اعتماد   |  سیاسی  |  

نظامی و غیرنظامی بودن کاندیدای انتخابات 1400 اصلا مهم نیست

معاون پارلمانی رئیس دولت دهم گفت: این که کاندیدا از چه صنفی اعم از نظامی یا غیرنظامی باشد اصلا مهم نیست.

نظامی و غیرنظامی بودن کاندیدای انتخابات 1400 اصلا مهم نیست

اعتمادآنلاین| لطف‌الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس دولت دهم، در پاسخ به این سوال که چهره‌هایی که از جریانات سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب وارد جریان انتخابات ریاست‎‌جمهوری می‌شوند باید از چه ویژگی‌هایی برخوردار باشند؟ به خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا گفت: درباره بحث ریاست جمهوری باید گفت که ما شرایطی را در زندگی دینی‌مان، در فرمایشات امام (ره) و مقام معظم رهبری و هم قانون اساسی‌مان داریم. طبیعتا کسی که گزینه ریاست جمهوری است، باید واجد شرایطی باشد که این شرایط به طور روشن، توسط شورای نگهبان احراز شود.

 

او افزود: اولین شرط این است که این کاندیدا از اساس معتقد باشد که اسلام، دارای نظام حکومتی جامعی است و می‌تواند، همه ابعاد کشور را اداره کند، همچنین این فرد کاملا به مبانی حضرت امام و مقام معظم رهبری باور داشته باشد. به بیانی دیگر وظیفه رئیس‌جمهور این است که براساس سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری و قوانینی که مجلس روشن کرده، حرکت کند.

 

این چهره سیاسی اصولگرا ادامه داد:  در واقع رئیس جمهور باید گفتمان رهبری را پیش ببرد و نباید خودش بیاید و گفتمان موازی ایجاد کند حتما نسبت به دشمن، دشمن‌ شناس باشد، استکبار جهانی را بشناسد و با همه وجود این را درک کرده باشد که آمریکا به دنبال نابودی کشور است و خودش را مجهز کرده باشد که در مقابل استکبار، ایستادگی کند.

 

او بیان کرد: رئیس جمهور آینده باید فردی ساده زیست و پاک باشد هیچ حاشیه اقتصادی، سیاسی، اخلاقی پیرامون خودش و اطرافیانش نباشد، تیم کاری قوی و متدین داشته باشد، برنامه برای مسائل کشور داشته باشد و به طور روشن به مردم بگوید که برای حل مشکلات کشور، مخصوصا مشکلات اقتصادی چه برنامه ای دارد و واقعا هم از شعار، فضاسازی و جوسازی خودداری کند.

فروزنده تاکید کرد: من امیدوارم مردم این ویژگی‌ها را مطالبه کنند و افراد ببینند که فضای جامعه دنبال یک فرد کارآمد، سالم و توانمند است. این که کاندیدا از چه صنفی، اعم از نظامی یا غیرنظامی باشد، اصلا مهم نیست بلکه مهم این است که این ویژگی‌ها در او وجود داشته باشد. مردم در حال حاضر به دنبال یک چهره کارآمد و توانمندی هستند که بتواند مسائل کشور و منویات رهبری را بشناسد چراکه واقعا رهبری در سیاست هایشان و در راهبردهایشان مشخص کردند که کشور، باید در چه مسیری حرکت کند.

 

او عنوان کرد: سال‌هاست که رهبری می گویند اقتصاد و فرهنگ مهمترین اولویت است حتی مدلی تحت عنوان اقتصاد مقاومتی ارائه دادند. ایشان بر تولید، رونق اشتغال، مسائل فرهنگی و رشد جمعیت  تاکید دارند. رئیس جمهور آینده باید بگوید برای این محورهایی که رهبری مشخص کرده اند چه برنامه‌ای دارد و واقعا هم مقید باشد و تفاوتش را نشان دهد که حقیقتا، ولایت‌مدار است و در راستای ولایت حرکت می‌کند، چهره‌ای مردمی است و به نوعی نسبت به مردم دلسوزانه برخورد می‌کند و اعتماد به مردم بدهد.

 

معاون پارلمانی رئیس دولت دهم تصریح کرد: این موارد مهمترین ویژگی‌هایی است که رئیس‌جمهور ِآیند باید دارا باشد. طبیعتا نظام، سازوکاری دارد و در آن سازوکار افراد مورد بررسی قرار می‌گیرند؛ بخشی به عهده شورای نگهبان و بخشی هم به عهده آحاد مردم است که امیدواریم تجربه‌های گذشته به آنها کمک کند و بتوانند، انتخاب خوبی داشته باشند.

 

او با اشاره به برنامه‌هایی که رئیس‌جمهور آینده باید در نظر داشته باشد، و اینکه رئیس‌جمهور آینده نظامی است یا غیر نظامی، گفت: بنده این را ملاک نمی‎‌دانم ملاک این است که ویژگی‌های فوق را داشته باشد حالا از هر صنفی ‌بخواهد باشد.

 

فروزنده در پاسخ به این سوال که چهره‌هایی که در اردوگاه اصولگرایی مطرح هستند تا چه حد از ویژگی‌های فوق برخوردارند؟ تصریح کرد: بنده که نباید در این باره نظر بدهم. بالاخره کشور ساز و کار دارد. بخشی‌ را شورای نگهبان تشخیص می‌دهد و بخشی هم به عهده مردم است. اما بنده یک بحثی را معتقدم که افراد نباید دنبال این کار باشند این از منظر دینی ما پذیرفته نیست چراکه مسئولیت باید به سراغ افراد بیاید و چه خوب است که افراد نخواهند از همه ابزارها، استفاده کنند تا به گونه‌ای خودشان را به جامعه معرفی کنند بلکه باید جامعه و مخصوصا نخبگان بررسی کنند که چه کسی صلاحیت‌های لازم را دارد و آنها باید از فرد مورد نظر، دعوت کنند که به میدان بیاید و به او کمک کنند تا به کشور خدمت کند.

 

او افزود: به هر حال خدمت در نظام جمهوری اسلامی ایران به معنای مسئولیت است؛ مسئولیت و پاسخگویی بسیار سخت است و معمولا افراد باید روحیه‌شان به گونه‌ای باشد که فرار کنند از پذیرفتن مسئولیت، مگر اینکه وظیفه را دیگران برای افراد مشخص و معلوم کنند.

 

این چهره سیاسی اصولگرا در این باره که به هر حال بسیاری از کاندیداها به دنبال این هستند که به روش پوپولیستی، مردم را به سمت خود جذب کنند، مانند اتفاقی که در دوره دولت نهم و دهم به اعتقاد بسیاری رخ داد، حال آیا این بار برخی با اقدامات پوپولیستی می‌‎توانند مردم را به سمت خود جذب کنند؟ گفت: بنده پوپولیستی بودن اقدامات رئیس دولت نهم و دهم را قبول ندارم. در واقع اقدامات پوپولیستی در دوران اصلاح‌طلبان هم رخ داده، به گونه‌ای که با ساختارشکنی و شعارهای نادرست و با عوام فریبی روی کار آمدند!

 

فروزنده در این باره که به هر حال مردم آگاه‌تر شده‌اند، نیز بیان کرد: نکته مهم این است که باید بینش مردم بالا برود.

 

این چهره سیاسی اصولگرا در پاسخ به این سوال که آیا نسبت به قبل آگاه‌تر شده‌اند؟ عنوان کرد: بله این آگاهی بسیار بالاتر رفته و جامعه امروز در حال رشد است؛ وظیفه نامزدها این است که صادقانه با مردم حرف بزنند و برنامه داشته باشند. وظیفه نخبگان این است که برنامه‌های آنها را ارزیابی کنند که آیا برنامه نامزدها، قابل اجراست یا یک شعار پوپولیستی است ضمن اینکه متاسفانه بعضی از روشنفکران، کار برای مردم را با شعارهای پوپولیستی اشتباه گرفته‌اند. بنده به عنوان مثال مسکن مهر را تایید می‌کنم حال هر دولتی باشد، رسیدگی به طبقات محروم، سفرهای استانی را صد در صد و ارتباط با مردم را صد در صد تائید می‌کنم؛ اصلا حکومت ما نوکر مردم است.

 

او با اشاره به بزرگنمایی‌ها در بیان برنامه‌ها از سوی کاندیداها تاکید کرد: این بزرگنمایی‌ها به نوعی عوام فریبی است. اینکه ما یک قولی به مردم بدهیم و عمل نکنیم بسیار بد است. وقتی کاری را نمی‌توانند انجام دهند صادقانه با مردم حرف بزنند و بگویند این مشکلات و چالش‌ها، چیست.

 

فروزنده اضافه کرد: وظیفه نخبگان این است تا افرادی که به میدان می‌آیند را مورد ارزیابی قرار دهند. شعارهایشان را ارزیابی کنند و به مردم بگویند. این وظیفه نخبگان است، در همه صنوف روشنگری و برای مردم تبیین کنند. طبیعتا مردم هم موظف هستند که به نخبگان‌شان اعتماد کنند نخبگانی که صادق هستند هرچند در صنوف مختلف، باشند.

 

او در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث شده نخبگان در حاشیه بمانند؟ بیان کرد: این به استقبال مردم بستگی دارد و هچنین مردم و رسانه های‌ ما باید به این موضوع توجه کنند. عوامل مختلفی دخیل است، بیشتر این عوامل، فرهنگی است و متاسفانه فضای مجازی بسیاری از حرمت‌ها و خطوط قرمز را شکسته و فضایی فراهم کرده که افراد جاافتاده، موثر و دلسوز در جامعه جایگاهی در فضای مجازی ندارند و این ایرادی است که وارد است. بنابراین رسانه ها وظیفه دارند مردم را روشن و مردم هم، باید به این مساله توجه کنند.

 

منبع: برنا

دولت دهم رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

اعتراف رئیس‌جمهور به قیمت ناعادلانه قیمت‌ها/ روحانی: شنبه و یکشنبه آینده روز پیروزی ملت ایران استرئیس جمهور پیشاپیش پیروزی ملت ایران در روزهای شنبه و یکشنبه بعد را تبریک گفت و با بیان اینکه ما کالا تولید کرده‌ایم و مازاد نیاز هم داریم و به دنبال صادرات هستیم اما همزمان کالا در بازار به درستی یافت نمی‌شود، گفت: امروز اعتراف می‌کنم مردم عزیز ایران مواد مصرفی تولید شده اما قیمت نا عادلانه است.
مثلث رئیس جمهور 22 بهمن قیمت 

  

ریزش قیمت دلار در راه است؟فعال شدن مکانیزم ماشه، گشایش احتمالی در عراق، بهبود روابط با افغانستان و دستور روحانی درباره تسویه وام ارزی چهار کلیدواژه مهم امروز در بازار ارز است. با این سیگنال‌های رسمی از اخبار منتشر شده، قیمت دلار چه خواهد شد؟
گسترش قیمت دلار عراق 

  

روابط عمومی دادگستری استان فارس در مورد پرونده نوید افکاری اطلاعیه‌ای صادر کرد
رویداد۲۴ استان فارس اعدام روابط عمومی 

  

رییس جمهور گفت: آمریکا که بسیار روشن آمده و از برجام خارج شده، هرچه فحش عالم بوده نثار برجام کرده، بقیه کشورها را به خروج از آن تشویق کرده و به دنبال تهدید کشورهایی رفته که با ایران ارتباط اقتصادی داشتند و حال می‌خواهد از مکانیسم درون برجام استفاده کند و دیدیم که یک قدم هم نتوانست بردارد.
نامه نیوز حسن روحانی ازدواج الناز شاکردوست 

  

3 اتفاق مهم در بورس امروز /توقف نمادهای بزرگبازار سهام امروز با صف‌های خرید شروع کرد، اما رفته رفته صف‌های فروش بزرگ‌تر شدند.
اقتصادنیوز سهام شاخص فولاد 

  

زمزمه کاندیداتوری کدخدایی برای ریاست‌جمهوری 1400کدخدایی روزهای گذشته در گفتگو با روزنامه اطلاعات اعلام کرده دیگر تمایلی برای حضور در شورای نگهبان ندارد و تیرماه نیز از قائم مقامی دبیر شورای نگهبان کناره گیری کرده است.
۵۵ آنلاین عباسعلی کدخدایی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جلیلی توانمندی لازم را برای ریاست جمهوری نداردیکی از ضعف‌ها و مشکلات پایداری همین محدود نگری است. وضعیت این افراد مشخص است. حداقل روشن است که آقای جلیلی به عنوان جدی‌ترین گزینه آنان توانمندی لازم رابرای ریاست جمهوری ندارد.
مستقل‌آنلاین اصولگرایان ریاست جمهوری بازی 

  

کاهش 11 میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرودر حال حاضر متوسط تغییرات قیمتی خودروهای داخلی نسبت به هفته گذشته شاهد کاهش 6 تا 11 میلیون تومانی قیمت ها است اما باید این نکته را در نظر گرفت که همچنان قیمت ها نا معقول و بالاست و فقط به صورت مقطعی کاهش اندکی را تجربه کرده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگراردشیر مطهری در انتقاد از روحانی گفت: خون رئیس جمهور رنگین‌تر از مردم نیست. ما انقلاب نکردیم که هشتاد میلیون نفر یک طرف باشند و یک نفر یک طرف دیگر. رئیس جمهور از وزیر خود 3/5متر فاصله می‌گیرد؛ خودش برای افتتاح حضوری به مدارس نمی‌رود اما دانش‌آموزان ...
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مهناز افشار عکس 

  

استراماچونی: امروز به شدت عصبانی و غمگین‌امسرمربی ایتالیایی سابق استقلال نسبت به اخبار منتشر شده درباره عدم توافقش با مدیران این باشگاه واکنش تندی نشان داد.
مملکت‌آنلاین استقلال کار عشق 

  

احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست می گیرد؟پایداری ها هنوز هم خاطره خوش احمدی ‌نژاد را در ذهن خود یدک می‌کشند؛ تنها کاندیدایی که توانست از میان این تفکر خود را به خیابان پاستور برساند. بدشان نمی‌آید احمدی‌ نژاد دوباره سکان قوه مجریه را به دست بگیرد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران شورای نگهبان 

  

نظارت استصوابی را کنار بگذاریم تا مردم پای صندوق بیایند /انتخابات 1400 دو مرحله‌ای خواهد شدهادی غفاری، روحانی اصلاح طلب می‌گوید: نیاز داریم فردی در کشور رئیس جمهور شود که فن مذاکره را بداند و بر اساس قانون عمل کند.
رویداد۲۴ مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان جبهه پایداری 

  

چهره واقعی بایدن در مورد ایران رو شدحنیف غفاری در سرمقاله امروز روزنامه رسالت با عنوان چهره واقعی بایدن ‌نوشت: جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ‌ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا به نکات قابل‌تأملی در خصوص نحوه مواجهه با ایران اشاره‌کرده است.
مثلث ایران روزنامه انتخابات ریاست جمهوری 

  

بورس با حمایت مجلس جان می گیرد؟روز گذشته جلسه روسای کمیسیون اقتصادی مجلس با مسوولان بورس نشان داد عزم دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه جزم شده است.
گسترش مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس دولت 

  

در این میان باید منتظر ماند و دید که در نهایت پایداری‌ها بر تصمیم خود برای کشاندن حسن روحانی به مجلس اصرار کرده و موفق به شکست قالیباف و زاکانی در این مسیر خواهند شد و روحانی تنها رییس‌جمهوری ایران خواهد شد که دو بار برای سوال نمایندگان به پارلمان احضار می‌شود یا اینکه رایزنی‌های پشت‌ پرده و هماهنگی‌ها و مناسبات نه چندان عیان می‌تواند حق نمایندگان مجلس برای سوال از رییس‌جمهوری ر...
نامه نیوز علیرضا زاکانی علی لاریجانی استیضاح 

  اخبار داغ
  

درد دل معلم مبتلا به کرونافرهنگی سمنانی مبتلا به کرونا گفت: به فکر سلامت کادر آموزشی باشید.
گسترش سلامت آموزش خانواده 

  

پیش‌بینی 6 تحلیل‌گر از وضعیت بورس تهران در29 شهریور99؛ خیز شاخص برای گذر از مرز 1میلیون و750‌هزار واحد+جدولاقتصادنیوز: 6 تحلیل‌گر بازار سرمایه پیش‌بینی کردندکه امروز شاخص بورس پایتخت ریزش نخواهد داشت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

2 دانش آموز دیگر کرونا شدندمدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان گفت: هنوز وارد موج دوم ویروس کرونا در شهرستان اردستان نشده‌ایم.
گسترش وزارت آموزش و پرورش آموزش داروخانه 

  

افزایش سپرده های ارزی ایران نزد بانک‌های انگلیس/ حمایت 50 میلیارد تومانی بانک مرکزی از بورس/ دریافت مجوز افزایش قیمت 5خودرومهم ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات 29 شهریور در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:پایان ساخت میدان شهیاد (آزادی)، بازار سیاه آهن، وعده وزیر برای پایان التهاب در بازار اجاره معامله سکه پارسیان ممنوع می شود و دریافت مجوز افزایش قیمت 5خودرو
اقتصادنیوز افزایش قیمت ایران اقتصاد ایران 

  

حریرچی:انفجار کرونایی در کشور اتفاق افتاده استمعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دیگر رنگ‌بندی کرونایی معنایی ندارد، گفت: نارنجی و زرد نداریم، کل کشور در وضعیت قرمز قرار دارد و در صورت ادامه این روند آمار کشته‌های کرونا به 45 هزار نفر هم خواهد رسید.
مستقل‌آنلاین انفجار درمان وزارت بهداشت 

  

وضعیت کرونا در قم سیاه شدقم در وضعیت سیاه کرونا قرار گرفت.
گسترش قم استان قم استاندارد 

  

کدام مدارس در مقابله با کرونا مشکل دارند؟معاون وزیر بهداشت گفت: بیشترین مشکلات در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس بین دانش آموزان دوره ابتدایی و به دلیل عدم آگاهی کافی از اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا وجود دارد.
گسترش مدرسه وزارت بهداشت ویروس 

  

اطلاعات و نشانه های جدید از بیماری کرونامحققان اعلام کردند برخی علائم کرونا حتی پس از بهبودی نیز در بدن بیماران باقی می‌ماند.
برنا 

  

کرونا چند درصد از شغل های ایرانی را غیر حضوری کرد؟یک فعال حوزه کار با تاکید بر لزوم فرهنگسازی برای استفاده از اینترنت در روزهای کرونا، گفت: با توجه به تداوم شیوع کرونا پیش‌بینی می‌شود بیش از 80 درصد مشاغل موجود به شکل الکترونیکی و غیرحضوری ادامه فعالیت بدهند.
گسترش بیمه بیکاری بیکاری حوزه 

  

مرگبارترین علامت کرونادانشمندان اعلام کردند برخی از افراد مبتلا به کووید 19 مرگبارترین علامت این بیماری را از خود نشان می‌دهند.
برنا 

  

شنبه تاریخی پیش روی بورس/ انتظار برای خبر مهمبورس اوراق بهادار حالا در موقعیتی تازه قرار دارد، انتظار برای خبر مهم، پیش بینی وضعیت بازار را دشوارتر از قبل کرده است.
اقتصادنیوز خبرآنلاین ایران بازی 

  

تزریق واکسن کرونا به 350هزار چینی/ ظرفیت تولید کرونا به 800 میلیون دوز در سال می رسد/ کدام گروه ها واکسینه می شوند؟رئیس «گروه ملی زیست‌فناوری چین» (CNBG) می‌گوید واکسن‌های تجربی ساخت این شرکت برای کروناویروس در برنامه تلقیح اضطراری این کشور تا به حال به حدود 350000 نفر تزریق شده‌اند.
اقتصادنیوز تولید فناوری چین