ایلنا   |  فرهنگی  |  

کتاب «راهنمای استراتژی» منتشر شد

کتاب «راهنمای استراتژی» مقدمه‌ای مختصر و شفاف درباره استراتژی، خودآموزی سرشار از نکات و ترفندهای لازم برای صورت‌بندی و تدوین یک برنامه استراتژیک در سازمان است.

کتاب «راهنمای استراتژی» منتشر شد

به گزارش خبرنگار ایلنا، کتاب «راهنمای استراتژی» نوشته نیل راسل جونز توسط فرشید عبدی ترجمه و به همت انتشارات پویش مداوم در قالب مجموعه کتاب‌های کوچک مدیریت در قطع رقعی و در 106 صفحه با قیمت 119 هزار تومان روانه بازار شده است. 

این کتاب مقدمه‌ای مختصر و شفاف درباره استراتژی، خودآموزی سرشار از نکات و ترفندهای لازم برای صورت‌بندی و تدوین یک برنامه استراتژیک در سازمان است. 

کتاب «راهنمای استراتژی» با سه جمله آغاز می‌شود: عصاره‌ی استراتژی، مشخص کردن کارهایی است که نباید انجام داد. (مایکل پورتر)؛ شما نمی‌توانید برای هر کسی، هر کاری که بخواهد، انجام دهید؛ اگر تصمیم دارید به سمت شمال بروید، نمی‌توانید همزمان سمت به جنوب بروید. (جرون دی فلاندر)؛ استراتژی بدون فرآیند، چیزی بیش از فهرستی از آرزوهای دست‌نیافتنی نیست. (رابرت فیلک) 

این سه جمله بیشترین مشکلات‌ عدم استفاده از مدیریت استراتژیک را در کسب‌وکارها و سازمان‌ها نشان می‌دهند. نخستین مشکل این است که کارهایی که نباید انجام شوند و انتخاب‌های غلطی که نباید رخ دهد، به خاطر نداشتن فرایندهای استراتژیک و با اصرار مدیران ارشد سازمان انجام می‌شود و منابع سازمان تلف می‌گردد. دومین مشکل که معمولاً در کسب‌وکارهای ایرانی و مدیرانشان بسیار دیده‌ام، عبارت است از با تمام قوا در همه جهت‌ها؛ یعنی همه‌ی بازارها و همه‌ی خانواده‌های یک محصول و همه‌ی فعالیت‌های ممکن، بدون توجه به محدودیت منابع و اولویت‌بندی و رسالت و چشم‌انداز، و در یک کلام کاری بسیار پر ریسک که معمولاً سرانجام خوشی ندارد. سومین مشکل، تغییر هفتگی اولویت‌ها، اقدام بر اساس بحران و نداشتن هدف و کنترل، که نشان‌دهنده فقدان فرایندهای تحلیل، طراحی و تدوین استراتژی از یک سو وعدم جاری‌سازی و کنترل استراتژیک از سوی دیگر است. 

استراتژی، راه رسیدن به هدف را مشخص می‌کند؛ البته راهی که هوشمندانه و خلاقانه و بر اساس اعداد و ارقام است. بنابراین استراتژی در معنای متداول آن، نوعی برنامه‌ریزی کلان است و درباره اهمیت آن همین بس که حیات و ممات سازمان قرار است در پرتو آن شکل بگیرد و اقدامات سازمان و عملکرد مدیران، بخصوص مدیرعامل می‌بایست بر اساس آن ارزیابی شود. 

در پشت جلد کتاب آمده است: 

این کتاب در مورد استراتژی است، اما شما را نه به یک کارشناس استراتژی تبدیل می‌کند و نه به یک استاد فرهمند مدیریت استراتژیک؛ بلکه این کتاب، مبانی استراتژی را توضیح می‌دهد تا شما قادر به فهم اجزای اصلی یک استراتژی باشید، اینکه چگونه باید به سراغ آن‌ها بروید و استراتژی را تدوین کنید و از بعضی از ابزارهای استراتژی نیز استفاده کنید. این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا بفهمید متخصصان استراتژی ممکن است چه چیزهایی بگویند و همچنین به شما در به چالش کشیدن چیزهایی که دیگران می‌گویند، کمک می‌کند. 

این کتاب باید توسط دست‌اندرکاران کسب‌وکارهایی مطالعه شود که نیاز به تدوین استراتژی رسمی‌تری نسبت به قبل دارند؛ همچنین کارکنانی که به صورت جزئی یا غیرمستقیم در تدوین استراتژی مشارکت دارند و البته دانشجویان و سایر افرادی که می‌خواهند یک دید کلی از چارچوب آن داشته باشند و بعداً از آن استفاده کنند. این کتاب برای ذینفعان سازمانی نیز مفید و سودمند خواهد بود. 

مطالب بسیار زیادی در مورد استراتژی نوشته شده است که بعضی از این مطالب رمزآلود و مبهم و بعضی دیگر بسیار پیچیده هستند، اما این کتاب پیچیدگی‌ها و دشوار بودن مطالب قبلی را برطرف می‌کند. کتاب راهنمای پیش روی شما تعدادی از اصطلاحات اصلی استراتژیک را تعریف می‌کند، تفاوت بین استراتژی رقابتی و شرکتی را توضیح می‌دهد (علت اصلی سردرگمی، حتی در میان مدیران سطوح ارشد) و رویکردی آسان برای تدوین استراتژیک ارائه می‌کند.

انتهای پیام/

خانواده خبرنگار قیمت   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

عرضه دنا، سورن و رانا در بورس کالامدیرعامل ایران خودرو از عرضه دنا، سورن و رانا در بورس کالا خبر داد و توضیحاتی را درباره واردات خودرو ارائه کرد.
برنا ایران خودرو واردات خودرو خودرو 

  

کدام محصولات ایران خودرو در بورس کالا عرضه می‌شوند؟در حاشیه بازدید عشقی از ایران خودرو، مدیر عامل ایران خودرو از عرضه دنا، رانا و سورن در بورس کالا در هفته های آتی خبر داد.
اعتماد ایران خودرو ایران خودرو 

  

سیاست کوید صفر شی جین پینگ یک بحران بهداشتی را به یک بحران سیاسی تبدیل کرده است.در حال حاضر آقای شی میان یک بیماری وحشتناک که هنوز ادامه دارد و قرنطینه های غیرمحبوب و پرهزینه گیر افتاده و راه حلی ندارد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

بورس هفته را مثبت آغاز کردشاخص کل بورس تهران در اولین روز کاری هفته با 348 واحد رشد در ارتفاع یک میلیون و 417 هزار واحد ایستاد.
اعتماد بورس تهران تهران شاخص 

  

سه محصول ایران‌خودرو در راه بورس کالادر حاشیه بازدید عشقی از ایران خودرو، مدیر عامل ایران خودرو از عرضه دنا، رانا و سورن در بورس کالا در هفته های آتی خبر داد.
ایلنا ایران خودرو ایران خودرو 

  

خبر بد: دقایقی قبل؛ قیمت دلار به مرز 40 هزارتومان رسید | هجوم مردم برای خرید دلاردلار توافقی امروز شنبه 12 آذر روی پله‌های ابتدایی کانال 35 هزار فروخته شد. سکه امامی از نیمه محدوده 17 میلیون پایین آمد
خانه فوتبال خبرآنلاین قیمت ارز قیمت 

  

همه خودروهای پرتیراژ قابلیت عرضه در بورس را دارندرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به عرضه 207 و تارا در بورس کالا تاکید کرد: همه محصولات پرتیراژ قابلیت عرضه در بورس کالا را دارند.
برنا بورس کالا سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

رشد اندک شاخص کل بورس در اولین روز هفتهشاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش 348 واحدی معادل 0.02 درصد، به یک میلیون و 417 هزار و 719 واحد رسید.
برنا شاخص 

  

آخرین قیمت دلار و یورو در بازار / دلار در سامانه نیما چند؟امروز قیمت ها نسبت به دیروز با تغییرات کمی مواجه شد و قیمت دلار نیما به زیر 28 هزار تومان رسید.
فردا قیمت دلار ایران خودرو 

  

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش 348 واحدی معادل 0.02 درصد، به یک میلیون و 417 هزار و 719 واحد رسید.
اقتصادنیوز شاخص 

  

صد و نهمین کارگزاری به عضویت فرابورس درآمدکارگزاری پویان صد و نهمین کارگزاری عضو فرابورس است که پس از 12 سال عدم صدور مجوز کارگزاری و با رفع انحصار در این صنعت، به‌عنوان اولین شرکت این مجوز را از سازمان بورس دریافت کرد و امروز به‌صورت رسمی به عضویت فرابورس درآمد.
شما‌نیوز بورس کالا حوزه بورس تهران 

  

بورس مستعد رشد استیک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار مستعد رشد است اما نیازمند اعتمادسازی از سوی تمامی مسئولان دولت، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت و مجلس شورای اسلامی است.
اعتماد سرمایه دولت بانک مرکزی 

  

بورس در آغاز هفته متوقف شد / تاثیر نمادهای شاخص سازبورس در معاملات 12 آذر ماه 1401 با رشد 348 واحدی به کار خود خاتمه داد. شاخص کل در پایان معاملات امروز روی کانال 1 میلیون و 417 هزار و 719 واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص ماه کار 

  

بورس در هفته گذشته چقدر رشد کرد؟شاخص کل بورس تهران در هفته ای که گذشت بیش از 7 هزار واحد رشد کرد.
اعتماد بورس تهران شاخص تهران 

  

قیمت سکه و طلا در مدار صعود+ جزئیاتلیست قیمت امروز سکه و طلا منتشر شد.
گسترش قیمت سکه و طلا جدول