علت تاخیر در تامین واکسن کرونا

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره چرایی تاخیر در روند تامین و تزریق واکسن کرونا در کشور، زمان بندی ایران برای واکسیناسیون جمعیت، آخرین وضعیت تولید واکسن های ایرانی، وضعیت واکسیناسیون در کشور با تغییر دولت در ماه های آتی، وضعیت واکسیناسیون مسئولان و ماجرای ورود بخش خصوصی برای خرید واکسن از منابع خارجی، به تفصیل توضیح داد...

علت تاخیر در تامین واکسن کرونا

سلامت نیوز:سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره چرایی تاخیر در روند تامین و تزریق واکسن کرونا در کشور، زمان‌بندی ایران برای واکسیناسیون جمعیت، آخرین وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی، وضعیت واکسیناسیون در کشور با تغییر دولت در ماه‌های آتی، وضعیت واکسیناسیون مسئولان و ماجرای ورود بخش خصوصی برای خرید واکسن از منابع خارجی، به تفصیل توضیح داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی ،دکتر کیانوش جهانپور در تشریح روند واکسیناسیون کرونا در کشور و در پاسخ به اظهاراتی مبنی‌بر تاخیر در تامین و تزریق واکسن، گفت: روند واکسیناسیون تابعی از روند تامین واکسن است؛ قاعدتا هرچه تعداد واکسن وارداتی تامین شده افزایش یابد، سرعت واکسیناسیون و تعداد تیم‌های واکسیناسیون و مراکز مربوطه نیز افزایش می‌یابد؛ این امکانات از روز نخست آغاز واکسیناسیون در کشور تا امروز متناسب با تعداد واکسن‌هایی بوده که در دسترس قرار گرفته است.

از طرفی طبیعتا نیمی از واکسن‌های تامین و توزیع‌شده برای دوز دوم واکسیناسیون است. وی افزود: همچنین دنیا در تامین واکسن با تاخیر مواجه است و تقریبا اغلب شرکت‌های تولید‌کننده نتوانستند سفارشات و وعده قبلی خود را محقق کنند و قاعدتا ایران هم از این موضوع مستثنی نبود و تحت تاثیر این تاخیرها قرار گرفته است.

همچنین موضوع دسترسی عادلانه به واکسن در میان جوامع مختلف، ناسیونالیسم واکسن، احتکار واکسن از مسیر خرید بیش‌از نیاز و بیش‌از ظرفیت واکسیناسیون توسط معدودی کشورهای ثروتمند و اغراض سیاسی در توزیع واکسن نیز به پیچیدگی این معضل افزوده است. جهانپور در توضیح علت تاخیر در تحقق وعده شرکت‌های تولید‌کننده واکسن در دنیا ادامه داد: بخشی از این تاخیرها به کندی روند تولید بسیاری از واکسن‌ها، محدودیت ظرفیت تولید و برخی به مشکلات ناشی از کمبود مواد اولیه و جانبی از قبیل رزین، ژل و مدیا و... و بخشی هم به موضوع ناسیونالسیم واکسن بازمی‌گردد.

برهمین‌اساس برخی کشورها برخلاف وعده‌های قبلی، حتی واکسن‌هایی که به‌صورت قطعی خرید و پیش‌خرید شده بود را تحویل ندادند و آن را منوط به تامین نیاز کشور خود کردند و به‌این‌‌ترتیب چنین مباحثی تاخیر نسبی در تحویل واکسن در بازار جهانی را رقم زده است. توجه داشته باشید با روند فعلی، بیش‌از 90درصد جمعیت افزون‌بر 67کشور دنیا تا پایان سال میلادی جاری به واکسن دسترسی نخواهند داشت، این بی‌عدالــتی در دسترسی در سایر کشورها نیز به‌نسبت مشاهده می‌شود. وی در توضیح چرایی تاخیر در تامین واکسن در کشور، افزود: از طرف دیگر در کشور ما بحث‌های حاشیه‌ای ناشی از تحریم در برخی نمونه‌ها مضاف‌بر علت شده است.

درمجموع آنچه ازجانب طرف ایرانی باید انجام می‌شد، به‌رغم تمام مشکلات، در زمان خود انجام شده و قاطعانه عرض می‌کنم دقیقا در جای درستی قرار داریم و برنامه‌ریزی‌ها دوراندیشانه و واقع‌بینانه بوده است و هر روز درستی خود را بیش‌از پیش نشان می‌دهد؛ به‌طوری که واکسن‌هایی که ایمنی و اثربخشی آنها مبتنی‌بر اطلاعات ارائه‌شده رسمی و اسناد فنی بود، به‌خوبی در ایران رصد، تایید و سفارش داده شده و از حداکثر ظرفیت‌های موجود استفاده شده است.

خرید قطعی 21میلیون دوز

سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: درهمین‌راستا بیش‌از 42میلیون دوز سفارش واکسن وارداتی داشتیم که بیش‌از 21میلیون دوز آن به‌صورت قطعی خریداری شده و روند تحویل تدریجی آنها از بهمن‌ماه 99 شروع شده است.

وی ادامه داد: از این جمع، واکسن اسپوتنیک روسیه به‌رغم محدودیت و کندی تولید در روسیه، نیاز داخلی روسیه و همچنین باتوجه‌به اینکه بیش‌از 52کشور مصرف‌کننده این واکسن هستند، به نظر می‌رسد با اختلاف کمی از برنامه زمان‌بندی درحال تحویل است و تا امروز 520هزار دوز از این واکسن تحویل ایران شده است.

جهانپور در توضیح علت عدم ادامه تحویل واکسن هندی باوجود سفارش خرید ایران نیز گفت: درباره واکسن کوواکسین هند نیز متاسفانه برخی مشکلات حاشیه‌ای و ورود دادستانی در کشور هندوستان، برای واکسن‌ها و خریداران آنها از جمله ایران مشکلاتی را ایجاد کرد. از‌این‌رو حتی از 500هزار دوز واکسن مرحله اول که به‌صورت قطعی خریداری شده، فقط 125هزار دوز تحویل شد که امیدواریم با پیگیری دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه، مشکلات تحویل واکسن‌ها از هندوستان حداقل درباره واکسن‌هایی که به‌‌صورت قطعی خریداری شده، رفع شود.

تاخیر کوواکس در تحویل واکسن‌ها

سخنگــوی سازمان غذا و دارو عمده خرید قطعی ایران را از سبد کوواکس دانست و گفت: از مجموعه واکسن‌های کوواکس، 16میلیون و 800هزار دوز ازسوی ایران خریداری شده که اولین محموله آن شامل 700هزار و 800دوز واکسن آسترازنکا/آکسفورد تولید کره جنوبی با تاخیر دو سه هفته‌ای، چند شب گذشته تحویل ایران شد.

در مجموع طبق وعده کوواکس مقرر است که سه میلیون و 600هزار دوز از مجموع 16میلیون و 800هزار دوز واکسن خریداری شده، تا پایان ماه می تحویل شود. وی در‌این‌باره افزود: تزریق واکسن‌های آسترازنکا/آکسفورد تولید شرکت کره جنوبی نیز براساس سند ملی واکسیناسیون کشور و طبق اولویت ازپیش ‌تعیین‌ شده و براساس آخرین یافته‌های تزریق عمومی و گایدلاین‌های سازمان جهانی بهداشت در گروه‌های اولویت‌دار براساس پروتکل تنظیمی در کشور آغاز می‌شود.

به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، در مجموع تا به‌حال 895هزار دوز واکسن کووید19 در سراسر کشور توزیع شده و به‌زودی نیز با نهایی شدن پروتکل کشوری تزریق آسترازنکا/آکسفورد، این 700هزار دوز نیز برای تزریق در شبکه بهداشتی توزیع خواهد شد.

نیاز ایران به 120میلیون دوز واکسن

جهانپور در تشریح برنامه ایران برای تولید واکسن کرونا نیز گفت: برنامه ایران از قبل هوشمندانه و تیزبینانه و واقع‌بینانه بود و ایران از ماه‌ها پیش موضوع مشکلات و معضلات ناشی از عدم تناسب عرضه و تقاضا و حتی احتمال بروز نوعی آپارتاید واکسن را در کمیته ملی واکسن رصد و پیش‌بینی کرده بود. برهمین‌اساس نیز موضوع تمرکز بر تولید داخل به درستی و با جدیت در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: از آنجاکه ما جزء کشورهایی هستیم که با توجه به جمعیت، حجم زیادی از واکسن را باید استفاده کنیم و بیش‌از 120میلیون دوز واکسن نیاز است، کمیته ملی واکسن از بهار و تابستان گذشته موضوع حمایت و تمرکز بر تولید داخلی در پلتفرم‌های مختلف را در دستور کار قرار داد و آنچه که در هفته‌ها و ماه‌های اخیر در دنیا اتفاق افتاد، حاکی‌از درستی این تصمیم ایران است. از طرف دیگر این اقدام، اقدامی ماندگار در توسعه صنعت واکسن‌سازی در ایران قلمداد خواهد شد و ایران را به یکی‌از بزرگترین واکسن‌سازهای منطقه و جهان بدل خواهد کرد.

آخریــن وضعیــت تولید واکسن‌های ایرانی

وی در‌ایـن‌باره افزود: تا به‌حال حداقل 4واکسن ایرانی در مرحله مطالعات بالینـی هستند. واکســن پاستور در کشـور کوبا فاز 3 مــطالعه بالینی خود را آغــاز کــرده است و در ایران نیز به‌زودی این فاز به‌صــورت مــوازی آغــاز مــی‌شـود. واکسن کوویران برکت شرکت شفا فارمد در آستانه ورود به فاز سه بالینی است. واکسن رازی در آستانه ورود بــه فـاز دو و واکسن فخرا درحال طی مرحله اول مطالعه بالینی است.

واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و کوبا فاز سوم مطالعات بالینی را در کوبا آغاز کرده و در ایران نیز قبل‌از هفته سلامت و در هفته پایانی فروردین‌ماه مطالعه بالینی فاز سوم آن انجام می‌شود و البته با توجه با توافقنامه ثبت مشترک دارو و واکسن بین ایران و کوبا که بیش‌از یک دهه قدمت دارد، ثبت این واکسن در هر کدام از این دو کشور قابل تعمیم به طرف دیگر خواهد بود.

جهانپور تاکید کرد: براساس برنامه زمان‌بندی‌شده به نظر می‌رسد واکسن انستیتوپاستور و بعد از آن واکسن شفا فارمد در اواخر بهار به مرحله تولید انبوه و توزیع خواهد رسید. پس از آن نیز در تابستان واکسن رازی و سپس واکسن فخرا به مرحله تولید انبوه و توزیع وارد شوند. البته کماکان واکسن‌هایی با پلتفرم‌های مختلف در آستانه ورود به مطالعات بالینی هستند که قاعدتا پس‌از طی مراحل مربوطه، در پاییز یا زمستان آتی وارد مرحله تولید انبوه و توزیع خواهند شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت افزود: پیش‌بینی قبلی نیز بر آن بود که حداقل دو سوم واکسن مورد نیاز کشور از محل تولید داخل تامین شود که این اقدام مطابق جدول زمان‌بندی و به‌رغم همه مشکلات و سنگ‌اندازی‌های خــارجــی به‌خوبی پیش رفته است. بنابراین واکسن‌های ایرانی طبق وعده قبلی به‌تدریج از اواخر بهار به کمپین واکسیناسیون عمومی علیه کووید خواهند پیوست.وی درباره مبحث تولید مشترک برخی واکسن‌ها و ازجمله اسپتونیک وی نیز گفت:

همزمان با اقدام برای تولید داخلی واکسن کرونا، در زمینه تولید مشتـرک برخی واکسن‌ها نیــز بــرنامه‌ریزی شده بود. درباره تولید مشترک واکسن اسپوتنیک، زیرساخت آن موجود و خط تولید آماده و مورد تایید طرف روسی است و به‌زودی سل بانک آن به کشور منتقل می‌شود و بعد از دو ماه از ورود سل بانک، اولین واکسن‌های تولید مشترک نیز به گردونه واکسیناسیون خواهند پیوست.

پرهیز ایران از واکسیناسیون نمایشی

جهانپــور گفــت: پیش‌بینی می‌کنیم که با‌توجه‌به اقدامات مفید، سازنده و بزرگی که در حوزه تولید واکسن در کشور صورت‌ گرفته و البته خریداری واکسن و پیش‌بینی درستی که شده بود مبنی‌بر تامین واکسن ایمن و اثربخش و پرهیز از هرگونه واکسیناسیون نمایشی که در برخی کشورها شاهد آن بودیم و هستیم، واکسیناسیون علیه کووید در کشور مطابق برنامه تا پایان سال 1400 به پایان رسد؛ البته این چشم‌انداز مثبت نیز وجود دارد که تا قبل از پایان سال میلادی واکسیناسیون در کشور به اتمام رسد و همچنین آمادگی حمایت از کشورهای دیگر از طریق تولیدکنندگان ایرانی وجود دارد. وی همچنین گفت: بنابراین به دنبال روند ماه‌های گذشته و تصمیمات اتخاذشده و اقدامات صورت‌گرفته، مجموعا ریل‌گذاری لازم برای انجام بزرگترین کمپین واکسیناسیون عمومی با اتکا بر توان ملی در ایران انجام شده و در این زمینه از ظرفیت‌های داخلی استفاده حداکثری شده است.

برهمین‌اساس در این حوزه دغدغه‌ای برای تغییر دولت در ماه‌های آینده نیز وجود ندارد و برنامه‌ها و اقدامات به‌خوبی و با سرعت و طبق برنامه پیش‌بینی‌شده در ماه‌های آتی پیش خواهد رفت. سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: برهمین‌اساس سال 1400 نقطه عطفی در تاریخ سلامت، علم و فناوری و صنعت دارو و واکسن ایران زمین خواهد بود.

واکسیناسیون VIP نداریم

جهانپور همچنین در پاسخ به ادعای واکسیناسیون VIP و واکسیناسیون مسئولان گفت: چیزی به‌عنوان واکسیناسیون مسئولان و VIP در ایران نداریم و اعتقادی هم به آن نداریم. طبق سند ملی واکسیناسیون در ایران، اولویت‌بندی‌ها مشخص است و واکسیناسیون از افراد آسیب‌پذیر آغاز شده و به‌ترتیب پیش خواهد رفت. درمجموع برنامه زمان‌بندی آن است که در بهار از فاز یک و دو اولویت‌های سند ملی واکسیناسیون عبور کنیم و بعد از آن وارد فاز واکسیناسیون عمومی و سایر گروه‌ها شویم.

وی تاکید کرد: تا به‌حال هیچ کدام از مسئولان ارشد و سایر مسئولان چه در حوزه سلامت و چه در سایر حوزه‌ها در اولویت‌های تزریق واکسن قرار نگرفتند. از حوزه سلامت تاکنون کارکنان خط مقدم جبهه درمان و همچنین افرادی که در دفع پسماندهای عفونی دخیل بودند واکسیناسیون شدند و در اولویت قرار خواهند گرفت.

حداقل در وزارت بهداشت و در کشور این قول را به مردم می‌دهیم که جدای از گروه‌بندی‌های صورت‌گرفته براساس بیماری‌های زمینه‌ای و سنی، مسئولین کشور ازجمله از مسئولان نظام سلامت و بهداشت آخرین گروهی خواهند بود که واکسن دریافت خواهند کرد و بنده کمترین هم قول می‌دهم هرزمان که تمام مردم واکسینه شدند، برای واکسیناسیون اقدام کنم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سؤال ایسنا درباره ورود بخش خصوصی به موضوع خرید واکسن از منابع خارجی، گفت: ورود بخش خصوصی به این موضوع به دو صورت ممکن است. ابتدا اینکه بخش خصوصی در جاهایی که دولت به هر دلیلی امکان مذاکره نداشته است، موضوع را دنبال کند.

در این زمینه حداقل در سال 1399 از پاییز تا پایان سال سه فراخوان عمومی صادر شده است. البته این ملاحظه وجود دارد که در این راهبرد، از ایران برای خرید یک واکسن از یک شرکت و کشور، مذاکره‌کننده‌های مختلفی وارد عمل نشوند. فعلا در هیچ‌جای دنیا خرید و فروش واکسن کرونا را عملا فارغ از دولت‌ها و سیاستگذاری کلان دولتی انجام نمی‌‌دهند و قاعدتا ایران هم از این شرایط مستثنی نیست و چه بخواهیم و چه نخواهیم تعاملات واکسن در دنیا رنگ‌و‌بوی سیاسی دارد و مذاکرات اصلی درباره آن در دولت‌ها و سطوح کلان صورت می‌گیرد.

اما این راهبرد در نظر گرفته شد که اگر کوچکترین فرصتی از طریق ورود بخش خصوصی وجود دارد، این اقدام مورد توجه قرار گیرد البته با لحاظ این نکته که مذاکره‌کننده‌های مختلف از یک کشور برای خرید یک واکسن با طرف خارجی واحد، نتایج مطلوبی نخواهد داشت. وی ادامه داد: راهبرد دیگر نیز در این زمینه آن است که بخش خصوصی بتواند با قیمت‌های ارز نیمایی واکسن خریداری و عرضه کند که در این زمینه اگرچه تا امروز اتفاقی نیفتاده اما ملاحظات جدی درخصوص رعایت عدالت در دسترسی به واکسن و مشکلات و پیامدهای حاشیه‌ای آن باید مد نظر قرار گیرد.

برهمین‌اساس هم تمرکز دولت و وزارت بهداشت استفاده حداکثری از ظرفیت‌های واقعی است و قرار نیست ظرفیتی که دولت خود می‌تواند استفاده کند به‌نوعی تحت‌الشعاع مذاکره‌کننده موازی‌کاری قرار گیرد و روند تامین واکسن را با اخلال مواجه کند. درمجموع در ایــن خصــوص نیــز دغدغــه عـدالــت در دســتــرســی بــه واکسن بایــد محــل تــمرکــز باشد.

درمان سلامت روزنامه   اخبار برگزیده
  

جدیدترین فهرست از مشاغل مجاز به فعالیت در شرایط قرمز کروناییاتاق اصناف ایران جدیدترین به روز رسانی از فهرست و گروه بندی مشاغل صنفی مجاز به فعالیت در شهرهای قرمز را اعلام کرد.
اقتصادنیوز ایران 

  

امکان لغو تحریم‌ها را بعید می‌دانم/ پول‌های بلوکه شده وارد سیستم رانتی می‌شود/ هیچ نشانه‌ای از رشد مثبت اقتصادی وجود ندارداستاد اقتصاد دانشگاه الزهرا اظهار داشت: البته در داخل برخی‌ها با خوش‌بینی به این مواضع غربی‌ها نگاه می‌کنند حتی اگر منابع بلوکه شده ما آزاد شود نمی‌تواند تاثیری در بهبود وضعیت داشته باشد چون آنها موجب تقویت تولید و کاهش تورم نمی‌شوند بلکه در این سیستم پر از رانت تبدیل به رانت شده و در اختیار گروه‌های خاص قرار می‌گیرند.
ایلنا ایران ترامپ فرانسه 

  

ابراز رضایت اروپا از گفت‌وگوهای ویننماینده اتحادیه اروپا در آمریکا از گفت‌وگوهای وین ابراز رضایت کرد.
ایلنا وین دیپلماسی هسته ای 

  

مگر از وجود تحریمها خبر نداشتید که وعده طلایی واکسن دادید؟متأسفانه اخیراً راه دیگری اختراع شده و آن اینست که مسئولان بهداشتی تقصیر را به گردن دیگران می‌اندازند و عجیب اینکه آن دیگران را نیز نام نمی‌برند و با مجهول باقی گذاشتن مقصرین، افکار عمومی را دچار سرگردانی می‌کنند.
۵۵ آنلاین سلامت اختراع روزنامه 

  

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که اصرار تهران بر لغو تمامی تحریم‌هایی که از سال 2017 علیه این کشور اعمال شده، مذاکرات را به بن‌بست می‌کشاند.
نامه نیوز ایران ایران و کره جنوبی وزارت خارجه 

  

رحمانی‌فضلی با اینکه از عواقب تصمیم به اجرای این طرح آگاه شده بود و مستندات آن هم موجود است، تصمیم به اجرا گرفت؛ بدون آنکه اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کند.
نامه نیوز مجلس دهم انتخابات مجلس وزارت کشور 

  

کاندیداهای جدی اصولگرایان در انتخابات 1400دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی گفت: چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت رئیسی، قالیباف، محمد، جلیلی و رضایی هستند.
فردا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری فضای مجازی 

  

خبر بد برای هواداران استقلال و فرهاد مجیدی!غیبت احتمالی بابک مرادی در دیدار استقلال و الاهلی عربستان
خانه فوتبال استقلال بی ام و فوتبال 

  

6 سناریو برای انتخابات 1400نزدیک به یک ماه تا ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم باقی مانده اما فضای سیاسی کشور نه تنها انتخاباتی نشده بلکه در غباری از تردید جریانات سیاسی برای اجماع بر سر کاندیداهای مورد توافق فرو رفته است.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس ایران و آمریکا 

  

مهاجری: شما نظامی‌ها از جان مردم چه می‌خواهید؟سردار حسین دهقان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400 تاکید کرد به عنوان یک چهره مستقل و غیر نظامی وارد میدان شده است و توانایی برعهده گرفتن مسئولیت را دارد./خبرآنلاین
مستقل‌آنلاین حسین دهقان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

رشد «گذرا» در بازار خودرو / عامل تغییر مسیر قیمت خودرو در هفته گذشتهرئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید براینکه تغییر مسیر قیمت خودرو در روزهای پایانی هفته‌ گذشته (از روز سه‌شنبه) تحت تاثیر تصمیم شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو برای سه ماه ابتدایی سال جاری و اعمال نرخ تورم بخشی، اتفاق افتاده است، این افزایش قیمت را مقطعی و گذرا و ناشی ازجو روانی این خبر دانست.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وضعیت جالب قیمت احتمالی خودرو تارادر روزهای گذشته قیمت تارا در اسناد ارائه شده از ایران خودرو مشخص شد. با افزودن هزینه های جاری تا رسیدن خودرو به دست مصرف کننده حدود قیمت خودرو تارا را در کارخانه می توان متوجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

این 3 واکسن کرونا در ایران مجوز اضطراری گرفتند!بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که سازمان جهانی بهداشت، واکسن Oxford- AstraZeneca ساخت کره‌جنوبی SKBio و واکسن Covaxin از شرکت Bharat Biotech هند را در تاریخ 8 فوریه جهت مصرف اضطراری در کل دنیا توصیه کرده است.
مستقل‌آنلاین ایران سازمان غذا و داروی ایران وزارت بهداشت 

  

صدور مجوز تولید انبوه واکسن ایرانی احتمالا در اواخر فروردین ماه صادر می‌شود/ واکسن انبوه کرونا را خردادماه تحویل وزارت بهداشت می‌دهیمرئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه در فاز اول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا توان تولید ماهانه 3 میلیون دوز وجود دارد و به محض صدور مجوزها، تولید انبوه در فاز اول آغاز خواهد شد.
ایلنا تولید ماه وزارت بهداشت 

  

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، نشست وین درباره برجام را قدمی در مسیر دیپماسی توصیف کرد.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا وین 

  اخبار داغ
  

واکسن فایزر برابر این نوع ویروس کرونا بی‌تاثیر استعلی‌رغم تبلیغات گسترده و ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر مؤثر بودن واکسن شرکت فایزر در برابر تمام سویه‌های ویروس «کووید19»، اما تحقیقات جدید خلاف این موضوع را اثبات کرد.
اقتصادنیوز ویروس تبلیغات 

  

زنگ هشدار در بورس/ عامل اصلی ریزش ادامه دار بورساقتصادنیوز: با افت معاملات خرد حقیقی ها در بازار سهام و خروج استمرار پول حقیقی‌ها، زنگ هشدار برای سیاست‌گذار به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز سهام پول 

  

کرونا زیر یه خم تئاتر!یادداشت - مجتبی احمدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا.
برنا تئاتر 

  

بورس در انتظار خبر مهم نشست باب همایون/ بانکداران برای بازار چه می کنند؟اقتصاد نیوز: دیروز در ساختمان وزارت اقتصاد در باب همایون نشست مهمی بین رئیس سازمان و بانکداران برگزار شده است. بورس در انتظار اخبار این نشست است.
اقتصادنیوز اقتصاد 

  

قاضی‌زاده هاشمی: در ستاد ملی مقابله با کرونا با تعطیلی سفرهای نوروزی به شدت مخالفت شد!نائب رئیس مجلس گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا رای گیری نمی شود بلکه بعد از اظهار نظر اعضا جمع بندی
خبرفوری رئیس جمهور اقتصاد سلامت 

  

با بستن مرزها ویروس کرونا کنترل نمی شود! + فیلمبا توجه به انتقال ویروس کرونا از دیگر کشورها به ایران چرا برنامه مشخصی برای مرزها در نظر گرفته نشده است؟
گسترش ویروس ایران 

  

خبر بد معاون وزیر بهداشت از روند افزایشی شیوع کرونا در سطح کشورقاسم جان‌بابایی گفت: این وضعیت نتیجه ایام عید، دید و بازدیدها و شرکت در مراسمی چون عروسی است که باعث شده پروتکل‌ها رعایت نشود و اکنون روند رو به افزایش داریم.
اقتصادنیوز 

  

حفظ رطوبت دهان در دوران کرونا چقدر اهمیت دارد؟مهرداد روانشاد دکتری ویروس‌شناسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس تاکید بر حفظ رطوبت دهان و خوردن مایعات در این ایام نیز به همین دلیل است؛ نوشیدن آب و مایعات ویروس احتمالی در حفره دهان را شسته و به دستگاه گوارش هدایت می‌کند و از ورود به دستگاه تنفسی جلوگیری خواهد کرد.
برنا ویروس 

  

منتظر اعلام نرخ تورم ازسوی بانک مرکزی برای تغییر قیمت خودرو هستیمرئیس شورای رقابت با بیان اینکه منتظر اعلام نرخ تورم بخشی 6 ماهه از سوی بانک مرکزی برای تغییر نرخ خود
خبرفوری نرخ ارز تورم بانک مرکزی 

  

پیک خطرناک کرونا در راه است + فیلمسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از همین هفته تازه نتایج سفرهای نوروزی مشخص خواهد شد. پیک خطرناکی در راه است که تا به حال تجربه نکرده بودیم.
گسترش 

  

بازدید سرزده یک مسئول از ادارات تهران در اولین روز اجرای محدودیت‌های کروناییبا اعلام موج چهارم کرونا و اجرای محدودیت‌های کرونایی در شهرهای قرمز، غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران از تعدادی از ادارات تهران به‌طور سرزده بازدید کرد.
اقتصادنیوز تهران استانداری تهران 

  

تصاویر: تعطیلی اصناف تبریز در پی افزایش شیوع کرونادرپی اعمال محدودیت 10روزه در سراسر کشور به دلیل بروز موج چهارم کرونا و وضعیت قرمز اکثر شهرهای کشور، اصناف تبریز به مدت 10 روز تعطیل خواهند بود.
فردا تبریز 

  

علت اصلی منفی شدن تست‌های کرونا در افراد دارای علامت!رئیس کمیته اپیدمیولوژی کرونا درباره علت منفی شدن تست‌های کرونا و بهترین زمان انجام تست تشخیص ویروس کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.
برنا ویروس