ایبنا   |  فرهنگی  |  

دمنوش و کباب با طعم کتاب!

پس از امضای میثاق‌نامه ترویج کتابخوانی توسط تعدادی از رستوران‌ها و کافه‌های دوستدار کتاب شیراز، ولوله‌ای برای برگزاری نشست‌های ادبی و جشن امضا کتاب در آنها ایجاد شده است.

دمنوش و کباب با طعم کتاب!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، خبر امضای میثاقنامه ترویج کتابخوانی توسط تعدادی از رستوران‌ها و کافه‌های دوستدار کتاب شیراز هفته گذشته رسانه‌ای شد؛ صنفی که شاید نامش کمتر به کتاب ربطی داشته باشد اما در آن اتفاقات جریان‌سازی در حوزه کتاب و کتابخوانی روی می‌دهد. «کافه رومی» از کافه‌‌کتاب‌های پرمخاطب شیراز است که توسط سیروس رومی روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی راه‌اندازی شده و علاوه بر اجرای برنامه‌های رونمایی و جشن امضای کتاب، نشست‌هایی برای دیدار با نویسندگان و شاعران شیراز برگزار می‌کند. دیدار با صمد طاهری که در همین هفته اخیر جایزه احمد محمود را از آن خود کرد و دیدار با سیروس نوذری، از جمله نشست‌های این کافه-کتاب-گالری شیراز بوده است. همچنین در این محل، کتابخانه‌ای با هزار جلد کتاب در اختیار عموم مردم قرار دارد. کافه گالری سروناز شیراز هم با مدیریت هستی خالدی در زمینه ترویج کتابخوانی، برنامه‌های متعددی را برنامه‌ریزی کرده است. علاوه بر راه‌اندازی یک کتابخانه در فضای کافه گالری، در «سروناز» سلسله نشست‌های ادبی «سی و دو» با شعرخوانی، نقد کتاب و بررسی مسائال روز ادبیات ایران برگزار می‌شود که تاکنون 9 دوره آن برگزار شده است. «سروناز» همچنین از برنامه‌های تشکل‌هایی همچون «بوکتاب» و «سفیرخوبی» (فعال در زمینه معرفی فرهنگنامه کودک و نوجوان) حمایت کرده و اواین نشست شب‌های بخارا در شیراز، در این نگارخانه و با حضور چهره‌هایی مانند علی دهباشی، محیط طباطبایی، منصور اوجی، پرویز خائفی، رحیم هودی و منصور رستگار فسایی برگزار شد.   اما کافه و مجموعه فرهنگی پیرسوک را شاید بتوان یکی از فعال‌ترین صنوف ترویج کتابخوانی در شیراز دانست. این کافه گالری با مدیریت نیما تقوی که سینماتک و کتابخانه هم در آن دیده شده است، نشست‌های متعددی را به صورت برنامه‌ریزی شده و منظم و هفتگی برگزار می‌کند. «عصری با مترجم»، «دعوتید به شعر»، «نقد رمان»، «کارگاه داستان نویسی»، «چگوه داستان و رمان بخوانیم»، «دعوتید به داستان» و... از جمله برنامه‌های «پیرسوک» به شمار می‌رود. در مدت اخیر، کافه دیگری هم با نام «قهوه گذر» در شیراز به شبکه دوستداران کتاب پیوسته است. این کافه با مدیریت محمد اسلامی علاوه بر استفاده از کتاب در فضای کافه، یک کتابفروشی کوچک اما غنی را با محور ادبیات ایران و جهان راه‌اندازی کرده که با استقبال خوبی از طرف مخاطبان مواجه شده است و بسیاری از مشتریانِ کافه، به مرور مخاطبان جدی کتاب‌های «قهوه گذر» شده‌اند. خانه سنتی ستایش با مدیریت محمدهادی ستایش هم که در گذر تاریخی سنگ سیاه واقع شده، آمادگی خود را برای حمایت از رویدادهای کتابخوانی اعلام کرده که اولین برنامه آن با نقد کتاب «رؤیای شط بیدار» نوشته حسین رحیمی از سلسله نشست‌های «فصل نقد» کلید خورد. رستوران‌های هفت خوان و صوفی که از بزرگترین مجموعه‌های رستورانی ایران به شمار می‌روند، نیز عضو شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز شده‌اند. در این دو مجموعه کتابخانه‌هایی با مخزن باز با کیفیت بالا و محور معرفی ادبیات شیراز و استان فارس در دسترس مخاطبان قرار دارد و حمایت از رویدادهای ادبی را نیز در دستور کار قرار داده اند. رستوران‌های «سرای ایرانیِ بالو»، «قوام»،«کافه خیابون» و «راز و ماز» نیز میثاق‌نامه ترویج کتابخوانی در شیراز را امضا کرده‌اند.

روزنامه قهوه حوزه   اخبار برگزیده
  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

شرق نوشت:حضور احمدی‌نژاد به‌عنوان تماشاگر در رقابت‌های ورزشی که جنبه ملی داشته باشد، هنوز بی‌حاصل است؛ او هر بار که خودش را به ورزشگاه برای تماشای رقابت‌های مختلف رسانده تیم مورد نظرش نتوانسته نتیجه بگیرد؛ یا باخته یا اینکه در بهترین حالت به نتیجه مساوی رسیده است.
نامه نیوز احمدی نژاد ورزشگاه آزادی ورزشگاه 

  

حرفه ای ها اینطوری بنزین می زننداین روزها همه جا صحبت حذف یارانه بنزین و گران شدن آن است. بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.
خودروتک پالایشگاه بنزین زمین 

  

کمترین حقوق ها سال آینده 525 هزار تومان زیاد می شودیک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تشریح نحوه افزایش حقوق کارمندان در سال 98 با اشاره به افزایش ده درصدی و 400 هزار تومانی حقوق در سال آینده گفت که کمترین حقوق‌ها در سال آینده 525 هزار تومان افزایش خواهد کرد.
خودروتک نیروهای مسلح مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

آقای اسد با یک هواپیمای ایرانی، دمشق را به شکلی کاملاً محرمانه، به مقصد تهران ترک کرده بود. موضوع سفر رییس جمهوری سوریه از مدت‌ها قبل در دستور کار بود؛ اما روز و ساعتش به شدت، سری نگه داشته می‌شد و شاید کمتر از انگشتان یک دست می‌دانستند که او چه زمانی به تهران خواهد آمد.
نامه نیوز سفر بشار اسد ایران 

  اخبار داغ
  

مبارزه با علف های هرز در مزارع غلات شهرستان البرز آغاز شدقزوین - ایرنا - مبارزه با علف های هرز در سطح مزارع غلات (گندم و جو) مزارع شهرستان البرز آغاز شد.
ایرنا قزوین استان قزوین ایرنا 

  

امسال حقوق تمام کارکنان دولت پرداخت شد/ برای کنترل نرخ تورم در سال جدید تلاش می‌کنیمرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: همانطور که برنامه ریزی شده بود، از بیستم اسفندماه پرداخت یارانه نقدی و حقوق‌ کارکنان دولت آغاز شد و اکنون هیچ دستگاهی نیست که حقوق دریافت نکرده باشد.
ایلنا دولت تورم سازمان برنامه و بودجه 

  

قیمت امروز ارز در صرافی بانک ملیقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
ایلنا قیمت ارز صرافی 

  

ارز محلی، سازوکار پیشنهادی پاکستان به ایراناسلام آباد - ایرنا - یک روزنامه اردو زبان پاکستان روز سه شنبه نوشت: این کشور برای ادامه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران درخصوص دریافت برق به دنبال سازوکار جدید جهت استفاده از ارز محلی میان دو کشور است.
ایرنا ارز پاکستان ایران و پاکستان 

  

اثر افزایش نرخ ارز در تورم تخلیه شده استرئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد تورم هرچند تلخکامی هایی را در چند ماه اخیر به بار آورده و فشار سنگینی به اقشارکم درآمد و متوسط جامعه وارد ساخته ولی شتاب خود را از دست داده و اثر افزایش نرخ ارز در آن به‌تدریج تخلیه شده است.
تسنیم نرخ ارز ارز درآمد 

  

مدل کسب و کار شرکت توسکا تغییر می‌کند/حذف تبلیغ خدمات ارزش افزوده به گزارش خبرگزاری مهر، به دنبال اجرای قراردادهای شرکت توسکا با سازمان صدا و سیما مبنی بر تبلیغ کدهای دستوری ستاره – مربعی در برنامه‌های تلویزیونی که با انتقادات بسیاری همراه بود، این شرکت اعلام کرد که مدل کسب و کار خود را تغییر می‌دهد. این انتقادات پس از موضوع عدم شفافیت در نظرسنجی‌های مبتنی بر USSD و تبلیغات ارزش افزوده و اعلام وزیر ارتباطات مبنی بر دستکاری نظرسنجی مسابقات…
مهر صدا و سیما سازمان صدا و سیما نوروز 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/12/28| قیمت دلار بازهم ثابت ماندقیمت دلار در صرافی‌های بانک‌ها 12 هزار و 890 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت ارز صرافی 

  

فوتبال جهان| مورینیو: امباپه ارزشمندترین بازیکن جهان استفوتبال جهان - ژوزه مورینیو، سرمربی پیشین منچستریونایتد معتقد است ستاره 20 ساله پاری‌سن‌ژرمن شایسته تبدیل شدن به گرانقیمت‌ترین بازیکن جهان است.
تسنیم فوتبال جام جهانی ژوزه مورینیو 

  

ژوزه مورینیو، سرمربی پرتغالی، کیلیان امباپه را با ارزش ترین بازیکن فعلی دنیای فوتبال قلمداد کرد.
ورزش۳ ژوزه مورینیو امباپه فوتبال