اولویت روسای جمهور آمریکا حفظ برتری نظامی و امنیت پایدار اسرائیل است

حسن هانی‌زاده، تحلیل‌گر ارشد مسائل خاورمیانه به بررسی تفاوت سیاست‌های منطقه‌ای بایدن و ترامپ پرداخت و نیز آثار سفر پمپئو به خاورمیانه را مورد تحلیل قرار داد.

اولویت روسای جمهور آمریکا حفظ برتری نظامی و امنیت پایدار اسرائیل است

اعتمادآنلاین| حسن هانی‌زاده، درباره تغییر سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا با آمدن بایدن و همچنین سفر پمپئو به منطقه، اظهار داشت: سیاست‌های کلان آمریکا در حوزه‌های منطقه‌ای تغییر اساسی نخواهد کرد؛ بلکه در شیوه‌های عملیاتی و اجرایی یک سری اختلاف‌هایی بین  دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود دارد.

 

آقای بایدن و دونالد ترامپ و همه روسای جمهور آمریکا قبل از ورود به مبارزات انتخاباتی به طور معمول در برابر لابی صهیونیستی ایالات متحده حضور پیدا کرده و تعهد می‌دهند که پس از ورود به کاخ سفید مسئله امنیت رژیم صهیونیستی را در اولویت سیاست خارجی خودشان قرار دهند. 

 

وی افزود: این یک اصل ثابت در طول هفت دهه گذشته در ایالات متحده است که تصمیم‌گیری نهایی پیرامون مسائل منطقه را لابی صهیونیستی انجام ‌می‌دهد، به همین دلیل اولویت همه روسای جمهور آمریکا حفظ برتری نظامی و امنیت پایدار رژیم صهیونیستی است. اما در شیوه اعمال سیاست‌ها تفاوت اساسی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود دارد.

 

این تحلیل‌گر ارشد مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه اعتقاد دموکرات‌ها این است که دولت فلسطین باید بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و در چارچوب یک موضوع تعریف شده و با حفظ برتری امنیتی و نظامی اسرائیل تشکیل شود، گفت: به همین دلیل به نظر می‌رسد سیاست‌های جو بایدن در رابطه با مسئله خاورمیانه تفاوت‌هایی با سیاست‌های ترامپ خواهد داشت.

 

هانی زاده اظهار کرد: اما سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا با یک سری اتفاقات، از جمله دیدار از ارتفاعات استراتژیک جولان همراه بود؛ این ارتفاعات در سال 1967 و در جنگ ژوئن بین اعراب و رژیم صهیونیستی توسط ارتش اسرائیل اشغال شد و سازمان ملل به موجب قطعنامه‌‌های 242 و 338 این منطقه را بخشی از خاک سوریه تلقی کرد. اغلب ساکنان این منطقه از اتباع سوریه هستند و به همین دلیل سازمان ملل تحت هیچ شرایطی این منطقه را جز اراضی اشغالی نمی‌داند و باید به سوریه پس داده شود.

 

وی با بیان اینکه حضور مایک پمپئو در جولان به معنای اعتراف رسمی آمریکا به این است که این منطقه تابعی از اراضی اشغالی فلسطین است، تصریح کرد: این موضوع با قطعنامه‌های موجود کاملاً منافات دارد و نقض قوانین بین‌المللی محسوب ‌می‌شود. متاسفانه جامعه عربی، جامعه جهانی و رژیم‌های مرتجع عرب درباره نقض آشکار این قطع‌نامه‌ها توسط آمریکا سکوت اختیار کرده‌اند در حالی که این عمل نقض آشکار همه قوانین بین‌المللی است و آمریکا باید پاسخگوی رفتار غیر اصولی وزیر خارجه خود باشد. 

 

به گفته هانی‌‌زاده از آنجایی که مایک پمپئو قصد دارد در آینده به عنوان رئیس‌جمهور در عرصه انتخاباتی آمریکا حضور پیدا کند، لذا این سفر همراه با یک نوع تبلیغات برای آینده او و برای کسب حمایت لابی صهیونیستی است. از طرفی نیز از آنجایی که رژیم‌های مرتجع و اسرائیل نسبت به شکست دونالد ترامپ احساس نگرانی می‌کنند این سفر نیز نوعی سفر دلجویی و آخرین سفر پمپئو در قامت وزیر خارجه به این منطقه خواهد بود.

 

وی درباره اظهارات اخیر مقامات عربستان سعودی در آژانس بین المللی انرژی اتمی علیه ایران یادآور شد: عربستان عامل تروریسم منطقه بوده و سیاست‌هایش تابعی از سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی است. از طرفی نیز همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است و عربستان در جایگاهی نیست که بخواهد درباره فعالیت هسته‌ای ایران اظهار نظر کند.

 

این تحلیل‌گر مسائل جهان عرب ادامه داد:‌ «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان، باید اول درباره موشک‌های هسته‌ای و تسلیحات اتمی اسرائیل اظهار نگرانی کند چرا که فعالیت‌های هسته‌ای‌ ایران به موجب گزارش‌های مکرر آژانس بین المللی انرژی اتمی، صلح آمیز است. این حرف عربستان نبوده بلکه حرف اسرائیل است، زیرا عربستان اساساً در جایگاه سیاسی و منطقه‌ای نیست که بتواند در این زمینه اظهارنظر کند.

 

وی در پایان گفت: عربستان توسط دو طایفه اداره می‌شود که هدفشان سرکوب آزادی‌خواهان است و یکی از این مسائلی که هم اکنون برای این کشور وجود دارد قتل دردناک «جمال خاشقچی» است اما عربستان به دلیل اینکه حمایت لابی صهیونیست را داشته هیچ‌گاه پاسخگو در این پرونده نبوده است. 

 

منبع: ایلنا

 

 

رئیس جمهور دونالد ترامپ خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

بعید می‌دانم در فیلمبرداری‌ها نکات ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا رعایت شود / تلویزیون می‌تواند سریال‌های روز دنیا را این روزها دوبله و پخش کندکورش تهامی معتقد است در روزهای شیوع کرونا بهتر است حداقل برای مدتی کوتاه پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی تعطیل شوند و تلویزیون برای پخش آثار سرگرم‌کننده بهتر است سریال‌های روز دنیا را دوبله و پخش کند.
برنا تلویزیون دوبله کورش 

  

واکسن آمریکایی کرونا این عوارض را دارداقتصادنیوز : کارشناسان انجمن طبی آمریکا عوارض جانبی واکسن‌های آمریکایی کرونا را برشمردند.
اقتصادنیوز دارو 

  

راه خانه‌نشین کردن مردم، جریمه نیست / ترساندن مردم کمکی به مهار کرونا نمی‌کندیک جامعه‌شناس می‌گوید، مردم از ترس جریمه‌های سنگین راهنمایی و رانندگی ماشین‌های خود را از خانه بیرون
خبرفوری رانندگی سلامت 

  

یک متخصص عفونی گفت: چهره و رفتار عفونت کرونا ویروس تغییر کرده است.
نامه نیوز کودکان خودرو بهنوش بختیاری 

  

واکسن کرونا در صورت تایید، به چه کسانی باید تزریق شود؟واکسن کرونا؛ کلیدواژه‌ای که این روزها جهان را به خود مشغول کرده و همه امید دارند تا هرچه زودتر بر کرونای جان‌کُش غالب شوند. حال باید پرسید در صورت تایید هر یک از واکسنهای تولید شده، با توجه به عدم امکان دسترسی تمام ساکنان زمین به آن در مراحل ابتدایی کار، حداقل در کشور خودمان چه کسانی در اولویت تزریق آن خواهند بود؟
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  

گلم کلم چگونه با کرونا مقابله می کند ؟اقتصادنیوز : گل‌کلم یکی از صیفی‌های بسیار پُرخاصیت پاییزی و زمستانی است که می‌تواند در این دو فصل سال در رژیم غذایی ما جای بگیرد.
اقتصادنیوز باکتری انسولین وزن 

  

طلای جهانی سنگر 1800 دلار را هم از دست داد/پیش‌بینی قیمت سکهسقوط سکه به کانال 10 میلیونی موجب شد که کمترین قیمت این فلز گرانبها از اواخر تابستان رقم بخورد. روز پنج‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی 150 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای 10 میلیون و 850 هزار تومان رسید.
رویداد۲۴ دلار ایران ایران و آمریکا 

  

عضو کمیته علمی کشوری کرونا درباره تاثیر نژاد بر میزان ابتلا به بیماری کرونا توضیحاتی را ارائه داد.
صراط خانواده ویروس شهرنشینی 

  

کرونا در این عضو از بدن ماه ها می مانداقتصادنیوز : نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که ویروس کرونا پس از بهبودی افراد می‌تواند تا ماه‌ها در روده آن‌ها باقی بماند.
اقتصادنیوز ماه بهار خاورمیانه