشکالات و ایراداتی به واردات ته لنجی وارد کردند بر این اساس که ته لنجی قاچاق بوده و   120 میلیارد دلار حجم قاچاق کشور است، غافل از اینکه وارداتی که ملوانان انجام می دهند 100 درصد قانونی بوده و دولت برای واردات آنها تسهیلاتی اجرا کرده است.

مرادی با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه دولت زمانی هر ملوان 400 هزار تومان می توانست بار با خود به کشور وارد کند، اظهار داشت: اکنون حجم بار ملوانی به 10 میلیون تومان رسیده است که اگر 100 هزار نفر اشتغال و نیروی انسانی در این بخش درنظر گرفته شود می تواند اهرمی قوی برای واردات اقلام ضروری و مقابله با تحریم‌های موجود باشد.

سوخت با بالاترین قیمت به ملوانان ارائه می شود

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر کالا از گمرکات کشور  با بداظهاری، کم اظهاری و تخلفات به تهران ارسال می شود، افزود: متاسفانه این کالاها از تهران به استان‌های دیگر ارسال می‌شود و رویه ای ایجاد شده که فساد بیشتر در این بخش ها رخ می‌دهد و کسب و کار ملوان ها نیز کساد شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه سوخت با بالاترین قیمت به ملوانان ارائه می شود، ادامه داد: ملوانان از یکسو  با مشکلات بیمه ای مواجه هستند و  از سوی دیگر با نیروی انتظامی و گمرک مشکل دارند، چراکه اجازه ورود یا ترخیص کالاهای ته لنجی را نمی‌دهند.

به ازای هر لنج از 300 تا 500 تن کالا وارد کشور می شود

وی با تاکید بر اینکه در دولت قبل بخشی از اقلام ضروری کشور از طریق ته لنجی ها وارد کشور می‌شد، تصریح کرد: در حوزه صادرات سوخت و واردات اقلام ضروری می‌توان از ظرفیت ملوان ها استفاده کرد و دولت باید از این فرصت برای دور زدن تحریم‌ها بهره برداری کند.

نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر با بیان اینکه ظرفیت لنج ها زیر 500 تن است و به ازای هر لنج از 300 تا 500 تن کالا وارد کشور می شود، تصریح کرد: از حدود 400 سال پیش شناورهای ایرانی حتی به کشورهای آفریقایی سفر کرده و واردات و صادرات انجام می‌دادند، اما در حال حاضر نیز ما در بسیاری از بخش ها خودکفا شده ایم، البته می توان هر نوع کالایی را وارد کشور نکرد و تنها کالاهایی که تولید آن برای کشور هزینه بر بوده و یا با کمبود آن در داخل کشور روبرو هستیم را وارد کنیم./

پایان پیام

واردات کالاهای اساسی تهران   اخبار برگزیده
  

قیمت 7 خودرو سایپا برای فروش فوری امروز اعلام شدفروش فوری محصولات گروه خودروسازی خودرو از ساعت 10 صبح امروز آغاز شد.
خودروتک قیمت خودرو سایپا 

  

شب گذشته پاریس نخوابید. هزاران نفر از مردم پاریس دیشب اطراف کلیسای در حال سوختن حلقه زدند ، دعا کردند و اشک ریختند
نامه نیوز پاریس آتش سوزی رئیس جمهور 

  

فیلم /دعوای شدید توییتری با مهناز افشار پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: Your browser doesn't support video. Please download the file: video/mp4 video/webm
مثلث مهناز افشار 

  

بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف هستندرئیس پلیس فتا گفت: بانک‌ها تا 40 روز دیگر مکلف به ارائه رمز یکبار مصرف به کاربران هستند.
مثلث بانک مرکزی بانک پلیس فتا 

  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه ساز و کار متناظر برای اینستکس هفته گذشته در ایران راه اندازی شد تاکید کرد که اروپایی‌ها نسبت به انجام تعهداتشان در ایران بسیار عقب هستند.
نامه نیوز وزارت خارجه کار ایران 

  

عرضه یک خودرو محبوب در فروش فوری ایران خودرو (قیمت)شرکت ایران خودرو در راستای تنظیم بازار خودرو اولین مرحله فروش فوری محصولات خود در سال 98 را از فردا آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو خودرو بازار خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد تصمیم خود در مورد قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی را به استراتژی تحریمهای شدید علیه ایران ارتباط دهد. در همین رابطه، دولت ترامپ مدعی شد که به دلیل حمایت ایران از فعالیتهای تروریستی، به فشارهای مالی خود علیه این کشور ادامه می دهد.
نامه نیوز دولت کاخ سفید ایران 

  

آخرین خبر از قیمت طلا، سکه و دلار +جدولقیمت دلار در بازار تهران با 180 تومان افزایش به 14,230 (چهارده هزار و دویست و سی ) تومان رسید و قیمت سکه نیز در بازار با نوسان روبرو بود و در آخرین ساعت به زیر 5 میلیون تومان رسید.
مثلث بازار تهران قیمت یورو 

  

پیش بینی قیمت جدید برای پراید در بازاررئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با اشاره به ثبات بازار خودرو در روزهای آغازین سال جدید، کمبود متقاضی و نیز عرضه‌های صورت گرفته توسط خودروسازان، پیش‌بینی کرد در صورت ادامه عرضه خودرو توسط خودروسازان روند کاهش قیمت‌ها ادامه یابد و به عنوان مثال پراید به حدود 37 میلیون تومان برسد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

شاید علت سفر نتانیاهو، جلب موافقت پوتین با حمله نظامی سنگین به نیروهای ایرانی و مستشاران ایرانی باشد، تا امکان ترمیم قدرت بازدارندگی اسرائیل در مقابله های نظامی اخیر فراهم شود.
نامه نیوز انتخابات اسرائیل سفر ونزوئلا 

  اخبار داغ
  

ارزیابی امکان آمریکا برای فشار نفتی بر ایرانکارشناسان معتقدند عربستان ممکن است بیش از این نتواند هزینه فشار بیشتر به ایران را بپردازد؛ از سوی دیگر آمریکا قادر به فشار بیشتر به ایران به دلیل ترس از افزایش قیمت نفت، نیست.
اقتصادنیوز خبرآنلاین ایران ایران و ونزوئلا 

  

نفت مسجد سلیمان و استقلال خوزستان در هفته بیست و ششم لیگ برتر به تساوی بدون گل رضایت دادند.
ورزش۳ نفت مسجد استقلال خوزستان 

  

خدمت به مردم بهترین راه مبارزه با دشمن استفرمانده ناجا معتقد است که بهترین راه مبارزه با دشمن، خدمت به مردم است.
ایلنا حسین اشتری رهبر انقلاب اقتصاد مقاومتی 

  

دبیرکل جهاد اسلامی بر مبارزه تا آزادی فلسطین تاکید کردبیروت- ایرنا- 'زیاد نخاله' دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد: ما ، ایران و جبهه مقاومت در برابر اسراییل اعضای یک خانواده هستیم و به مبارزه خود تا آزادی مردم فلسطین ادامه خواهیم داد.
ایرنا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مبارزه با فساد, حمایت از مهارت افزایی ، جوانگرایی از دغدغه های اصلی جوانان است" محمد شریعتمداری " وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی توئیتی اعلام کرد: گفت و شنود با جوانان نخبه در روز جوان بیانگر این بود که مبارزه با فساد, حمایت از مهارت افزایی ، جوانگرایی, بها دادن به ایده ها و کسب و کارهای نوین از دغدغه های اصلی جوانان است.
برنا جوانان محمد شریعتمداری کار 

  

بازار اجاره امسال نگران کننده خواهد بود/ رکود تورمی مسکن در تابستانعقبایی گفت: بازار اجاره امسال به دلیل از بین رفتن قدرت خرید در بین خریداران مسکن، بسیار نگران‌کننده‌
خبرفوری مسکن قیمت مسکن تهران 

  

اولین جلسه هیات مدیره بازار متشکل ارزی تشکیل شدتهران-ایرنا-روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: در راستای ایجاد بازار متشکل ارزی، اولین جلسه هیئت مدیره تشکیل و مدیرعامل بازار متشکل ارزی انتخاب شد.
ایرنا تهران ایرنا روابط عمومی 

  

بازداشت 3 مأمور قلابی پلیس مبارزه با موادمخدررئیس کلانتری 116 مولوی از دستگیری سه مأمور قلابی پلیس مبارزه با موادمخدر خبر داد.
تسنیم بازداشت پلیس خودرو 

  

سومین نشست هم‌اندیشی تشکل‌های انقلاب با جامعه روحانیت مبارز برگزار شدسومین نشست هم اندیشی تشکل های ولایی و انقلابی با جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر بر ایجاد و تعمیق وفاق و انسجام حداکثری میان تشکل ها و گروه های ولایی و انقلابی برگزار شد.
تسنیم جامعه روحانیت مبارز ماه شعبان جوانان