سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟

سردار داود کریمی از چهره‌های نظامی مهم دوران جنگ است که از مقلدان مرحوم منتظری بود. او از منتقدان محسن رضایی است که در جلسه مشهور سپاه که با نام کودتای خزنده منتشر شد، نامش برده می‌شود.

سردار داوود کریمی فرمانده معترض محسن رضایی در مستند کودتای خزنده کیست؟

رویداد24 شهریور 1383، جمعیت زیادی در میدان بازار دوم تهران جمع شده بودند. بسیاری از آن‌ها از اهالی قدیمی نازی آباد بودند از جمله سعید حجاریان که به سختی قدم بر می‌داشت. بسیاری از آن‌ها با لباس نظامی به مراسم آمده بودند؛ مثل سردار باقر قالیباف فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران که تاج گل بسیار بزرگی را نیز به مراسم فرستاده بود. محمدرضا خاتمی و مهدی کروبی کنار هم نشسته بودند. هنوز انتخابات 84 نرسیده بود و امید ائتلاف بود. لطف الله میثمی آمده بود و اکبر موسوی خوئینی بیانیه داده بود تا مردم بیایند. عبدالله مومنی دانشجویان را دعوت کرده بود و ضرغامی به تشییع بچه محل قدیمی آمده بود. آن روز، روز تشییع حاج داود کریمی بود.

کسانی که نمی‌دانستند در سال‌های ابتدایی دهه شصت در جنگ چه گذشته، با دیدن مستند کودتای خزنده بی‌بی‌سی فارسی برایشان این سوال پیش آمده بود که داود کریمی منتقد محسن رضایی در جلسه معروف سال 63 کیست و چه سرنوشتی پیدا کرد.

فایل صوتی جلسه سال 63 در انتقاد از کودتای خزنده در سپاه کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

قسمت مهم زندگی داود کریمی، موضوع اختلاف او با محسن رضایی در مدیریت جنگ بود. او از جمله معترضانی بود که به همراه سردار علایی، اکبر گنجی و سردار کوچک محسنی، انتقادت تندی علیه محسن رضایی مطرح کردند و سرانجام از سپاه خارج شد و مدتی بعد به پیشنهاد نزدیکان کروبی، به بنیاد شهید رفت.

در جلسه حل اختلافات، به محسن رضایی انتقاد می‌شود که چهره‌های کاربلد و نظامی را کنار گذاشته و دوستان خود را به مسئولیت‌های مهم سپاه گمارده است؛ جریان معترض به نقش حسین طائب در نفوذ یک جریان سیاسی خاص به این نهاد و همچنین اقدامات حسین نجات (معاون سابق سازمان اطلاعات سپاه) در حذف سپاهیان منتقد اعتراض دارند و به برخورد حذفی با چهره‌هایی چون داوود کریمی، علی موحد دانش یا احمد متوسلیان (از مهم‌ترین فرماندهان عملیاتی سپاه در اوایل جنگ) انتقاد دارند و در مورد وقوع «کودتای خزنده در سپاه» هشدار می‌دهند. ظاهرا عبارت کودتای خزنده در این رکورد از قول آیت الله منتظری عنوان می‌شود.

یکی از فرماندهان به انتصاب دوستان رضایی در سپاه اعتراض می‌کند و می‌گوید: «چون آقای محمدباقر ذوالقدر (جانشین اسبق فرمانده سپاه) با شما دوستند مسئولیت آموزش نظامی سپاه را که رکن اساسی جنگ است به او سپرده‌اند و افرادی نظیر داوود کریمی را کنار گذاشتید.»

بیشتر بخوانید: آیت الله منتظری؛ پیشگام تشیع سیاسی

بیوگرافی سردار داوود کریمی

داوود کریمی فرزند محمد روز 27 بهمن 1326 در محله سلسبیل تهران به دنیا آمد. پدرش مازندرانی و مادرش اهل قزوین بود. داوود اولین فرزند خانواده بود و پس از طی دوران طفولیت در سن 6 سالگی به مدرسه رفت. هشت سال داشت که پدرش درگذشت. مدتی بعد خانواده کریمی به محله نازی آباد نقل مکان کردند.

داوود کریمی همزمان با درس در یک کارگاه تراشکاری کار می‌کرد و این شغل را تا واپسین روز‌های زندگی ادامه داد حتی زمانی که عمده سرداران جنگی در ماشین‌های مجهز و با بادیگارد این طرف و آن طرف می‌رفتند، سردار داود کریمی در تراشکاری محقرش کار می‌کرد تا آنکه از کار افتاد و در بیمارستان مخصوص بستری شد.

بیشتر بخوانید: ماجرای کودتای خزنده و اختلافات رزمندگان سپاه با محسن رضایی/ معترضان چگونه حذف شدند؟

به گزارش رویداد24 داود کریمی روز 15 خرداد سال 1342 در تظاهرات مردمی علیه محمدرضا پهلوی شرکت کرد و برای اولین بار نام امام خمینی (ره) که به گفته خودش آن زمان «حاج آقا روح‌الله» نامیده می‌شد را شنید. سال‌های نخستین دهه 50 که جامعه ایران پر از شور و التهاب انقلابی‌گری بود. داوود کریمی هم با تعدادی از دوستانش گروه «فجر اسلام» را به راه انداختند. فجر اسلام و سازمان مجاهدین خلق ظاهراً از ابتدا روابط بسیار گرمی داشتند. اما براساس مواضع اعتقادی و سیاسی از سال 1352 (دوران رهبری تقی شهرام و تغییر مشی سازمان مجاهدین از اسلام به مارکسیسم از سال 52 تا 57) ارتباط این دو گروه مخفی با هم قطع شد.

حاج داوود تراشکار، قالبساز و فعال سیاسی و مذهبی تا سال 1355 در تهران به مبارزه ادامه داد. اما شور انقلابی و بسته شدن فضای مبارزه در ایران موجب شد، او نیز همانند بسیاری از همرزمانش راهی لبنان شود. در آنجا با مصطفی چمران و محمد منتظری آشنا شد. پس از مدتی م مربی نیرو‌های چریکی شد.

او اوایل سال 1357 به کشور بازگشت و در کنار دوستانش، چهار هیات مذهبی در منطقه نازی آباد سازماندهی کرد. کمیته انقلاب اسلامی نازی‌آباد نیز توسط داود کریمی راه اندازی شد و خود او هدایت و مسئولیت این کمیته را برعهده گرفت. داود کریمی مدتی بعد عضو هیات مرکزی سپاه تهران شد. او در دفتر هماهنگی سپاه فعالیت می‌کرد و وظیفه‌اش نظارت به نحوه شکل گیری سپاه در شهر‌های مختلف کشور بود. او کمتر از یک سال نیز فرمانده سپاه تهران بود.

داوود کریمی در فاصله سال‌های 65 تا 67 به عنوان مدیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر منصوب شد، اما همزمان در بعضی عملیات‌ها به عنوان بسیجی ساده حضور می‌یافت تا اینکه در اثر بمباران شیمیایی، جانباز شد.

به گزارش رویداد24 پس از جنگ تحمیلی، حاج داوود، به کارگاه تراشکاری‌اش بازگشت که به گفته دوستانش، این بار «محقرتر» بود و در جاده باقرآباد قرار داشت. داود کریمی از آنجایی که از مقلدان آیت‌الله منتظری بود و در هیات انصار الامام چند مورد مناظره در دفاع از مرحوم منتظری داشت، دچار مشکل شد و این مناظرات در نهایت باعث دستگیری او شد و به این ترتیب فرمانده سابق سپاه تهران از روز چهارشنبه 30 دی 1371 تا خرداد ماه سال 1372 به زندان افتاد پس از آزادی به کارگاه قالب‌سازی‌اش (در صالح آباد تا سال 1371 و دهکده توحید فر تا سال 1382 واقع در اتوبان بهشت زهرا دهکده توحید) بازگشت و در همان خانه‌اش در انتهای نازی آباد تا پایان عمر زندگی کرد.

مشرق نیوز وابسته به سپاه روایتی شنیده نشده از دوران بازداشت داود کریمی را ارائه می‌دهد. روایتی که نشان می‌دهد آنچه در ایام بازداشت داود کریمی گذشته، حتی برای اصولگرایان نیز قابل تحمل نبوده است. هر چند در فضای اختناق بعد از دهه هفتاد، به جز یک پیام در ستون الوسلام روزنامه سلام، هیچ اشارهای به این بازداشت و بازداشت جمعی دیگر از نزدیکان مرحوم منتظری در آن دوران نشده بود. 

مشرق نیوز می‌نویسد: «حاج داوود کریمی در سال 1372، به همت گروهی کج فهم و معوج سلیقه، مدت 100 روز در بازداشت به سر برد و همین باعث شد که گروهی گمان کنند که او از انقلاب و نظام اسلامی بریده است، اما چنین نشد. آن جوانمرد آزاده، پس از آن واقعه‌ی تلخ، همچنان بر سر پیمان خود با نظام و انقلاب ایستاد. درج این نکته ضروری بود برای دفعِ حشراتی که تنها در پی فضولات و عفونات هستند و از تمامی حیات آن جوانمردِ آزاده، تنها به آن صد روز نظر دارند، تا روسیاهی‌های خود را در پس آن پنهان کنند. ایامی که گرچه بر ایشان و خانواده شریفش، بسیار گران آمد و سخت گذشت، اما وی هیچ گاه تا پایان حیاتش، از آن چماقی برای کوبیدن بر سر آزاردهنده گانش نساخت. آنان که امروز در تلاشند تا «حاج داوود کریمی» را، به واسطه آن بی‌درایتی، بریده از نظام و انقلاب جا بزنند، عامدانه و مغرضانه، به دیدارِ ایشان با «مقام معظم رهبری»، بعد از رهایی از بند و تلاش او برای بازگشت به سپاه (که با کم لطفی برخی، ناکام ماند)، هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند.»

خواهر داود کریمی، نرگس کریمی است که عضو شاخه فرهنگیان جبهه مشارکت بود. وی در انتخابات مجلس هشتم تایید صلاحیت شد و در فهرست اصلاح طلبان قرار گرفت، اما نتوانست وارد مجلس شود. او همچنین معاون ایثارگران مرکز امور زنان و خانواده رییس جمهور در دولت روحانی بود.

محسن رضایی مدرسه مواد مخدر   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

متقاضیان وام کرونا خوانندهمچنان که پیش از این اعلام شده بود 30مهر ماه آخرین فرصت ثبت نام دریافت وام کرونا است و صاحبان کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا فقط یک روز فرصت دارند درخواست خود را برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا در سامانه کارا به ثبت برسانند.
مستقل‌آنلاین وام ماه دولت 

  

خبرهای خوشی درباره تولید واکسن ایرانی کرونا در راه است/اولین واکنش وزیر بهداشت به بحران انسولینوزیر بهداشت گفت: به آن شکلی که دامن زده می شود، در کشور مشکل کمبود انسولین نداریم و بیش از سال قبل هم واردات داشته‌ایم.
اقتصادنیوز تولید درمان استان آذربایجان غربی 

  

آیا کرونا در احادیث پیش‌بینی شده بود؟!ایسنا نوشت: حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی راد ریاست بنیاد پژوهش آستان قدس رضوی در اختتامیه همایش چالش کرونا و زندگی مؤمنانه در دو بخش ارائه گزارش‌هایی از فعالیت‌های بنیاد پژوهشی آستان قدس و توضیحاتی مربوط به مقاله تقدیم شده به همایش با موضوع انگاره پیش بینی کرونا در بوته نقد به سخنرانی پرداخت. وی با … نوشته آیا کرونا در احادیث پیش‌بینی شده بود؟! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز پژوهش آستان قدس رضوی قدس 

  

ارتباط بین کرونا و استرس و اضطراباسترس و اضطراب مرتبط با کووید 19، ممکن است احتمال بروز سندروم قلب شکسته، که می‌تواند علائمی شبیه حمله قلبی نشان دهد، را بالا ببرد.
گسترش ورزش کودکان موسیقی 

  

فرهادیان: نمونه تست کرونا یک ورزشکار و مربی در تیم بانوان و یک ورزشکار پاراتکواندو مشکوک استرئیس سازمان تیم‌های ملی تکواندو گفت: طبق اعلام دوستان متخصص، یک ورزشکار و یک مربی در بخش بانوان و یک ورزشکار در بخش پاراتکواندو مشکوک به کرونا هستند.
تسنیم تکواندو ویروس سرماخوردگی 

  

باشگاه بایرن مونیخ تایید کرد که تست کرونای ستاره این تیم در آستانه دیدار با اتلتیکو مادرید مثبت بوده است.
صراط ستاره بایرن مونیخ بایرن 

  

کرونا کسب و کار کدام ‌استان‌ها را بیشتر تخریب کرد؟+ جدولنتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران در تابستان 1399 از رسیدن عدد این شاخص به 6.05 واحد (نمره 10 بدترین ارزیابی است) حکایت دارد که اندکی نامساعدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار 1399 با میانگین 6.01) بوده که با این شرایط می توان گفت محیط کسب و کار نسبت به فصل قبل 0.04 واحد بدتر شده است.
اقتصادنیوز کشاورزی آموزش ویروس 

  

مسئولان محترم، این سخنان کرونایی یادتان هست!روز گذشته فوتی‌های ویروس منحوس کرونا در ایران با 337 کشته به صدر جدول جهانی صعود کرد.
رویداد۲۴ ویروس ایران وزارت بهداشت 

  

اگر واقعا اختیاری ندارد، چرا کنار نمی رود؟/آغاز مبارزه با کرونا، با گلایه از مردموزیر بهداشت بی تردید مهمترین عضو ستاد ملی کروناست. رهبری شخصا بار‌ها اعلام کرده اند که به تمام توصیه‌های این ستاد عمل می‌کنند. رییس جمهور نیز همین موضوع را اعلام کرده. توصیه‌های این ستاد حتی برخی برنامه‌های روحانی را هم جابجا کرده. به عنوان نمونه، عدم حضور روحانی در مجلس در جلسه رای اعتماد اخیر، با تصمیم ستاد کرونا بود...
۵۵ آنلاین اینستاگرام ادبیات بیمارستان 

  

آینده قیمت دلار چه می شود؟ + فیلم در این ویدیو مشاهده می کنید: منبع: اکوایران
گسترش قیمت دلار 

  

رسمی؛ سرژ گنابری به ویروس کرونا مبتلا شدسرژ گنابری، ستاره جوان و گلزن باشگاه بایرن مونیخ به ویروس کرونا مبتلا شده است.
ورزش۳ ویروس ستاره بوندسلیگا 

  

آخرین قیمت سکه و دلار در بازاربراساس آخرین نرخ صرافی ملی قیمت خرید دلار به 25 هزار و 600 تومان و فروش آن به 27 هزارو 580 تومان رسید.
رویداد۲۴ قیمت دلار صرافی