گسترش   |  اقتصادی  |  

پیش بینی جدید از وضعیت بورس بعد انتخابات

عضو شورای عالی بورس اظهار داشت: تصور این حجم از بی‌برنامه‌گی و کلی‌گویی را از این 7 کاندیدا نداشتم و درباره برخی از آنها که می‌دانستیم از ماه‌ها قبل برنامه ورود به رقابت‌های انتخابات را دارند، این انتظار را داشتیم که برنامه‌های دقیق‌تر و سنجش‌پذیرتری ارایه کنند و اظهارات دقیق‌تری از مسائل اقتصادی داشته باشند.

پیش بینی جدید از وضعیت بورس بعد انتخابات

سعید اسلامی درباره اثرپذیری بازار سرمایه از کاهش نرخ سود بین بانکی به 18.4 درصد اظهار داشت: موضوع نرخ سود بانکی حتما به بازار سرمایه ارتباط دارد و تغییرات آن می‌تواند آثاری در بازار سرمایه داشته‌باشد.

وی ادامه داد: البته این روزها موضوعی که بیشتر از سایر عوامل بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد مساله اطمینان بخشی، اعتماد به بازار سرمایه و دو مبحث مذاکرات و رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری است و دو عامل تاثیرات بیشتری حداقل در کوتاه مدت در بازار سرمایه دارند. اما ممکن است در شرایطی که سایر عوامل ثابت باشند اخبار اقتصادی هم بتواند بازار سرمایه را چند روزی تحت تاثیر خود قرار دهد.

عضو شورای عالی بورس با اشاره به تاخیر در اخذ برخی از تصمیمات اقتصادی اثرگذار در بازار سرمایه گفت: در کنار کیفیت تصمیم، به طور قطع زمان‌بندی تصمیم هم بسیار مهم است. زمان اخذ تصمیم و اجرای آن به شدت از اهمیت بالایی برخوردار است به ویژه در مورد تصمیماتی که آثار روانی هم می‌توانند داشته باشند.

اسلامی تاکید کرد: به همین دلیل است که معتقدم امروز بازار از تصمیماتی از جنس اطمینان بخشی متاثر می‌شود. البته انتظار برای تعیین تکلیف مذاکرات وین و رقابت‌های انتخاباتی از عوامل بسیار اثرگذار در بازار سرمایه هستند. البته بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که کاهش نرخ بهره بانکی آنقدر که گفته می‌شود هم بر بازار سرمایه اثرگذار نیست و امروز بازار به سایر محورهای اقتصادی متکی است؛ اخباری مانند حذف کامل قیمت‌گذاری دستوری کالاها و محصولات شرکت‌های بورسی آثار روانی سریع‌تری خواهد داشت.

این فعال بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که برنامه‌های اقتصادی 7 کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری به ویژه در بخش بازار سرمایه را چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار داشت: به عنوان فعال بازار سرمایه انتظار بسیار بیشتری از کاندیداهای ریاست جمهوری داشتیم به ویژه چند نامزدی که مدت زیادی است که می‌دانیم در انتخابات این دوره حضور خواهند داشت. تصور این حجم از بی‌برنامه‌گی و کلی‌گویی را از این 7 کاندیدا نداشتم و درباره برخی از آنها که می‌دانستیم از ماه‌ها قبل برنامه ورود به رقابت‌های انتخابات را دارند، این انتظار را داشتیم که برنامه‌های دقیق‌تر و سنجش‌پذیرتری ارایه کنند و اظهارات دقیق‌تری از مسائل اقتصادی داشته باشند. اما به نظر می‌رسد که سطح صحبت‌های کلی سنجش‌ناپذیر باقی مانده‌اند.

وی ادامه داد: از نگاه من وعده انتخاباتی در کشوری که تحزب ندارد و نمی‌توانم عقبه یک کاندیدا را طبق حزب آن بررسی کنم، کاملا باید سنجش پذیر باشد. باید این امکان وجود داشته باشد که وعده‌ها با متغیرهای کمی مورد سنجش قرار بگیرد متاسفانه بخشی از اظهارات در بازار سرمایه از جنس حرف‌های کلی گویی یا غیر ممکن است یا برخی از اظهارات کاندیداها ضد بازار است.

اسلامی تاکید کرد: اینکه برخی از کاندیداها اعلام می‌کنند شاخص بازار سرمایه را به یک عدد خاص می‌رسانم، نشان می‌دهد که فهم وی از بازار هنوز یک فهم دستوری است و هنوز فهم درستی از بازار ندارند. برای بنده تعجب آور است کسانی که مدت‌هاست خود را برای کاندیداتوری در انتخابات آماده می‌کنند، نمی‌توانند برنامه مشخصی در اقتصاد و بازار سرمایه بیان کنند.

عضو شورای عالی بورس گفت: البته فعالان بازار سرمایه از اینکه این بازار به طور کم و بیش مورد توجه کاندیداها قرار دارد، خرسند هستند اما از اینکه برنامه‌های روشنی برای این حوزه از سوی نامزدهای انتخاباتی ارایه نمی‌شود ناراحت هستند و انتظار بیشتری از کاندیداها دارند.

وی با بیان اینکه تقربیا اینطور است که هنوز کاندیدایی هیچ برنامه روشنی درباره بازار سرمایه ارایه نداده‌ است، افزود: مساله قیمت‌گذاری دستوری، حقوق مالکانه، توسعه زیرساختی بازار سرمایه، اصلاح قانون و مقررات در بازار سرمایه، کاهش ریسک‌های سیستماتیک از سوی حاکمیت، هماهنگی سیاست‌گذاری‌های کلان در جهت توسعه بازارهای مختلف با هدف استراتژیک توسعه بازار سرمایه و... موضوعاتی هستند که کاندیداها می‌توانند هدف‌های سنجش پذیری را ارایه کنند تا درباره آن بحث و بررسی شود. ممکن است برنامه‌ای ارایه شود و مورد مخالفت قرار بگیرد اما مساله این است که برنامه‌ای مشخص ارایه شده است و امکان دفاع یا انتقاد از آن برنامه وجود دارد.

اسلامی ادامه داد: اینکه از سوی کاندیداها گفته می‌شود هدف ما افزایش ضریب نفوذ بازار است باید بگویند با چه روشی قصد اجرای آن را دارند و باید دید با چه شاخصی می‌توان آن را اندازه گیری کرد. البته بماند که برخی از اظهارات کاندیداها اساسا ضد بازار است و دستور می‌دهند که چه اتفاقی در بازار بیفتد، مشخص است که هنوز فضای ذهنی بازار را ندارند.

وی گفت: کاندیدای ریاست جمهوری باید در اکثر حوزه‌ها حداقل سواد را داشته باشد اما انتظار نداریم که در تمام حوزه‌ها فوق تخصص باشند. اما انتظار داشتیم این کاندیداها برنامه‌ریزی جدی برای اقتصاد به ویژه حوزه‌هایی مانند معیشت دهک‌های پایین، تورم، نقدینگی و بازار سرمایه داشته باشند.

عضو شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط، پیش بینی شما از شرایط بازار چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری چیست، اظهار داشت: با استقرار هر دولتی احتمالا آرامش تا حدی به مجموعه بازار بر می‌گردد و حتما دولت آینده حتی در کوتاه مدت مجبور است که به بازار سرمایه توجه کند. در ماه‌های گذشته دائم با چالش تغییر دولت در بازار سرمایه مواجه بودیم بنابراین هر یک از این 7 کاندیدا انتخاب شوند، فعالان سعی می‌کنند برنامه‌ها مطابق ایده‌های آن رییس جمهور چیده شود. البته تغییراتی در نظام مدیریتی ایجاد می‌شود و شورای و نظام‌های تصمیم‌گیر تغییر می‌کنند اما آرامش نسبی در بازار ایجاد می‌شود و امیدواریم تصمیم‌های اقتصاد کلان به نفع بازار سرمایه باشد. 

منبع: ایلنا

انتخابات ریاست جمهوری نقدینگی نرخ سود بانکی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

کرونای هندی در این استان ها جولان می دهدکرونای هندی هنوز در چند استان ایران به دلیل عدم رعایت پروتکل های بهداشتی جولان می دهد.
گسترش ایران معاون سیاسی سلامت 

  

اطلاعیه مهم فرابورس درباره پُرریسک ها/ لیست بلند بالای تعلیقی ها/ مظنه گیری اوراق مرابحه دولت از فردااقتصادنیوز: لیست بلندبالای 33 شرکت مشمول فرآیند تعلیق نماد در معاملات روز نخست هفته اعلام شد.
اقتصادنیوز دولت 

  

جدید علامت کرونای هندی اعلام شدمحققان انگلیسی به تازگی علائم جدیدی از کرونای هندی را شناسایی کردند.
برنا 

  

پیش بینی بورس فردا/ خریداران خوش بین شدنداقتصادنیوز: اگرچه بورس در معاملات روز یکشنبه هم به احتمال زیاد الگوی روز قبل را تکرار میکند اما همچنان سایه چالش ها در بازار سهام سنگینی میکند.
اقتصادنیوز سهام 

  

چرا گاهی کرونا باعث کمردرد می‌شود؟اگر شما درد عضلانی همراه با علائمی مانند تب، سرفه خشک، از دست دادن چشایی یا بویایی، گلودرد، سردرد یا درد در نقاط دیگر دارید، می‌تواند نشانه کووید 19 باشد. این شکل از کمردرد مانند گرفتگی یا اسپاسم عضلات کمر است.
برنا کمردرد 

  

قیمت دلار به کدام سو می رود؟در ادامه روند نزولی بازار ارز که از ابتدای امروز آغاز شده و به گفته کارشناسان نتیجه تخلیه جو روانی انتخابات است، قیمت دلار عصر امروز در معاملات پشت‌خطی به 23500تومان کاهش یافت.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

کرونا تاثیر مستقیم در بروز مشکلات کلیوی ندارداز آنجا که این یک بیماری جدید است، دانشمندان برای درک تأثیرات آن بر اندام‌های مختلف بدن به مطالعه آن ادامه می‌دهند.
۵۵ آنلاین تورم بیمارستان ویروس 

  

قیمت خودرو / قیمت خودروهای داخلی (شنبه 29 خرداد 1400)قیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات هفته گذشته با ثبات نسبی همراه است.
خودروتک قیمت خودرو تندر90 

  

پیش‎‌بینی بورس در فردا یکشنبه 30 خرداد 1400 / واکنش بازار به نتیجه انتخابات چگونه خواهد بود؟کارشناسان بازار سرمایه تحرکات اصلی بورس را به بعد از به سر کار آمدن کاندید منتخب موکول کرده‌اند و بر این نظر هستند که تا زمانی که برنامه‌های اقتصادی دولت جدید مشخص نشود شاهد اثرگذاری و تغییرات قابل توجهی در هیچ کدام از بازارها نخواهیم بود.
خودروتک سرمایه کار دولت 

  

هشدار؛ آسم را با کرونا اشتباه نگیریدکرونا یک بیماری تنفسی حاد محسوب می شود که طی یک سال و نیم گذشته تمامی جهان را درگیر خود کرده است. در این میان یکی از مشکلات این بیماری، شباهت علائم آن با برخی دیگر بیماری های تنفسی است.
برنا آسم 

  

قیمت دلار در بازار متشکل (29 خرداد)قیمت دلار در بازار متشکل امروز 23262 (بیست و سه هزار و دویست و شصت و دو )تومان اعلام شد.
گسترش قیمت دلار اقتصاد 

  

از بورس‌های جهانی چه خبر؟شاخص‌های مهم بورسی در اروپا، آمریکا و ژاپن ریزش کردند.
گسترش بورس های آسیایی بورس نیویورک بورس لندن