ایلنا   |  سیاسی  |  

کمیسیون بهداشت با طرح دو فوریتی تعویق کنکور مخالف است/ شروع پیک جدید کرونا از آبان ماه است/ باید نیروی تازه نفس به کادر درمان اضافه کنیم

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: کمیسیون بهداشت با طرح دو فوریتی تعویق کنکور مخالف است، به رئیس مجلس اطلاع دادیم و کلام ما هم به آقای وزیر رسیده است، کمیسیون موافق برگزاری کنکور به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

کمیسیون بهداشت با طرح دو فوریتی تعویق کنکور مخالف است/ شروع پیک جدید کرونا از آبان ماه است/ باید نیروی تازه نفس به کادر درمان اضافه کنیم

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان گفت: کمیسیون بهداشت با طرح دو فوریتی تعویق کنکور مخالف است، به رئیس مجلس اطلاع دادیم و کلام ما هم به آقای وزیر رسیده است، کمیسیون موافق برگزاری کنکور به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

همایون سامیح نجف آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح دوباره تعویق کنکور سراسری گفت: می‌گویند کنکور را به تعویق بیاندازیم و بگذاریم زمانی که هوا خنک شود که این شدنی نیست، زیرا فضای بازی که بتوانیم در آن کنکور را برگزار کنیم، خیلی کم است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: از سوی دیگر بیان می‌شود در آبان ماه این آزمون برگزار شود؛ در صورتی که پیک دوم کرونا در این ماه با شدت بیشتری همراه خواهد بود  و برگزاری کنکور در آن تاریخ بسیار خطرناک‌تر از حال حاضر است.

وی با بیان این‌که بسیاری از دانشجویان با نمایندگان تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند که پیک دوم کرونا در اواخر مردادماه است، عنوان کرد: اصلاً چنین چیزی صحت ندارد و پیک کرونا به صورت مجدد در ماه‌های سرد سال آغاز می‌شود.

نماینده کلیمان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با وجود اینکه استفاده از ماسک برای ما فرهنگ شده اما مشاهده می‌کنیم میزان مرگ و میر کم نشده است به همین دلیل با شروع مجدد پیک کرونا در آبان ماه پیش‌بینی می‌شود میزان فوتی‌های ما بیشتر از امروز خواهد بود.

وی افزود: فقط نباید کنکور را در نظر بگیریم، چراکه کنکور سه ساعت است و می‌شود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن را برگزار کرد اما چیزی که در این میان وجود دارد این است که  بسیاری از داوطلبان آقا مشمول سربازی هستند که اگر این آزمون را عقب بیندازیم، دیگر نمی‌توان کاری کرد؛ آنها باید آموزشی بروند و در حین سربازی کنکور دهند که این کار برایشان خیلی سخت است. از طرف دیگر هم نمی‌توانیم سربازی را عقب بیندازیم زیرا کشور احتیاج به سرباز دارد.

سامیح‌نجف‌آبادی بیان کرد: عنوان می‌شد کنکور پزشکی را 6 ماه به تعویق بیندازیم، خب این امکان‌پذیر نبود زیرا در اینصورت به مشکل تأمین رزیدنت برمی‌خوریم مخصوصاً بیمارستان‌های دولتی که برای این موضوع مشکلات فروانی دارند.

وی گفت: بسیاری از داوطلبان کنکور پزشکی به من پیام می‌دادند که کنکورشان به تعویق بیفتد زیرا اگر بروند آزمون بدهند احتمال اینکه مبتلا شوند بسیار زیاد است، در پاسخ به آنها می‌گویم در یک زمان 3 ساعته شما نگران هستید که به کرونا مبتلا شوید آن وقت چگونه می‌خواهید 12 ساعت بین بیماران کرونایی کار کنید؟ کسی که کنکور پزشکی می‌دهد قطعاً باید خود را برای مواجهه با بیماران مختلف از جمله بیماران کرونایی  آماده کند، اما نمی‌دانم چگونه است که می‌گویند برای دادن کنکور در زمان 3 ساعت با مشکل مواجه هستند و امکان ابتلا برای‌شان زیاد است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به داوطلبان و دانشجویان می‌گویم شما یک ماسک خوب N95، یک شیلد و یک اسپری ضدعفونی کننده تهیه کنید و سر کنکور حاضر شوید، بله می‌دانم هوا گرم و شرایط سخت است اما کاری نمی‌توان انجام داد.

وی افزود: باید خاطرنشان کنم شرایط برای همه داوطلبان یکسان است، این‌که عده‌ای زیر ماسک تقلب گذاشتند یا موبایل با خود بردند آن دیگر به وجدان خود افراد برمی‌گردد، اما اکثریت این کار را نمی‌کنند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که ما باید با این شرایط کنار بیاییم چراکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده کرونا به زودی پاک نمی‌شود و حداقل 10 سال جهان با این مصیبت نگران است، عنوان کرد: به دانشجویان رشته پزشکی می‌گویم اگر فکر می‌کنید با سه ساعت بودن در جایی مبتلا می‌شوید و نگران این موضوع هستید، تغییر رشته دهید. مهندسی و چیز دیگری بخوانید شما چطور می‌خواهید با این وضعیت در بیمارستان پا بگذارید.

وی درباره اینکه آیا طرح دوفوریتی لغو کنکور سراسری به تصویب می‌رسد، گفت: خیر، کمیسیون بهداشت با این طرح مخالف است به رئیس مجلس هم اطلاع دادیم و کلام ما هم به آقای وزیر رسیده است که کمیسیون موافق برگزاری کنکور به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

سامیح نجف آبادی بیان کرد: گفتیم در یک سالن صد نفره بیست نفر باید آزمون دهند، وزارت ورزش سالن‌هایش را در اختیار وزارت علوم و بهداشت گذاشته است تا بتواند فاصله اجتماعی مناسب را رعایت کند اما به بچه‌ها توصیه می‌کنیم هنگام کنکور با پدر مادر نروند؛ گاهی مشاهده می‌کنیم مقابل حوزه‌های برگزاری ازدحام زیاد است که نباید این اتفاق بیفتد.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این‌که این روزها کادر درمان بسیار خسته است و شاهد مرگ بسیاری از آنان هستیم، چه باید کرد که جلوی این روند گرفته شود، گفت: فقط و فقط تنها راهی که برای جلوگیری از فرسودگی کادر درمان می‌توانیم انجام دهیم، استخدام‌نیروی جدید و تازه نفس است. امروز این موضوع واقعیت دارد که کادر درمان ما خسته است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای بیان کرد: قرار بود یک میلیارد دلار به وزارت بهداشت داده شود تا در این ایام کرونایی کارهایی را انجام دهد که تنها 300 میلیون دلار به وزارتخانه تحویل داده شده است، قرار بود با این بودجه افزایش کادر درمان صورت گیرد که باید ببینیم چه شده که این یک میلیارد کامل داده نشده که امیدوارم بقیه آن پرداخت شود.

وی تاکید کرد: در کمیسیون پزشکی به دنبال این هستیم که بفهمیم یک میلیارد کجا خرج شده است، به بیمه داده‌اند یا جاهای دیگر.

نماینده کلیمان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: کمیسیون بهداشت سمت وزیر است زیرا مشاهده می‌کنیم که او بسیار دلسوزانه در بیماری کرونا  کار کرده است و متوجه هستیم که دغدغه دارد و امروز فشار روی ایشان زیاد است.

وی درباره این‌که گفته می‌شود از طرح پزشک سرباز برای کمک به کادر درمان استفاده شود، اظهار داشت: چیزی از طرح سرباز پزشک نشنیدم. اما می‌دانم در حال حاضر وزارت بهداشت حتی برای برگزاری کنکور از بسیاری از جاها کمک خواسته است اما این را بدانید که خود سازمان نیروهای مسلح به پزشک نیاز دارد و این را باید در نظر داشته باشید تنها مسئله پزشک نیست، پرستاران و کادر های درمانی دیگری هستند.

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

آزمایش کرونای 3 بازیکن دیگر الهلال مثبت شده است.
ورزش۳ 

  

کرونا | معتادان به الکل و مواد مخدر بیماری را با شدت بیشتری تجربه خواهند کرد.عضو هیات علمی و پزشک متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: معتادان به الکل و مواد مخدر در صورت ابتلا به کووید 19، این بیماری را با شدت بیشتری تجربه خواهند کرد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت الکل آموزش 

  

مبتلا شدن روزانه یک پزشک یا پرستار قمی به کرونارییس سازمان نظام پزشکی قم با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: روزانه حداقل یک پزشک یا پرستار در قم به کرونا مبتلا می شود.
۵۵ آنلاین جامعه پزشکی سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی 

  

پیش بینی بورس در فردا سه شنبه اول مهر 99 / بازار جمع می شود؟مهاجم مصدوم تیم فوتبال پرسپولیس با خواست خودش در ترکیب این تیم برای دیدار مقابل الدحیل قطر قرار گرفت.
خودروتک سهام فوتبال پرسپولیس 

  

سه بازیکن کرونایی جدید در اردوی الهلال!سه بازیکن دیگر از تیم الهلال عربستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.
ایلنا عربستان ویروس خبرنگار 

  

قیمت سهم ‌های بورسی چقدر ریزش داشت؟ + فیلمدر هفته‌های اخیر فارغ از اینکه افراد از فعالان قدیمی بازار باشند یا اخیرا به بورس وارد شده‌اند، یکی از حرف‌های مشترکشان با یکدیگر قطعا میزان افتی است که در پورتفوی خود تجربه کرده‌اند.
گسترش 

  

کرونا پزشکان و پرستاران قمی را درنوردیدرییس سازمان نظام پزشکی قم با اشاره به شیوع بیماری کرونا گفت: روزانه حداقل یک پزشک یا پرستار در قم به کرونا مبتلا می شود.
اقتصادنیوز ویروس روابط عمومی سازمان نظام پزشکی 

  

آخرین اخبار از تولید واکسن ایرانی کرونا + جزئیاتسومین نشست ترویج علم بنیاد مصطفی (ص) با موضوع آخرین دستاوردهای حوزه واکسن کرونا در کشورمان پرداخت؛ رییس اتاق فکر ستاد فرماندهی عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران در این نشست گفت: ویروس کرونا روی 90 درصد مردم تأثیر چندانی ندارد!
شما‌نیوز سازمان بهداشت جهانی تولید اصفهان 

  

پدیده شاندیز بورسی شدبا رای حداکثری سهامداران حاضر در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ابنیه و ساختمان پدیده شاندیز، این شرکت از سهامی خاص به شرکت سهامی عام تبدیل شد.
گسترش کشاورزی مشاور سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

بیشترین افزایش سهام مربوط به کدام نمادهای بورسی بود؟ + جدولسه نماد «فملی»، «خودرو» و «وبملت» لقب بیشترین افزایش سهام حقوقی را به خود اختصاص دادند، توجه حقیقی‌ها نیز بیشتر به «زاگرس»، «وساخت» و «پترول» معطوف بود.
گسترش سهام جدول خودرو