ایلنا   |  اجتماعی  |  

کمیته‌ای برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل شود

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران بر ضرورت تشکیل کمیته‌ای از سوی شهرداری برای مدیریت در شرایط کرونا تاکید کرد.

کمیته‌ای برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل شود

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران بر ضرورت تشکیل کمیته‌ای از سوی شهرداری برای مدیریت در شرایط کرونا تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ ناهید خداکرمی در جریان دویست و چهل و سومین جلسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور خود گفت: گسترش بیماری به حدی رسیده که ستاد مقابله با کرونا محدودیت های یک هفته ای را در تهران و برخی از شهرهای کشور اعمال کرده است. گرچه این امر می تواند در قطع زنجیره رو به گسترش بیماری کمک شایانی داشته باشد اما با توجه به دوره کمون 14 روزه بیماری یک هفته جز مسکنی کوتاه هزینه اثر بخش دیگری ندارد و می طلبد تا اگر قرار است محدودیتی اعمال شود طول مدت آن حداقل یک ماه باشد. واقعیت این است که بحران پاندمی ویروس کرونا در حال تغییراتی شگرف و تحول آفرین در جهان است. انسان هایی که وابسته به تعاملات اجتماعی و حضور در مکان های عمومی، رستوران ها، تالار های کنسرت، سینما، تئاتر، ورزشگاهها، مهمانی های خانوادگی و مراسم مذهبی دسته جمعی بودند امروز یا محدود شده یا بالاجبار خود را محروم کرده اند.

خداکرمی گفت: تحولی که جهان در این 7 ماه تجربه کرد و آثاری که این ویروس بر شیوه زندگی و بخصوص وضعیت اقتصادی و اشتغال خانواده ها و نحوه مدیریت شهرها داشت از چنان وسعتی برخوردار است که هنوز ابعاد مختلف آن آشکار نشده است. بسیاری از کسب و کارها نظیر گردشگری و حمل و نقل عمومی که ارتزاق میلیون ها انسان بدان وابسته بود تعطیل یا بسیار کوچک شده است. در کنار ضرر و زیان های کلان اقتصادی و عوارض روحی روانی ناشی از مرگ و میر، بیماری، بیکاری و دلمردگی ناشی از کاهش تعاملات اجتماعی سبب شده است تا نتوان آینده و فردای با کرونا یا بدون کرونا را به درستی به تصویر کشید.

او ادامه داد: اگر کرونا بخواهد زمین را ترک نکند و باقی بماند چه باید کرد؟  اگر کرونا بخواهد همراه با تحریم بر گلوی ساختار سیاسی اقتصادی کشور فشار آورد چه باید کرد؟ آیا در این شرایط، تهران می تواند پاسخگوی شهروندان امروز و کودکان فردا باشند؟ 

خدا کرمی توضیح داد: پاسخ به این سوالات آسان نیست زیرا کرونا ویروس یک معضل انتزاعی نیست و پیامد آن همه حوزه های مربوط به زندگی انسان و محیط زیست را تحت تاثیر قرار داده است، بنابراین واژه ها و اصطلاحاتی  همانند اپیدمی و اقتصاد، اپیدمی و سیاست، اپیدمی و سلامت، اپیدمی و جامعه و اپیدمی و مدیریت شهری معنی پیدا می کند.

او گفت: در حوزه مدیریت شهری با محوریت معاونت برنامه ریزی و منابع انسانی، همه حوزه های مدیریت شهری باید کمیته ای را برای مدیریت در شرایط کرونا تشکیل و علاوه بر چاره اندیشی برای امروز،  به فکر اداره شهر و زندگی شهروندان در فردای با کرونا باشند. برای مثال معاونت اقتصادی شهرداری علاوه بر پاسخگویی به  نیازهای اقتصاد شهرداری همچون تأمین منابع مورد نیاز حقوق و دستمزد، نگهداشت شهر و اجرای پروژه های شهری، لازم است تا در زمینه اقتصاد سلامت شهری برای اپیدمی ها نیز برنامه ریزی شود. معاونت معماری و شهرسازی در مورد نحوه طراحی پروژه های شهری و ساخت و ساز مکان های تجاری و عمومی بخصوص رستوران ها، سالن های ورزشی، مراکز تفریحی، فرهنگی و هنری و یا نحوه بازسازی و بازپیرایی و استفاده از آنها را در شرایط اپیدمی برنامه ریزی کند و بهه مین ترتیب معاونت فرهنگی اجتماعی وعمرانی نیز نقش خود را برای فردا بازخوانی کنند.

خداکرمی گفت: نکته مهم این است که بسیاری از این تغییرات ممکن است مدت ها باقی بمانند. حتی در صورت مهار پاندمی ویروس کرونا، تا زمانی که واکسن در دسترس نباشد، خطر گسترش موج ابتلا و تجربه پیک های متعدد از این بیماری بشدت مسری وجود دارد که حتی ممکن است بین 9 ماه تا دو سال طول بکشد. بخصوص که دانشمندان عقیده دارند، علاوه بر آنفلوآنزا و کوید19، بیماری های جدید دیگری امکان بروز دارند که به همان اندازه مخرب بوده و می توانند بشریت را در آینده فلج کنند، درست همانطور که ویروس کرونا در سال 2020 انجام داده است.

خداکرمی گفت: برای همه کسانی که در حال برنامه ریزی برای شهرهای آینده و فضاهای عمومی ما هستند، همه گیری تهدیدی ترسناک است که به اقدامات فوری نیاز دارد  و البته فرصتی برای تجدیدنظر در مورد نحوه زندگی، حمل و نقل، تجمعات و تعاملات اجتماعی است.

به گفته این عضو شورای شهر، شاید لازم باشد تا بدنبال پاسخ به این سوالات باشیم؛ اینکه آیا ممکن است ویروس کرونا جهان را دگرگون و در دسترس تر کند؟ و یا سبب بازگشت به شیوه زندگی دوران کشارزی و جکومت های قبیله ای محلی شود؟ آیا ماندن در خانه و محدود شدن تعاملات اجتماعی بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد؟ چگونه می توان یک شهر یا شهرک جدید برای شرایط همه گیری ایجاد کرد؟ چگونه می توان شرایط حال حاضر مکان ها و فضا های عمومی شهرها را برای استفاده شهروندان در شرایط اپیدمی آماده کرد؟ برای کاهش تبعات منفی در خانه ماندن چه راهکاری هایی را می شود پیشنهاد داد؟

رئیس کمیته سلامت شورای شهر ادامه داد: چگونه می توان رستوران ها، سینماها، مراکز تفریحی و فرهنگی را در شرایط همه گیری باز نگهداشت، آیا امکان استقرار در فضا های باز شهری و پشت بام ها را می شود مورد بررسی قرار داد؟ شاید بشود به طراحی شهرک های اقماری ویژه همه گیری فکر کرد. هر شغل، حرفه، سازمان، نهاد و دستگاهی همین امروز به آینده برود و برنامه ای برای پایداری احتمالی شرایط اپیدمی طراحی کند و در جستجوی پاسخ این سؤال باشد که فردا چرخ اداره امور و اقتصادش چگونه باید بچرخد؟

شورای شهر تهران سیستم ایمنی سلامت   اخبار برگزیده
  

مجوز افزایش قیمت خودرو صادر شدرییس شورای رقابت اعلام کرد: براساس مصوبه اردیبهشت ماه خودروسازان می‌توانند حداکثر تا سقف اعلامی نرخ تورم بخشی از سوی بانک مرکزی در سه ماهه سوم امسال افزایش قیمت‌ها را اعمال کنند.
خودروتک افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

طرح تأمین کالاهای اساسی در آستانه تصویب مجلس/ چه کسانی مشمول دریافت می شوند؟رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اختلاف با دولت بر سر تأمین منابع طرح کالاهای اساسی گفت: طرح تأمین کالاهای اساسی 4شنبه همین هفته در دستور کار مجلس برای تصویب نهایی قرار دارد.
اقتصادنیوز کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی قیمت 

  

آژیر جنگ داخلی در آمریکا | نیویورک‌تایمز درباره پیامدهای انتخابات هشدار دادانتخابات آمریکا، قلب این کشور را مورد آزمون قرار خواهد داد. این بخشی از سخنان چارلز بلو، ستون‌نویس نیویورک تایمز است. او در یادداشت 25 اکتبر می‌نویسد: اینکه ما چه کسی هستیم؟ چگونه به این نقطه رسیدیم؟ چگونه این کشور دونالد ترامپ را انتخاب کرد و آیا قانون اساسی ما ظرفیت پذیرش خطا و معکوس کردن آن را دارد، سوالاتی است که مطرح شده است.
۵۵ آنلاین جنگ نیویورک نیویورک تایمز 

  

دیدار لاوروف با وزیر خارجه رژیم صهیونیستی درباره ایرانوزرای خارجه روسیه و رژیم صهیونیستی با محوریت ایران با یکدیگر دیدار کردند‌.
ایلنا سرگئی لاوروف ایران روسیه 

  

برنامه ایران برای جلوگیری از تکرار خربکاری در نطنز / غریب‌آبادی: تاسیسات به زیر زمین منتقل می‌شوندکاظم غریب‌آبادی، سفیر ایران در آژانس انرژی اتمی گفت: تاسیسات پیشرفته‌تری در دل کوه به جای تاسیسات حادثه‌دیده در نطنز، احداث خواهد شد. همچنین، تمامی زنجیره‌های ماشین‌های جدید تحقیق و توسعه به زیر زمین منتقل خواهند شد و این موضوعات به اطلاع آژانس نیز رسیده‌است.
اعتماد ایران سازمان انرژی اتمی درمان 

  

اگر روحانی از قدرت خارج می‌شد امروز قیمت ارز 11 هزار تومان بودبهترین مصلحت در روزگار فعلی کشور، اخراج آقای روحانی از قدرت است. هیچ چیزی به اندازه این اتفاق به سود مصلحت و منفعت کشور و مردم و نظام و انقلاب نیست.
مستقل‌آنلاین قیمت ارز قیمت ارز 

  

بایدن دنبال یک توافق بسیار سختگیرانه با ایران استسناتور دموکرات؛ برجام ناقص است بایدن خواستار توافق سخت‌گیرانه‌تر است
مثلث باراک اوباما ایران دموکرات 

  

قیمت نهایی خودرو سایپا شاهین درآمداعلام جدیدترین برنامه پیش فروش سایپا تا حدی از قیمت سایپا شاهین رمزگشایی کرد. خودرویی که گل سرسبد محصولات جدید امسال بازار خودرو خواهد بود.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ادعای کارشناس صدا و سیما درباره دست داشتن دولت در وضعیت کنونی بورس/ فیلمحقانی کارشناس بازار بورس گفت: چرا بانک ها در اردیبهشت ماه سهام خود را نفرختند. چرا مصوبه کنترل بازار بوسیله مسئولین بورس لغو شد
گسترش صدا و سیما دولت بانک 

  

ویدیو| اولین ایرانی‌ای که واکسن کرونای روسی زدسایت فدراسیون کاراته روسیه خبر داد که براساس اعلام وزارت ورزش روسیه قرار است روند تست واکسن کرونا ساخت این کشور روی ورزشکاران آغاز شود و در همین راستا، بازیکنان و اعضا کادر فنی تیم ملی کاراته این کشور قرار است واکسن کرونا بزنند. سرمربیگری تیم ملی کاراته روسیه بر عهده حسین روحانی است و با این حساب، روحانی اولین ایرانی خواهد بود که واکسن کرونا خواهد زد.
مملکت‌آنلاین روسیه کاراته ورزش 

  

نتایج نظرسنجی‌های جدید نشان می‌دهند وضعیت رئیس‌جمهور مستقر آمریکا در نظرسنجی‌ها بهبود یافته اگرچه نامزد حزب دموکرات کماکان توانسته پیشتازی خود را حفظ کند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایوانکا ترامپ 

  

کدام شغل ها از امروز تعطیل است؟از امروز فعالیت سه گروه شغلی در 43 شهرستان کشور تعطیل می‌شود. اما شهرستان تهران از استان تهران مشمول این محدودیت نیست و براساس اعلام اتاق اصناف، محدودیت‌ها در تهران مانند هفته‌های گذشته است.
مستقل‌آنلاین سهام عدالت سهام بازی 

  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

دو مصوبه مهم بورسی؛ افزایش سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های با درآمد ثابتهیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از تصویب دو مصوبه در این سازمان خبر داد.
اقتصادنیوز سرمایه درآمد سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

قیمت دلار امروز سه‌شنبه 1399/08/06| یورو و پوند گران شدندقیمت دلار امروز در بازار آزاد با رشد 700 تومانی قیمت به 28,800 (بیست و هشت هزار و هشتصد ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت دلار یورو 

  

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: تسلیم کرونا نشویدسلامت نیوز:دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: تسلیم شدن در برابر مهار کروناویروس خطرناک است...
سلامت‌نیوز سلامت مصاحبه دولت 

  

نوع حاد ویروس کرونا در کمین افراد چاقسلامت نیوز: رئیس ترجمان دانش انستیتو تحقیقات تغذیه کشور، گفت: چاقی باعث افزایش خطر ابتلا به نوع حاد ویروس کرونا می شود و خطر بستری شدن را تا 3 برابر افزایش می دهد...
سلامت‌نیوز ویروس درمان چاقی 

  

مدافع کروات استقلال منتظر تست کرونامدافع کروات تیم استقلال منتظر انجام تست کرونا است
ایلنا استقلال خبرنگار ایران 

  

بورس امروز 6 آبان 99/ ناامیدی سرمایه گذاران از صعود بازاربازار بورس امروز نیز با وجود تحرکاتی که روز گذشته رخ داد با کاهش همراه شد.
برنا سرمایه 

  

زمان آزمایش انسانی واکسن ایرانی کرونا/ روند بیماری هنوز صعودی است به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری، روز سه شنبه در نشست خبری که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، به سوالات خبرنگاران در ارتباط با بیماری کرونا، دارو، واکسن، پروتکل‌های بهداشتی، محدودیت‌های کرونایی و…، پاسخ داد. وی در ارتباط با آخرین وضعیت ساخت واکسن ایرانی کرونا، گفت: نتایج آزمایش‌های حیوانی خوب بوده و پیش بینی می‌شود تا آخر پاییز اولین آزمایش بر روی نمونه انسانی انجام شود…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار دارو 

  

هیات مدیره سازمان بورس از تصویب دو مصوبه در این سازمان خبر دادعضو هیات مدیره سازمان بورس توضیح داد: امروز ششم آبان ماه 1399، براساس مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و در راستای افزایش ظرفیت تقاضای بازار مصوباتی نهایی و اعلام شد.
ایلنا درآمد ماه سرمایه 

  

بهبود مستمر خدمات درمانی و بهداشت جهت پیشگیری و کنترل بیماری کروناسید جواد مرتضوی، مدیرعامل شرکت حکیم مس با بیان این‌که متاسفانه بیماری کرونا در تمامی جهات توان و نیروی مضاعفی را از بخش درمان گرفته و خستگی زیادی چه از لحاظ فکری و چه به لحاظ جسمی برای این بخش داشته است، گفت: تمامی تلاش کادر درمان حکیم مس طی ماه‌های گذشته در جهت قطع زنجیره این بیماری بوده است. در این راستا، انجام آزمایشات مربوط به بیماری کووید 19 به طور مستمر انجام گرفته است.
ایلنا داروخانه خانواده درمان 

  

بورس دچار جو هیجانی شده استبا شروع معملات امروز بازار سهام تقاضا در برخی از نمادهای شاخص‌ساز افزایش یافت اما در ادامه روند معاملات فشار عرضه باعث ریزش 1٫8 درصدی بازار سهام شد.
گسترش سهام خودرو شاخص 

  

این شایعات سبب سقوط بورس شد!هیچ کدام از سناریوهایی که کارشناسان و تحلیلگران برای پایان اصلاح شاخص بورس تعریف کرده بودند محقق نشد و این شاخص رسما به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد سقوط کرد. اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که شایعه هایی مانند افزایش نرخ سود بانکی و قیمت‌گذاری دستوری باعث بی‌اعتماد کردن سرمایه‌گذاران و درنهایت سقوط بازار شد.
گسترش بورس کالا نرخ سود بانکی دولت 

  

کرونا در چه حرارتی از بین می‌رود؟سلامت نیوز:دانشمندان اعلام کردند کووید 19 به میزان زیادی در مقابل درجه حرارت محیط آسیب پذیر استاگرچه کووید 19 نسبت به ویروس آنفلوآنزا روی سطوح مقاوم تر است، اما دانشمندان می گویند این ویروس مانند سایر ویروس های خانواده کرونا در مقابل افزایش دما بسیار آسیب پذیر است...
سلامت‌نیوز سلامت ویروس خانواده 

  

چه کسانی به نوع حاد ویروس کرونا مبتلا می شوند؟رئیس ترجمان دانش انستیتو تحقیقات تغذیه کشور، گفت: چاقی باعث افزایش خطر ابتلا به نوع حاد ویروس کرونا می شود و خطر بستری شدن را تا 3 برابر افزایش می دهد.
اقتصادنیوز ویروس تغذیه چاقی 

  

چرا مرگ‌‌ومیر بیماران کرونایی در ایران افزایش یافت؟!معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در کلان‌‌شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر کرونا 30 درصد از ظرفیت قابل بستری در بخش‌‌های مختلف را به خود اختصاص داده است، درباره چرایی بالا بودن مرگ‌‌ومیر ناشی از کرونا در سطح کشورمان توضیح داد.
تسنیم مرگ درمان ایران