ممانعت از سفر 67 کرونا مثبتپ| «دور همی‌» مسئول نیمی از ابتلاءها در کشور

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه راهبردهای فعلی ما شامل افزایش شناسایی بیماران، قرنطینه افراد مثبت، قرنطینه معکوس افراد آسیب پذیر و... است، از پیشنهاد ایجاد سیستمی هوشمند برای منع تردد کرونا مثبت‌ها در اماکن پرتجمع و پرتردد خبر داد.

ممانعت از سفر 67 کرونا مثبتپ| «دور همی‌» مسئول نیمی از ابتلاءها در کشور

دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به طرح مقابله با کرونا، گفت: به عنوان کسی که در حوزه بهداشت کار می کند و در ستاد ملی هم حضور دارد، فکر می کنم که همکاری مردم جای تقدیر و تشکر دارد. علاوه بر بازدید میدانی ما، از دانشگاه های علوم پزشکی هم خبر دادند که موارد به خوبی رعایت می شود. امیدوارم این روند رعایت کردن ادامه یابد و بتوانیم طرح را با موفقیت به پایان برسانیم.

جزئیات منع تردد از ساعت 21 شب تا 4 صبح/ جریمه 200 هزار تومانی در انتظار متخلفان

وی با بیان اینکه بحث منع تردد از ساعت 9 شب تا چهار صبح، امروز در سال  ملی کرونا نهایی شد، افزود: همه موافقت کردند که این طرح از امروز اجرا شود که خوشبختانه این اتفاق افتاد. جریمه متخلفان نیز 200 هزار تومان است. یعنی تردد داخل شهر از 21 شب تا چهار صبح 200 هزار تومان جریمه دارد.

کشور در بحران کرونا

وی درباره وضعیت تردد مشاغل ضروری مانند سوپرمارکت ها و...، گفت: کشور دچار یک بحران به نام کرونا است. حتما باید به صورت کامل و جامع به محدودیت ها نگاه کنیم و باید یادمان باشد که چرا این تصمیمات اتخاذ شده است. باید اصل طرح را در نظر داشته باشیم. اکنون در وضعیتی قرار گرفتیم که هیچکدام از اعضای ستاد ملی و مسوولان، به به صورت دلبخواعی محدودیت ایجاد نکرده اند.

دست به دست هم ندهیم، کاهش بیماری و مرگ نخواهیم داشت

رییسی گفت: محدودیت در جایی اعمال میشود و دیگر چاره نباشد. بنابراین در دو هفته ای که این محدودیت ها وجود دارد، قطعا ممکن است نواقصی هم وجود داشته باشد. مشاغلی مانند سوپری ها و... ای کاش قبل از 9 شب تعطیل کنند. زیرا اگر باز باشند، مردم تردد می کنند. مردم هم در این دو هفته خریدهایشان را قبل از ساعت 9 شب انجام دهند. واقعا باید در این دو هفته به شدت کنترل کنیم. البته امروز شاهد بودیم که این اتفاق افتاد و بسیاری از سوپرمارکت ها و ...‌. از ساعت هشت به بعد تعطیل کردند. جاهایی مانند درمانگاه ها و داروخانه های شبانه روزی باز هستند. بنابراین همه باید این دو هفته را تحمل کنیم تا وضعیت بیماری بهتر شود. اگر دست به دست هم ندهیم، کاهش بیماری و مرگ و میر نخواهیم داشت. بنابراین خواهش می کنم که همه هموطنان توجه کنند. زیرا در صورت رعایت، این کاهش رفت و آمد قطعا موثر خواهد بود و امیدوارم چهار هفته دیگر تاثیرات مثبت این طرح را گزارش دهم.

سیر کرونا در 40 شهر قرمز با رعایت محدودیت ها نزولی شد

رئیسی تاکید کرد: همین اتفاق  و محدودیت ها در 43 شهر قرمز که وضعیت شدیدی داشتند از پنجم آبان ماه رخ داد و گزارش آن دلگرم کننده بود. به طوری که از 43 شهر که محدودیت ایجاد کردیم و سیر صعودی بیماری در آن ها بسیار شدید بود، 40 شهر کاملا سیر نزولی طی می کنند، یکی از شهرها به تازگی سیر نزولی اش را آغاز کرده و در دو شهر هم رشد بیماری متوقف شده است. این نشان میدهد که طرح موثر است.

53 میلیون جمعیت در 160 شهر قرمز/10 درصد مبتلایان به کرونا مسئول 80 درصد ابتلاهای جامعه

وی افزود: اکنون 160 شهر قرمز که همه مراکز استان ها جزو آن هستند، بالغ بر 53 میلیون جمعیت را شامل می شود و بنابراین هزینه سنگینی است. افرادی که پروتکل ها را رعایت نمی کنند، بدانند که این ظلمی است به سایر افراد. زیرا 10 درصد افراد مبتلا، مسئول 80 درصد ابتلایی هستند که در یک جامعه می تواند اتفاق بیفتد.

کرونا بعد از 2 هفته کاهش می یابد، اگر...

رئیسی ادامه داد: مشاغل ضروری بخش خصوصی مانند سوپری ها و ...خودشان در این دو هفته قبل از 9 شب تعطیل کنند. با توجه به تجربه ای که در کشور و دنیا داریم، اگر در اعمال محدودیت هایی که اعلام شده، بالای 85 درصد عمل کنیم، بعد از دو هفته شاهد کاهش روند بیماری در کشور خواهیم بود. البته در برخی شهرها هم بستگی دارد که هر شهر چند بستری دارد. اگر شهری 10 بیمار بستری به ازای هر 100 هزار نفر داشته باشد، قرمز محسوب می شود، حال ممکن است شهری 20 بیمار بستری به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت داشته اند. هر دو قرمزند. حال شهری که 20 بیمار به ازای 100 هزار نفر داشته روی 10 یا 11 بستری می آید. بنابراین ممکن است محدودیت را در آن شهر ادامه دهیم. شهرهایی که بهتر رعایت کنند، اگر مردم به درستی رعایت کنند، نیاز به تمدید محدودیت ها نیست.

رئیسی تاکید کرد: اصولا محدودیت راه حل اصلی نیست. طی 9 ماهی که با این بیماری مقابله می کنیم، در هر شهری که پروتکل ها بیشتر رعایت شده، کمتر شاهد بیماری بوده ایم و برعکس. متاسفانه زمانی به سمت اعمال محدودیت می رویم که میزان رعایت پروتکل ها آنقدر کاهش یافته که بیمارستان ها در حال پر شدن است و مجبوریم محدودیت اعمال کنیم.

پیشنهاد ایجاد سیستمی هوشمند برای منع تردد کرونا مثبت ها در اماکن پرتجمع

رئیسی ادامه داد: در عین حال در ستاد ملی کرونا، پیشنهاداتی هم مطرح شد که آقای رئیس جمهور دستور دادند که کمیته امنیتی و اجتماعی قرارگاه مقابله با کرونا، آن پیشنهادات را هم بررسی کنند. از جمله این پیشنهادات استفاده از سیستمی هوشمند بود تا بتوانیم از ورود افراد که دچار بیماری بوده و کرونا مثبت هستند، به محل های پرتردد و پر تجمع و حتی اماکن مقدس، پاساژها، وسایل حمل و نقل عمومی و... جلوگیری کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در تشریح جزئیات طرح مقابله با کرونا، گفت: در کشور به در روستاها به ازای هر 1000 تا 1200 نفر یک خانه بهداشت داریم و دو بعد از داریم. در شهرهای زیر 20 هزار نفر مرکز جامع سلامت داریم که بین 50 تا 80 هزار نفر را پوشش می دهیم. همچنین به ازای هر 12 هزار و 500 نفر یک پایگاه سلامت داریم که در آن به ازای هر 2500 نفر یک مراقب سلامت داریم.

مقابله با کرونا در 3 حیطه مراقبت، حمایت و نظارت

رئیسی افزود: در تعریف محله ها، به ازای هر دو پایگاه که 25 هزار نفر را شامل می شوند، یک‌ محله را شکل می دهند که به کمک بسیج و سایر نیروهای مردمی در سه حیطه کار می کنند. حیطه مراقبت شامل بیماریابی، درمان، انجام تست و... و. ، حیطه حمایت که حیطه ای کارساز است شامل سازماندهی قرنطینه ها که به سمت مهمانسراها، هتل ها و... رفتیم و حیطه نظارت. محدودیت هایی که از یکم آذر ماه آغاز شده، یکی از هفت برنامه ای است که وزارت بهداشت آغاز کرده و برنامه ششم ماست که محدودیت هوشمند محسوب می شود.

انجام‌تست سریع و رایگان کرونا در مراکز بهداشتی دولتی

وی ادامه داد: بحث نظارت بر پروتکل ها نیز در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شده است. ما 7200 کارشناس بهداشت محیط حرفه ای در سراسر کشور داریم که هر کارشناس، همراه با پنج یا شش نفر از داوطلبین بسیج یا هلال احمر یک تیم‌ نظارتی تشکیل می دهند که بر نحوه اجرای محدودیت ها و رعایت پروتکل ها نظارت می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: راهبردی دیگرمان بحث تست ها است. خوشبختانه ستاد اجرایی فرمان اما (ره) با میدانی که به شرکت ها دانش بنیان داخلی داده، باعث شده که اکنون کیت تشخیص سریع داخلی تولید شده و روزانه تا 100 هزار تست تولید می کنند و از دیروز اولین تولیداتشان در اختیار ما قرار گرفت که در استان ها توزیع شده است. ضمنا تست های pcr را هم از روزانه 20 هزار تا به 42 هزار تست رسانده ایم. این تست های سریع در 25 دقیقه پاسخ می دهد و در مراکز دولتی آن را توزیع می کنیم که به صورت رایگان انجام می شود. همکاران ما می توانند در صورت نیاز برای انجام این تست ها به درب منازل هم مراجعه کنند. به طوری که با کارت شناسایی و به صورت مشخص مراجعه می کنند. امیدواریم با افزایش تست تعداد بیشتری از بیماران را حتی بیماران کم علامت را شناسایی کرده و تحت مراقبت قرار دهیم.

قرنطینه معکوس برای افراد آسیب پذیر

رئیسی ادامه داد: در حوزه حمایت هم یکی از اقداماتمان حفاظت از افراد آسیب پذیر و قرنطینه معکوس است. ینی افرادی آسیب پذیری را که سالم هستند، شناسایی کرده و اجازه ندهیم که بیمار شوند. به طوری که اگر سالمندی تنها هست، برای خرید آنها هم برنامه ریزی کرد، دارو و مایحتاج شان را درب منزل به آنها تحویل داد. در عین حال ممکن است افرادی که بیمار شدند و باید 14 روز قرنطینه باشند، مشکل معیشتی داشته باشند که از طریق سمن ها و بسیج شناسایی شده و به صورت هدفمند به آنها کمک میشود. بنابراین ما بر خانواده هد متمرکز شدیم و در این بین طرح " هر خانه یک پایگاه سلامت" را هم پیش می بریم. در هر خانه یک سفیر سلامت تربیت شده تا مراقب خانواده شان باشند. این اقدام برای اجرا ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه تعطیلی سراسری راه حل نیست، گفت: راه حل اصلی این است که بتوانیم زود بیماران را شناسایی و ایزوله کنیم. یکی از اقداماتی که به آن امید دارم، راه اندازی قرنطینه هاست. بسیاری از افراد امکان ایزوله کردن در منزل یا توانایی مراقبت از فرد مبتلا را ندارند یا یک سالمند در آن خانه حضور دارد، این افراد بهتر است که در نقاهتگاه ها تا 14 روز قرنطینه باشند که در این مراکز پرستار و ... داریم.

ممانعت از مسافرت 67 کرونا مثبت از طریق قطار رجا

وی درباره رهگیری هوشمند کرونا مثبت ها نیز گفت: ما تمام آزمایشگاه های کشور را به هم متصل کردیم و نتیجه هر آزمایش  در بانک اطلاعاتی ما وجود دارد. اکنون خطوط هوایی کشور به این بانک اطلاعاتی وصل شدند و هرکس بخواهد سوار شود، اول استعلام می شود و اگر مثبت باشد، نمی تواند سوار شود. قطار رجا هم وصل شده و از 9 صبح تا بعد از ظهر روز گذشته 67 نفر مثبت شناسایی کرده و از سوار شدن انها به قطار ممانعت شده است. در زمینه تاکسی های اینترنتی هم 1300 تا 1400 راننده مثبت بودند که از مسافرپذیری منع شده اند. در اتوبوس هم از دوشنبه وصل می شود. قرار شده بلیت اتوبوس از این به بعد با کارت ملی ارائه شود و بتوان از نظر کرونا آنها را بررسی کرد. طی دو روز گذشته 840 هزار استعلام از بانک اطلاعاتی ما گرفته شده است.

رئیسی گفت: این اقدامات در کنار افزایش تست معنی دار می شود. زیرا مثبت ها شناسایی شده و تا 14 روز حق سفر ندارند. حال همانطور که گفتم الان توانایی داریم که همه افراد را بتوان از طریق کارت ملی یا کد ملی درب پاساژها و همه مراکز خدماتی و تفریحی، مذهبی و... استعلام کرد تا اگر کرونا مثبت بودند، از ورود آن فرد ممانعت شود. باید افراد بیمار را در خانه یا نقاهتگاه نگه داریم، نه اینکه تعطیل کنیم. تعطیلی در دراز مدت جواب نمی دهد.

وی تاکید کرد: وقتی فرد کرونا مثبت قرنطینه را رعایت نکرد، اگر سیستم به گونه ای باشد که به او خدمت ندهد، عملا فرد ایزوله است و هیچ جایی نمی‌تواند وارد شود.

79 میلیون نفر تحت تاثیر محدودیت های کرونایی دورهمی ها؛ مسئول نیمی از ابتلاهای کرونایی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، گفت: در حال حاضر 79 میلیون نفر تحت تاثیر این‌ طرح هستند، هر هفته نیز ارزیابی و تصمیم گیری می کنیم، رعایت پروتکل ها میتواند تاثیرگذار باشد. در حال حاضر خیابان ها خلوت شده است، اما ما از خانه مردم خبر نداریم که آیا دورهمی هست یا خیر. یادمان باشد که بیش از نیمی از مبتلایان کشور، به دلیل دورهمی های خانوادگی مبتلا شدند. اگر دورهمی ها را محدود نکنیم، نتیجه نمی گیریم. اینجا بحث مسوولیت فردی و اجتماعی بسیار مهم است. مردم بدانند که مرگ هایی که اتفاق می افتد، واقعی است.

 

منبع: ایسنا

سفر دورهمی درمان   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

2 داروی پرخاصیت گیاهی که کرونا را درمان می کننددانشمندان آلمانی دانشگاه دوسنبرگ در مطالعه‌ای جدید اثبات کردند که دم نوش مریم گلی و پریلا دارای تأثیرات ضدویروسی بر کروناویروس است.
شما‌نیوز درمان ایدز ویروس 

  

بحران آفرینی کرونا در این استان؛ 42 فوتی در 24 ساعتسایه سنگین و سیاه کرونا همچنان بر استان پهناور فارس سایه انداخته و علیرغم به کار افتادن تمام ظرفیت‌ها برای مهار، این بیماری همچنان می‌تازد و قربانیان جدیدی می‌گیرد.
گسترش استان فارس ویروس کار 

  

قیمت 7 واکسن عمده تولیدی برای کرونا در دنیا چقدر است؟7 واکسن عمده تولیدی شرکت‌های داروسازی دنیا و قیمت آن‌ها را می توانید در ادامه مشاهده می‌کنید.
برنا قیمت 

  

دستور جهانگیری برای خرید واکسن کرونامعاون اول رئیس‌جمهور در جلسه بررسی راهکار‌های تامین واکسن کرونا گفت: دستگاه‌های ذیربط تمام تلاش خود را برای خرید واکسن کرونا به‌کار گیرند.
اقتصادنیوز اسحاق جهانگیری رئیس جمهور درمان 

  

وزیر بهداشت: در ایران هیچ وجهی برای استفاده از داروهای کرونا دریافت نشده استدر پی درخواست کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا برای پاسخ به برخی شبهات مطرح شده در فضای مجازی، وزیر بهداشت در نامه‌ای به این شبهات، پاسخ داد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت ایران فضای مجازی 

  

تست کرونا مدافع تاتنهام منفی شددوران قرنطینه دوهرتی مدافع تاتنهام به پایان رسید.
ایلنا تاتنهام ایرلند 

  

جهانگیری: دولت پیگیری های لازم را برای تامین واکسن کرونا در دستور کار خود دارداسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر اهمیت سلامت مردم کشور و ضرورت تامین واکسن و داروهای مورد نیاز جامعه، گفت: تامین واکسن کرونا یک مطالبه به‌حق از سوی جامعه است و این حق مردم است که انتظار داشته باشند دولت تمام ظرفیت های موجود را برای تامین واکسن کرونا و سایر داروهای مورد نیاز بکار گیرد.
۵۵ آنلاین اسحاق جهانگیری دولت درمان 

  

پاسخ به سئوالات رایج درباره چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های کروناییمرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سئوالات مطرح شده در زمینه چگونگی حمایت جبرانی معیشت خانوارها در محدودیت‌های شدید کرونایی، پاسخ داد.
ایلنا درآمد روابط عمومی وام 

  

بحران کرونا به زودی تمام می‌شود؟بیشتر کشورهای دنیا در حال آماده شدن برای واکسیناسیون وسیع در برابر کرونا هستند اما تولید این واکسن با حواشی زیادی همراه است.
برنا واکسیناسیون تولید 

  

تامین واکسن کرونا مطالبه به‌حق مردم کشور استجلسه بررسی راهکار‌های تامین واکسن کرونا عصر امروز(چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.
ایلنا وزارت بهداشت اسحاق جهانگیری درمان 

  

پدیده جدیدی به نام زامبی‌های کرونایی در دانمارکبیش از 17 میلیون راسو در دانمارک از بیم ابتلا به کروناویروس سلاخی شده و با آهک دفن شده‌اند.
خبرفوری گاز زمین محیط زیست 

  

ترامپ از کرونا ترسیداحتمال ابتلای رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ به کرونا، سفر روز چهارشنبه رییس جمهوری آمریکا به ایالت پنسیلوانیا را لغو کرد.
اقتصادنیوز دونالد ترامپ ترامپ سفر