ایلنا   |  فرهنگی  |  

توصیه‌ی حسین قناعت به مخاطبانش: «سلفی با رستم» بهترین فیلمم هست، برایش وقت گذاشتم

قناعت که امسال دو فیلم در بخش مسابقه جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان دارد از لزوم حمایت‌ نهادهایی همچون آموزش و پرورش از سینمای کودک سخن گفت و تاکید کرد این جنس از سینما قابلیت جذب مخاطب را دارد.

توصیه‌ی حسین قناعت به مخاطبانش: «سلفی با رستم» بهترین فیلمم هست، برایش وقت گذاشتم

قناعت که امسال دو فیلم در بخش مسابقه جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان دارد از لزوم حمایت‌ نهادهایی همچون آموزش و پرورش از سینمای کودک سخن گفت و تاکید کرد این جنس از سینما قابلیت جذب مخاطب را دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسین قناعت، کارگردان سینمای ایران که امسال دو فیلم در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان دارد، با اشاره به تفاوت نگاه‌ها و سلیقه‌ها در فیلمسازی برای کودکان گفت: نگاه به سینمای کودک سلیقه‌ای است. من همان جنس فیلمی که برای جشنواره ساخته می‌شود را دوست دارم ولی سبکی از فیلمسازی در حوزه کودک که نگاهی به جذب مخاطب دارد را هم می‌پسندم. من اسم این سینما را سینمای کودک نمی‌گذارم بلکه آن را سینمای خانواده می‌دانم. سلیقه‌ی من جنسی از سینما است که تمام اعضای خانواده در کنار هم بتوانند به تماشای آن بروند و از دیدن آن لذت ببرند. من دلم می‌خواهد فیلمم حتما قابلیت اکران شدن داشته باشد و در اکران موفق باشد. برای همین از تمام قابلیت‌هایی که می‌تواند به جذب خانواده‌ها به سینما کمک کند، استفاده می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه سعی می‌کند فیلم‌هایش برای کودکان و خانواده‌ها حاوی پیام‌های مهمی باشد، گفت: فیلم «سلفی با رستم» که در جشنواره فیلم کودک امسال رونمایی می‌شود و قصه آن دو سال و نیم ذهنم را درگیر کرده بود، یکی از آن فیلم‌هایی است که برای پیام آن تلاش بسیاری کردم. در این فیلم سعی کردم بچه‌ها را با گوشه‌ای از تاریخ ایران آشنا کنم و آنها را به کتابخوانی تشویق کنم. یعنی در واقع در کنار قصه سرگرم‌کننده‌ای که دارد سعی کردم فیلم حاوی پیام هم باشد. به جرات می‌توانم بگویم «سلفی با رستم» بهترین فیلم کارنامه کاری من است که برای قصه آن وقت بسیاری گذاشتم.

وی با اشاره به فیلم دیگرش که در جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان حضور دارد، گفت: در «والدین امانتی» به موضوع محیط زیست و اهمیت آن پرداختم و در کنار آن احترام به خانواده هم موضوع دیگری بود که قصه فیلم پیرامون این دو موضوع پرداخت شده است.

وی با اشاره به رشد حضور بخش خصوصی در سینمای کودک طی سالهای اخیر گفت: در دهه‌های پیشین سینمای کودک تابع جنسی از سینما بود که خروجی آن تنها در جشنواره‌ها به نمایش درمی‌آمد و در جذب مخاطب موفق نبود. طبیعی است که این موضوع باعث شد هم اعتماد سرمایه‌گذار و هم اعتماد سینمادار از بین برود و سینمای کودک دیگر سهمی در اکران عمومی نداشته باشد. در سالهای گذشته خوشبختانه جریانی در سینمای کودک شکل گرفت که سرمایه‌گذاران را برای ساخت فیلم ترغیب کرد و شاهد هستیم فیلم‌هایی هم که اکران شدند، توانستند فروش خوبی در گیشه داشته باشند.

وی در ادامه گفت: فیلم باید خودش را در گیشه بتواند ثابت کند. من تجربه‌های متفاوتی در عرصه اکران فیلم‌های کودک داشته‌ام که همگی در عین ناباوری سینماداران و در رقابت با آثار بزرگسالی که از بازیگران مطرح هم بهره می‌برد، توانسته‌اند فروش خوبی در گیشه داشته باشند و به نسبت ظرفیت اکران بتوانند مخاطب خود را جذب کنند.

این کارگردان با اشره به مشکلات اکران فیلم کودک اضافه کرد: در اکران فیلم کودک یکسری مزیت‌ها از فیلم‌ها گرفته می‌شود. مانند نداشتن سانس بعد از ساعت 7 بعد از ظهر. این موضوع باعث شده بسیاری از خانواده‌ها که تازه بعد از این ساعت امکان حضور در سینما دارند، از تماشای فیلم کودک محروم بمانند. با این وجود در اکران فیلم‌هایی مثل «تپلی و من» و «دزد و پری» توانستیم در گیشه موفقیت خوبی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این پرسش که با وجود فیلم‌ها و انیمیشن‌های خارجی که کودکان را جذب می‌کند، سینمای ایران چقدر پتانسیل جذب مخاطب در فضای فیلم‌های فانتزی را دارد، گفت: واقعیت این است که فیلمسازان سینمای کودک تلاش خودشان را می‌کنند اما نمی‌توان منکر این رقیب خیلی قوی شد که کودک امروزی را در خانه با محصولاتش جذب کرده است. ما باید در این شرایط کودک را از خانه بیرون بیاوریم و با پدر و مادری که گرفتار مسائل اقتصادی و مشغله‌های زندگی است به سالن سینما بکشانیم و محصولی را به آنها نشان دهیم که راضی به خانه برگردد. این کار بسیار سختی است. سینمای کودک در ایران بودجه بسیار محدودی دارد و اصلا قابل مقایسه با مقیاس جهانی آن نیست.

قناعت با بیان اینکه باید در انتخاب قصه خود را به‌روز نگه داریم، گفت: من به شدت کتابخوان هستم و در طی سال بیشتر کتاب‌های کودک ایرانی و خارجی را به قصد این می‌خوانم که به من ایده و فضای ذهنی بدهند تا در این مسیر از کودکان عقب نباشم. قصه‌هایی که در دیگر کشورها نوشته شده بسیار پیشرفت کرده است و به کودک امروز نزدیک شده است. در ادبیات ایران نیز در سال‌های اخیر محصولات و داستان‌های بهتری منتشر می‌شود اما در گذشته اصلا قصه‌های خوبی برای کودکان نداشتیم. می‌توانم بگویم در مقطعی ادبیات کودک و نوجوان تعطیل شده بود و اگر قصه‌ای هم چاپ می‌شد متاثر از فضای سیاسی و اجتماعی زمانه خود رنگ و بوی آن دوران را می‌گرفت و جذابیتی برای خلق یک فیلم را نداشت. امروز ولی به روانشناسی کودک و اهمیت سرگرمی کودکان فکر می‌شود و کتاب‌های خوبی در این حوزه منتشر شده است.

وی در ادامه گفت: دختر یازده ساله‌ای دارم که در کتابخوانی از من جلوتر است و در نوشتن فیلمنامه بسیار به من کمک می‌کند و از ایده‌های او استفاده می‌کنم. در واقع فیلمسازی در حوزه کودک نیازمند این است که فیلمساز خودش را به‌روز نگه دارد و تمامی منابعی که می‌تواند منشا الهام در خلق یک قصه باشد را مرور کند. از کتاب و فیلم گرفته تا رشد کردن در فضای کودکان و همصحبتی با آنها.

قناعت با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوان و اهمیت آن در رشد سینمای کودک گفت: برگزاری جشنواره کودک به حفظ سینمای کودک کمک بسیاری می‌کند. مطمئن باشید اگر جشنواره نبود هیچ حمایتی هم از سوی بنیاد سینمایی فارابی که برگزارکننده این جشنواره است، وجود نداشت. بودن جشنواره باعث می‌شود تولیدات در این حوزه شکل بگیرد و حمایت‌های دولت از سینمای کودک ادامه داشته باشد. اولین حسن جشنواره این است که باعث روشن ماندن چراغ سینمای کودک می‌شود. از طرفی همین که در طول سال یک هفته به صورت ویژه از سوی رسانه‌ها و مسئولان و مردم به سینمای کودک پرداخته می‌شود و حرف‌های کارشناسی رد و بدل می‌شود می‌تواند به رشد و بقای این سینما کمک ویژه‌ای کند. اما از طرفی هم نمی‌توانیم بگوییم جشنواره کودک به اکران فیلم‌ها می‌تواند کمک کند. در واقع ساز و کار اکران خیلی مرتبط با خروجی جشنواره نیست. حمایت‌ها از سینمای کودک در اکران در حد حرف هست.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش باید از سینمای کودک حمایت کند، گفت: من بارها گفتم تنها جایی که می‌تواند به اکران سینمای کودک کمک کند آموزش و پرورش است که هیچ وقت به صورت جدی وارد این موضوع نشد. انگار برای مسئولان آموزش و پرورش سینمای کودک اهمیتی ندارد و این موضوع را درک نکردند که اهمیت یک فیلم در رشد و آموزش کودک از چندین کتاب آموزشی بیشتر است. به نظرم لطیف‌ترین و زیباترین جنس سینما همین سینمای کودک است که متاسفانه هیچ توجهی به آن نمی‌شود. اگر حمایت از این حوزه شود حاضرم در طول سال چهار تا فیلم برای سینمای کودک بسازم. ولی وقتی برای ساخت یک فیلم باید شش ماه از سال را تنها برای دریافت حمایت‌ها تلاش کنیم دیگر از یک جایی به بعد شرایط به مرور سخت‌تر می‌شود. تلویزیون یک زمانی حمایت خوبی در ساخت تله فیلم کودک می‌کرد که چند سالی است به دست فراموشی سپرده شده و همین موضوع باعث شده بسیاری از طرح‌هایی که قابلیت ساخت در این مدیوم را دارند امکان ساخت پیدا نکنند.

ایران سینما تلویزیون   اخبار برگزیده
  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  

یک پیش بینی جذاب برای بازار خودروعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده ایم، گفت:در صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه 70 تا 80 درصد کاهش می‌یابد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

آیا موج حمایت از نامزدی ظریف به راه خواهد افتاد؟محمد جواد ظریف چند باری گفته که نامزد انتخابات نخواهد شد، اما زمانه آبستن هزار ماجراست!
مثلث نماز محمد رضا عارف محمد باقر قالیباف 

  

دوئل بایدن و ترامپ در بازار ارز و سکه ایرانکسانی که دلار و سکه دارند، ترجیح می دهند در فضای مجازی به گونه ای فضا را جلوه دهند که ترامپ بار دیگر رییس جمهور خواهد شد، حال آنکه ریال داران، ترجیح می دهند برد بایدن را برجسته کنند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری خانواده ریاست جمهوری 

  

تاوان نپیوستن کشور به FATF / چرا لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت ماند؟پس از آنکه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF حاضر به همراهی بیشتر با جمهوری اسلامی نشد و نام ایران را در لیست سیاه قرار داد، ناظران از لزوم طی شدن روندی حدودا 10 ساله برای ایجاد فرصتی دوباره به منظور خروج جمهوری اسلامی از لیست سیاه این گروه سخن به میان آوردند و نسبت به عواقب این تصمیم هشدارها دادند ولی باز هم هیچ گوش شنوایی بدهکار این حرف‌ها و توصیه‌ها نبود.
اعتماد مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

خبر مهمی که ممکن است بر بورس اثر بگذاردرئیس کل بانک مرکزی دیشب ضمن تکذیب افزایش نرخ سود اعلام کرد که بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ سود نیست. این درحالیست که پیش از این خیلی از فعالان بازار سهام نسبت به افزایش نرخ سود هشدار داده بودند.
گسترش نرخ سود بانکی بانک مرکزی بانک 

  

مسئولانی که یک‌شبه دکتر و مهندس ‌شدند!فریدون جعفری، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی بار دیگر بر موضوع ⁧مدارک جعلی⁩ برخی از مسئولان انتقاد کرد.
مستقل‌آنلاین وزارت علوم فناوری ثروت 

  

فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد داردیکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست. اصلاح‌طلبان حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرند. کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور شورای نگهبان 

  

اولین خودرو روسی به بازار ایران رسید + قیمت یواز پاتریوتاولین خودرو روسی بازار ایران یعنی یواز پاتریوت درآستانه عرضه به بازار قرار گرفته است. تصاویر منتشر شده از نمایندگی این خودرو نشان می دهد که اولین سری پاتریوت ها آماده تحویل شده اند.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

مدیرعامل آپارات به خاطر انتشار کدام ویدئو بازداشت شد؟حدود یک سال پیش بود که در آپارات ویدئویی بارگذاری شد که حواشی و پیامدهای زیادی برای مدیران آن داشت.
مملکت‌آنلاین مصاحبه بازداشت کودکان 

  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

موج خوش‌بینی در بورسدیروز شاخص کل 37470 واحد دیگر افت کرد تا همانند روز شنبه حدود 2.7 درصد دیگر ریزش را به ثبت برساند تا روند نزولی در پیش‌گرفته از 22 مهر را ادامه دهد.
اقتصادنیوز ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

اولین ایرانی که واکسن کرونا را تزریق کرد که بود؟روحانی تصریح کرد: قبل از تزریق واکسن یک‌سری از اسناد را امضا کردیم و در نهایت واکسن به من و دیگر نفرات تیم ملی کاراته روسیه تزریق شد.
۵۵ آنلاین کاراته روسیه دولت 

  

بررسی میزان کشندگی ویروس کرونا در مبتلایان به گزارش خبرگزاری مهر، دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، به این پرسش که آیا آزمایشی برای تشخیص میزان کشندگی ویروس کرونا در افراد مبتلا وجود دارد، پاسخ داد. میزان کشندگی ویروس کووید 19 در ابتدا 15 درصد گزارش شد، اما این تخمین از یک گروه کوچک از بیماران بستری محاسبه شده بود. پس از آن، با ظهور داده های بیشتر، میزان کشندگی ویروس بین 3.4 درصد تا 11…
مهر ویروس فشار خون دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

تشخیص فوری کرونا با یک دستگاه جدیداقتصادنیوز : نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که تصویربرداری با تراکم الکترون، ارزیابی زود هنگام از ریه را بهبود می‌بخشد.
اقتصادنیوز فرانسه بیمارستان ویروس 

  

این سوپ ما را در برابر کرونا مقاوم می کنداقتصادنیوز : سوپ عدس یکی از غذا‌هایی است که با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا و شروع فصل زمستان باید به مصرف آن توجه جدی داشت.
اقتصادنیوز درمان رژیم غذایی روزنامه 

  

باورهای اشتباه درباره کرونا که جانتان را به خطر می‌اندازداقتصادنیوز :در روزهایی که جولان کرونا در کشور شدت گرفته است، مرور بعضی باورهای غلط در مورد روش‌های انتقال این بیماری، ما را در مراقبت صحیح از خود کمک خواهد کرد.
اقتصادنیوز سازمان بهداشت جهانی درمان بیمارستان 

  

کرونا لیگ را به تعویق انداخت اما بازی‌های دوستانه را نه!برگزاری لیگ برتر فوتبال ایران به دلیل آمار بالای شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است اما با این وجود تیم‌های فوتبال هنوز بازی‌های دوستانه برگزار می‌کنند.
۵۵ آنلاین لیگ برتر ایران بازی 

  

موج دوم کرونا به تقاضای نفت ضربه شدیدتری زدمدیرعامل شرکت بریتیش پترولیوم (BP) در مجمع انرژی هند 2020 سراویک اعلام کرد موج دوم ابتلا به ویروس کرونا در جهان تاثیر شدیدتر از حد انتظاری روی تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال 2020 داشته است.
۵۵ آنلاین بهره وری نفت انرژی 

  

راهکارهای عباس آخوندی برای تامین مالی غیرتورمی در شرایط کرونااقتصادنیوز: عباس آخوندی دو تاکتیک برای شرایط اقتصاد ایران پیشنهاد می‌دهد: یکی برای ساختار اقتصاد داخل کشور و دیگری برای دیپلماسی اقتصادی در خارج از کشور.
اقتصادنیوز عباس آخوندی بیمه تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

معاون وزارت بهداشت: برخی داروهای درمانی کرونا اثر که ندارند "مضر" هم هستند!معاون تحقیقات وزارت بهداشت درباره مشارکت ایران در مطالعه داروهای مؤثر بر کرونا در سازمان جهانی بهداشت گفت: ما در این مطالعه به این نتیجه رسیدیم که این داروها، خیلی اثری ندارند و برخی از این داروها ضرر نیز دارند!
تسنیم وزارت بهداشت ایران درمان 

  

روز سیاه بورس های جهانیشاخص های بورسی آمریکا، اروپا و آسیا با ریزش های سنگین مواجه شدند.
۵۵ آنلاین بورس های آسیایی بورس لندن شانگهای 

  

ادعای کارشناس صدا و سیما درباره دست داشتن دولت در وضعیت کنونی بورس/ فیلمحقانی کارشناس بازار بورس گفت: چرا بانک ها در اردیبهشت ماه سهام خود را نفرختند. چرا مصوبه کنترل بازار بوسیله مسئولین بورس لغو شد
گسترش صدا و سیما دولت بانک