اگر "ترامپ" برود

به روز موعود استیضاح ترامپ نزدیک می‌شویم، درحالیکه برخی در ایران امید به رای آوردن استیضاح دارند. با رفتن ترامپ طبق قوانین، مایک پنس معاون رئیس جمهور به قدرت می‌رسد، و پنس از تندروترین اعضای حزب جمهوری‌خواه است که در زمان "بوش دوم" موافق حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق و یکی از مخالفان سرسخت برچیده شدن زندان "گوانتانامو" بود.

اگر "ترامپ" برود

مستقل‌آنلاین، هرمز شریفیان/ "دانلد ترامپ" بدون تردید یکی از غیرمتعارف‌ترین روسای جمهور و حتی سیاستمداران تاریخ ایالات متحده آمریکا است. شاید هیچ رئیس جمهوری تا این حد مخالفان سرسخت در بین جامعه هنرمندان، نویسندگان و فرهنگیان آمریکا نداشته است. رفتار و کردار او باعث شد تا طرح استیضاح او در مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت دموکرات دارند، تصویب شود. ترامپ درحالی راهی "دادگاه سنا" می‌شود که برعکس مجلس نمایندگان، این جمهوریخواهان هستند که در مجلس سنا اکثریت دارند و برای همین بسیار بعید به‌نظر می‌رسد که این مجلس رای به برکناری ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا بدهد. حال فرض کنیم که همین احتمال اندک به واقعیت بپیوندد و مجلس سنا نیز مانند مجلس نمایندگان، استیضاح ترامپ را تایید و او را از ریاست جمهوری خلع کند.

طبق قوانین آمریکا، معاون رئیس جمهور یعنی "مایک پنس" در یک‌سال باقیمانده به ریاست جمهوری خواهد رسید و یکسال فرصت دارد تا از صندلی قدرتمندترین سیاستمدار و رهبر جهان، برای انتخابات دوره بعدی در انتهای سال 2020 برای خود تبلیغ کند تا در دوره بعدی نیز به‌عنوان نماینده حزب جمهوری‌خواه وارد کارزار ریاست جمهوری شود که با این حساب در آنجا نیز احتمالا مشکل چندانی نخواهد داشت و به‌عنوان رئیس جمهور مستقر خواهد توانست که رای آمریکایی‌ها را برای 4 سال دیگر به‌دست آورد و مقام ریاست جمهوری را برای خود و حزب جمهوریخواه، حفظ کند. این موضوع برای کسانی به‌خصوص در ایران که دل به برکناری ترامپ بسته‌اند، هیچ خبر خوبی نیست. ترامپ باوجود نامتعارف و نامتعادل بودنش یک کاسب مسلک است؛ برعکس او، "پنس" پیشینه‌ای کاملا سیاسی دارد و اهل کاسبی و معاملات اقتصادی نیست. اگر ترامپ پس از ریاست جمهوری از مقامش برای درآمد بیشتر و کاسبی‌هایش استفاده کند، عجیب نیست اما پنس از روز نخست یک چهره سیاسی بوده و تا آخر نیز احتمالا چنین خواهد ماند. پنس، فرماندار ایالت ایندیانا و ریاست اکثریت جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا را در کارنامه دارد، یکی از محافظه‌کارترین طیف‌های حزب جمهوری‌خواه و از تندروترین آنان است که به "جنبش تی‌پارتی" مشهورند. پنس در زمان "بوش دوم" موافق حمله نظامی آمریکا به افغانستان و عراق و یکی از مخالفان سرسخت برچیده شدن زندان "گوانتانامو" نیز بوده است. با همین رویکردهای سیاسی می‌توان به‌راحتی دریافت که دیدگاه‌های سیاسی او تا چه حد محافظه‌کارانه و دست راستی است. اگر ترامپ برخی ملاحظات را به واسطه تفکر اقتصادی در جنگ و به‌کارگیری خشونت داشته باشد، به احتمال بسیار "پنس" چنین ملاحظاتی را هم نخواهد داشت. این طرز فکر باور دارد که ارتش ایالات متحده آمریکا نیرومندترین ارتش در جهان است و اگر منافع مالی و جانی آمریکا در جایی به‌خطر بیفتد، باید از این ارتش که تریلیون‌ها دلار هزینه آن می‌شود، در جهت حفاظت از منافع و جان آمریکایی‌ها، استفاده شود. پنس در همین دوران هم که معاون رئیس جمهور بوده، آنچنان اهل خودنمایی، سخنرانی و ...نبوده و در سایه و سکوت، نقش خود را ایفا می‌کند. ضمن اینکه او رابطه بسیار نزدیکی با فرماندهان ارتش آمریکا نیز دارد. هرچند همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد احنمال بسیار کمی وجود دارد که ترامپ از ریاست جمهوری و با رای مجلس سنا، خلع شود اما در صورت بروز چنین اتفاقی ممکن است شرایط ایران با دولت آمریکا بسیار بدتر از آنچه درحال حاضر وجود دارد، بشود. ممکن است ترامپ در جاهایی با مماشات دست به ماشه ببرد اما یقینا مایک پنس در بردن انگشتش بر روی ماشه، تردید نخواهد کرد.

 

ترامپ استیضاح درآمد   اخبار برگزیده
  

مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند/ اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا استعضو کمیته کشوری آنفولانزا گفت: اسکناس یکی از آلوده‌ترین اشیا بوده و بنابراین بهتر است که مردم از کارت‌های اعتباری استفاده کنند.
ایلنا کارت اعتباری اسکناس دارو 

  

خبر خوش همایون شجریان برای هواداران پدرشهمایون شجریان در اینستاگرام از رو به بهبود رفتن شرایط بالینی پدرش خبر داد و اعلام کرد که نیاز او به استفاده از دستگاه‌ها تنفسی کمتر شده است
مملکت‌آنلاین همایون شجریان محمدرضا شجریان پدر 

  

20 اصلاح طلب از سراسر کشور به مجلس راه‌یافته‌اند و به نظر نمی‌رسد که در مجلس یک دست اصولگرای یازدهم حرفی برای زدن داشته باشند لذا در غیاب محمدرضا عارف به سیاق او سکوت پیشه خواهند کرد.
نامه نیوز بندرعباس اصلاح طلبان انتخابات مجلس 

  

چطور جلوی کرونا را بگیریم؟ما باید با ذهن‌مان جلوی کرونا و بقیه بیماری‌ها را بگیریم! حرف‌های ناامید کننده و نگران کننده سیستم ایمنی را مختل می‌کند، ما باید با ذهن‌مان جلوی بیماری‌ها را بگیریم!
مستقل‌آنلاین ذهن سیستم ایمنی 

  

تولید نخستین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاعاولین نمونه از کیت ایرانی تشخیص ویروس کرونا توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی تولید شد.
۵۵ آنلاین تولید ویروس وزارت دفاع 

  

جمعه سیاه، ایران در لیست سیاه!با اصرار آمریکا در اجلاس روز جمعه FATF نام ایران در لیست سیاه قرار گرفت. آیا قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF تاثیری بروابط تجاری و شرایط اقتصادی ما خواهد داشت؟
مستقل‌آنلاین ایران 

  

2 ضرر حذف قیمت خودرو از سایت های خرید و فروشدر حالی که بازار خودرو بیش از هر چیز از کاهش عرضه رنج می برد و عدم تامین مناسب خودرو در بازار به دلالان و کسانی که خودرو صفر کیلومتر در دست دارند مجال داده تا قیمت خودرو را بالا ببرند، برخی عقیده دارند که عدم درج قیمت در سایت های خرید و فروش خودرو موجب می شود تا قیمت کاهش پیدا کند. اما سرپرست معاونت امور فضای مجازی دادستان کل کشور حذف قیمت خودرو را دارای آسیب های عنوان کرد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

پومپئو: آمریکا برای برگشت تحریم های ایران به شورای امنیت مراجعه می کنداقتصادنیوز: مایک پمپئو اظهار داشت: ایالات متحده در تلاش است تا با درخواست از سرگیری تحریم های ایران، که قبلاً در رابطه با توافق برجام جمهوری اسلامی برداشته شده بودند، به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کند.
اقتصادنیوز مایک پومپئو ایران مصاحبه 

  

جزئیات نامه حناچی به وزیر بهداشترئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران اعلام کرد که تعطیلی یا کاهش خدمات در بخش‌های حمل و نقلی، فرهنگی و ... شهرداری تنها با مجوز وزارت بهداشت ممکن است.
مثلث وزارت بهداشت شهرداری تهران تهران 

  

8 خودروی دست دوم وارداتی که از خریدشان پشیمان نمی شوید (تصاویر)به جای ثبت نام خودرو‌های صفر کیلومتر از خودروسازان داخلی، می‌توان سراغ بازار کارکرده‌ها رفت و خودرو‌هایی خرید که هم سواری فوق‌العاده‌ای دارند و هم قیمت‌شان قطعا بالا می‌رود.
خودروتک خودروسازان خدمات پس از فروش ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

افزایش 2.2 درصدی فاصله تورمی دهک‌هافاصله تورمی دهک‌ها در بهمن امسال به 2.6 درصد رسید که نسبت به ماه قبل (2.2 درصد) 0.4 واحد درصد افزایش داشته است.
ایلنا ماه خبرنگار تورم 

  

ربیعی، مدیرکمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا شدوزیر بهداشت و رییس ستاد ملی مدیریت ملی بیماری کرونا، با توجه به ابلاغ رییس جمهور، مدیریت کمیته اطلا
خبرفوری علی ربیعی رئیس جمهور دولت 

  

دلار 50 تومان ارزان شد/ یورو ثابت ماندصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، پنجم اسفندماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 14 هزار و 700 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته با کاهش 50 تومانی همراه است.
ایلنا دلار دلار آمریکا یورو 

  

سخنگوی دولت، مدیرکمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا شدوزیر بهداشت و رییس ستاد ملی مدیریت ملی بیماری کرونا، با توجه به ابلاغ رییس جمهور، مدیریت کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا را به دکتر علی ربیعی، سخنگوی دولت محول کرد.
برنا سخنگوی دولت دولت علی ربیعی 

  

علی ربیعی مدیر کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا شد به گزارش خبرگزاری مهر، سعید نمکی، وزیر بهداشت و رئیس ستاد ملی مدیریت ملی بیماری کرونا، با توجه به ابلاغ رئیس جمهور، مدیریت کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا را به علی ربیعی، سخنگوی دولت محول کرد. متن این ابلاغ به شرح زیر است: با عنایت به ابلاغ شماره 154489 مورخ 04.12.1398 رئیس جمهور محترم، بدین وسیله مدیریت کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مبارزه با کرونا به جناب‌عالی محول…
مهر علی ربیعی رئیس جمهور دولت 

  

نرخ ارز، طلا، سکه، دلار و یورو امروز دوشنبه 1398/12/05 | نوسان محدود نرخ‌ها پس از طوفان افزایشی روزهای قبلاقتصادنیوز: امروز دوشنبه 5 اسفندماه، دلار آمریکا در بازار آزاد در میانه 15 هزار تومانی صعود کرده بود با افت قیمت رو به‌رو شد بهای اونس طلا در بازار جهانی که از مرز مهم 1600 دلاری عبور کرده بود در ابتدای هفته به حدود 1649 دلار رسیده بود امروز 1644 دلار قیمت خورد. امروز سکه بهار آزادی به محدوده 5.9 میلیون تومانی برگشت.
اقتصادنیوز ارز دلار دلار آمریکا