ایلنا   |  فرهنگی  |  

سازمان سینمایی به نقدهای سازنده نیاز دارد/ از نقدهای منفعت‌جویانه و جناحی ابایی نداریم

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه همیاری و هم‌افزایی اصحاب رسانه در افق تحول سینما اجتناب ناپذیر است، گفت: سینمای ایران با همه افتخارات و موفقیت‌های بین‌المللی، هنوز در ارائه تصویر ایران قوی و زیبا با کاستی‌هایی مواجه است.

سازمان سینمایی به نقدهای سازنده نیاز دارد/ از نقدهای منفعت‌جویانه و جناحی ابایی نداریم

رئیس سازمان سینمایی با تاکید بر اینکه همیاری و هم‌افزایی اصحاب رسانه در افق تحول سینما اجتناب ناپذیر است، گفت: سینمای ایران با همه افتخارات و موفقیت‌های بین‌المللی، هنوز در ارائه تصویر ایران قوی و زیبا با کاستی‌هایی مواجه است.

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، مراسم تجلیل از خبرنگاران فعال رسانه‌های سینمایی صبح امروز دوشنبه 24 مردادماه با اجرای حمید مدقق مجری و کارشناس رسانه، برگزار شد.

در این مراسم محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، دکتر قادر آشنا معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی، حبیب ایل بیگی معاون ارزشیابی و نظارت، دکتر اصغر فارسی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی، یزدان عشیری مشاور رئیس سازمان سینمایی و مدیرکل روابط عمومی، مجید اسماعیلی مدیر عامل موزه سینما، مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، رسول صدرعاملی، غلامرضا موسوی، حبیب اسماعیلی و تعدادی از مدیران موسسات سینمایی از جمله عباس اسدالهی معاون اداری مالی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، سیداحد میکائیل زاده مشاور مدیرعامل مرکز، میکائیل دیانی مدیر ارتباطات و بازرگانی انجمن سینمای جوانان ایران حضور داشتند. در این آیین ویژه از چهار چهره شاخص سینمای ایران که سابقه خبرنگاری داشتند و 120 خبرنگار فعال در رسانه‌های مکتوب، شنیداری و دیداری تجلیل شد.

در ابتدای این مراسم که بیش از دو ساعت به طول انجامید، رئیس سازمان سینمایی، ضمن تجلیل از مقام خبرنگاران و اهالی رسانه گفت: خوشحالم که بعد از مدت‌ها توانستیم در کنار یکدیگر باشیم، بعد از 9 ماه قبول مسئولیت در سازمان سینمایی، موفق به حضور در جمع خبرنگاران شدم و این اتفاق خوبی است.

او با بیان اینکه افتخار می‌کنم که از اهالی رسانه بوده و هستم، ادامه داد: قطعا طی نشستی در ماه‌های آینده، گزارش یک‌سال فعالیت سینمایی خود که از 15 مهرماه آغاز شده است را منتشر خواهم کرد و درباره مشکلات سینما به گفت‌وگو خواهیم نشست.

خزاعی با اشاره به تعطیلی برنامه سینمایی «شهرفرنگ» افزود: دلمان برای «شهر فرنگ» و «هفت» که از برنامه‌های راهبردی حوزه سینما بودند، تنگ شده است، امیدوارم دوباره چنین برنامه‌هایی را روی آنتن تلویزیون ببینیم.

رئیس سازمان سینمایی در ادامه گفت: ‎دنیای امروز دنیای رسانه‌ها و روایت‌هاست. بی‌دلیل نیست که استکبار پس از شکست‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی به ابزار رسانه پناه آورده است. بیش از 200 رسانه وابسته به نظام سلطه به صورت رسمی علیه افکار عمومی ایران سم‌پاشی و جوسازی می‌کنند. کوچک‌ترین اظهار نظر و تحلیل هنرمند ما، چهره فرهنگی ما یا بازیگر سینما، به هجمه و ناسزای رسانه‌های غربی و کاربرانشان قرار می‌گیرد. ‎پس جنگ شروع شده است. مهم‌ترین هدف آنان پروژه ناامیدسازی است که رهبری انقلاب اشاره فرموده‌اند. پس گرفتار اتمسفر آن‌ها نشویم.

تصویر ایران قوی و زیبا غایب است

‎وی ادامه داد: سینمای ایران با همه افتخارات و موفقیت‌های بین‌المللی هنوز در ارائه تصویر ایران قوی و زیبا کاستی‌هایی دارد. متاسفانه گاهی مصرف‌کننده اندیشه و سلیقه‌های غرب است. ‎چنین خطری رسانه‌ها را هم تهدید می‌کند که باید هوشیار باشند. باید با همیاری سینما، تصویری درست و حقیقی از این سرزمین خلق کنید تا جهان ما را با آن بشناسد نه با روایت‌ها، اخبار و تصاویر دروغین.

خزاعی افزود: رسانه‌ها به دلیل قدرت تاثیرگذاری بر جامعه، همیشه در خطر نفوذ فرهنگی اتاق فکرهای دشمنان قرار دارند. پس ضروری است با آگاهی و هوشیاری نسبت به رسالت اجتماعی و ملی، به ناقل تفکرات دشمن تبدیل نشویم. بیش از هر گروه اجتماعی، این جامعه رسانه‌ای است که باید از قلم و قدمش مراقبت کند. ‎ در عصری زندگی می‌کنیم که رسانه‌ها تا اندرونی خلوت شهروندان نفوذ کرده اند. پس نسبت به انتشار هر پیامی مسئولیم. در جایی مطالعه کردم که «بیش از گلوله‌ها، کلمات آدم کشتند». پس باید از این سلاح مهم درست استفاده کنیم. هیچ دینی به اندازه اسلام به قلم، نوشتن و خواندن حرمت و ارج نداده است. ن والقلم و ما یسطرون.

‎محمد خزاعی گفت: اخلاق نیاز جامعه ما و دنیاست. به عنوان کسی که روزگاری این افتخار را داشته‌ام در کسوت خبرنگار فعالیت کنم عرض می‎کنم در فضای گسترده رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گاهی ممکن است دچار لغزش شویم و ناخواسته به سمت مسائل شخصی آدم‌ها کشیده شویم. باید مراقبت کنیم. همیشه حواس‌مان به دوربین مدار هستی باشد که خداوند نور آسمان‌ها و زمین است.

از نقد سازنده استقبال می‌کنیم

‎رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اهمیت نقد در رسانه‌ها گفت: از نقدهای سازنده و جهت‌بخش و منصفانه استقبال می‌کنم. البته ممکن است برخی نقدها ناشی از شیطنت، رانت‌خواهی، سهم‌خواهی و باج‌خواهی باشد. این‌گونه سنگ‌اندازی‌ها در عزم و اراده بنده و همکارانم و در حرکت قطار سینمای انقلاب تاثیری ندارد. پس ضمن احترام، استقبال و نیاز به نقدهای سازنده و راهگشا از نقدهای مریض، زرد، منفعت جویانه، شخصی، باندی و جناحی ابایی نداریم. معتقدم رسالت مطبوعاتی با شیطنت مطبوعاتی فرق دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: شک ندارم که همیاری و هم‌افزایی اصحاب رسانه در افق تحول سینما اجتناب ناپذیر است. ‎ سینمای ایران در چهار دهه اخیر با جهش‌ها و فرازهای قابل توجهی همراه بوده است. در دوره‌هایی با میلیون‌ها مخاطب و خانواده‌ها آمیخته بوده و این ظرفیت بالقوه موجود است و در محافل بین‌المللی نیز، همواره درخشیده است. امروز به‌نظر می‌رسد با سیر تحولات اجتماعی و رشد مناسبات صنعتی نیاز به تغییر در ساختارها داریم.

‎خزاعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در زمینه ساختارهای فرسوده، اقتصاد شکننده سینما، شیوه‌ها و مدل‌های سنتی، نگاه محتوایی و… نیاز به تحول داریم. سینمای ایران با این ظرفیت بزرگ، نیروی انسانی متمایز و تولیدات سالانه در بازار داخلی با مشکلات مواجه است و برای بازار منطقه‌ای و بین‌المللی آن هم به نقشه راه و تعاملات راهبردی نیاز داریم. همه اینها نیازمند جراحی ساختارهاست.

او ادامه داد: بدون تردید، در جراحی ساختارها رسانه‌ها نقش مهم دارند. وقتی از رسانه حرف می‌زنیم از قدرت عظیمی حرف می‌زنیم که وظیفه آگاهی بخشی و تحول خواهی را بر دوش دارد. تاکنون هم این چراغ به همت و کمک شما روشن مانده است. ‎طبیعی است هر گونه تغییری با واکنش برخی گروه‌های واپسگرا مواجه می‌شود. ‎با قطعیت می‌گویم؛ سینمای ایران در محتوا و اندیشه ورزی، در احیای مخاطب و مخاطب‌سازی، در بازاریابی منطقه‌ای و بین‌المللی و برای کمک به رشد فرهنگ عمومی به بازسازی، جراحی و تحول نیاز دارد. هراس از تغییر و تحول به ما اجازه کشف عرصه‌های جدیدتر را نمی‌دهد.

چشم‌اندازی تازه برای سینما ترسیم شده است

‎خزاعی تاکید کرد: در این دوره چشم‌انداز تازه‌ای ترسیم شده است. احیای شورای عالی سینما، بازنگری در آئین‌نامه‌های ساخت و نمایش، تدوین طرح‌ها و ماموریت‌های پنج‌ساله موسسات سینمایی، توجه به ظرفیت‌های تازه در حوزه استان‌ها و شهرستان‌های در مسیر تحقق عدالت فرهنگی، تعامل با صنوف، شناسایی ظرفیت‌ای جدید برای تقویت بنیه اقتصادی و بودجه‌ای سینما، طراحی افق پژوهش‌های نوین سینمایی، توسعه و نوسازی زیرساخت‌ها، ارتقای ساختارهای آموزشی در حوزه سینمای جوانان، گسترش مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی با هدف تقویت ظرفیت‌های اکران و تجاری‌سازی سینمای ایران و گشایش بازارهای جدید و… از جمله از دستاوردهای این دوره است.

چراغ سینمای ایران فروزان است

‎رئیس سازمان سینمایی گفت: پانزدهم مهرماه که دوره یک‌ساله مدیریت بنده در سینما تمام می‌شود، گزارش جامع عملکرد و اقدامات صورت‌گرفته را در نشستی صمیمانه به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد. قطعا، برنامه‌ها و نشست‌های متعددی را برای استفاده از مشورت و هم‌اندیشی شما همکاران پیش بینی می‌کنیم چون اعتقاد دارم هر تحول با کمک و حمایت و همراهی رسانه‌ها رقم خواهد خورد.

‎وی در پایان گفت: خبرنگاران مسئولیت خطیر و حساسی دارند و در این میان، خبرنگاران حوزه فرهنگ و هنر مظلوم‌ترین گروه‌های رسانه‌ای هستند که پای عشق و علاقه‌شان در این عرصه ایستاده‌اند. کار و هنرتان شریف و قابل تمجید است. چراغ سینمای ایران با تلاش‌ها و همت شما دوستان فروزان مانده است. پس این تلاش جای قدرانی و تشکر دارد.

بخش دیگری از این مراسم به تجلیل از غلامرضا موسوی، حبیب اسماعیلی، فریدون جیرانی و رسول صدرعاملی که از روزنامه‌نگاران سابق و سینماگران امروز هستند، اختصاص داشت، همچنین از بابک برزویه عکاس باسابقه سینما و رسانه که ماههاست در بستری بیماری است، با حضور امیر عابدی تقدیر شد.

انتهای پیام/

سازمان سینمایی روزنامه تلویزیون   اخبار برگزیده
  

آغاز اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی شرکت‌های بورسی از اول آبانسازمان امور مالیاتی از آغاز اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان از اول آبان با صدور صورتحساب الکترونیکی از سوی شرکت های بورسی خبر داد.
ایلنا قانون صدا و سیما ماه 

  

طرح مجلس جهت کنترل اجاره بهای مسکنسخنگوی کمیسیون عمران با بیان اینکه در طرح کنترل اجاره بهای مسکن تلاش می‌شود که نه موجر ضرر کند و نه اینکه به مستجران فشار بیاید ، گفت: در این طرح به منظور جلوگیری از متضرر شدن موجران مشوق‌هایی برای آنها در نظر گرفته شده است.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون عمران مجلس مسکن 

  

بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا در مسیر رکودمحققان موسسه اقتصاد جهانی کیل روز پنجشنبه هشدار دادند که اقتصاد آلمان در سال آینده به سمت کاهش شدید پیش می رود.
ایلنا اقتصاد آلمان گاز 

  

واریز سود سهام عدالت میلیونی به حساب این سهامداران | سهام عدالتی حسابشان را چک کنندطبق مصوبات شورای عالی بورس، بعد از اعمال افزایش سرمایه شرکت‌های غیر بورسی، سود سهام عدالت این شرکت‌ها باید توسط سازمان خصوصی سازی به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال شود.
مثلث سود سهام عدالت سهام 

  

دستیار کی روش:بازی سنگال و اروگوئه خیلی کمک می کندستیار کی‌روش: بازی مقابل سنگال و اروگوئه ایده خوبی به ما می‌دهد/ ممکن است به تماشای بازی لژیونرهای ایران بروم
خانه فوتبال کارلوس کی روش بازی وام 

  

رئیس کمیته مرز مجلس: هیچ مشکل امنیتی در مرزها وجود نداردرئیس کمیته مرز مجلس از بازدید اعضای این کمیته از مرزهای مهران و خوزستان ظرف همین هفته خبر داد.
فردا مجلس شورای اسلامی خبرنگار شهریار 

  

تصمیم نهایی رئیسی برای افزایش قیمت بنزین | قیمت بنزین گران می شود؟مرتضوی، معاون اجرایی رییس جمهور: تحت هیچ شرایطی آقای رئیس جمهور اجازه افرایش قیمت بنزین را نخواهد داد.
مثلث افزایش قیمت قیمت واردات بنزین 

  

نفت روسیه از طریق مسیرهای پنهان به اتحادیه اروپا می‌رودروزنامه نیکی روز چهارشنبه گزارش داد که طی شش ماه گذشته، ده‌ها کشتی روسیه را ترک کرده و نفت را از کشتی به کشتی دیگر در سواحل یونان انتقال داده‌اند.
ایلنا نفت روسیه بازی 

  

ایران بزرگترین کشور قربانی سلاح شیمیایی در تاریخ معاصر استمعاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه کشورمان با مدیرکل سازمان منع سلاح‌های شیمیایی آقای فرناندو آریاس ملاقات کرد.
ایلنا ایران درمان تاریخ معاصر 

  

حاشیه سازی جدید برای تضعیف قدرت پرسپولیسشایعه برکناری درویش از پرسپولیس از کجا می‌آید؟
خانه فوتبال باشگاه پرسپولیس پرسپولیس بازی 

  

رکوردشکنی کسری تراز تجاری ترکیهعلیرغم جهش صادرات ترکیه کسری تراز تجاری این کشور در ماه ژوئیه به رقم بی سابقه‌ای رسید.
ایلنا ترکیه اوکراین ماه 

  

ایران با همه طرف‌های عراقی ارتباط دارد اما در تحولات این کشور دخالت نمی‌کندسخنگوی کمیسیون امنیت ملی با اشاره به تحولات اخیر عراق و تاکید بر دوری از خشونت و در پیش گرفتن گفتگوی همه طرف های عراقی، گفت: انتظار داریم هر چه سریعتر و با شکل‌گیری یک روند قانونی در عراق، صلح و ثبات به این کشور بازگردد، امنیت درعراق به توسعه صلح و ثبات در منطقه ما کمک می‌کند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

توصیه‌های نماینده ایران در سازمان ملل به طالبان و آمریکانماینده ایران در سازمان ملل گفت: طالبان باید به درخواست‌های مکرر جامعه جهانی برای تشکیل یک دولت فراگیر که جامعه چند قومیتی افغانستان را به درستی نمایندگی کند، پاسخ دهد.
مثلث ایران خودرو ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

خبر خوش برای بازنشستگان / واریزی میلیونی به حقوق بازنشستگان از شهریورمدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از پرداخت حقوق بازنشستگان بر اساس حکم جدید در این ماه خبر داد.
فردا سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی ماه 

  

مهاجری:می‌توانیم راه‌های نفوذ استقلال را ببندیممهاجری: فردا بازی نفس‌گیر و سنگینی داریم/ باید استقلال را مدیریت کنیم
خانه فوتبال استقلال ایران خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: شایعه‌ای در بازار سهام پیچیده که با توجه به کاهش نرخ گاز در بازارهای جهانی این احتمال وجود دارد که نرخ خوراک گاز صنایع هم به رقم 4 هزار تومانی برسد که در صورت تائید آن می‌توان برای بازار نور امیدی را متصور بود.
اقتصادنیوز گاز سهام خوراک 

  

شناسایی 166 بیمار جدید کروناییدر شبانه روز گذشته 2 بیمار کرونایی فوت شدند و مجموع جان باختگان به 144 هزار و 471 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

بورس این هفته هم درجا می زند؟ / پیش بینی از بازار سهام در هفته پیش روبورس تهران در آخرین روز کاری هفته، به روند نزولی ادامه داد و شاهد معاملاتی کم‌حجم بودیم. بورس فردا چگونه خواهد بود؟
گسترش بورس تهران سهام صادرات نفت 

  

625 میلیون نفر در جهان کرونا گرفتندبنا بر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به بیماری کووید-19 در جهان تاکنون به 625 میلیون و 573 هزار و 506 نفر رسیده و مرگ شش میلیون و 557 هزار و 813 بیمار کووید نیز تایید شده است.
برنا مرگ 

  

برگشت قیمت دلار به کانال 32 /خروج افزایشی ها از بازار ؟بررسی هسته مرکزی بازار ارز تهران‌ در دو سه روز اخیر حکایت از چربی سوزی قیمت دلار دارد.قیمت دلار که در اواسط هفته جاری به سقف جدید 33 هزار و 500 تومان هم رسیده بود در ادامه معاملات هفته به سمت پایین حرکت کرد و اصلاح شد.
گسترش قیمت دلار ارز 

  

بورس نیمه اول سال 1401 را چطور به پایان رساند؟/ رکود در این بازار ادامه داردبسیاری از قیمت‌ سهام در نقاط جذابی قرار دارند و بازار سرمایه مستعد رشد است اما باید دید مشوق‌های دولت می‌تواند باز هم به کمک بازار سرمایه بیاید یا بازار درگیر رکود حداقل 6ماهه دیگر خواهد شد؟
گسترش ایران اوکراین گرانی 

  

اقتصادنیوز: در مجموع کل هفته اخیر هزار و 555 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 388 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش رشد 66 درصد داشته است.
اقتصادنیوز پول سرمایه سهام 

  

اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 2 هزار و 124 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 314 میلیاردی هفته پیشین، افت 8 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز 

  

قیمت سکه عصر پنجشنبه | قیمت سکه 100 هزار تومان ریختقیمت هر قطعه سکه طرح جدید امروز (پنجشنبه، 14 مهرماه) با کاهش 100 هزار تومانی نسبت به روز سه‌شنبه هفته جاری با نرخ 15 میلیون و 100 هزار تومان معامله شد.
فردا قیمت بهار ایران خودرو 

  

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

آمار کرونا امروز 14 مهر در ایران / شناسایی 165 بیمار جدیدبنا بر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 165 بیمار کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه در این بازه زمانی، سه بیمار نیز به دلیل این بیماری جان باختند.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو ایران 

  

اقتصادنیوز : در بازار امروز قیمت سکه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

اقتصادنیوز: قیمت دلار امروز مسیر نزول را دنبال کرد .
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو