مخالفان واکسن کرونا چه می‌گویند؟

روزنامه ایران نوشت: «مریم یکی از همان 17درصد افراد زیر 50 سالی است که نمی‌خواهند واکسن بزنند. آنها معتقدند دلایلی دارند که برای واکسن‌نزدن کافی است. البته وجود کرونا را منکر نمی‌شوند و این که ممکن است مبتلا شوند. اصول بهداشتی را هم رعایت می‌کنند و هر کاری برای پیشگیری از ابتلا به کرونا لازم … نوشته مخالفان واکسن کرونا چه می‌گویند؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

مخالفان واکسن کرونا چه می‌گویند؟

روزنامه ایران نوشت: «مریم یکی از همان 17درصد افراد زیر 50 سالی است که نمی‌خواهند واکسن بزنند. آنها معتقدند دلایلی دارند که برای واکسن‌نزدن کافی است. البته وجود کرونا را منکر نمی‌شوند و این که ممکن است مبتلا شوند. اصول بهداشتی را هم رعایت می‌کنند و هر کاری برای پیشگیری از ابتلا به کرونا لازم باشد، انجام می‌دهند اما همچنان نسبت به تزریق واکسن موضع سفت و سختی دارند. این 17 درصد چه کسانی هستند، چه دلایلی دارند و چگونه باید متقاعدشان کرد؟ معضلی که البته همه کشورها به نسبت‌های مختلفی با آن درگیر هستند.

مریم، محدثه و دانیال هر کدام دلایل خاص خودشان را برای واکسن‌نزدن دارند. آنها می‌گویند تا زمانی که مطالعات در مورد واکسن کامل نشده و عوارض آن بعد از یک سال مشخص نشود واکسن نمی‌زنند. اما در طرف مقابل هادی یزدانی، پزشک، معتقد است همه ما سوار یک کشتی هستیم و اگر کسی واکسن نزند علاوه بر خود به دیگران هم آسیب جدی وارد می‌کند.

مریم دو بار کرونا گرفته و با 25 درصد درگیری ریه روزهای سختی را پشت سر گذاشته است. با این حال نمی‌خواهد واکسن بزند و می‌گوید سؤالات زیادی دارم و تا زمانی که پاسخ درست و حسابی نگیرم یا مجبور نباشم واکسن نمی‌زنم: «روزی که اعلام شد واکسن کرونا درست شده خیلی خوشحال شدم اما تصور نمی‌کردم به این سرعت وارد فاز تزریق عمومی شود. فکر می‌کردم فاز سوم مطالعات انسانی واکسن یک سال زمان ببرد و عوارض و اثربخشی آن مورد مطالعه قرار می‌گیرد. اما سازمان بهداشت جهانی به‌سرعت مجوز تزریق داد. دلیل اصلی من همین است. نمی‌دانم این واکسن‌ها در درازمدت چه عوارضی دارند و چه تأثیری روی سیستم عصبی یا قلب می‌گذارند. قطعاً واکسنی که در کمتر از یک سال ساخته شود عوارض ناشناخته زیادی دارد. واکسن‌هایی که در کودکی زده‌ایم سال‌ها مورد مطالعه قرار گرفته و عوارض آن مشخص است. به نظر من موارد ابتلا در افرادی که واکسن می‌زنند یا نمی‌زنند یک اندازه است. تنها فرق این دو گروه این است کسانی که واکسن می‌زنند تصور می‌کنند در برابر کرونا ایمن شده‌اند و اصول بهداشتی و پیشگیری را رعایت نمی‌کنند. همین‌طور آنتی‌بادی که بعد از تزریق واکسن در بدن تشکیل می‌شود همیشگی نیست و به همین دلیل امروز برخی کشورها دوز سوم تزریق می‌کنند.»

محدثه نبود اطلاعات شفاف را مهم‌ترین دلیل نزدن واکسن می‌داند و معتقد است باید یک نشست علمی ‌بین متخصصان موافق و مخالف واکسن برگزار شود تا دو طرف ادعاهای خودشان را ثابت کنند: «از روزی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، من و خانواده‌ام سعی کردیم با رعایت اصول بهداشتی، خودمان را مصون نگه داریم. هنوز برای تزریق قانع نشده‌ام. گفت‌وگوی علمی و پاسخ به شبهات می‌تواند به برطرف‌شدن تردیدها کمک کند. هنوز نتایج علمی کامل و روشنی درباره اثرات و عوارض واکسن منتشر نشده است. کشورهایی که چند ماه قبل جشن پایان کرونا گرفتند امروز دوباره آمار افراد مبتلا و فوتی‌هایشان افزایش پیدا کرده است.

خود من تا آنجا که بتوانم اصول بهداشتی را رعایت می‌کنم تا مبتلا نشوم اما تا زمانی که اطلاعات کامل و شفافی نباشد واکسن نمی‌زنم. چرا پزشکان اصرار می‌کنند واکسن بزنیم؟ چرا برای کسانی که واکسن نمی‌زنند محرومیت‌های اجتماعی در نظر می‌گیرند؟ من، همسرم، دختر و پسرم واکسن نمی‌زنیم و منتظریم حداقل یک سال از تزریق واکسن بگذرد و اگر عوارضی نداشت می‌زنیم.»

دانیال سه ماه قبل به کرونا مبتلا و 35 درصد ریه‌اش درگیر شد. می‌گوید روزهای سختی را پشت‌ سر گذاشته و سلامتی‌اش را با تزریق رمدسیویر به دست آورده است. با این حال مخالف تزریق واکسن است و با تأیید حرف‌های محدثه به ناشناخته‌بودن ویروس کرونا اشاره می‌کند و می‌گوید: «وقتی ویروس ناشناخته است چطور می‌توان برای آن واکسن مطمئن تولید کرد؟ نمونه آن هم همین واکسن آسترازنکا. چند نفر بعد از تزریق این واکسن دچار لخته خون شدند و فوت کردند. علاو بر آن مغناطیسی‌شدن بدن در افرادی که واکسن تزریق می‌کنند از عوارضی است که هنوز پاسخی برای آن داده نشده است. از همه گذشته من نمی‌توانم به آمارهای سازمان بهداشت جهانی اعتماد کنم. مسئولان این سازمان بارها اعلام کردند آمارهای رسمی ‌با آمارهای غیر رسمی‌شان متفاوت است. خیلی از کسانی که واکسن می‌زنند دلیل این کار را توصیه سازمان بهداشت جهانی و تأیید واکسن توسط آنها می‌دانند؛ در حالی که ماهیت خود این سازمان زیر سؤال است. اعلام می‌کنند کسانی که واکسن می‌زنند اگر به کرونا مبتلا شوند خفیف است؛ در حالی که موارد زیادی در اطراف خودمان می‌بینیم ابتلا شدید بوده و حتی باعث مرگ شده است. البته من مانع تزریق واکسیناسیون اطرافیان نمی‌شوم ولی معتقدم با واکسیناسیون گسترده باز هم نمی‌توانیم جلوی جهش ویروس کرونا و همه‌گیری آن را بگیریم.»

ساخت واکسن کرونا حاصل انباشت تجربه‌ای است که متخصصان شرکت‌های دارویی جهان در جریان بیماری‌های سارس و مرس به‌ دست آورده‌اند. هادی یزدانی، پزشک، این را در پاسخ به ابهامات مخالفان واکسن می‌گوید. او تأکید می‌کند هیچ ابهامی در مورد واکسن‌های معتبر کرونا وجود ندارد و نتیجه آن را می‌توانیم در کاهش شدید تعداد مبتلایان بدحال و میزان مرگ‌ومیر ببینیم:

«سؤال خیلی از کسانی که نمی‌خواهند واکسن بزنند این است که چرا واکسن کرونا به این سرعت ساخته شد؟ در پاسخ باید به تجربه شرکت‌های داروسازی معتبر دنیا بخصوص فایزر اشاره کنیم. این شرکت‌ها در سال‌های 2003 و 2013 در جریان شیوع ویروس سارس در منطقه خاورمیانه که بیماری تنفسی با مرگ‌ومیر بالایی بود تحقیقات و تجربه زیادی کسب کردند. این بیماری تنفسی که نزدیک به 35 درصد مرگ‌ومیر به همراه داشت در همین منطقه خاورمیانه باقی ماند و در دنیا همه‌گیر نشد. تحقیقاتی که آن زمان انجام گرفت در زمان شیوع ویروس کرونا تکمیل شد و در 9 ماه به نتیجه درخشان تولید واکسن رسید. بنابراین اگر بخواهیم بگوییم واکسن کرونا در 9 ماه تولید شده اشتباه است. این دستاورد حاصل سال‌ها تجربه و تحقیقاتی است که در این زمینه انجام گرفته. همین‌ طور در مورد واکسن‌هایی که از تکنیک ویروس ضعیف‌شده یا کشته‌شده استفاده می‌شود سابقه چند ده ساله وجود دارد و از این چهارچوب علمی همیشه در دنیا استفاده می‌شود.»

دکتر یزدانی درباره این ادعا که افراد زیادی بعد از تزریق واکسن دوباره به کرونا مبتلا یا فوت می‌شوند به نتایج تحقیقات علمی در این زمینه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در هیچ منبع علمی و پزشکی اعلام نشده واکسن مانع ابتلا به کرونا می‌شود. در واقع واکسن جلوی شدت ابتلا، ‌بستری و مرگ‌ومیر را می‌گیرد. نمونه‌های آن را می‌توانیم در اطرافیان خودمان هم ببینیم. مخالفان واکسن، همچنین کشور آمریکا را مثال می‌زنند و می‌گویند این کشور با وجود واکسیناسیون گسترده هنوز هم در صدر جدول مرگ‌ومیر ناشی از کرونا قرار دارد. نکته‌ای که آنها باید توجه کنند آمار بالای مبتلا و مرگ‌ومیر در افرادی است که واکسن نمی‌زنند. کسانی که واکسن می‌زنند اگر هم مبتلا شوند خفیف است و کار آنها به بیمارستان و آی‌سی‌یو نمی‌کشد. این که ادعا می‌کنند سیستم دفاعی بدن باید آنتی‌بادی طبیعی تولید کند موضوعی است که هیچ ضمانتی ندارد. نمی‌توان تضمین داد کسی که مبتلا می‌شود زنده بماند و بدنش آنتی‌بادی طبیعی تولید کند. اگر هم به عوارض واکسن اشاره می‌کنند باید توجه داشت که احتمال مرگ‌ومیر بر اثر تزریق واکسن چقدر و بر اثر ابتلا به کرونا چقدر است؟

هیچ تضمینی وجود ندارد که یک فرد جوان که بیماری زمینه‌ای هم ندارد بر اثر ابتلا به کرونا فوت نکند. علاوه بر آن ویروس کرونا از نوع دلتا سرایت‌پذیری بالایی دارد و اگر بدن ما ایمن نباشد می‌توانیم این ویروس را به دیگران منتقل کنیم. مثال روشن آن تعداد تخت‌های آی‌سی‌یو در کشور است. ما هشت هزار و 500 تخت آی‌سی‌یو برای 80 میلیون نفر داریم و ناگهان در یک پیک کرونا هفت هزار تخت آی‌سی‌یو پر می‌شود. اما بعد از تزریق واکسن می‌بینیم تعداد بستری‌ها در آی‌سی‌یو چقدر کاهش پیدا کرده است. به نظر من واکسن‌زدن دلیل خاصی نمی‌خواهد. واکسن‌نزدن دلیل می‌خواهد. به عنوان یک پزشک که از ابتدای شیوع کرونا برای درمان بیماران تلاش کرده‌ام، از نزدیک شاهد معجزه واکسن هستم و معتقدم مسئولان باید شرایطی را فراهم کنند که برای کارهای اداری ارائه کارت واکسن ضروری باشد. همه ما در یک کشتی هستیم و رعایت‌نکردن یک نفر و واکسن‌نزدن یک نفر می‌تواند به دیگران آسیب وارد کند.»

انتهای پیام

برچسب هاواکسن کرونا واکسیناسیون کرونا کرونا

خاورمیانه روزنامه ایران روزنامه   اخبار برگزیده
  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  

قالیباف: کارمندان اداری در لایحه رتبه‌بندی معلمان اضافه نشوندرئیس مجلس درواکنش به پیشنهادات متعدد نمایندگان برای اصلاح لایحه رتبه بندی گفت: لایحه دولت مربوط به رتبه بندی معلمان است، مسائل بخش‌های اداری و کارمندی در مسیر قانون خدمات کشوری بررسی می‌شود.
فردا مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس دولت 

  

تیم های ذوب آهن و استقلال به خاطر داشتن 3 و 4 بازیکن در تیم امید فعلا درخواستی برای تاخیر در زمان برگزاری بازی هفته دوم خود به سازمان لیگ ارایه ندادند.
ورزش۳ استقلال بازی 

  

سه عامل جدید برای صعود قیمت دلار/سرگیجه معامله گران در بازاربخشی از فعالان بازار اعتقاد دارند در صورتی که در روز جاری حواله درهم به بالای سطح 7 هزار و 500 تومان برود، خریداران ارزی قدرت خواهند گرفت و در غیر این صورت، قیمت دلار می تواند به سوی حمایت 27 هزار و 150 تومان بار دیگر حرکت کند.
اقتصادنیوز قیمت دلار سرگیجه 

  

بازگو کردن مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایرانمحمدجعفر محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر در یادداشتی درباره قفقاز نوشته است: هیچ‌گاه پیشینه و فرهنگ ایرانی ازقفقاز زدوده نخواهد شد و این حقیقت نباید از یادها برود و بر نویسندگان و اهل قلم است که مرثیه جدایی هفده شهر قفقازی ایران را بازگو کنند.
ایبنا ایران نویسنده قفقاز 

  

نسخه اصلاح شده واکسن آسترازنکا برای مقابله با دلتا تولید می شود به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندپندنت، پژوهش‌های اولیه توسط اعضای گروه پروفسور سارا گیلبرت در دانشگاه آکسفورد آ غاز شده است. این گروه از محققان قبلاً در توسعه واکسن آسترازنکا نیز فعالیت کرده بودند. با توجه به تأثیرگذاری واکسن اولیه محققان آکسفورد در جلوگیری از بستری شدن و مرگ بیماران مبتلا به کووید 19، توسعه دهندگان آن به طور احتیاطی ساخت واکسنی برای مقابله با سویه دلتا را…
مهر تولید پژوهش فناوری 

  

طرحی که فشار اقتصادی به مردم را بالا می‌برد!دولت در حالی خبر اولیه برای حذف ارز دولتی را مطرح کرده که قیمت ارز سامانه نیما تا ارز دولتی 5 برابر است و تورم عمومی هم بسیار بالاست و این طرح می تواند فشار اقتصادی بر مردم را تشدید کند.
گسترش ایران تهران دانشگاه تهران 

  

نحوه مراجعه برای تزریق دُز سوم واکسن کروناافرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد می‌توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دُز سوم را ثبت کنند.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت درمان سالمندان 

  

موضوع مذاکرات ایران و اروپا در بروکسل چیست؟سخنگوی وزارت خارجه:مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است
فردا ایران وین وزارت خارجه 

  

نامه کنایه آمیز لاریجانی به سخنگوی شورا: به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهامعلی لاریجانی به صحبت‌های اخیر سخن‌گوی شورای نگهبان واکنش نشان داد و نوشت: از ابتدای خدمت در نظام اسلامی، مراقب باشید در بیان و عمل خود به کسی ظلم نکنید، حتی به‌نحو ایهام.
نامه نیوز علی لاریجانی شورای نگهبان دولت 

  

جزئیات شرط ایران برای آمریکا | پشت پرده گفت‌وگو محرمانه ایران با عربستانفارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل توافقی دوسویه بوده است، فضای گفتگوها با عربستان را محترمانه و جدی قلمداد کرد و خبر دوویچه وله مبنی بر سفر هیأتی از عربستان به ایران را تأیید نکرد.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و عربستان 

  

پیشنهاد افزایش 20 درصدی قیمت خودرو برای حذف دلالان بازارنماینده مردم سقز و بانه در مجلس با اشاره به کمبود عرضه در بازار خودرو از نحوه عرضه خودروی داخلی انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که بعضی افراد شرط نداشتن پلاک فعال برای خرید خودرو را دور می‌زنند و سوء استفاده می‌کنند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو بازار خودرو 

  

واکنش تند علی لاریجانی به صحبت‌های سخن‌گوی شورای نگهبانعلی لاریجانی با انتشار این پست در صفحه اینستاگرامش به صحبت‌های اخیر عضو حقوق‌دان و سخنگوی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف، واکنش نشان داده است.
مثلث علی لاریجانی شورای نگهبان قیمت 

  اخبار داغ
  

این استان امروز فوتی کرونایی نداشتسعید کشمیری گفت: در روز گذشته با بستری 33 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر، شمار بیماران مبتلا به کرونا در استان به 114 نفر رسیده است.
اقتصادنیوز استان بوشهر بیمارستان 

  

خطر طغیان آنفلوآنزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییرییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به طغیان عفونت های ویروسی پس از کرونا گفت: برداشتن محدودیت های کرونایی احتمال برخورد با یک اپیدمی بزرگ آنفلوآنزا را افزایش می دهد.
۵۵ آنلاین ویروس ایران خانواده 

  

غلبه انتظارات کاهشی در بازار سکه/ واکنش قیمت سکه به افت قیمت دلاراقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 سکه امروز با وجود رشد قیمت طلای جهانی، به افت دلار واکنش نشان داد و زیر مرز حساس باقی ماند.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

دُز سوم واکسن کرونا نیاز به تزریق عمومی نداردرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به نیاز کادر درمان و گروه‌های پرخطر برای تزریق دُز سوم واکسن کرونا، گفت: فعلا نیازی به تزریق عمومی دُز سوم واکسن کرونا نیست.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت درمان 

  

ترمز رشد قیمت خودرو کشیده شد + جدولاقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 بالاخره ترمز رشد قیمتدر بازار خودروهای پرتیراژ ایران‌خودروکشیده شد و قیمت‌ها تغییر نداشتند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

قیمت دلار امروز چهارشنبه 1400/07/28 کاهش قیمت دلارقیمت دلار در بازار ارز بر خلاف روز قبل کاهش را تجربه کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

پایان نزولی هفته / بورس از نیمه کانال پائین افتاداقتصادنیوز: امروز 28 مهر 1400 شاخص کل بورس از نیمه کانال 1.4 میلیونی عقب نشست.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آغاز تزریق دز سوم واکسن کرونا در چیندر چارچوب برنامه پیشگیری و کنترل کرونا شورای دولتی چین، تزریق دز سوم یا تقویت کننده در میان افراد بالای 18 سال چین آغاز شد.
۵۵ آنلاین چین تلویزیون ویروس 

  

هشدار درباره خطر طغیان آنفلوانزا در صورت برداشتن محدودیت‌های کروناییناجی گفت: تا 13 اکتبر، بیش از 238 میلیون مورد اثبات شده آزمایشگاهی کووید 19 در سراسر جهان شناسایی شده است که از این تعداد حدود 4 میلیون مرگ اتفاق افتاده است و تا الان بیش از 6 میلیارد و سیصد میلیون دوز واکسن در سراسر جهان تزریق شده است.
اقتصادنیوز آنفلوانزا مرگ 

  

ابلاغیه مهم بورسی مخبر درباره فروش املاکبا صدور بخشنامه تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد در بورس کالا توسط معاون اول رئیس جمهور ، دولت رسما" وارد این حوزه شد.
گسترش دولت شهرسازی وزارت راه و شهرسازی 

  

این بحران جهانی به جان بورس ایران افتادبازار سرمایه روند نسبتا متعادلی را با شروع مثبت در اول هفته و پایانی منفی در انتهای آن تجربه کرد.
گسترش بورس کالا ایران سرمایه 

  

نوعی جدید از سفته‌بازی در بورسسفته بازی یک اصطلاح رایج در بازارهای مالی از جمله بازار سرمایه است. شاید این اصطلاح به گوش شما هم خورده باشد.
گسترش بازی ایران خودرو بندرعباس 

  

26 میلیون و 806 هزار و 374 نفر دُز دوم واکسن کرونا را زدندمجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 76 میلیون و 517 هزار و 781 دُز رسید.
اقتصادنیوز 

  

واردات آخرین محموله های واکسن کرونا توسط هلال احمر تا اوایل آبان محمدحسین قوسیان مقدم در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت وادارت واکسن به کشور توسط هلال احمر گفت: در اوایل مهرماه 12 میلیون دوز واکسن توسط هلال احمر وارد کشور شد و مجموعاً تا امروز تعداد واکسن‌های وارداتی از سوی هلال احمر به 30 میلیون دوز رسیده است. وی در پاسخ به این سوال که سقف واردات واکسن از سوی هلال احمر چه میزان خواهد بود عنوان کرد: بر اساس آخرین درخواست‌هایی که به…
مهر واردات هلال احمر خبرنگار 

  

آیا واکسن کرونا مهران غفوران را راهی بیمارستان کرد؟مهران غفوریان که سر صحنه یکی از پروژه‌های شبکه نمایش خانگی دچار ایست قلبی شده بود، پس از پشت سر گذاشتن عمل قلب باز دوران نقاهت را می‌گذراند.
گسترش بیمارستان شبکه نمایش خانگی فضای مجازی