اینولین چیست و چه اثری بر سلامت دارد(+عکس)

سلامت نیوز:فیبر موجود در اینولین محلول است. به این معنا که در آب حل می شود و قدرت انحلال در اسید معده را هم دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران؛ دکتر رکسانا دانیالی - اینولین نوعی پلی ساکارید طبیعی است که توسط طیف متنوعی از گیاهان تولید می شود و در واقع از واحدهای فروکتوزی تشکیل شده است...

اینولین چیست و چه اثری بر سلامت دارد(+عکس)

سلامت نیوز:فیبر موجود در اینولین محلول است. به این معنا که در آب حل می شود و قدرت انحلال در اسید معده را هم دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران؛ دکتر رکسانا دانیالی - اینولین نوعی پلی ساکارید طبیعی است که توسط طیف متنوعی از گیاهان تولید می شود و در واقع از واحدهای فروکتوزی تشکیل شده است. این ترکیب در اصل به عنوان ابزاری برای ذخیره انرژی خصوصا در قسمت ریشه ها و ساقه های زیر زمینی توسط گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. اکثر این گیاهان از دیگر کربوهیدرات ها از جمله نشاسته برای ذخیره انرژی کمک نمی گیرند.

امروزه به دلیل فواید متنوع و سازگاری بالا، اینولین به اکثر محصولات غذایی و همچنین مکمل های دارویی افزوده می شود. می توان این منبع انرژی طبیعی را به شکل قرص و کپسول به تنهایی و یا در ترکیب با اجزای دیگر از داروخانه های سراسر کشور تهیه کرد. علاوه بر این اینولین به طور طبیعی در مواد غذایی زیر هم یافت می شود:- ریشه کاسنی- کنگر فرنگی- مارچوبه- موز- سیر- تره فرنگی- پیاز- سیب زمینی وحشیفوایدی که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند، با استناد به مقالات منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا جمع آوری شده اند:

شما را سیر نگه می دارد

اینولین منبعی غنی از فیبر به شمار می رود و در عین حال نیز کالری کمی دارد. فیبر به هر کربوهیدراتی گفته می شود که بدن قابلیت هضم آن را در اختیار ندارد. بدین ترتیب به صورت دست نخورده در روده ها حرکت می کند و مسیر خود را به سوی روده بزرگ ادامه می دهد تا در آن جا به عنوان غذا برای باکتری های مفید دستگاه گوارش عمل کند.فیبر موجود در اینولین محلول است. به این معنا که در آب حل می شود و قدرت انحلال در اسید معده را هم دارد. این ترکیب پس از حل شدن یک ماده ژلاتینی را شکل می دهد که:- روند هضم را کند می کند- احساس سیری را افزایش می دهد- جذب کلسترول را هنگام عبور از دستگاه گوارش کاهش می دهد

به سلامت دستگاه گوارش شما کمک می کند

روده هر یک از ما بین 15 هزار تا 36 هزار گونه باکتری را در خود جای داده است. تنها بخش کوچکی از باکتری های بدن می توانند مضر باشند. این در حالی است که باکتری های خوب فواید زیادی برای سلامتی دارند و اینولین نیز رشد این دسته از میکروارگانیسم ها را تحریک می کند. اینولین با کمک به افزایش تعداد باکتری های مفید در روده به ویژه بیفیدوباکتری ها و لاکتوباسیل ها به هضم بهتر یاری می رساند.چنین باکتری هایی به موارد زیر کمک می کنند:- دفع پاتوژن های ناخواسته (باکتری های بد)- تحریک سیستم ایمنی بدن- افزایش حرکات روده ای که به دفع مدفوع کمک می کنند و همینطور افزایش حجم مدفوع- هرچند ممکن است حرکات روده ای بیشتری داشته باشیم، اما اینولین روند کلی هضم را کند کرده و جذب بهتر مواد مغذی از غذایی که مصرف می کنیم را میسر خواهد کرداز طرفی دیگر با توجه به مطالعات معتبر، اینولین همچنین می تواند بدن را قادر به جذب بهتر کلیسم کند و همانطور که می دانید کلسیم در راستای ساخت یک سیستم اسکلتی قوی بسیار ضروری است.قند خون شما را کنترل می کند

اینولین به واسطه کند کردن روند هضم از جمله هضم کربوهیدرات ها، این اجازه را می دهد تا قند به آرامی و بدون افزایش ناگهانی به خون وارد شود. همین مسئله سبب می شود تا افزایش قند خون به طور طبیعی انجام شده و به نحوی سطح آن مدیریت شود.بر اساس مقاله ای مربوط به سال 2015، اینولین ممکن است برای افراد پری دیابتیک مفید باشد. زیرا دیده شده حضور طولانی مدت آن در رژیم غذایی، به عنوان یک تثبیت کننده بالقوه قند خون عمل می کند. برخی دیگر از تحقیقات نیز نشان می دهند که این خواص می توانند به کنترل وزن کمک کنند.

خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

مطالعات مختلف حاکی از آن هستند که مصرف زیاد فیبر غذایی مانند اینولین، با کاهش خطر ابتلا به سرطان به خصوص سرطان روده بزرگ در ارتباط است. این روزها بررسی های بیشتری در این زمینه در دست انجام هستند و در صورت اثبات اثرگذاری قطعی، پتانسیل ضد سرطانی اینولین تبدیل به یک برتری تجاری قابل ملاحظه خواهد شد.همچنین از آن جایی که اینولین سبب تقویت سیستم ایمنی هم می شود، ممکن است مکمل های دارویی حاوی آن نقش پیشگیری کننده خوبی در برابر سرطان های دستگاه گوارش داشته باشند.عوارض جانبی

به گفته دانشمندان و متخصصین تغذیه، هر مقدار از اینولین برای مصرف انسانی کاملا بی خطر در نظر گرفته می شود. در این میان بسیار بعید است که ترکیب گیاهی نام برده باعث ایجاد واکنش های آلرژیک شود. با این حال در ابتدای مصرف اینولین، ممکن است برخی از افراد با ناراحتی های گوارشی مانند نفخ بیش از حد و یا مدفوع شل رو به رو شوند.

اگر اینولین را در رژیم غذایی خود قرار داده اید، توصیه می شود روزانه مقدار زیادی آب بنوشید و مطمئن شوید که با دوزهای پایین این روند را آغاز کرده اید. این رویکرد به جلوگیری از اختلالات گوارشی از جمله نفخ، اسهال و یا یبوست کمک می کند. باید توجه داشت که دوز معمول مصرف روزانه 3.1 گرم گزارش شده است و نیازی به استفاده بیش از حد نخواهد بود.

در خصوص بانوان باردار و یا شیرده بهتر است قبل از مصرف هرگونه مکمل به ویژه مکمل هایی که منشا گیاهی دارند (از جمله اینولین)، با پزشک معالج مشورت شود.

داروخانه کلسترول فناوری   اخبار برگزیده
  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  

فوری/ اختصاص 100 هزار میلیارد تومان یارانه به اقشار آسیب پذیرمعاون پارلمانی وزیر اقتصاد از حذف ارز 4200 تومانی از بودجه 1401 خبر داده و ادامه داد: در بودجه بندی سال آینده برای حمایت از اقشار آسیب پذیر یک‌صد هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
اقتصادنیوز یارانه معاون پارلمانی اقتصاد 

  

آخرین اخبار از زمان برگزاری دور بعدی مذاکرات وین + جزئیاتلارنس نورمن در توییت خود از احتمال از سرگیری دور جدید مذاکرات وین از پنجشنبه خبر داد.
نامه نیوز وین خبرنگار وال استریت 

  

آقای قالیباف! عملکردتان با انقلابی‌گری در تناقض استجناب آقای قالیباف مردم از شما به عنوان رئیس مجلسی که با شعار انقلابی گری پای کار آمده، انتظار ویژه ای برای از بین بردن ساختار های معیوب گذشته دارند اما عملکرد یک سال و نیم گذشته شما، به تحقق این انتظار کمکی نکرده است.
مستقل‌آنلاین ازدواج دانشگاه شهید بهشتی کار 

  

اختلاف میان مجیدی و ژستد بالا گرفتمهاجم ناکام استقلال از کادر فنی خواسته برایش تمرین ضربه در چارچوب بگذارند.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی فوتبال ازدواج 

  

با افزایش جمعیت فقرا مواجه خواهیم شدپرستو سرمدی می‌گوید: ما با افزایش جمعیت فقرا مواجه خواهیم شد زیرا مشوق‌های دولتی به احتمال زیاد طبقات متوسط به بالا را برای فرزندآوری تحت تاثیر قرار نخواهد داد و جمعیت حاشیه نشین و فقیر تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. به همین دلیل در آینده با افزایش کودکان کار نیز مواجه خواهیم شد.
مستقل‌آنلاین بارداری افزایش جمعیت امید به زندگی 

  

نماینده تهران: دلار 30 هزار تومانی حباب است!باید تمام تحریم‌ها برداشته شود و اگر برداشته نشود دیگر مذاکره معنا ندارد، لذا اینکه در داخل یک ذره می‌برند بالا و یک ذره می‌آورند پایین، این‌ها حباب است و ان‌شاالله سیاست دولت این است که جلوی این‌ها گرفته شود و این موارد به آنجا[مذاکره] گره نخورد.
مستقل‌آنلاین تهران دلار اصفهان 

  

فرصت 20 روزه بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث خودرو و موتور(آذر 1400)بیمه شخص ثالث، خسارت اشخاص ثالث را در جریان تصادفات خودرو و موتور جبران می‌کند.
ایلنا بیمه شخص ثالث بیمه شرکت های بیمه 

  

نامه مهم عباسی نژاد به سازمان برنامه و بودجه در رابطه با افزایش حقوق هادکتر حسین عباسی نژاد استاد اقتصاد دانشگاه تهران در اعتراض به نحوه افزایش حقوق ها برای سال 1401 نامه ای به ریاست سازمان برنامه و بودجه ارسال کردند
نامه نیوز سازمان برنامه و بودجه تورم بودجه 

  

هشدار آیت الله جنتی: اگر مردم از ما کنار بکشند مفهوم بدی خواهد داشت | کاری کنیم که یک صدا از نظام بیرون بیاید + ویدئورئیس سابق شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: امیدوارم شورای هماهنگی بتواند هماهنگ و هم‌صدا با مردم برنامه‌های خود را اجرا کند و مردم احساس کنند که در مسائل حضور دارند و شخصیت خود را بازیابی کنند.
۵۵ آنلاین احمد جنتی تبلیغات موفقیت 

  

عوارض خطرناک برای درمان تامین اجتماعیمعاون دفتر ارزیابی و تعالی خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی، گفت: دو عارضه تقاضای القایی و مخاطرات اخلاقی در نظام سلامت می‌تواند خریدار خدمت را با هزینه هنگفت و غیر قابل مدیریت مواجه کند.
ایلنا درمان سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی 

  

خطیب زاده:دور بعدی مذاکرات آخر هفته برگزار می شود/طرف مقابل هیچ ایرادی در متون ایران نگرفتخطیب زاده: نه تعجیل در مذاکرات داریم نه اجازه می هیم با وقت ما بازی کنند دور بعدی مذاکرات آخر هفته برگزار می شود
فردا ایران بازی 

  اخبار داغ
  

قدرت انتقال کرونا در مردان بیشتر است یا زنان؟محققان دانشگاه ایالتی کلرادو در مطالعات اخیر خود دریافتند که مردان بیشتر از زنان یا کودکان ذرات ویروس کرونا را منتشر می کنند. این موضوع به دلیل وجود تفاوت های فیزیکی در ساختار بدن زنان و مردان است.
گسترش مردان زنان کودکان 

  

یافته های پزشکی جدید نشان می دهد که سویه‌ های دیگر ویروس‌ کرونای انسانی، مانند آن‌ هایی که باعث سرماخوردگی شده و قبل از ظهور بیماری کووید-19 در جمعیت های انسانی وجود داشتند، باعث به وجود آمدن ایمنی در مقابل ویروس کرونا می شوند.
نامه نیوز سیستم ایمنی ویروس سرماخوردگی 

  

برنامه‌ی «حل مشکلات بورس در سه روز» به کجا رسید؟!انتخاب نوشت: مراسم گرامیداشت روز دانشجو امروز با حضور قاضی زاده هاشمی، رئیس بنیاد شهید در دانشگاه شاهد برگزار شد. قاضی زاده در این مراسم در پاسخ به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای بورس گفت: من که رئیس جمهور نیستم. از کجا می دانید من برنامه ام را تحویل ندادم؟ وی افزود: … نوشته برنامه‌ی «حل مشکلات بورس در سه روز» به کجا رسید؟! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز رئیس جمهور دانشجو حوزه 

  

الاکلنگ بورس در معاملات بازارفراز و فرود شاخص بورس همچنان ادامه دارد. این در حالی است که در خلال این نوسان‌ها هیچ اتفاق واضح و روشنی مبنی بر صعودی شدن یا نزولی ماندن بازار نمی‌‌‌افتد.
گسترش بورس تهران ایران خودرو خودرو 

  

جزئیات اجرای طرح مدیریت هوشمند کروناکنترل مرزها و اجرای طرح مدیریت هوشمند، دو دستور کار قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا
فردا کار 

  

تشدید تمهیدات بهداشتی برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور​مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری تهران از تشدید تمهیدات بهداشتی در فرودگاه امام خمینی(ره) برای جلوگیری از ورود سویه جدید کرونا به کشور خبر داد.
ایلنا فرودگاه امام فرودگاه امام خمینی وزارت خارجه 

  

این خودرو یک روزه 12 میلیون تومان گران شد + جدول قیمت خودروشدت افزایش قیمت ها در بازار تهران افزایش یافت؛ این در شرایطی است که خرید و فروش در حداقل ممکن قرار دارد.
شما‌نیوز واردات خودرو خودرو بازار خودرو 

  

خریداران بورس توان ندارند/ حقیقی ها همچنان در مدار خروجاقتصادنیوز: معاملات امروز 16 آذر 1400 بازار سهام با نوسان محدودی دنبال شد تا همچنان برای روزهای بعد هم پیش بینی ها بر همین مدار باشد.
اقتصادنیوز سهام 

  

در مورد مهاجرت پرستاران در یک سال اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیمرییس هیات مدیره نظام پرستاری استان تهران بیان کرد: در مورد مهاجرت پرستاران در یک ساله اول کرونا آمار وحشتناکی داشتیم و مجوز خروج از کشور پرستاران در تهران در سال‌های قبل به طور میانگین ماهانه پنج نفر بود که این عدد در ایام کرونا در تهران به ماهی 500 درخواست خروج از کشور رسید...
۵۵ آنلاین درمان درآمد مهاجرت 

  

واکنش جالب قاضی زاده به سئوالی درباره راه حل سه روزه او برای بورس+فیلمامیرحسین قاضی زاده به سئوالی درمورد راه حل سه روزه او برای بورس گفت: من که رئیس جمهور نیستم، از کجا می دانید من برنامه ام را تحویل ندادم؟ گفته ام چگونه سه روزه مشکل را حل می کنم،‌این سوال مغلطه ست؛ از سخنگوی اقتصادی دولت بپرسید.
اقتصادنیوز رئیس جمهور دولت 

  

سبقت دلار از بورس / شاخص به کدام سو می رود؟یک کارشناس بازار سهام گفت: بازار سهام از رشد نرخ ارز بازمانده و انتظار داریم با یک تاخیر زمانی و رسیدن به حداقل ارزش معاملات در شاخص کل رشد داشته باشیم.
گسترش دلار شاخص سهام 

  

افزایش سرمایه 4 شرکت بورسی + جزئیاتطبق اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت کدال چند شرکت بورسی افزایش سرمایه خود را ثبت کردند.
گسترش سرمایه فولاد سود 

  

آخرین چاره برای ریشه‌کن شدن کرونا چیست؟هانس کلوگه"، رئیس دفتر منطقه‌ای اروپایی سازمان جهانی بهداشت امروز (سه‌شنبه) در جمع گروهی از خبرنگاران گفت: اجباری کردن واکسیناسیون کروناویروس "آخرین چاره" است.
اقتصادنیوز واکسیناسیون 

  

پیش بینی مهم از قیمت سکه و طلا در کوتاه مدتنایب اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه در طی ماه‌های گذشته حباب سکه روند کاهشی داشت اما امروز به 500 هزار تومان افزایش پیدا کرده است، گفت: با نوسانات قیمت ارز در بازار تقاضا برای خرید سکه و ارز افزایش یافت.
گسترش قیمت ارز قیمت سکه و طلا