جنجال 3 کلمه‌‌ای...

شکست استقلال برابر فولاد در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر حواشی زیادی به‌ همراه داشته است. این دیدار که با برتری دو بر یک میزبان به پایان رسید، تقابل دو کاپیتان و دو شماره 6 سابق استقلال در قامت سرمربی بود که مربی جوان‌تر، یعنی جواد نکونام از آن برنده بیرون آمد.

جنجال 3 کلمه‌‌ای...

شکست استقلال برابر فولاد در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر حواشی زیادی به‌ همراه داشته است. این دیدار که با برتری دو بر یک میزبان به پایان رسید، تقابل دو کاپیتان و دو شماره 6 سابق استقلال در قامت سرمربی بود که مربی جوان‌تر، یعنی جواد نکونام از آن برنده بیرون آمد. بااین‌حال پخش ویدئویی از محمود فکری، سرمربی استقلال، بعد از پایان بازی که در حال دست‌دادن با یکی از بازیکنان فولاد است، حسابی جنجالی شده؛ سرمربی جدید استقلال در واکنش به کلمه «ببخشید» بازیکن فوتبال، با سه لفظ رکیک و زننده پاسخ می‌دهد؛ یکی را مستقیم و به حالت شوخی خطاب به بازیکن و سبک بازی تیم فولاد به زبان می‌آورد و دوتای دیگر را بعد از فاصله‌گرفتن از او. مشخصا محمود فکری از سر عصبانیت چنین الفاظ رکیکی را به زبان آورده و از بخت بد، ویدئویش ضبط و در فضای مجازی، دست به دست شده است.

پخش همان الفاظ رکیک باعث شد تا در 24 ساعت گذشته حواشی پررنگ‌تر شود و انتقادات از سرمربی استقلال بیشتر و بیشتر؛ کار به جایی رسید که باشگاه فولاد خوزستان با صدور بیانیه‌ای خبر داد از سرمربی استقلال بابت الفاظ زشتی که خطاب به مجموعه فولاد به زبان آورده، رسما شکایت می‌کند. اندکی بعد از آن بیانیه، فدراسیون فوتبال هم محمود فکری را به کمیته انضباطی و اخلاق فراخواند تا بابت حرف‌های رکیکی که به زبان آورده توضیحاتی بدهد. با جود آنکه این ویدئو سروصدای زیادی به همراه داشت و واکنش‌های متفاوتی را در پی، محمود فکری اما تا زمان نگارش این مطلب، حاضر به عذرخواهی نشده بود؛ گو اینکه او نه‌تنها از فحش‌های ناموسی که به زبان آورده ناراحت نیست بلکه دلیلی برای عذرخواهی‌کردن هم ندارد.

محمود فکری، به عنوان سرمربی یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های ایران، الگوی بسیاری از جوانان همین باشگاه است و شایسته بود قبل از پررنگ‌شدن این موضوعات دست‌کم به خاطر نوجوانان و جوانان فوتبال‌دوست و حامی باشگاه استقلال، بابت کلماتی که به زبان آورده بود، عذرخواهی می‌کرد. به‌هر‌روی او ترجیح داد سکوت کند و درباره اتفاقات رخ‌داده حرفی نزند. سکوت فکری و پررنگ‌شدن حرف‌های عجیب‌وغربیش در فضای مجازی و حقیقی، باعث شد مدیرعامل باشگاه فولاد یعنی سعید آذری هم به میانه میدان بیاید و کنایه‌های تندی به محمود فکری بزند؛ او با نوشتن متنی در صفحات مجازی‌اش با کنایه سرمربی استقلال را خطاب قرار داد: «خانواده و نوامیس هرکس خط قرمز او است و اینکه یک معلم و مربی که آموزش‌دهنده است در‌حالی‌که از خود بیخود شده است، پا را روی اخلاق و اصول بگذارد و با توهین به نوامیس کلیه ارکان تیم رقیب سعی بر تخلیه روحی-روانی خود کند و در کاهش فشار باخت دست به حرکات ناشایستی بزند که کلیت اخلاق و انسانیت را نابود کند، هیچ‌گونه نمی‌توان توجیه کرد. ای کاش «فکری‌ها» قبل از این توهین‌های ناموسی کمی فکر می‌کردند...». رفتار عجیب‌تر در این موضوع را اما مسئولان باشگاه استقلال رقم زدند؛ جایی که به‌ جای عذرخواهی ساده سعی در توجیه عمل سرمربی داشته و حتی از آن دفاع کردند! باشگاه استقلال با صدور بیانیه‌ای، رفتار ارکان مختلف تیم رقیب را باعث عصبانیت محمود فکری توصیف کرده و آن را واکنشی نسبت به اقدامات بحث‌برانگیز بازیکنان و کادر فنی رقیب توصیف کردند؛ در واقع بیانیه باشگاه استقلال این‌طور خلاصه می‌شد که چون اعضای کادر فنی تیم رقیب بداخلاقی کرده‌اند، محمود فکری حق داشته است که با الفاظ ناموسی از خجالت‌شان درآید!

فکری تنها نیست

این موضوع که عده‌ای از بازیکنان و مربیان فوتبال ادب و احترام را همیشه و در هر شرایطی رعایت نکرده و نمی‌کنند مورد تازه‌ای نیست؛ همین روز گذشته جدال تازه‌ای بین هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس در فضای مجازی شکل گرفته بود و هر دو طرف مثال‌های متعددی برای فحاشی‌های عجیب و غریب تیم رقیب داشتند؛ پیش‌تر هم از گوشه‌کنار مطبوعات قدیمی دیده شده بود که فحاشی و به‌کاربردن الفاظ رکیک بعضا به امری رایج بین فوتبالی‌ها تبدیل شده است؛ هرچند با گذر زمان و علمی‌ترشدن فوتبال، در کنار ورود مباحث روان‌شناسی به این پدیده، موضوع فحاشی‌ها کم‌رنگ‌تر شده است. بااین‌حال نکته‌ای که رفتار محمود فکری را پررنگ‌تر کرده این است که اگر فحش و حرف‌های ناشایستی هم در کار بوده، سعی داشته‌اند دور از دوربین و محافل عمومی باشد نه اینکه به‌ صورت علنی، نوامیس تیم رقیب را در حضور ویدئوهای متعدد خطاب قرار دهند؛ هرچند عملا این دو فعل، چه در خفا و چه به‌ صورت علنی، ناشایست و غیرقابل‌پذیرش است.

فارغ از نمونه‌های داخلی که با کنکاشی ساده در آرشیوهای قدیمی می‌توان به دستش آورده، فحاشی فقط مربوط به فوتبال ایران نیست؛ در واقع این موضوع تبدیل به پدیده‌ای زشت در فوتبال جهانی هم شده و گه‌گاهی در سطح حرفه‌ای و سوپرحرفه‌ای هم دیده می‌شود که بازیکنان و مربیان بزرگ با الفاظ بسیار رکیکی از خجالت یکدیگر درمی‌آیند؛ نمونه‌هایش هم اتفاقا اصلا کم نیستند. برجسته‌ترین اتفاق این رفتار را می‌توان در جام جهانی 2006 جست؛ جایی که مارکو ماتراتزی به‌ دلیل فحش ناموسی‌ای که به زین‌الدین زیدان داد، باعث عصبانیت و در نهایت اخراج او شد. در آن بازی، ماتراتزی مأمور مهار زیدان بود و زیدان به او می‌گوید نیازی نیست در بازی این‌قدر پیراهنش را بکشد، اگر پیراهن را می‌خواهد می‌تواند بعد از بازی آن را بگیرد، ولی ماتراتزی در جواب می‌گوید «ترجیح می‌دهم.... را بعد از بازی داشته باشم». همان جمله باعث خلق صحنه عجیبی شد که زیدان با سر به سینه ماتراتزی زد و از بازی اخراج شد. کمی بعد حرف‌های رکیک نیکلا انکلا در جام جهانی 2010 خطاب به ریمون دومنک جهانی شد؛ عجیب آنکه روزنامه مشهور اکیپ، الفاظ زشت انکلا را به‌عنوان تیتر یک و بدون سانسور کار کرد! حرف‌های زلاتان ایبراهیموویچ به پپ گواردیولا که با جملات زشتی او را «ترسو» خطاب کرده بود، نمونه‌ای دیگر بود. فحش‌های روی کین به آلف اینگ هالند پدر همین ارلینگ هالند جوان، فحاشی‌های آلن پاردو به مانوئل پلگرینی، سرژ اوریه خطاب به لوران بلان هم دیگر نمونه‌هایی هستند که منتشرشدنش بحث‌های زیادی در پی داشت. البته ستاره‌های بزرگ‌تر دنیا هم درگیر چنین بداخلاقی‌هایی بوده‌اند؛ دیوید بکهام زمانی که به رئال مادرید پیوست، در دیداری الفاظ بسیار زشتی به زبان اسپانیایی خطاب به داور اسپانیایی تورینسو آلوارس به زبان آورد؛ او البته بعد از بازی به این موضوع اشاره کرد که معنی حرفی که زده را نمی‌دانسته و چون می‌دیده تعدادی از هم‌تیمی‌هایش پیش‌تر این جمله را خطاب به داور می‌گویند او هم گفته است! نمونه شاخص‌ترش هم که مربوط به کریستیانو رونالدو است؛ زمانی که مائوریتسیو ساری، سرمربی یوونتوس بود و در یک بازی، کریس را از زمین بیرون کشید، فوق ستاره پرتغالی ناراحت شد و با لفظ زشتی، سرمربی تیمش را خطاب قرار داد. حالا با مرور بی‌شمار نمونه جهانی و داخلی‌اش می‌توان به این موضوع رسید که کاربرد الفاظ رکیک در فوتبال، فقط مربوط به ایران نمی‌شود و تقریبا پدیده‌ای جهانی است، ولی تفاوت عمده‌ای که بین این دو مقوله وجود دارد این است که نمونه‌های آن طرف آب، به محض برجسته‌شدن چنین رفتاری، سریعا بابت حرف‌هایی که زده‌اند عذرخواهی می‌کنند و از اینکه الگوی بدی برای بازیکنان جوان‌تر شده‌اند، ابراز پشیمانی می‌کنند. محمود فکری به هر دلیل سه فحش ناموسی به زبان آورده که نه‌تنها وجهه خودش، مربیان و بازیکنان فوتبال را تا حدودی زیر سؤال برده بلکه به‌عنوان سرمربی باشگاه بزرگ استقلال، خدشه‌ای هم به وجهه اجتماعی این باشگاه وارد کرده است؛ طبیعتا او هم انسان است و مثل هر انسان دیگر، طاقتش در نقطه‌ای تمام می‌شود و دست به اقدامی هیجانی می‌زند ولی شایسته است که برخلاف بیانیه عجیب و غریب باشگاه، او با عذرخواهی از جوانان زیادی که در ایران به فوتبال علاقه دارند، وجهه این رشته ورزشی را در ایران تاریک‌تر نکند.

 

 

ایران فضای مجازی باشگاه استقلال   اخبار برگزیده
  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  

جزییاتی درباره واکسیناسون کرونا"پدرو سانچز" نخست وزیر اسپانیا از تصویب طرحی در آینده نزدیک خبر داد که به موجب آن واکسیناسیون کرونا در این کشور از نخستین هفته سال2021 قابل اجرا خواهد بود.
گسترش اسپانیا واکسیناسیون آلمان 

  

استراحتِ موقت بورس بعد از 7 روز صعود​در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران نزول 7 هزار واحدی داشت تا پس از 7 روز صعودی متوالی با تعدیل قیمت‌ها مواجه شود. همچنین تفاوت اندک ارزش عرضه و تقاضا در پایان معاملات نشان از تعادل در بازار دارد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودروسازان ایران خودرو 

  

حمله به ایران به سه دلیل یک ایده وحشتناک است.اگرچه سفر اخیر پمپئو به اروپا و خاورمیانه به عنوان مجموعه‌ای از مشاوره در مورد ابتکار وی برای ارتقا آزادی مذهبی در سراسر جهان اعلام شده، اما این همچنین می‌تواند تلاشی برای همراه کردن متحدانی باشد که واشنگتن در حمله به ایران به قلمرو یا حریم هوایی آنها احتیاج دارد...
۵۵ آنلاین ایران اقتصاد ایران فرانسه 

  

مزایای آزادسازی قیمت خودروسیاست‌گذار کلان اقتصادی مجوز استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا را برای تعیین قیمت محصولات تولیدی به خودروسازان نمی‌دهد و همچنان بر تداوم حضور نهادی مانند شورای رقابت تاکید می‌کند در این میان برخی از مسوولان صنعتی از جمله علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت به دنبال واقعی‌سازی قیمت خودرو هستند تا به هر صورت ممکن جلوی تولید همراه با ضرر شرکت‌های خودروساز گرفته شود.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: تحریم مسئله ای نیست که با روی کار آمدن بایدن برچیده شود زیرا مهار ایران محور سیاست آمریکایی ها است.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون فرهنگی مجلس کار 

  

نتایج یک مطالعه جدید: مبتلایان به کرونا تا 6 ماه مصون هستندنتایج یک مطالعه که به تازگی منتشر شد، نشان می‌دهد افرادی که به کووید19 آلوده بوده اند، دست کم 6 ماه در برابر ابتلای مجدد به این ویروس محافظت می‌شوند.
مملکت‌آنلاین بیمارستان ماه ویروس 

  

آغاز کاهش دوباره قیمت خودرو پس از یک روز توقف/ سمند 6 میلیون دیگر ریختقیمت خودرو در نرخ های اعلامی از سوی فروشندگان در دومین روز از این هفته با کاهش محسوسی نسبت به دیروز مواجه شد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

به آقای قالیباف بگویید سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است!قالیباف همچنان روحانی را رقیب خود می‌بیند. باید یکی به آقای قالیباف بگوید که سه سال و 6 ماه از مناظره‌ها گذشته است. -مجلس دیگر در رأس امور نیست.
مستقل‌آنلاین بهنوش بختیاری بهزاد نبوی حسن روحانی 

  

اینکه روحانی به مجلس نمی‌آید به تحریم‌ها مربوط است یا به روحیه دیکتاتوری ایشان؟آقای روحانی! شما قانونا موظفید که به مجلس بیایید و این که شما به مجلس نمی ‌آیید آیا ربطی به تحریم ‌ها دارد؟ یا مربوط به روحیه دیکتاتوری شماست؟
مستقل‌آنلاین وزارت بهداشت جبهه پایداری کالاهای اساسی 

  

تشریح محدودیت‌های جدید بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعییک مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به محدودیت‌های اعمالی ستاد ملی مقابله با کرونا، از اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در دو بخش بیمه‌ای و درمان خبر داد.
ایلنا بیمه بیکاری بیمه حوزه 

  

نحوه دریافت سود سهام عدالت به روش مستقیم و غیر مستقیم اعلام شدافرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، سود سهام‌شان به حساب‌های معرفی شده توسط سرمایه گذاران و برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند، به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استان‌ها واریز می‌شود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

احتمال برگزاری انتخابات 1400 در 2 روزرئیس ستاد انتخابات کشور از احتمال 2 روزه شدن انتخابات ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت:‌ما این پیشنهاد را می‌دهیم و اجرایی شدن آن منوط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا است.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور وزارت کشور 

  اخبار داغ
  

اگر این علایم را دارید حتما کرونا گرفته ایددانشمندان پس از مطالعات فراوان 4 علامت اولیه ابتلا به بیماری کرونا را معرفی کردند.
برنا 

  

عواملی که فرد را «سوپر انتقال دهنده» ویروس کرونا می‌کنددانشمندان ویژگی‌های بیولوژیکی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند باعث شیوع شدید ویروس در محیط شود.
برنا ویروس 

  

چطور در قرنطینه کرونایی سلامت روحی و جسمی خود را حفظ کنیم؟در حالی که ممکن است به نظر برسد که دنیا در حال حاضر فقط در مورد یک موضوع صحبت می‌کند اما انزوای اجتماعی اجباری همچنین می‌تواند فرصتی مناسب برای بسیاری از افراد برای جدایی از اخبار باشد.
برنا سلامت 

  

تست رایگان کرونا در این مراکز انجام می شودمعاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:تست کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته برای افراد واجد شرایط نمونه‌گیری رایگان انجام می‌شود.
گسترش رایگان درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

عارضه اختلال در حس بویایی و چشایی در همه مبتلایان به کرونا رخ نمی‌دهددر دوران پاندمی عارضه کاهش حس بویایی و چشایی به صورت ناگهانی، بدون هیچ زمینه و عارضه قبلی و بدون کیپ شدن بینی بروز کند، یک نشانه اختصاصی فوق العاده برای تشخیص کووید 19 است.
۵۵ آنلاین درمان حوزه ویروس 

  

مهم‌ترین ناقلان خطرناک کرونا را بشناسیدرئیس ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران با بیان این‌که موج جدید بیماری کوویدـ19 در کل دنیا آغاز شده و کشور ما نیز از تنش‌های این موج جدید مصون نخواهد بود، بر پرهیز از دورهمی‌های خانوادگی به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های ابتلا تاکید کرد.
اقتصادنیوز تهران خانواده دورهمی 

  

واکسن کرونا تا پایان سال در دسترس همگان استینس اشپان وزیر بهداشت آلمان اطلاع داد که واکسن بیماری کووید 19 تا پایان سال جاری میلادی در دسترس سراسری خواهد بود.
برنا آلمان 

  

درگیری های اعضای دو تیم پیکان و شهرخودرو همچنان ادامه دارد.
ورزش۳ 

  

ویلفرد زاها کرونا گرفتمهاجم کریستال پالاس به ویروس کرونا مبتلا شد.
ایلنا ویروس ستاره بازی 

  

کرونا | در کهگیلویه و بویراحمد 3 نفر به دلیل نزدن ماسک بازداشت شدندغریب‌پور دادستان شهرستان دنا با همکاری کلانتری شهر سی‌سخت برای بازدید میدانی به سطح شهر آمد و از نزدیک شاهد عملکرد مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بود و البته با تعدادی از شهروندان که از ماسک استفاده نمی کردند برخورد شد...
۵۵ آنلاین دستورالعمل ماسک بازداشت 

  

چگونگی نام‌نویسی دریافت یارانه 100 هزار تومانی و وام یک میلیونی کرونا/فیلمکسانی که وام یک‌میلیون‌‌تومانی دولت یا یارانه چهارماهه 100هزارتومانی را می‌خواهند، باید از فردا، کدملی‌شان را از تلفن همراه ثبت‌شده به نام سرپرست خانوار به شمار 6369 پیامک کنند.
گسترش یارانه وام دولت