مهر   |  فرهنگی  |  

هیاهوی رنگ و کتاب در بخش کودک‌‎‌ونوجوان نمایشگاه تهران

خبرگزاری مهر؛ گروه فرهنگ و اندیشه_ فاطمه میرزاجعفری: دیروز جمعه 23 اردیبهشت در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای تهیه گزارشی از حال و هوای این رویداد بزرگ سری به بخش کودک و نوجوان زدیم؛ جایی که پر از بازی و رنگ‌های جورواجور است از قرمز و زرد و نارنجی‌های زیبایی که قبل از هرچیز نگاهت را نوازش می‌کند؛ شاید بتوان گفت هیاهوی این بخش بیشتر از سایر بخش هاست و اگر تابلو و…

هیاهوی رنگ و کتاب در بخش کودک‌‎‌ونوجوان نمایشگاه تهران

خبرگزاری مهر؛ گروه فرهنگ و اندیشه_ فاطمه میرزاجعفری: دیروز جمعه 23 اردیبهشت در سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای تهیه گزارشی از حال و هوای این رویداد بزرگ سری به بخش کودک و نوجوان زدیم؛ جایی که پر از بازی و رنگ‌های جورواجور است از قرمز و زرد و نارنجی‌های زیبایی که قبل از هرچیز نگاهت را نوازش می‌کند؛ شاید بتوان گفت هیاهوی این بخش بیشتر از سایر بخش هاست و اگر تابلو و راهنمایی برای این بخش هم وجود نداشته باشد از چند فرسخی داد می‌زند که بخش کودک و نوجوان است.

خانواده‌های ایرانی دست کودکان خردسال و نوجوانان خود را گرفته‌اند و از غرفه‌های این بخش دیدن می‌کنند؛ بچه‌ها هم با دیدن این همه جذابیت از این غرفه به آن غرفه بهانه تهیه کتاب و خرید آن را می‌گیرند و علاقه به کتاب و کتابخوانی در بین نوجوانان آن هم در این روزهای ی که گوشی موبایل همدم همه ما شده است بسیار زیاد است و حتی بیشتر نوجوانان لیستی از علاقمندی های خود را تهیه کرده‌اند و برای خرید آنها سری به نمایشگاه بین المللی کتاب تهران زده‌اند.

غرفه‌های این بخش نیز تقریباً سنگ تمام گذاشته‌اند و از عروسک و بادکنک گرفته تا رنگ‌های متنوع و شاد برای هرچه چشم نواز تر کردن غرفه‌ها استفاده کردند البته نباید از یاد برد که بسیاری از غرفه‌های این بخش کوچک هستند و ناشران بخش کودک و نوجوان نمی‌توانند مانور خاصی برای دکور بدهند اما در بیشتر همان غرفه‌های کوچک محلی برای نقاشی کودکان و مسابقه‌های فراوان تدارک دیده شده است؛ کتاب‌هایی که عمدتاً در بخش کودک و نوجوان در حال عرضه هستند هر کدام مفاهیم خاصی از جمله: حفاظت از محیط زیست، انجام کار گروهی، نحوه پس انداز کردن، تشویق کودکان و نوجوانان به صبوری و تلاش، معرفی شعرا و مخترعان بزرگ، آموزش زبان انگلیسی به وسیله اشکال و رنگ آمیز، کتاب قصه‌هایی همراه با پازل‌های چوبی و بسیاری دیگر از مهارت‌ها و مفاهیم اجتماعی و سرگرمی‌های متفاوت را با تصویرگری‌های بسیار زیبا و به زبانی ساده به کودک و نوجوان آموزش داده می‌شود.

تقریباً می‌توان گفت استقبال بسیار خوبی از این بخش از سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شده است و گشت و گذار در آن مخصوص کودک و نوجوان نیست چراکه مخاطب بزرگسال نیز از دیدن این همه رنگ و هیاهو سر ذوق می‌آید.

این غرفه‌ها پر از شخصیت‌های کارتونی محبوب بچه هاست البته باید گفت که به جز کتاب قصه‌های مرسوم که مخاطب خردسال دارد و کمیک استریپ ها خبری از قبضه بازار توسط شخصیت‌های کارتونی کمپانی‌های خارجی نیست؛ اینجا به هر طرف که سرک می‌کشی می‌بینی یک کتاب داستان بامزه دارد و دیگری تصویرگری جذابی دارد و حتی اگر سنت هم اجازه ندهد که بخری کودک درونت تو را وسوسه می‌کند که یکی از این کتاب‌های رنگی را درون قفسه داشته باشی.

پدر و مادرها نیز خوشحال از اینکه بالاخره بعد از سه سال محلی پیدا شده است که می‌توانند تفریح دیگری غیر از گوشی موبایل و بازی‌های کامپیوتری برای فرزندان خود پیدا کنند و آن هم کتابخوانی است؛ در زمانی که بازی‌هایی مثل تیله بازی و لی لی در کوچه‌ها از یاد رفته است و شاید همین خاطرات زیبای پدر و مادران در دوران کودکی آنها را برای پاسخ به نیاز فرزندانشان و البته کودک درونشان راهی نمایشگاه کتاب کرده است، البته ناگفته نماند که دل شأن می‌خواهد که توجه بیشتری به کتاب و کتابخوانی کودک و نوجوانان شود.

اینجا سالنی است که هر روز ساعت 10 صبح تا 8 شب پر از مخاطبان کودک و نوجوان، پیر و جوان و میانسال است و هیچ بچه‌ای از اینجا دست خالی بیرون نمی‌رود چراکه آنقدر در گوش پدر و مادرش روضه می‌خواند که دست آخر برایش کتابی را تهیه کنند و بعد از آن هم برای همکلاسی‌هایش از یک روز شاد و پر از رنگ و هیاهوی خود خاطرات شیرینی را تعریف می‌کند که آنها نیز ترغیب و مشتاق سر زدن به نمایشگاه کتاب می‌شوند.

همه اینها را گفتیم تا نکته مهم گزارش را بگوییم و آن هم توجه ویژه بازار نشر به حوزه کودک و نوجوان است که از اهمیت بالایی برخوردار است؛ آن هم زمانی که این‌همه مخاطب مشتاق و تشنه یادگیری داریم.

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 21 اردیبهشت آغاز شده و تا 31 اردیبهشت در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir پذیرای مخاطبان است.

با خبرگزاری مهر و اخبار لحظه به لحظه از نمایشگاه بین المللی کتاب همراه باشید.

رنگ کودکان نوجوانان   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

امیدوار به «پولبک» در بورس /پیش بینی بازار سهام اول خردادکاهش یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، چشم انداز معاملات امروز را منفی کرده، اما هنوز امیدها برای برگشتن بازار به سمت بالا از بین نرفته است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

رهبر کره شمالی با دریافت کمک های خارجی جهت درمان کرونا مخالفت کرد!کیم جونگ اون رهبر کره شمالی همزمان با شدت گرفتن ویروس کرونا در این کشور،با دریافت حمایت پزشکی خارجی مخالفت کرد.
مستقل‌آنلاین کره شمالی درمان کیم جونگ اون 

  

آشنایی با راهکار کره شمالی برای مقابله با کروناکره شمالی در حالی با شیوع ویروس کرونا مواجه شده است که به داروهای موثر ضد ویروس دسترسی ندارد و جمعیت این کشور واکسینه نشده‌اند.
برنا کره شمالی ویروس 

  

پیش بینی عجیب رییس اتحادیه طلا و جواهر از قیمت سکه/حباب سکه چقدر است؟قیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 270 هزار تومان افزایش یافته است.
فردا تولید قیمت افزایش قیمت 

  

قیمت سکه بالای مرز مقاومتیاقتصادنیوز : امروز 31 اردیبهشت ماه 1401 قیمت دلار متشکل در انتهای روز با 16 تومان افت نسبت به دو روز قبل به قیمت 25 هزار و 497 تومان معامله شد.
اقتصادنیوز قیمت ماه دلار 

  

نزول کامودیتی‌ها و افت شاخص بورساقتصادنیوز: امروز نمادهای کامودیتی محور «پارس»، «کچاد» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند.
اقتصادنیوز فولاد شاخص 

  

بورس نوسانی می‌ماند؟شاخص کل بورس امروز در حدود دو درصد افت کرد. کارشناسان عقیده دارند که بورس در بلندمدت روند متعادل روبه‌ بالایی را تجربه می‌کند.
گسترش پتروشیمی شاخص سود 

  

نبض قیمت خودرو در بازار ایستاد + جدولاقتصادنیوز: در روزهای که دلار شکل نوسانی خود را حفظ کرده و همچنان در بازار بالا و پایین می شود، اما بازار خودروهای داخلی از نوسان خسته شد و امروز 31 اردیبهشت 1401 و بدون تغییر راهی بازار شد.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

هشدار جدی قوه قضاییه به فعالان بازار بورساقتصادنیوز: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به شهروندان فعال در بازار بورس هشدار پیامکی ارسال کرد.
اقتصادنیوز قوه قضاییه جرم 

  

خفاش چه ویژگی دارد که کرونا نمی گیرد؟ | کشف جدید درباره درمان کروناکارشناسان بعه موضوع علل مبتلا نشدن خفاش ها به بیماری کرونا پرداختند.
۵۵ آنلاین درمان ایالات متحده آمریکا خاورمیانه 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

قیمت سکه و طلا در آخرین روز اردیبهشت 1401قیمت هر قطعه سکه طرح جدید بهار آزادی 14میلیون و 150 هزار تومان است.
گسترش قیمت سکه و طلا تهران