گسترش   |  اجتماعی  |  

شیوع کرونا 8 درصد از جمعیت جهان را فقیر می کند!

تحقیقات جدید منتشرشده توسط موسسه جهانی پژوهش توسعه اقتصادی دانشگاه ملل متحد هشدار می‌دهد که آسیب‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری جهانی کرونا می‌تواند فقر جهانی را تا حدود نیم‌میلیارد نفر یعنی هشت درصد از کل جمعیت بشر افزایش دهد.

شیوع کرونا 8 درصد از جمعیت جهان را فقیر می کند!

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد کووید19 احتمالا باعث افزایش نخستین فقر همه‌گیر از سال 1990، به بعد (یعنی سال وقوع بحران مالی آسیا) شد.

بر اساس برخی پیش‌بینی‌های جدید، فقر مطلق جهانی (سهم جمعیتی که در روز با کمتر از یک دلار و 90 سنت زندگی می‌کنند) از 8.2 درصد در سال 2019 به 8.6 درصد در سال 2020 یا از 632 میلیون نفر به 655 میلیون نفر افزایش می‌یابد. این میزان را می‌توان با کاهش ارقام پیش‌بینی‌شده از 8.1 درصد به 7.8 درصد در مدت مشابه سال قبل که در مطالعات موسوم به «چشم‌انداز اقتصاد جهانی» آمده بود، مقایسه کرد.

سایر برآوردها به تفاوت از دامنه تاثیرگذاری کووید19 بر فقر مطلق 50 تا 100 میلیون نفر در سال 2020 حکایت کرده‌اند. در اینجا مثال‌ها و مصادیقی از پیش‌بینی‌های متعدد و گاه متفاوت درخصوص ابعاد فقر جهانی پس از همه‌گیری کرونا ارائه می‌شود. نخست باید توجه داشت که جنبه‌هایی که ویروس بیشترین ضایعه را ایجاد کرده است در درجه اول به دو عامل بستگی دارند: اول تاثیر ویروس بر فعالیت اقتصادی و دوم تعداد افرادی که نزدیک به خط فقر بین‌المللی زندگی می‌کنند.

پروژه‌های صندوق بین‌المللی پول در اقتصادهای پیشرفته در سال 2020 حدود شش درصد کوچک شده‌اند. در همان حال بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه یک درصد کوچک شده‌اند. در همان حال که تعداد بیشتری از مردم در محدوده نزدیک به خط فقر بین‌المللی زندگی می‌کنند، کشورهای در‌حال‌توسعه، کشورهای کم‌درآمد و با درآمد متوسط با بیشترین عواقب، از نظر فقر شدید رنج می‌برند.‌ اگرچه در بهار امسال منطقه جنوب صحرای آفریقا از نظر بهداشتی از ویروس آسیب کمتری دید؛ اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که این منطقه از لحاظ افزایش فقر مطلق سخت‌ترین ضربه را متحمل می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود در جنوب صحرای آفریقا 23 میلیون نفر از مردم و در آسیای جنوبی 16 میلیون نفر تحت فشار فقر باشند. در سطح کشورها، تخمین زده می‌شود سه کشور دارای بیشترین تغییر در تعداد فقرا، هندوستان (12 میلیون نفر)، نیجریه (پنج میلیون نفر) و جمهوری دموکراتیک کنگو (دو میلیون نفر) باشند. در کشوری مانند اندونزی پیش‌بینی شده که بیش از یک میلیون نفر به دلیل پیامدهای کووید19 در فقر شدید غوطه‌ور شوند. انتظار می‌رود که در آمریکای لاتین و کارائیب، شرق آسیا و اقیانوس آرام و خاورمیانه و شمال آفریقا حداقل 10 میلیون نفر با معیشت روزانه کمتر از پنج‌ دلار و نیم دلار زندگی کنند.

تحقیقات جدید منتشرشده توسط موسسه جهانی پژوهش توسعه اقتصادی دانشگاه ملل متحد UNU-WIDER هشدار می‌دهد که آسیب‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری جهانی کرونا می‌تواند فقر جهانی را تا حدود نیم‌میلیارد نفر یعنی هشت درصد از کل جمعیت بشر افزایش دهد. این نخستین باری است که فقر در 30 سال گذشته یعنی از سال 1990 به بعد در سطح جهانی در این حد افزایش می‌یابد. اندی سامنر و ادواردو اورتیز جوآرز از کالج کینگ لندن و کریس هوی از دانشگاه ملی استرالیا، در مطالعه خود دریافتند که عقب‌گردی در این ابعاد می‌تواند یک دهه پیشرفت در کاهش فقر را در سطح جهانی معکوس کند.

این مطالعه نشان می‌دهد تحقق برنامه 2030 و به‌ویژه اهداف «توسعه پایدار جهانی بدون فقر و گرسنگی صفر»، در معرض تهدید قابل توجهی است. به نظر «کونال سن»، مدیر مؤسسه مزبور، نیاز فوری ما آن است که آژانس‌های توسعه، دولت‌های ملی، جامعه مدنی و بخش خصوصی را در یک تلاش جهانی برای حمایت از معیشت و زندگی فقیرترین فقیران ممالک جنوب گرد هم آوریم. نتایج تحقیق نگرانی جوامع آسیب‌پذیر در سراسر جهان را برانگیخته است. این نتایج نیز توسط موسسه بین‌المللی «اکسفام Oxfam» در فراخوان خود به رهبران جهان برای اجرای «برنامه نجات اقتصادی برای همه، حفظ کشورها و جوامع فقیر» پیش از جلسات اصلی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول و وزیران دارایی گروه 20 در نیمه اول ماه آوریل مورد استناد قرار گرفت.

اکسفام از رهبران جهان می‌خواهد درباره بسته نجات اضطراری دوونیم تریلیون دلاری از طریق انصراف فوری یا به‌تعویق‌انداختن یک تریلیون دلار بازپرداخت بدهی، افزایش یک‌تریلیون‌دلاری در حقوق ویژه صندوق بین‌المللی پول (ذخایر مالی بین‌المللی) و پرداخت 500 میلیارد دلار کمک اضافی توافق کنند. «مؤسسه جهانی پژوهش توسعه اقتصادی دانشگاه ملل متحد» در گزارش مالی خود براساس سناریویی که در آن مصرف سرانه 20 درصد کاهش می‌یابد، از افزایش 400 تا 600 میلیون نفری فقر جهانی حکایت می‌کند. مطالعه همچنین افزایش فقر را برای کوچک‌ترشدن 10 درصدی و پنج درصدی اقتصاد برآورد می‌کند و اثرات فقر را بر حسب منطقه و در سطح جهانی نشان می‌دهد.

اندی سامنر، استاد توسعه بین‌المللی در کالج کینگ لندن و یک عضو ارشد پژوهشی میهمان در این موسسه، درباره این تحقیق می‌گوید: «ما از مقیاس گسترده سونامی فقر بالقوه که می‌تواند از کووید 19 در کشورهای در‌حال‌توسعه تبعیت کند؛ شگفت‌زده شدیم. یافته‌های ما به اهمیت گسترش چشمگیر شبکه‌های رفاه اجتماعی در کشورهای درحال‌توسعه در اسرع وقت و به‌طور گسترده‌تر توجه بیشتر به تاثیر کووید19 بر کشورهای د‌رحال‌توسعه و نحوه کمک جامعه بین‌المللی اشاره می‌کند». ‌

در این مطالعه تخمین‌هایی از تاثیر احتمالی اقتصادی کوتاه‌مدت کووید19 بر فقر پولی جهانی به‌واسطه کوچک‌ترشدن سرانه درآمد یا مصرف خانوار ارائه شده است. تخمین‌ها براساس سه سناریو است: انقباض جهانی کم، متوسط و زیاد به ترتیب در حد پنج، 10 و 20 درصد در درآمد یا مصرف سرانه. پژوهشگران تأثیر هریک از این سناریوها را بر مبنای فقر با استفاده شاخص‌های بین‌المللی فقر در محدوده‌های با درآمد روزانه 1.90 دلار آمریکا، 3.20 دلار آمریکا و 5.50 دلار محاسبه می‌کنند.

برآوردها گویای آن است که کووید19 چالشی واقعی را در هدف پایان‌بخشیدن به فقر در اهداف توسعه پایدار تا سال 2030 ایجاد می‌کند؛ زیرا برای نخستین‌بار پس از سال 1990‌ با توجه به خط فقر چنین افزایشی توانست یک روند تقریبا معکوس را در پیشرفت 10ساله کاهش فقر نشان دهد.‌ در بعضی از مناطق اثرات منفی می‌تواند منجر به نوعی جهت‌گیری در سطح فقر، مانند آنچه 30 سال پیش ثبت شده است، شود.

براساس یک سناریوی بدبینانه با کاهش درآمدی یا کاهش مصرف سرانه تا 20 درصد، تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند نسبت به آخرین آمار رسمی ثبت‌شده برای سال 2018، ممکن است بین 420 تا 580 میلیون نفر افزایش یابد. «هامی خاراس» و «کریستوفر همل» در مطلبی با اشاره به «چشم‌انداز اقتصاد جهانی» صندوق بین‌المللی پول، برآوردشان پس از کووید19 آن است که میزان فقر با درجه شدید در جهان امسال در حدود 50 میلیون نفر است که در مقایسه با پیش‌بینی اولیه برای سال 2020 و 40 میلیون نفر تخمین در سال 2019 افزایشی را نشان می‌دهد.

پیش‌بینی 50 میلیون نفر درست در میانه محدوده پیش‌بینی‌شده توسط تیمی از اقتصاددانان بانک جهانی در ماه آوریل بود. کارشناسان بانک جهانی در ماه آوریل محدوده‌ای بین 40 تا 60 میلیون نفر را برای فقیرترین افراد برآورد کرده بودند. اما کارشناسان بانک جهانی در ماه ژوئن، برخی بازنگری‌ها را در برآوردهای ماه آوریل خود در ارتباط با دامنه فقر مطلق (که در آن ماه بین40 تا 60 میلیون نفر پیش‌بینی شده بود) به عمل آوردند؛ با این استدلال که از آن زمان، مرکز همه‌گیری از اروپا و آمریکای شمالی به کشورهای جنوب منتقل شده است. این امر احتمالا موجب افزایش تعداد جان‌باختگان در کشورهای با درآمد کم و متوسط، قرنطینه طولانی‌تر و افزایش هزینه‌های اقتصادی همه‌گیری می‌شود.

آنها پیش‌بینی‌های خود را بر مبنای دو سناریو استوار کرده‌‌اند: سناریوی پایه و سناریوی نزولی. فرض سناریوی پایه آن است که همه‌گیری کرونا در سطحی مشابه اواخر بهار ابقا می‌شود و فعالیت‌ها در اواخر سال جاری میلادی بهبود می‌یابند. درحالی‌که در سناریوی نزولی فرض آن است که گسترش بیماری طولانی‌تر از حد انتظار خواهد بود و دولت‌ها ناگزیر از حفظ یا احیای اقدامات قرنطینه‌ای خواهند شد. در صورت تحقق سناریوی نزولی، شرکت‌ها و موسسات تجاری آسیب‌پذیر از بازارها خارج خواهند شد؛ خانوارهای آسیب‌پذیر به‌شدت میزان مصرف خود را کاهش خواهند داد و کشورهای متعدد با درآمد پایین و متوسط فشارهای مالی بیشتری را تجربه خواهند کرد.

در سناریوی پایه، روند کوچک‌شدن رشد جهانی در سال 2020 در حدود پنج درصد برآورد می‌شود. درحالی‌که در سناریوی نزولی روند مذکور معادل هشت درصد است. براساس سناریوی پایه، 71 میلیون نفر به فقر مطلق (درآمد روزانه یک دلار و 90 سنت) سوق داده می‌شوند. در سناریوی نزولی، این میزان به صد میلیون نفر افزایش می‌یابد. به این ترتیب این تعداد به مراتب کمتر از تخمین‌هایی است که در یک سناریو توسط سامنر و گروه نویسندگان همکارش مطرح شده است. آنها اعتقاد داشتند فقر می‌تواند از 420 میلیون نفر به 580 میلیون نفر افزایش یابد. در تحلیل نهایی تمامی این تخمین‌ها عدم قطعیت بالایی دارند؛ با‌این حال کووید19 هم به اقتصادهای نسبتا پیشرفته حمله کرده که در آنها شمار مطلق فقرای شدید اندک است و هم اقتصادهای آسیب‌پذیر را هدف قرار داده است.

شاید در صورت بررسی تاثیر کووید19 بر فقر براساس شاخص‌های ملی خط فقر ملی در هر کشور، شمار فقرا از ارقام پیش‌گفته به‌مراتب بیشتر شود. ما درباره چگونگی تأثیر قرنطینه بر توزیع درآمد و اینکه تلاش‌های کارآمد دولتی برای تقویت شبکه تأمین اجتماعی چگونه باید باشد اطلاعات به‌روزشده کمی داریم. به عنوان مثال کرونا ممکن است برای کشاورزان معیشتی که به شکل کاملی با فقر شدید مشخص می‌شوند در مقایسه با کارگران شهری که در برابر فقدان دستمزد آسیب‌پذیرند از ویژگی تخریبی کمتری برخوردار باشد؛ اگرچه شرایط اولیه زندگی در کارگران شهری بهتر باشد.

با فرض پذیرش سناریوی صندوق بین‌المللی پول برای سال 2020 همه پیشرفت‌ها در کاهش فقر از زمان طرح اهداف توسعه پایدار در سپتامبر 2015 از میان رفته است. ما به دهه فعالیت فقرزدایی ملل متحد وارد می‌شویم. تنها 10 سال برای کاهش فقر وقت داریم. برای فهم بهتر دورنمای موجود باید بدانیم که سال 2020 اولین مقطع در قرن حاضر است که در آن شمار فقرا در حال افزایش است؛ واقعیتی که می‌تواند به فوریت دیده شود، آن است که در آن بخش از جهان دستخوش فقر، جبران عقب‌ماندگی‌های ناشی از بحران کرونا مستلزم جد و جهدی بیشتر و تلاشی مضاعف در سطوح ملی و جهانی است.

 

منبع: شرق

بانک جهانی استرالیا اقیانوس آرام   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

اهمیت خوردن این سبزی در روزهای کروناییهویج یکی از سیفی‌های بسیار مغذی و پرخاصیت است که باید در روزهای سرد پاییزی و زمستانی بیشتر مصرف شود. مصرف هویج در این پاییز و زمستان کرونایی برای حفظ سلامت بدن اهمیت بیشتری دارد.
برنا زمستان سلامت 

  

ستاره باوارایی‌ها کرونا گرفتباوارایی‌ها پیش از برگزاری اولین دیدار خود مقابل اتلتیکو مادرید تست کرونا دادند که تست سرژ گنابری ستاره این تیم مثبت بوده است.
گسترش ستاره مادرید لیگ قهرمانان اروپا 

  

کشف یک علت باور نکردنی و عجیب برای ابتلا به کرونا!معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت تاکید کرد یکی از عوامل باور نکردنی و عجیب ابتلا به بیماری کووید-19، پرخوری است که در میان ایرانیان بسیار رایج است.
برنا وزارت بهداشت فناوری 

  

بهترین راه جذب مخاطب در پساکرونا، اکران فیلم‌ کودک استابراهیم فروزش از داوران بخش مسابقه سینمای ایران سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان معقتد است فیلم‌های ایرانی هنوز در این حوزه از استانداردهای بین‌المللی فاصله دارند.
برنا کودکان سینمای ایران ایران 

  

گنابری به کرونا مبتلا شدستاره جوان تیم فوتبال بایرن مونیخ که نقش مهمی در قهرمانی این تیم در فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا ایفا کرد، به ویروس کووید19 مبتلا شده است.
تسنیم ستاره فوتبال بایرن مونیخ 

  

آموزش صفر تا صد بورس در «بورسانه»شبکه هفت سیما از چهارشنبه 30 مهر ماه با برنامه «بورسانه» به مخاطبان سرمایه داری و بورس را آموزش می دهد.
برنا آموزش ماه سرمایه 

  

قیمت سکه بازهم کاهش یافت! + جزئیاتسکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افت یک میلیون و 892 هزار تومانی اکنون به 13 میلیون و 647 هزار تومان رسیده است.
گسترش قیمت بهار تهران 

  

بورس تهران به کدام سمت می‌ رود؟ + فیلم با اینکه چند ماهی از آغاز ریزش شاخص کل از سقف تاریخی خود می‌گذرد، ولی با این حال در هر مقطعی که بورس دچار درجا زدن می‌شود، نگرانی معامله‌گران را فرا می‌گیرد. به همین ترتیب چند روزی است که باز هم سهامداران نگران آینده وضعیت پورتفوی خود شده‌اند. در گفتگویی با ایمان جوکار، کارشناس بازار سرمایه به این سوالات پرداخته‌ایم که بورس چرا چند روز اخیر تا این حد افت یکدست را پشت‌سر گذاشت؟…
گسترش تهران شاخص سرمایه 

  

خبر امیدوار کننده چینی ها به کشورهای در حال توسعه در زمینه واکسن کروناسخنگوی وزارت امورخارجه چین با تکذیب برخی گزارش ها در مورد گران بودن واکسن کرونای ساخت چین، تاکید کرد: چین پیشتر متعهد شده است که واکسن‌های تولیدی خود را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دهد و به این تعهد خود احترام می‌گذارد.
اقتصادنیوز شانگهای درمان درآمد 

  

آیا قرقره کردن دهان‌شویه از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند؟محققان از بین رفتن ویروس در مدت‌زمان 30 ثانیه، یک دقیقه و دو دقیقه را با محصولات پاک‌کننده و خصوصا قرقره کردن با دهان شویه و شامپوی کودک را ارزیابی کردند.
برنا ویروس 

  

احتمال بازگشت کرونا به همسر ترامپهمسر رئیس جمهور به دلیل سرفه‌های طولانی از همراهی با دونالد ترامپ برای شرکت در گردهمایی انتخاباتی ای
خبرفوری دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

وزیر بهداشت گفت: آزمایش‌ها و مدل‌های حیوانی ساخت واکسن در ایران طی شده و از اواسط آبان قرار است مراحل آزمایش‌های بالینی و انسانی واکسن آغاز شود.
صراط وزارت بهداشت داروخانه انسولین 

  

اقتصاد چین | استراتژی سه مرحله‌ای پکن برای بازگشت به رشد اقتصادی قبل از کرونابنا به گزارش وال استریت ژورنال از پکن، مقامات چینی روز دوشنبه گفتند که تولید ناخالص داخلی «در سه ماهه سوم 4.9 ٪ نسبت به سال قبل افزایش یافته و این اقتصاد چین را به سمت مسیرش قبل از شیوع کرونا پیش می‌برد.»
۵۵ آنلاین اقتصاد رشد اقتصادی چین 

  

متقاضیان وام کرونا خوانندهمچنان که پیش از این اعلام شده بود 30مهر ماه آخرین فرصت ثبت نام دریافت وام کرونا است و صاحبان کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا فقط یک روز فرصت دارند درخواست خود را برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا در سامانه کارا به ثبت برسانند.
مستقل‌آنلاین وام ماه دولت