ایلنا   |  گوناگون  |  

از "قانون روابط موجر و مستاجر" در تفسیر مسائل روابط کار استفاده می‌کنند/ معاونت حقوقی رئیس جمهوری مداخله غیرحق داشته است

عضو کارگری شورای عالی کار، گفت: «برخی در کمال وقاحت، از قانون روابط موجر و مستاجر در تفسیر مسائل مرتبط با حوزه روابط کار استفاده می‌کنند؛ در حالی که در این قانون حوزه قانونِ مستقل وجود دارد. هر فردی که قرار است که راجع به روابط کار تصمیم بگیرد، باید از این قانون تبعیت کند نه قوانین دیگر.»

از "قانون روابط موجر و مستاجر" در تفسیر مسائل روابط کار استفاده می‌کنند/ معاونت حقوقی رئیس جمهوری مداخله غیرحق داشته است

عضو کارگری شورای عالی کار، گفت: «برخی در کمال وقاحت، از قانون روابط موجر و مستاجر در تفسیر مسائل مرتبط با حوزه روابط کار استفاده می‌کنند؛ در حالی که در این قانون حوزه قانونِ مستقل وجود دارد. هر فردی که قرار است که راجع به روابط کار تصمیم بگیرد، باید از این قانون تبعیت کند نه قوانین دیگر.»

«علی خدایی» در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به درخواست معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای بررسی مشکلات کارفرمایان در انعقاد قراردادهای جدید با کارگران با رعایت حداقل مزد مصوب شورای عالی کار و بدون افزایش دستمزد و اصلاح نرم‌افزار محاسباتی حق بیمه سازمان تامین اجتماعی متناسب با این درخواست، گفت: «کمیته ماده 12 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور که پیشنهادهایی را در این چارچوب به معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری ارائه کرده است، استدلال می‌کند که دریافت حق بیمه از تمام مواردی که به شکل نقد یا غیرنقد به کارگر پرداخت می‌شود، اشکال شرعی دارد؛ در حالی که سازمان تامین اجتماعی بر اساس قانون تامین اجتماعی مکلف است که از این موارد حق بیمه کسر کند تا حقی از کارگر ضایع نشود.» 

وی افزود: «در نتیجه نیاز نیست که کمیته ماده 12 تعیین کند چه چیزی شرعی است و چه چیزی شرعی نیست؛ وانگهی تمام قوانین جمهوری اسلامی ایران از مجرای فقها و حقوق‌دان‌های شورای نگهبان رد شده‌اند و در نتیجه با شرع اسلام انطباق دارند. جدا از این مورد، ارتباط تنگاتنگی میان قانون تامین اجتماعی و قانون کار وجود دارد و سازمان تامین اجتماعی مکلف است از ابزارهای کنترلی و نظارتی برای جلوگیری از تخلف مودیانی که موظف به پرداخت حق بیمه هستند، جلوگیری کند. در واقع سازمان تامین اجتماعی مانند سازمان امور مالیاتی که مکلف است مودیان مالیاتی را شناسایی و از آن‌ها مالیات دریافت کند، مکلف است که کشف کند کارگر سال گذشته چه قدر درآمد داشته است و امسال چه میزان درآمد دارد.» 

ضرورت کشف درآمد واقعی کارگر

عضو کارگری شورای عالی کار، افزود: «قانون تامین اجتماعی این اجازه را به سازمان تامین اجتماعی داده است که برای کشف واقعی میزان حق بیمه‌ی بیمه شدگان، با اعزام به کارگاه‌ها ورود کند و دفاتر و اسناد مالی را بررسی کند تا صحت لیست بیمه ارسال توسط کارفرما احراز شود. در همین حال سازمان تامین اجتماعی به استناد مصوبه‌های سالیانه شورای عالی در مورد تعیین حداقل دستمزد و… مجاز است که حقوق کارگر را کشف کند و حق بیمه آن را دریافت کند. بنابراین سازمان چاره‌ی دیگری ندارد و باید موشکافانه میزان درآمد واقعی کارگران را با ابزارهای قانونی و در چارچوب همین قانون، احراز کند.» 

نائب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، با اشاره به رعایت نشدن حقوق بیمه‌ای کارگران در بازار کار، گفت: «کاملا مشخص و مبرهن است که در بازار کار ایران، به وفور کارفرمایان از پرداخت حق بیمه واقعی کارگران و حتی پرداخت کل حق بیمه فرار می‌کنند و در لیست‌های بیمه که به شعب تامین اجتماعی ارسال می‌کنند، "کم اظهاری" می‌کنند که در نتیجه سازمان تامین اجتماعی در وصول حق بیمه متضرر می‌شود. از طرفی کارگرانی که بیمه پردازی‌شان بر اساس درآمد واقعی آن‌ها انجام نمی‌شود، از بعد محاسبه مستمری در دوران بازنشستگی به شدت آسیب می‌بینند.» 

تفسیر قانون باید از مجلس استعلام شود 

خدایی افزود: «به همین دلیل این قضیه یک مدعی به نام سازمان تامین اجتماعی ندارد و نمایندگان کارگران هم مدعی آن هستند. به صراحت اعلام می‌کنیم که کمیته ماده 12 و از آن طرف، معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری، حق ورود به این مسئله را ندارند و اگر تخلفی از جانب سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته که نگرفته است، راهکارش شکایت به دیوان عدالت اداری و سپردن کار به دست کمیسیون کار و تامین اجتماعی این نهاد قضایی است. در همین حال کمیته ماده 12 باید تفسیر قانون را از مجلس استعلام کند نه معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری. بنابراین هم معاونت حقوقی رئیس جمهوری مداخله غیرحق داشته است و هم اینکه کمیسیون ماده 12 اشتباهِ غیرشرعی و غیرقانونی مرتکب شده است.» 

عضو کارگری شورای عالی کار، در پاسخ به این پرسش که «چرا کمیته ماده 12 حقوق قراردادها را در مورد مفاد قراردادهای کار بر اساس حقوق خصوصی تفسیر کرده است؟» گفت: «چنین تفسیری از اساس غیرحقوقی و مصداق بدسلیقگی نهادی است که می‌خواهد موانع کسب و کار را شناسایی کند؛ در حالی که در حوزه‌های کار و تامین اجتماعی قانون تخصصی وجود دارد و در این شرایط حق نداریم که به سراغ قراردادها و قوانینی از جنس دیگر، برویم. در حوزه روابط کار هیچ قراردادی خارج از قانون کار، اجازه انعقاد ندارد و اساسا نمی‌توانیم قرارداد دیگری را دخیل کنیم. برخی در کمال وقاحت، از قانون روابط موجر و مستاجر در تفسیر مسائل مرتبط با حوزه روابط کار استفاده می‌کنند؛ در حالی که در این قانون حوزه قانونِ مستقل وجود دارد. هر فردی که قرار است که راجع به روابط کار تصمیم بگیرد، صرفا باید از این قانون تبعیت کند.»

سازمان تامین اجتماعی بازار کار بازنشستگی   اخبار برگزیده
  

همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است/ واکسیناسیون به معنی مصونیت نیست/ همچنان باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیمرئیس جمهور، گفت: امروز همه توان دولت متمرکز بر خرید واکسن است، شرایط ما به گونه‌ای است که هر مقدار که بتوانیم واکسن را تهیه می‌کنیم. البته همه مردم ما می‌دانند واکسن امروز مشابه ماسک در روزهای اولیه بیماری است. همانطور که در روزهای ابتدایی بر سر ماسک دعوا و درگیری بود، محموله‌ها را در فرودگاه توقیف می‌کردند. اکنون همان شرایط برای واکسن ایجاد شده است.
ایلنا دولت دوازدهم دولت خبرنگار 

  

بایدن: ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کندرئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای گفت که ریاض برای تعامل با واشنگتن باید با نقض حقوق بشر مقابله کند.
۵۵ آنلاین ریاض واشنگتن پست واشنگتن 

  

علی مطهری در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟/ ظریف به درد ریاست جمهوری نمی خورد/ با رئیس جمهور شدن یک روحانی مخالفمعلی مطهری گفت: آقای ظریف به درد وزارت خارجه می‌خورد نه ریاست جمهوری. آقای ظریف هم استقامت لازم در برابر دخالت‌های خارج از دولت را ندارد. کسی باید بیاید که محکم و مقتدر در مقابل این دخالت‌ها بایستد تا هرکسی کار خود را انجام بدهد
اقتصادنیوز علی مطهری ریاست جمهوری رئیس جمهور 

  

روحانی به مردم برای عید 1400رییس جمهور: همه ما دلمان میخواهد شب عید شب آرامی برایمان باشد.
گسترش 

  

انتقاد کارشناس آمریکایی به تعلل بایدن در بازگشت به برجامکارشناس آمریکایی توییتی در مورد برجام منتشر کرد.
ایلنا دولت ایران دیپلماسی 

  

خبر جدید از نتیجه برررسی لوایح FATF در مجمعدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در حال حاضر و برای تصویبFATF پیشنهاد لازم از کمیسیون های مجلس به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شده است، گفت: فعلا سه -چهار پیشنهاد در رابطه با اف ای تی اف توسط مجلس به مجمع تشخیص ارسال شده که پس از بررسی در نهایت مشخص خواهد شد کدام پیشنهاد رأی خواهد آورد.
مثلث ازدواج مجمع تشخیص مصلحت نظام شورای نگهبان 

  

به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیمسخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.
فردا انتخابات مجلس اصلاح طلبان رئیس جمهور 

  

افشاگری عموی علی انصاریان درباره رابطه علی پروین و انصاریان + عکس دردآورشیخ حسین انصاریان عموی مرحوم علی انصاریان از رفقای قدیمی علی پروین است.
خانه فوتبال علی پروین حسین انصاریان پرسپولیس 

  

جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا، گفته با حمله هوایی بامداد جمعه به سوریه بنا داشته به ایران بگوید: «اعمال شما بدون پاسخ نخواهد ماند. حواس‌تان را جمع کنید.»
نامه نیوز ایران یارانه رئیس جمهور 

  

حضرت آیت‌الله چرا سلیقه شخصی‌تان را بنام دین و اسلام مظلوم مطرح می‌کنید؟متاسفانه با تأثیر فرهنگ غرب زن و همسر در خانه همدیگر را با اسم کوچک صدا می‌زنند، در لایه اول زندگی که صمیمیت بین زن و شوهر حاکم است اگر همدیگر را با اسم کوچک صدا بزنند مانعی ندارد، اما در لایه دوم که لایه ظاهری زندگی است باید حرمت زن و شوهر حفظ شود.
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ فرانسه 

  

اسفند 99 برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل 1400؟رفت و برگشت های قیمت خودرو برای بسیاری از خریداران واقعی خودرو که قصد خرید خودرو برای مصرف و نه فروش در آینده را دارند نوعی دودلی برای ورود به بازار خودرو ایجاد کرده است. بررسی سیگنال های موجود در بازار خودرو تا حدی می تواند پاسخگوی این سوال باشد که الان برای خرید خودرو بهتر است یا اوایل سال آینده؟
خودروتک خودرو بازار خودرو سود 

  

جزئیات 2 طرح فروش خودرو همزمان سایپا از امروز + قیمت هادو طرح فروش فوق‌العاده خودرو و پیش فروش محصولات سایپا در قالب طرح عید تا عید از امروز شنبه آغاز می‌شود.
خودروتک خودرو بازار خودرو سایپا 

  

ادامه سقوط بیت کوینسقوط بیت کوین در بازار جهانی ادامه‌دارد.
مملکت‌آنلاین قیمت بیت کوین بیت کوین قیمت 

  

واکنش غیرمنظره بانک مرکزی به دفتر رئیس جمهوربانک مرکزی ایران در توییتی به برخی شائبه‌ها درباره دستکاری قیمت ارز توسط دولت و بانک مرکزی پاسخ داد.
گسترش بانک مرکزی بانک رئیس جمهور 

  

سقوط ادامه‌دار بیت کوین در بازار جهانیاقتصادنیوز :در ممعاملات امروز بازار جهانی ارزهای مجازی قیمت هر توکن بیت کوینبیش از 8 درصد ریخت.
اقتصادنیوز بیت کوین قیمت 

  اخبار داغ
  

بازیکنان تیم صنعت نفت آزمایش کرونا را پشت سر گذاشتند.
ورزش۳ عکس صنعت نفت 

  

یک تحلیلگر بازار سرمایه تعیین دامنه نوسان 2 تا 6 درصدی را از جمله دلایل لطمه زدن به شاخص بورس دانست و گفت: سهامداران تا خرداد 1400 با تمرکز بر سودسازی سهام خود، از فروش سهم‌ها خودداری کنند.
نامه نیوز سرمایه لیلا اوتادی یارانه 

  

ارزش سبد بورسی سهام عدالت شنبه 9 اسفند 99 | حقوقی‌ها دو نماد پرتفو را خریدندحقوقی‌ها دو نماد حاضر در سهام عدالت را به سبد خرید خود اضافه کردند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

فوتی ها و بیماران بدحال کرونا در ایران اوج می گیرند؟ +اینفودر نهمین روز اسفندماه آمارهای کرونایی در ایران تنها در دو متغیر افزایشی بوده است. بیماران بدحال و میزان مرگ و میر.
اقتصادنیوز ایران مرگ 

  

نایب‌رئیس مجلس: شواهدی از «کرونای ایرانی» در قزوین هستنایب رئیس اول مجلس مدعی شد: علاوه بر موتاسیون‌های (جهش ژنتیکی) آفریقایی و انگلیسی و کالیفرنیایی، باید کرونای جهش یافته ایرانی را هم اضافه کرد؛ البته هنوز کاملا تائید نشده ولی شواهدی از آن در قزوین و آن نواحی هست...
انصاف‌نیوز رئیس جمهور قزوین استان خوزستان 

  

صحبت کردن در فضای بسته سبب انتقال کرونا می‌شوددکتری فیزیولوژی پزشکی با اشاره به ناقلین خاموش کرونا گفت: صحبت کردن به ویژه در فضای بسته احتمال انتق
خبرفوری فیزیولوژی سازمان بهداشت جهانی ویروس 

  

شواهدی از کرونای جهش یافته "ایرانی" در این استان کشورنایب رئیس اول مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از شواهدی مبنی بر وجود کرونای جهش یافته ایرانی خبر داد.
اقتصادنیوز 

  

کرونای انگلیسی جان یک مامای زن ایرانی را گرفت + جزئیاتمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: فاطمه نجم السادات فوت یک ماما بر اثر کرونا در اهوازنیروی شاغل در بیمارستان امیرالمومنین اهواز بر اثر ابتلا به ویروس کووید 19 جان خود را از دست داد.
مستقل‌آنلاین درمان اهواز خودرو 

  

واکسن کرونای فایزر جان یک هنرمند را گرفت + جزئیاتناکارآمدی واکسن‌ آمریکایی در خاورمیانه جان یک هنرمند کویتی را گرفت.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام یارانه خاورمیانه 

  

وزیر بهداشت: باید مراقبت کرد تا در تزریق واکسن کرونا، برای کسی رانت ایجاد نشودوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه اولویتی مهمتر از کرونا در وزارت بهداشت وجود ندارد، گفت: باید مراقبت کرد تا در خصوص تزریق واکسن رانت برای کسی ایجاد نشود.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

نایب رئیس اول مجلس و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از شواهدی مبنی بر وجود کرونای جهش یافته ایرانی خبر داد.
نامه نیوز رئیس جمهور استان خوزستان قزوین 

  

فلزات اساسی در راس معاملات بورسشاخص بورس تهران در معاملات امروز با کاهش حدود 8 هزار و 113 واحدی به سطحی بیش از یک میلیون و 214 هزار واحد رسید.
گسترش فلزات بورس تهران شاخص 

  

آغاز رسمی اخراج شرکت چین از بورسبورس نیویورک با ممنوعیت تعاملات سرمایه گذاران آمریکایی با شرکت ملی نفت فراساحل چین، روند رسمی اخراج را آغاز کرد.
گسترش چین بورس نیویورک نیویورک