فردا   |  اقتصادی  |  

ابلاغ آزادسازی یارانه ای/تفاوت خرید با یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیک چیست؟

یارانه یک ماه قابل برداشت شد، قیمت جدید 4 قلم کالای اساسی از امروز به اصناف اعلام می شود

ابلاغ آزادسازی یارانه ای/تفاوت خرید با یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیک چیست؟

با گذشت دو روز از سخنان رئیس جمهور درخصوص یارانه جدید و واریز مبالغ دو ماه یارانه به حساب سرپرستان خانوار 9 دهک، یک ماه از مبلغ یارانه قابل برداشت و قیمت های جدید محصولات مشمول ارز 4200 نیز ابلاغ شد تا در عمل افزایش قیمت کالاها و همزمان توزیع یارانه آن وارد فاز اجرا شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ستاد تنظیم بازار در اطلاعیه شماره 2 خود،  در خصوص مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها اعلام کرد: «با توجه به اقدامات انجام شده و اطمینان از تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم و بررسی های کارشناسی درخصوص اصلاح و متناسب سازی قیمت کالاهای مشمول طرح (روغن، مرغ، تخم مرغ و لبنیات) بدین وسیله اعلام می کند: براساس پیشنهاد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و تصویب ستاد تنظیم بازار، سقف قیمت کالاهای مذکور تعیین و مقرر شد از طریق اتحادیه ها و تشکل های مربوطه به واحدهای صنفی ابلاغ و از روز پنج شنبه مورخ 22 اردیبهشت 1401 به تدریج مجاز به اعمال قیمت های جدید باشند. استانداران نسبت به متناسب سازی قیمت کالاها در هر استان و نظارت بر رعایت قیمت ها، اقدامات لازم را به عمل خواهند آورد. بار دیگر اعلام می گردد یارانه نان و دارو همانند گذشته برای تمامی دهک ها و اقشار جامعه برقرار بوده و اقلام مذکور مشمول تغییر قیمت نخواهد شد. با عنایت به مراتب مذکور در بند یک، مبلغ کمک معیشتیِ واریز شده بابت ماه اول، از ساعات پایانی امشب قابل برداشت خواهد بود.» این اطلاعیه می افزاید: « کلیه افرادی که در این طرح به هر دلیل مشمول دریافت یارانه نشده‌اند، می‌توانند درخواست رسیدگی مجدد وضعیت خود را در سامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نشانی (https://hemayat.mcls.ir) ثبت نمایند. افرادی که پس از بررسی، درخواست‌هایشان مورد تأیید قرار گیرد، یارانه کمک معیشتی آن ها به‌طور کامل و از ابتدای اجرای طرح محاسبه و پرداخت خواهد شد. افزایش قیمت سایر کالاها بدون طی فرایند قانونی ممنوع است و همچنان که در اطلاعیه شماره یک تأکید شد سازمان‌های تعزیرات و حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مکلف به رصد مستمر بازار و برخورد با هرگونه تخلف می‌باشند. هموطنان در صورت مشاهده تخلف، مراتب را از طریق سامانه‌های ارتباطات مردمی (شماره‌های 124 و 135) به نهادهای مذکور اطلاع دهند.»

انتشار لیست غیر قطعی قیمت ها در فضای مجازی

این اطلاعیه در حالی است که دیروز خبرگزاری فارس از دست به دست شدن نامه ای در فضای مجازی خبر داد که نشان می داد حدود 23 قلم کالا و مشتقاتشان مربوط به چهار گروه کالای کشاورزی افزایش قیمت خواهند داشت. با این حال یک منبع آگاه در این باره به این خبرگزاری گفت: قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی 19 اردیبهشت با انجمن‌ها و اتحادیه های تولید، درباره قیمت کالاها مذاکره کرده و درباره این قیمت ها به توافق رسیده است اما این قیمت‌ها نهایی نیست و باید در ستاد تنظیم بازار تصویب شود. این منبع آگاه افزود: قیمت‌هایی که در فضای مجازی می‌چرخد درحقیقت پیشنهاد وزارت جهاد طی هماهنگی با انجمن‌ها خواهد بود و قیمت نهایی پس از تصویب در ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، توسط ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام می شود. وی‌ تاکید کرد: احتمال این که در قیمت هایی که در فضای مجازی می چرخد، تغییراتی ایجاد شود بسیار است، ضمن این که دولت قرار است قبل از اعمال قیمت های جدید، امکان برداشت یارانه را برای مردم فراهم کند. گزارش فارس افزوده است: بر اساس این فهرست که هنوز تایید نشده ، قیمت هر شانه تخم مرغ 30 عددی 98 هزار تومان، مرغ کیلویی 64 هزار تومان، روغن سویا یک لیتر 52 هزار تومان و شیر پاستوریزه 1.5 درصد چربی 19 هزار تومان پیشنهاد شده است.

یارانه دوم از ماه دوم قابل برداشت است

از سوی دیگر مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه دو شب قبل در گفت وگوی ویژه خبری بیان کرده بود: از ماه اول اجرای طرح بخش اول اجازه برداشت داده می‌شود و از ماه دوم بخش دوم قابل برداشت خواهد بود. وی در ادامه این گفت وگو درخصوص تعداد دفعات واریز یارانه در هر ماه اظهار کرد: در اردیبهشت امسال یارانه معیشتی هم پرداخت شد، اما از ماه‌های بعد فقط یک بار یارانه کمک معیشتی به صورت تجمیعی پرداخت می‌شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: هم اکنون یارانه کمک معیشتی اگر آزاد شود مردم می‌توانند کالاهای دیگر هم خرید کنند، اما وقتی یارانه از طریق کالابرگ الکترونیکی اختصاص یابد و سامانه مربوط به آن راه اندازی شود، هزینه کرد یارانه محدود به خرید اقلام مشخص مانند مرغ، تخم مرغ یا روغن خواهد بود. در این زمینه دستگاه‌های کارتخوان ویژه در فروشگاه‌ها نصب می‌شود که مردم هنگام خرید کالاهای اساسی و با همان کارت بانکی که در اختیار دارند، بتوانند از یارانه اختصاص یافته استفاده کنند.

امکان رویت دهک افراد فراهم می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه برنامه مذکور گفت: براساس قانون بودجه باید طبق اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان پالایش کامل افراد انجام شود که این کار انجام شده و اطلاعات در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها و ستاد هدفمندی برای پرداخت یارانه معیشتی قرار گرفته است و مردم می‌توانند با ورود به این پایگاه دهک‌ خود را ببینند. به گزارش خراسان، با این حال، بررسی سایت سازمان هدفمندی یارانه ها تا لحظه تنظیم این گزارش نشان داد که چنین امکانی هنوز برای مراجعان به این سایت ایجاد نشده است.

تفاوت خرید با یارانه نقدی و کالابرگ الکترونیک

میرکاظمی در ادامه درخصوص تعداد دفعات واریز یارانه در هر ماه اظهار کرد: در اردیبهشت امسال یارانه معیشتی هم پرداخت شد، اما از ماه‌های بعد فقط یک بار یارانه کمک معیشتی به صورت تجمیعی پرداخت می‌شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: هم اکنون یارانه کمک معیشتی اگر آزاد شود مردم می‌توانند کالاهای دیگر هم خرید کنند، اما وقتی یارانه از طریق کالابرگ الکترونیکی اختصاص یابد و سامانه مربوط به آن راه اندازی شود، هزینه کرد یارانه محدود به خرید اقلام مشخص مانند مرغ، تخم مرغ یا روغن خواهد بود. در این زمینه دستگاه‌های کارتخوان ویژه در فروشگاه‌ها نصب می‌شود که مردم هنگام خرید کالاهای اساسی و با همان کارت بانکی که در اختیار دارند، بتوانند از یارانه اختصاص یافته استفاده کنند.

اجرای طرح اصلاح یارانه به نفع 6 دهک درآمدی

میرکاظمی با اشاره به ضرورت اجرای طرح یارانه ای دولت، با اشاره به رشد فاصله طبقاتی در سال های اخیر بیان کرد: درخصوص مواد غذایی دهک‌های بالای درآمدی 2-3 برابر دهک‌های پایین مصرف می‌کنند. درباره گوشت، روغن، مرغ و تخم‌مرغ نیز این گونه است، درزمینه انرژی وضعیت شدیدتر بوده و فاصله مصرف دهک‌های پردرآمد ده‌ها برابر دهک‌های کم درآمد است. وی افزود: اجرای طرح اصلاح ارز ترجیحی برای 6 دهک به نفع مردم است. ممکن است یکی دو دهک پردرآمد پرداخت بیشتری از جیب خود داشته باشند چون سرانه مصرف آن ها بالاست البته  درخصوص انرژی هنوز بی‌عدالتی وجود دارد و دهک‌های بالا چندین برابر دهک‌های کم درآمد مصرف می‌کنند.به گفته میرکاظمی، در هشت سال گذشته با این که ارز ترجیحی و یارانه مستقیم به مردم داده شده، اما ضریب جینی به 4 دهم واحد رسید و اضافه شد یعنی فاصله طبقاتی بیشتر شد. وی تصریح کرد: باید این ضریب را به 35 صدم واحد برسانیم و با این اقدام فقر کامل از بین خواهد رفت.

رئیس کل بانک مرکزی: برآورد تورم کمتر از 10 درصدی طرح دولت و پوشش آن با یارانه

در این حال، رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که آیا یارانه ها موجب تورم می شود یا خیر، گفت: مبالغی که برای یارانه معیشتی تامین می‌شود این گونه است که ارزی که دولت در اختیار دارد به نرخ نیمایی فروخته می‌شود. این ارز قبلاً از محل صادرات نفت، فراورده‌ها، میعانات و گاز به دست آمده است. بنابراین ارز تک‌نرخی شده و دیگر ارز 4200 تومانی نداریم. سپس ریال حاصل از فروش این ارز در حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها و دولت قرار می‌گیرد و سازمان هدفمندی هم این مبالغ را‌‌‌‌‌‌‌‌ به حساب مردم و یارانه‌بگیران واریز می‌کند. بنابراین شائبه تورم از محل خلق نقدینگی وجود ندارد. صالح آبادی با برشمردن ریشه دیگر تورم یعنی تورم قیمت از ناحیه عرضه کالاها (خراسان: افزایش هزینه های تولید از محل افزایش بهای مواد اولیه) گفت: میزان تورم عرضه هم مشخص شده، اما دولت با یارانه معیشتی آن را‌‌‌‌‌‌‌‌ جبران می‌کند. طبق محاسبات تورم ناشی از عرضه کمتر از 10 درصد توسط بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و مرکز آمار محاسبه شده و یارانه معیشتی برای جبران اصلاح قیمت از جانب عرضه است.

منبع: خراسان

یارانه فضای مجازی افزایش قیمت   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

واکنش عجیب بورس به عرضه خودرودلبری کارشناس بورس گفت: عرضه 200 خودرو در بورس کالا در کوتاه مدت اثری در معاملات گروه خودرو ندارد، اما در بلند مدت به دلیل کاهش اختلاف قیمت بازار و عرضه بورس کالا منجر به بهبود صورت های مالی می شود.
گسترش بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

قیمت سکه 14 میلیون و 500 هزار تومان شداقتصادنیوز : امروز دوشنبه 2 خرداد 1401 با سیگنال افزایشی قیمت اونس طلا انتظارات صعودی در بازار سکه تقویت شد .
اقتصادنیوز قیمت 

  

ابهام در بورسبازار در حال حاضر دارای پتانسیل‌های بسیاری برای رشد داشته و قیمت‌های جهانی در بالاترین سطح خود قرار دارند و انتظار می‌رود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد جهانی، قیمت‌ها تثبیت شوند.
گسترش خودرو خودروسازان پول 

  

قیمت خودرو در سراشیبی سقوط!بر اساس معاملات انجام شده امروز ( دوم خرداد 1401) قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با کاهش مواجه بوده است.
مثلث قیمت خودرو تندر90 

  

قیمت سکه رکورد زد/افزایش 80 هزار تومانی قیمت سکه در یک روزبازار طلا و سکه با وجود نوسانات افزایشی اونس جهانی و دلار در بازار آزاد، ثبات نسبی قیمت را تجربه می‌کند. این در حالی است که سکه امامی به تاثیر از شرایط با 80 هزار تومان افزایش قیمت روبرو بوده است.
فردا قیمت افزایش قیمت دلار 

  

خروج نجومی پول از بورس / غلبه قرمزها در بازار سهاماقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز 2 خرداد 1401 بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام افت کردند و عرضه‌ی بازار افزایش یافت به طوری که در پایان معاملات تعداد نمادهای صف فروش بیشتر از صف‌های خرید بود.
اقتصادنیوز پول سهام شاخص 

  

نقش صندوق تضمین در بورس چیست؟رییس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اوراق مرابحه می‌تواند کمک‌کننده بودجه دولت باشد، گفت: این اوراق دست دولت را بازمی‌گذارد تا خرید کالاهای موردنیاز را از طریق سرمایه‌های خرد انجام دهد.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار آستان قدس رضوی بودجه 

  

پیش‌بینی مهم از بورس فردابورس امروز تقریبا دو درصد نزول کرد اما همچنان در کانال 1٫5 میلیونی باقی مانده است. کارشناسان عقیده که این هفته بازار روند متعادلی را دنبال می‌کند.
گسترش ایران خودرو خودرو ایران 

  

کف و سقف قیمت خودروهای وارداتی مشخص شداقتصادنیوز: بنابر اعلام نماینده مرودشت، رویکرد مجلس این است که برای قیمت و حجم موتور خودرو سقفی تعیین نشود و دولت این موضوع را با تعرفه کنترل کند؛ یعنی خودروهایی که قیمت پایین‌تری دارند با تعرفه کمتر و خودروهای گران‌قیمت با تعرفه بیشتر وارد شود.
اقتصادنیوز خودرو دولت قیمت 

  

قیمت سکه و دلار متشکل امروز دوشنبه 2 خرداد 1401اقتصادنیوز :در بازار امروز قیمت سکه و قیمت دلار متشکل افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

آمار کرونا امروز 2 خرداد 1401 در ایرانبنابر اعلام وزارت بهداشت، طی 24 ساعت گذشته 268 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه هفت نفر نیز به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.
نامه نیوز محمدرضا گلزار ایران وزارت بهداشت