سیدمصطفی تاجزاده؛ رویای زنده!

محمدجواد روح در یادداشتی تلگرامی با عنوان «رویای زنده» نوشت: می‌داند ردصلاحیت می‌شود، می‌داند هر جمله‌ای که می‌گوید اتهامی تازه برایش می‌تراشد، می‌داند نه رقیب چشم دیدن‌اش را دارد، نه رفیق او را بر چشم می‌گذارد. می‌داند راه آزادی و دموکراسی و رواداری نه جاده‌ای سرسبز که سنگلاخی است در دل کویر. اما او اهل … نوشته سیدمصطفی تاجزاده؛ رویای زنده! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

سیدمصطفی تاجزاده؛ رویای زنده!

محمدجواد روح در یادداشتی تلگرامی با عنوان «رویای زنده» نوشت:

می‌داند ردصلاحیت می‌شود، می‌داند هر جمله‌ای که می‌گوید اتهامی تازه برایش می‌تراشد، می‌داند نه رقیب چشم دیدن‌اش را دارد، نه رفیق او را بر چشم می‌گذارد. می‌داند راه آزادی و دموکراسی و رواداری نه جاده‌ای سرسبز که سنگلاخی است در دل کویر.

اما او اهل زدن به دل کویر است. اهل تشنگی چشیدن. اهل شماتت شنیدن. اهل تیر از هر سو به جان خریدن.

می‌داند اصلاح‌طلبی اگر همان مشروطه‌خواهی باشد، آب و نانی ندارد. می‌داند راه او را بیراهه می‌خوانند و خودش را بیکاره می‌نامند.

می‌داند او را در دل‌شان دن کیشوتی می‌نامند که به جنگ آسیاب‌های بادی رفته است. با این تفاوت که خود می‌دانند آنها نه آسیاب‌های بادی، که واقعا هیولاهایی هستند. هیولاهایی که خودمان ساخته‌ایم و به جان خود انداخته‌ایم.

می‌داند که آنها در دل، درستی سخن او را گواهی می‌دهند، اما بر زبان جاری نمی‌کنند. یا اگر هم بر زبان جاری کنند، در دل روزها را می‌شمارند تا زمان حذف و رد او فرارسد و نفسی به آرامش کشند.

او همه اینها را می‌داند. آنقدر واقع‌بین هست که واقعیت‌ها را ببیند. فراتر از اینها، آنقدر در سیاست پیراهن پاره کرده که ناگفته‌ها را بشنود و نانوشته‌ها را بخواند.

اما با همه این دانسته‌ها، باز هم آمد. چرا؟ چون او چیزی می‌دانست که دیگران نمی‌دانستند. چیزی می‌دید که دیگران نمی‌توانستند.

او جان‌های یخ‌زده را می‌دید. رویاهای خفته را می‌دید. آرزوهای مرده را می‌دید. مغزهای کوچک زنگ‌زده را می‌دید. او باید می‌آمد تا یخ‌ها را بشکند، تا رویاها را بیدار کند، تا آرزوها را زنده کند، تا زنگار مغزها را بزداید.

او آمد تا نه با قدرت سخن بگوید و نه با ما. آمد تا ما را وادارد با خود سخن بگوییم. خود را ببینیم. به پشت سر بنگریم. دیروز را یادآوریم. امروز را بازکاویم و به فردا چشم اندازیم.

او می‌گوید آمده تا صدای بیصدایان باشد. اما آنچه نمی‌گوید این است که آمده تا صدای خود ما باشد برای گو‌ش‌های بسته‌ی خود ما. جان‌های خسته‌ی خود ما. دل‌های شکسته‌ی خود ما. و نیز، دوباره شکل دهد زنجیره‌های گسسته‌ی میان ما را.

این بی‌صداترین صدای ماست. صدایی که از دل ما برآید و لاجرم، بر دل خود ما بنشیند. آری، او آمده تا ما را وادارد با خود سخن بگوییم. از خود بپرسیم کیستیم؟ کجاییم؟ چه می‌کنیم؟ چه بودیم؟ چه شدیم؟

واقعا که چه خروس بی‌محلی است، مصطفی! خوابیده بودیم راحت. چه کارمان داشتی؟ یک گوشه بنشین و توییتت را بزن. تو را چه به نامزدی؟ تو را چه به آمدن؟

اصلا همان بهتر که مثل آن هفت سال در زندان می‌ماندی! تو را چه به آزادی؟ ما را چه به آگاهی؟ حق دارند که می‌گویند آشوبگری. حق دارند که می‌گویند ساختارشکنی. حق دارند هرچه بگویند.

تو آمدی و ساختارهای ذهنی ما را، رفتارهای عملی ما را، گفتارهای رسمی ما را به هم زدی. کدام ساختارشکنی از این بدتر؟ کدام آشوبگری از این گسترده‌تر؟

نامت مصطفی باشد که باشد. رسالت که نداری. قرار نیست سنت‌ها را بشکنی. قرار نیست بدعت‌ها را نقد کنی. آرام باش. صدا نکن و صدای خفته ما را هم درنیاور.

بگذار آسوده بخوابیم. رویایی هم قرار نیست ببینیم. ما عادت کرده‌ایم که رویاهای‌مان هم در قدوقواره بیداری‌مان باشد. ما رویاهای‌مان را دیری است که کشته‌ایم.

به تو هم احتیاج نداریم؛ ای مصطفی! ای احیاگر رویاهای مردگان! ای زنده‌کننده رویاهای مرده!

انتهای پیام

برچسب هاانتخابات 1400 سیدمصطفی تاجزاده محمدجواد روح

دموکراسی مشروطه کویر   اخبار برگزیده
  

تصویری متفاوت از گروه موزیک مراسم تنفیذ رییسیتصویری از گروه موزیک مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دور از صحنه و‌ در بالکن‌حسینیه امام خمینی با اجرای سازهای مختلفی از قبیل «ویلون» و «ویلون سل» را مشاهده می کنید.
۵۵ آنلاین ریاست جمهوری امام خمینی 

  

سرنوشت علی لاریجانی چه می شود؟باشگاه خبرنگاران/ نماینده مجلس دهم درباره تغییرات در جریانات سیاسی کشور توضیحاتی ارائه داد.
نامه نیوز علی لاریجانی مجلس دهم خودرو 

  

میهمانان مراسم تحلیف چه کسانی هستند؟یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت:ده‌ها شخصیت سیاسی و پارلمانی، منطقه و جهانی در مراسم تحلیف رئیس جمهوری اسلامی ایران شرکت خواهند کرد.
ایلنا هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

«راز سر به مهر»؛‌ روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شدوزیر امور خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرام خود از انتشار مجموعه کتاب «راز سر به مهر» خبر داد.
ایلنا اینستاگرام محمدجواد ظریف ایران 

  

احتمال بررسی کابینه دولت رییسی در مجلس از شنبهسلیمی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اگر فردا کابینه به مجلس معرفی شود احتمالا جلسه رأی اعتماد به اعضای کابینه در صحن مجلس از روز شنبه 23 مرداد آغاز و تا سه‌شنبه 26 مرداد ادامه پیدا کند./ خانه ملت
فردا دولت 

  

مسائل فوری دولت رئیسی چیست؟حجت الاسلام رئیسی در مراسم تنفیذ گفت: مسئله کسری بودجه، مسئله ثبات بازار بورس، کنترل گرانی و تورم، مسئله کرونا و مسائل دیگری که شناخته شده و راهکارهای آن هم اندیشیده شده است. به دولت دوازدهم خسته نباشید می گویم اما کارهایی مهمی وجود دارد که امروز در پیش روی دولت سیزدهم است.
مستقل‌آنلاین دولت دوازدهم دولت کسری بودجه 

  

شروع طوفانی بورس با رشد 16000 واحدی شاخص/ خودرویی ها همچنان در مدار ریزشدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس معاملات را طوفانی آغاز کرد و با رشد 16 هزار و 900 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 392 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص سرمایه 

  

جزئیات جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت در مجلستسنیم/ عضو هیئت رئیسه مجلس از افزایش تعداد جلسات علنی مجلس برای تسریع بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور، در صورت نیاز خبر داد.
مثلث رئیس جمهور کار بهاره رهنما 

  

سورپرایز جنجالی یحیی برای هواداران پرسپولیس!وحید امیری ستاره با اخلاق پرسپولیس در آستانه تمدید قرارداد با این باشگاه قرار دارد.
خانه فوتبال پرسپولیس وحید امیری ستاره 

  

لابی قالیباف، قوی‌ترین لابی استنظر قالیباف در انتخاب شهردار آینده و برای شورای شهر حائز اهمیت بوده و گزینه‌هایی که برای بررسی‌های نهایی انتخاب می‌شوند بدون نظرخواهی از ایشان نخواهد بود.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری شهرداری تهران شورای شهر تهران 

  

حذف شرایط فروش از 3 خودرو / مکانیسم قیمت جور قرعه کشی خودرو را کشیددر آخرین طرح فروش اعلام شده از سوی سایپا میزان ثبت نام برای چند خودرو کمتر از ظرفیت در نظر گرفته شده بود. به نظر می رسد این کاهش تقاضا موجب شده تا زمینه برای برداشته شدن شرط و شروط ثبت نام خودرو برای تعدادی از خودروها برداشته شود.
خودروتک خودروسازان بازار خودرو ایران خودرو 

  

پناهیان: روحانی خائن است/ چه کسی حاضر است او را محاکمه کند؟یک از تئوریسین های نیروهای انقلاب گفت: به زودی جشن پایان دولت روحانی را خواهیم گرفت، دولتی که من هنوز یک سؤال دارم و آن اینکه آیا آقای روحانی نمی‌دانست که نمی‌شود به غرب اعتماد کرد؟ یا می‌دانست؟ اگر می دانست خائن است.
نامه نیوز حسن روحانی استقلال مشاور 

  

رشد 2300 واحدی بورس تهران/ سرخپوشی خودرویی ها در روز سبز بورسدر شروع معاملات بازار سرمایه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با رشد 2300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 360 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سرمایه 

  

احتمال تعطیلی دو هفته‌ای کشوروزیر بهداشت در نامه‌ای به مقام معظم رهبری درخواست تعطیلی دو هفته‌ای کشور را داده بود و دیروز ایشان از رئیس‌جمهور خواستند این موضوع در ستاد ملی کرونا بررسی شود. حالا این ستاد اعلام کرده که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای امروز بررسی می‌شود.
فردا درمان تهران رئیس جمهور 

  

امکان توقف اعمال اصل 85 بر طرح حمایت از حقوق کاربران وجود دارد/ همکاری در حوزه اینترنت را در تفاهنامه ایران و چین ندیدم/ منشاء طرح حمایت از کاربران، خارج از مجلس استسخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی، گفت: طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی بیرون از مجلس پخت و پز شده است، به خاطر همین ما اصرار داشتیم که حداقل اصل هشتاد و پنجی نشود و به مجلس بیاید در کمیسیون‌های اصلی و فرعی رسیدگی شود.
ایلنا اصل 44 مخابرات خبرنگار