ایلنا   |  سیاسی  |  

تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به تغییر رویه احراز صلاحیت افراد از اعمال سلیقه توسط دستگاه‌های غیرمسئول جلوگیری می‌کند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به تغییر رویه احراز صلاحیت افراد، مهم و قابل دفاع است. امید که این اظهارات در حد گفته‌ها باقی نماند و شاهد تحقق و نمود‌های عینی عدالت مورد اشاره آقای محسنی اژه‌ای در دستگاه قضایی و سایر نهاد‌ها باشیم.

تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به تغییر رویه احراز صلاحیت افراد از اعمال سلیقه توسط دستگاه‌های غیرمسئول جلوگیری می‌کند

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به تغییر رویه احراز صلاحیت افراد، مهم و قابل دفاع است. امید که این اظهارات در حد گفته‌ها باقی نماند و شاهد تحقق و نمود‌های عینی عدالت مورد اشاره آقای محسنی اژه‌ای در دستگاه قضایی و سایر نهاد‌ها باشیم.

دهم تیرماه امسال رهبر معظم انقلاب در حکمی حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای را به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب نمود. در حال حاضر و در آستانه گذشت 6 ماه از این انتصاب، می¬توان نقاط تمرکزی در عملکرد رئیس جدید دستگاه قضایی یافت که پیش از این کمتر مورد توجه و دقت - حداقل در این سطح - و با این عمق از اهتمام بوده است.

 این محورها عمدتا در قالبِ نگاه ویژه به اصلاح و تغییر رویه.ها و رفتارهای فسادخیز جمع‌بندی می‌شوند؛ قالب‌هایی که عمدتا نیز بر پایه اصلاح درون سیستمی و نظارت‌های فراگیر برخاسته از بطن نهاد قضایی نشات می گیرند و با رویکردی تخصصی و فنی دنبال می شوند

رعایت عدالت در احراز صلاحیت‌ها

قوه قضائیه به عنوان مرجع برخی استعلام ها، قاعدتا باید اعلام نظری منصفانه نسبت به صلاحیت ها داشته باشد. این در حالی است که تاکنون عمده بررسی ها نسبت به صلاحیت افراد در خصوص نقاط ضعف آن ها بوده  و نسبت به نقاط قوت افراد یا برطرف شدن نقاط ضعف در پرونده افراد سکوت شده است.

رئیس قوه قضائیه یکی دیگر از محورهای مورد دقت و پیگیری خود در طول 5 ماهه اخیر را رعایت منصفانه و عدالت آمیز روایت صلاحیت افراد قرار داد.

به گونه ای که در 29شهریور ماه در جلسه ای با اشاره به گزارش دستگاههای نظارتی و امنیتی درباره ویژگی های صلاحیتی افراد برای انتصابات و تفویض مسئولیت‌ها، از اینکه در این گزارش‌ها صرفاً به نقاط ضعف افراد توجه می‌شود انتقاد کرد و خواستار تغییر این رویه شد و گفت: «هر کسی در کنار ضعف‌هایی که دارد نقاط قوت و محاسنی نیز دارد که متأسفانه در گزارشهایی که از سوی دستگاه ها و یا در پاسخ به استعلامات ارائه می‌شود به این فضائل که برخی از آنها پوشاننده ضعف‌هاست توجهی نمی شود»

اژه‌ای در جلسه 2 آبان خود با جمعی از فعالین سیاسی و اجتماعی هم تاکید کرد اگر فردی در گذشته خود اشکالاتی داشته نباید او را به صورت مطلق طرد کرد.

نگاه رئیس قوه قضائیه به عدالت در احراز صلاحیت‌ها بسترساز خدمت دلسوزان است

داریوش قنبری در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به تأکید رئیس قوه قضائیه به عدالت در احراز صلاحیت‌ها، دیدگاه‌های رئیس دستگاه قضا را در حوزه‌های مختلف، مترقی و اصلاح‌طلبانه دانست و گفت: یکی از این دیدگاه‌ها عدالت در احراز صلاحیت‌هاست که مورد تأکید رئیس قوه قضائیه است.

عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری عدالت در احراز صلاحیت‌ها را، بر مبنای عدالت‌گستری برشمرد و با بیان اینکه حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای، پیگیر آسیب‌های اجتماعی و حذف آن در جامعه است، تصریح کرد: نگاه ایشان ابتکاری در جهت تقویت نظام و عدالت‌گستری است.

قنبری با اشاره به ضایع شدن حقوق افراد به خاطر وجود برخی خلاء‌ها در جریان احراز صلاحیت‌ها، این فضا را بستر حذف برخی افراد خدوم به‌نظام با عینک بزرگ‌بینی ضعف‌ها و عدم توجه به نقاط قوت افراد دانست و با تأکید بر اینکه این رویکرد رئیس قوه قضائیه، ویترین ارائه چارچوب قانونی مناسب برای بررسی صلاحیت‌هاست، اضافه کرد: این نگاه رئیس عدلیه، از مسائل مهم و حائز اهمیت و محل مناقشه جریان‌های سیاسی هم درگذشته بوده است.

عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه نگاه رئیس قوه قضائیه به عدالت در احراز صلاحیت‌ها، بسترساز خدمت دلسوزان و به‌کارگیری ظرفیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است، این نگاه را محرک در راستای تقویت و احقاق حقوق افراد برشمرد و تصریح کرد: این مهم، آرزوی اصلاح‌اندیشان بوده است.

قنبری بر لزوم حمایت همه جریان‌های سیاسی از دیدگاه رئیس قوه قضائیه به ویژه عدالت در احراز صلاحیت‌ها، تأکید کرد و اظهار داشت: دیدگاه‌های متعالی رئیس دستگاه قضا، توسعه متعالی کشور را به همراه دارد.

تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به تغییر رویه احراز صلاحیت افراد، مهم و قابل دفاع است

آذر منصوری در گفت‌وگو با ایلنا، پیرو انتقاد رئیس دستگاه قضا از سازوکار جواب‌دهی دستگاه‌های نظارتی و امنیتی درباره نتیجه استعلامات انتصاب‌های مدیریتی و ضرورت رعایت عدالت در این خصوص به طوری که نقاط ضعف و قوت توأماً مورد توجه قرار گیرد، گفت: به طور قطع همه انسان‌ها، نمی‌توانند عاری از نقاط ضعف باشند و داشتن نقاط ضعف نباید موجب شود که کشور از ظرفیت‌ها و سرمایه‌های انسانی خود برای بهبود و ارتقاء کیفیت مدیریت و نیز استفاده از توانمندی آن‌ها در توسعه کشور محروم شود.

سخنگوی جبهه اصلاحات تأکید کرد: تأکید رئیس دستگاه قضا نسبت به تغییر رویه احراز صلاحیت افراد، مهم و قابل دفاع است و عملی شدن آن باعث جلوگیری از حذف سرمایه‌های انسانی در کشور می‌شود، اگر این اتفاق بیفتد، تخصص و دانش افراد می‌تواند، مهم‌ترین ضابطه برای بکارگیری آن‌ها در مسئولیت‌ها باشد.

منصوری اضافه کرد: عملی شدن تأکیدات رئیس قوه قضائیه در این رابطه، از اعمال سلیقه توسط دستگاه‌های غیرمسئول جلوگیری خواهد کرد و از همه مهم‌تر از مهاجرت مغز‌ها و نخبگان کشور به دیگر کشور‌ها نیز خودبه‌خود جلوگیری می‌کند.

سخنگوی جبهه اصلاحات با بیان اینکه متأسفانه نوعاً استعلام‌های مورد اشاره به دلیل رویکرد حذفی و اعمال سلیقه‌های خاص، نه تنها از کیفیت سطح مدیریت در کشور کاسته است، بلکه موجب بی‌اعتمادی و بدبینی و از همه مهم‌تر رشد نفاق در جامعه ما شده است.

وی اظهار داشت: خوب است نیم نگاهی به تجربه کشور‌های توسعه‌یافته داشته باشیم و ببینیم که تا چه حد این رویکرد در کشور ما بر کیفیت مدیریت تأثیرات منفی به‌جا گذاشته است، امید که این اظهارات در حد گفته‌ها باقی نماند و شاهد تحقق و نمود‌های عینی عدالت مورد اشاره آقای محسنی اژه‌ای در دستگاه قضایی و سایر نهاد‌ها باشیم.

انتهای پیام/

مهاجرت جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  

قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال ؛ امروز 28 دی 1400اقتصادنیوز : در این گزارش قیمت مسکن در تهران با عمر بنای بین یک تا 30 سال گردآوری شده است.
اقتصادنیوز قیمت قیمت مسکن مسکن 

  

هدف‌گذاری سازمان اداری و استخدامی برای پرداخت حقوق و مزایای عادلانه در سراسر کشورمعاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی، گفت: هدف این است که هر کسی در هر کجای ایران اسلامی که در دستگاه‌های اجرایی به خدمت گرفته می‌شود، در یک چارچوب مشخص و عادلانه دریافتی داشته باشد.
ایلنا دولت روابط عمومی سرمایه 

  

احمدی‌نژاد ضد انقلاب است!احمدی‌نژاد نه در جایگاه یک فرد عادی، بلکه به عنوان رئیس‌جمهور اسبق بر ضد برخی از آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی اقداماتی را انجام داده که به هیچ‌عنوان قابل‌پذیرش نیست.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ریاست جمهوری رسانه 

  

برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ برای دوز سوم کدام واکسن را بزنیم؟ دکتر حسن رودگرى دانشگاه علوم پزشکى شهید بهشتى آغاز دوز بوستر واکسن کووید19 در برخی از کشورها و همچنین گسترش سوش های جدید منجر به بروز بحث هایی شد، از جمله مفهوم up to date توسط CDC برای شخصی که دوز بوستر گرفته علاوه بر مفهوم Fully Vaccinated به معنی دریافت دو دوز اصلی. در همین راستا اکنون چندین پروژه پژوهشی در سطح جهان مشغول تحقیق بر روی اثرات…
مستقل‌آنلاین ایران استرالیا پزشک 

  

توافق 25 ساله ایران و چین، یعنی غربی‌ها نمی‌توانند هیچ غلطی بکننداجرای توافق 25 ساله ایران و چین، پیام مهمی به غربی‌هاست مبنی بر اینکه دیگر نمی‌توانند تحریم‌های ظالمانه خود علیه ایران را تشدید کنند.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و چین 

  

ستاره پرسپولیس آب پاکی را بر دست یحیی ریختبه نظر می‌رسد باید پرونده بازگشت ستاره سابق پرسپولیس به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی را منتفی دانست.
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس قرارداد 

  

دود سفید از مذاکرات وین به روایت رسانه آمریکاییدیپلمات‌های غربی می‌گویند راهی برای دستیابی به توافق ممکن است و از دسامبر خوش بیینی بیشتری نشان می‌دهند. مقامات آمریکایی و اروپایی به طور خصوصی به اواسط فوریه به عنوان زمانی برای تصمیم گیری در مورد پایان یافتن دیپلماسی چشم دوخته اند.
مثلث وین بهاره رهنما رسانه 

  

سخنگوی دولت: منتظر خبرهای خوب باشیدتغییر به نفع مردم، محور جلسه امروز رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت با مدیران عامل کلیه بانک های دولتی و خصوصی است؛ منتظر خبرهای خوب باشید.
فردا دولت رئیس جمهور بانک 

  

معاونان جدید ارزی، نظارت و بین‌الملل بانک مرکزی منصوب شدندرئیس کل بانک مرکزی در احکامی جداگانه‌، افشین خانی را به سمت معاون ارزی، ابوذر سروش را به سمت معاون نظارت و محسن کریمی را به سمت معاون بین‌الملل بانک مرکزی منصوب کرد.
ایلنا حوزه پژوهش مشاور 

  

تبصره جدید یارانه نقدیسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1401 گفت: 12 میلیون نفر در جامعه زیرخط فقر هستند و باید حداکثر یارانه‌ها را برای این قشر در نظر گرفته شود.
نامه نیوز یارانه لایحه بودجه بودجه 

  

آمادگی دیوان عدالت برای کاهش دادخواست‌های تامین اجتماعی/ هیچ کارگاهی به خاطر بدهی بیمه‌ای تعطیل نشده استرئیس دیوان عدالت اداری در دیدار با سرپرست اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ، گفت: دیوان عدالت اداری این آمادگی را دارد که به منظور کاهش و بررسی ابعاد آرا که منجر به کاهش دادخواست‌ها و همچنین تردد شهروندان می‌شود، با کارشناسان سازمان تامین اجتماعی موضوعات مهم را مورد واکاوی قرار دهد.
ایلنا دیوان عدالت اداری سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  اخبار داغ
  

کشف یک داروی گیاهی برای درمان کرونا در پاکستاندانشمندان پاکستانی با موفقیت، داروی گیاهی درمان کرونا که 82 درصد موثر است را آزمایش کردند.
گسترش درمان پاکستان موفقیت 

  

مصوبات 10 گانه بورسی ستاد اقتصادی دولت هنوز ابلاغ نشده استرئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در دو نامه به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت به ترتیب خواستار ابلاغ مصوبات ده‌گانه ستاد اقتصادی دولت و تغییر فرمول نرخ گاز خوراک پتروشیمی‌ها شد.
۵۵ آنلاین دولت رئیس جمهور سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

تشریح روند عرضه املاک شهرداری تهران در بورس کالامعاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، به تشریح ابعاد مختلف عرضه املاک شهرداری در بورس کالا پرداخت.
برنا شهرداری تهران تهران بورس کالا 

  

کرونا به سود این افراد در جهان تمام شد!آکسفام اعلام کرد که ثروت 10 مرد ثروتمند جهان در طول همه گیری کرونا افزایش یافته و همزمان فقر فقیران نیز بیشتر شده است.
برنا سود ثروتمند ثروت 

  

جزئیات پویش حمایت از بورسدر کنار رویکرد حمایتی دولت به بازار سرمایه اخیرا پویشی با عنوان «مجلس حامی بورس» با محوریت تصویب بودجه برای حمایت از بورس آغاز به کار کرده و تا کنون بیش از 100 نماینده مجلس از آن حمایت کرده‌اند.
گسترش دولت سرمایه بودجه 

  

آیا باید نگران ادغام سویه‌های کرونا باشیم؟ | برای مقابله با فلورونا چه کنیم؟اخیرا اصطلاح دیگری از ادغام دو واژه آنفولانزا و کرونا به نام «فلورونا» ایجاد شده که به مواردی اطلاق می‌شود که فردی به طور همزمان به کووید -19 و آنفولانزا مبتلا شده باشد.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی توئیتر فناوری 

  

کناره گیری بورسی ها از خرید اوراق بدهیاقتصادنیوز: بورسی ها در پایان دی ماه در حراج اوراق بدهی دولتی شرکت نکردند. بررسی مجموع اوراق فروخته شده در این هفته نشان از کف حجم معاملات در سه هفته اخیر داشته است.
اقتصادنیوز اوراق بدهی ماه 

  

علائمی که نشان می دهد در گذشته کرونا گرفته ایداقتصادنیوز: کرونا می‌تواند قلب را درگیر کند. در این موارد فرد احساس سختی در سینه می‌کند اما تمامی این موارد ممکن است پس از التیام بیماری بروز کند. 2 هفته پس از ابتلا این موارد خفیف و 6 هفته پس از ابتلا این علائم می‌تواند به صورت شدید در فرد ظاهر شود.
اقتصادنیوز قلب 

  

آمارجهانی کرونا 28 دی| امریکا در صدر جدول مبتلایانپایگاه ورلد او مترز جدیدترین آمار از شمار مبتلایان به کرونا و جان باختگان کووید-19 در جهان را اعلام کرد.
۵۵ آنلاین جدول روسیه ویروس 

  

تأکید بر تسریع در تزریق دُز سوم واکسن کرونا در سه هفته آینده به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، جلسه رؤسای کارگروه‌های تخصصی ستاد ملی کرونا عصر امروز (سه‌شنبه) به ریاست محمد مخبر برگزار شد. در این جلسه که رئیس دفتر رئیس‌جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزیر آموزش و پرورش، رئیس جمعیت هلال احمر و جمعی دیگر از مدیران دستگاه‌های ذی‌ریط حضور داشتند، وزیر بهداشت گزارشی از آخرین وضعیت کرونا، میزان…
مهر وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ریزش باورنکردنی قیمت دلار آزاددلار امروز در بازار آزاد اندکی نوسان داشت و در صرافی ملی نیز حدود 200تومان کاهش یافت.
فردا قیمت دلار یورو 

  

تشخیص آلرژی زمستانی از کرونابا ورود به فصل زمستانی همه‌گیری ویروس کرونا تلاش برای تشخیص تفاوت بین آلرژی زمستانی و علائم کووید 19 هنوز هم می‌تواند گیج‌کننده باشد. ظهور نوع اومیکرون وضعیت را پیچیده‌تر کرده است.
برنا آلرژی ویروس