تسنیم   |  اجتماعی  |  

راهکار تأمین تبلت و گوشی برای 3.5 میلیون دانش‌آموز چیست؟!

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تلبت و گوشی برای آموزش مجازی دانش‌آموزان باید فراهم شود، به بررسی راهکارهای تأمین تبلت و گوشی برای 3.5 میلیون دانش‌آموز کشورمان پرداخت.

راهکار تأمین تبلت و گوشی برای 3.5 میلیون دانش‌آموز چیست؟!

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ آموزش مجازی فرصتی برای برابری آموزشی است اما هم‌اکنون به دلیل نبود زیرساخت‌ و عدم دسترسی 3.5 میلیون دانش‌آموز به شبکه شاد بستری برای "تبعیض آموزشی" شده است.

طبق گفته‌های حسن الحسینی؛ مسئول شبکه شاد، سهم محرومیت از فضای مجازی بحث مهمی است و 3.5 میلیون دانش‌آموز دسترسی به ابزار و اینترنت برای  بهره‌مندی از شبکه شاد ندارند بر این اساس 21 درصد کل دانش‌آموزان از شاد محروم هستند که از این تعداد 300 هزار نفر با گوشی‌های قرضی در شبکه شاد حضور دارند.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

در نظرسنجی که توسط مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری  درباره دسترسی دانش آموزان به کامپیوتر و تلفن همراه انجام شده، این نتیجه به دست آمده است که 4 درصد دانش آموزان به تلفن همراه هوشمند و کامپیوتر دسترسی ندارند، 26 درصد دسترسی به سختی و 70 درصد دسترسی‌شان به راحتی است.

در همین رابطه مهدی اسماعیلی؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره اینکه آیا مجلس به دنبال طرحی برای تأمین فوی ابزار مورد نیاز به منظور آموزش مجازی دانش‌آموزان در مناطق حاشیه‌ای شهرها نیست؟ اظهار کرد: نمی‌دانیم کرونا چه زمانی مهار می‌شود، این وضعیت برای نظام آموزشی کشور مشکلاتی ایجاد کرده است اما باید توجه داشت فرایند تعلیم و تربیت را نمی‌توان متوقف کرد بنابراین در دوره فعلی نیاز است شکل آموزش را تغییر دهیم تا چرخه یادگیری متوقف نشود.

واکنش معاون استاندار بوشهر به‌ فوت دانش‌آموز 11ساله دَیّری/ اطلاع‌رسانی دقیق از علت حادثه انجام نشدروایت مدیر مدرسه "محمد" از ماجرای خودکشیگزارش/ 3.5 میلیون دانش‌آموز جامانده از "آموزش مجازی" شکایت خود را به کجا ببرند؟!

وی افزود: رویکرد ما باید به سمت استفاده از آموزش مجازی تغییر کند و این سبک از آموزش به الزاماتی نیاز دارد از جمله تجهیزاتی همچون تبلت و گوشی همراه هوشمند.

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: مشکل فقط  نداشتن ابزار نیست، در مناطق روستایی باید وضعیت اینترنت هم اصلاح شود و تأمین این موارد کار آموزش و پرورش نیست هم‌اکنون 3.5 میلیون نفر از دانش‌آموزان به گوشی یا تبلت دسترسی ندارند؛ نبود امکانات و زیر ساخت‌ها و فقر خانواده‌ها از چالش‌های پیش روی آموزش مجازی است.

اسماعیلی ادامه داد: به مدیریت آموزش و پرورش هم انتقادی دارم، آنها در ماجرای کرونا چند ماه فرصت داشتند تا اهمیت آموزش مجازی و ضرورت تأمین تجهیزات را به جامعه منعکس کند و بگویند در صورت نبود امکانات نظام آموزشی دچار مشکل می‌شود  اما حرکت موثری انجام نشد البته رئیس کمیسیون آموزش مجلس مکاتباتی با رئیس جمهور برای تأمین تبلت داشت ولی هنوز هم مشکل داریم.

وی عنوان کرد:‌ بازدیدهای میدانی ما هم نشان می‌دهد که تأمین ابزار برای دانش‌آموزان جامانده از آموزش مجازی هنوز محقق نشده است این را در کمیسیون آموزش مطرح می‌کنیم و سازوکار تأمین این تجهیزات و اختصاص بودجه برای آن در دستور کار خواهد بود البته تأمین بار مالی آن در کوتاه مدت محدودیت‌هایی دارد بنابراین به ناچار از ظرفیت‌هایی استفاده می‌کنیم که بتوان آن را جبران کرد.

به گزارش تسنیم؛ مرکز پژوهش‌های مجلس با اعلام راهکارهای تأمین تبلت برای 3.5 میلیون دانش‌آموز پیشنهاد داده است:

در قالب الحاق یک بند به تبصره  9 قانون بودجه سال 1399  کل کشور، سازمان برنامه و بودجه مکلف شود با تغییر و جابه‌جایی اعتبارات ردیف‌های (1803002000 )  برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به دانشجویان (1803048000) برنامه خدمات رفاهی، فرهنگی و ورزشی به دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی تا سقف 4000000 میلیون ریال و 50 درصد منابع هزینه‌ای ردیف‌های 27-530000 (مالیات بر ارزش افزوده سهم ورزش) و 50 درصد منابع ردیف 55-530000 موضوع ماده  78 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت 2 و 40 درصد اعتبارات هزینه‌ای ردیف 56-730000 دستگاه‌های مذکور در جدول 7-1 و 80 درصد منابع ردیف  28 تغذیه و امور رفاهی دانشجویان جدول بند «الف» تبصره  14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، اعتبارات مذکور را جهت تأمین رایانک (تبلت) دانش‌آموزی برای دانش آموزان نیازمند تا سقف سه میلیون 500 هزار دستگاه با اولویت دانش‌آموزان عشایری، روستایی و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی در قالب برنامه مستقل منعکس شده تا به‌صورت یارانه تسهیلات یا کمک بلاعوض به این موضوع اختصاص یابد.

انتهای پیام/

اینترنت کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

ریزش شدید قیمت سکه تا ظهر امروز + جزئیاتقیمت انواع سکه در امروز تا ساعت حوالی 13 به شدت ریزش داشته و این سقوط در انواع سکه تا 12 درصد هم شدت داشته است.
شما‌نیوز قیمت تهران تجارت 

  

کرونا؛ ترسناک‌تر شد /آمار فوتی‌ها همچنان سیاه و نگران‌ کنندهکرونا امروز 4 رکورد دیگر را در ایران به ثبت رساند. از رکوردهای مهم امروز تعداد مبتلایان روزانه بود که بالاترین رکورد از ابتدای ورود کووید-19 به ایران تا به امروز بود.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ایران درمان 

  

آزمایش‌های انسانی واکسن کرونای ایرانی از اواسط آبان آغاز می‌شودوزیر بهداشت گفت: آزمایش‌ها و مدل‌های حیوانی ساخت واکسن در ایران طی شده و از اواسط آبان قرار است مراحل آزمایش‌های بالینی و انسانی واکسن آغاز شود.
تسنیم سازمان بهداشت جهانی وزارت بهداشت داروخانه 

  

کاهش قیمت دلار امروز در صرافی ملی به 3350 تومان رسیدنرخ فروش دلار در صرافی ملی 30 تومان دیگر کاهش یافت و کاهش قیمت دلار امروز به 3350 تومان رسید.
برنا قیمت دلار صرافی 

  

ملی‌پوش المپیکی کاراته ایران کرونا گرفت.
صراط کاراته ایران المپیک 

  

بهمن عسگری کرونا گرفتملی‌پوش المپیکی کاراته ایران کرونا گرفت.
تسنیم کاراته ایران خبرنگار 

  

پیگیری مراحل ساخت واکسن کرونا در کشور طبق استانداردهای جهانیوزیر بهداشت گفت: ساخت واکسن توسط چندین گروه و مجموعه در کشور در حال پیگیری است.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت داروخانه 

  

رئیس باشگاه بارسلونا به دلیل مشکوک بودن به بیماری کرونا قرنطینه شد.
صراط بارسلونا بازی لیگ قهرمانان اروپا 

  

جهانگیری: شیوع کرونا بیشترین آسیب را به بخش خدمات وارد کردمعاون اول رئیس جمهور گفت: متأسفانه به دلیل شیوع بیماری کرونا بیشترین آسیب به خدمات وارد شده و بیشترین شغل را در این بخش از دست داده‌ایم.
تسنیم اسحاق جهانگیری ایران مجلس شورای اسلامی 

  

ویروس کرونا در بدن شماست اگر این 2 رایحه را متوجه نمی‌شوید!پژوهشگران هندی معتقدند در صورتی که شما قادر نباشید دو رایحه خاص را بو کنید، به احتمال زیاد به کرونا مبتلا شده اید.
برنا 

  

مسواک بزنید تا کرونا نگیرید!آمار مبتلایان به کرونا در سراسر جهان به سرعت به عدد 41 میلیون نفر نزدیک می شود و تعداد فوتی ها در طول یک شبانه روز همچنان بالاست. در چنین اوضاعی راه های جدیدی برای مقابله با این بیماری توسط دانشمندان پیشنهاد می شود که یکی از جدیدترین آنها مسواک زدن قبل از خروج از خانه است زیرا این کار به دفع کووید19 کمک می‌کند.
برنا کار 

  

حقوقی‌های بورس کلید افزایش نرخ سود شدنداقتصادنیوز: در بازار ثانویه اوراق دولتی حجم معاملات کاهش یافت و نرخ بازدهی یک ساله بالا رفت.
اقتصادنیوز سود درآمد اوراق بدهی