مقام دوم کودک همسری

سلامت نیوز:به رغم هشدارهای کارشناسان و فعالان حوزه زنان و کودکان در مورد تبعات فاجعه بار کودک همسری، اما روند این پدیده در ایران نه تنها کند نشده بلکه رشد قابل توجهی نیز داشته است، به طوری که در سه ماهه نخست سال جاری کودک همسری با رشد 32 درصد رکورد زد...

مقام دوم کودک همسری

سلامت نیوز:به‌رغم هشدارهای کارشناسان و فعالان حوزه زنان و کودکان در مورد تبعات فاجعه‌بار کودک همسری، اما روند این پدیده در ایران نه‌تنها کند نشده بلکه رشد قابل‌توجهی نیز داشته است، به‌طوری‌که در سه‌ماهه نخست سال جاری کودک همسری با رشد 32 درصد رکورد زد. مطابق با آمار اخیر منتشرشده از سوی مرکز آمار کشور، در بهار امسال 9753 کودک ایرانی قبل از آن‌که فرصت تجربه روزهای بی‌دغدغه کودکی را پیدا کنند، با طناب «ازدواج» یک‌مرتبه از دنیای کودکی به دنیای بزرگ‌سالی پرتاب‌شده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همدلی ،جدیدترین آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران در حالی خبر از ازدواج 9753 دختر 10 تا 14 ساله در سه‌ماهه اول سال را می‌دهد که این تعداد در قیاس با آمارهای فصلی دو سال اخیر، بالاترین آمار فصلی ازدواج دختران 10 تا 14 ساله است و به‌نوعی می‌توان گفت رکورد آمار فصلی ازدواج دختران در این بازه سنی و طی دو سال اخیر، در بهار 1400 شکسته شد.

البته این آمار مربوط به ازدواج‌های ثبت‌شده در سازمان ثبت‌احوال کشور است و معلوم نیست چه تعداد از این ازدواج‌ها ثبت‌نشده است و چه تعداد کودک در یک سال گذشته جامه کودکی را از تن خارج کرده و در قامت یک زن آماده پذیرش نقش همسری و مادری شده‌اند. بدون تردید اگر ازدواج‌های ثبت رسمی نشده کودکان را نیز به این آمار اضافه کنیم، رقم بالاتری از کودکان قربانی خشونت ازدواج زودهنگام به دست می‌آید. بدیهی است همسرگزینی برای کودکان اسمش ازدواج نیست، بلکه خشونتی آشکار علیه کودکان است.

قوانین، همواره کننده راه کودک همسریقصه تلخ ماجرا در داستان کودک همسری در ایران این است که قوانین با عرف‌های غلطی که ازدواج کودکان را بلامانع‌ می‌داند، همدست شده است. در واقع قوانین موجود بازوی یاری‌دهنده و همواره کننده راه کودک همسری در کشور شده‌اند. چراکه بر اساس قوانین ایران کودکی که تا 18 سالگی کودک محسوب می‌شود در 13 سالگی می‌تواند به‌صورت قانونی ازدواج کند.

قانون برای ازدواج کودکان زیر 13 سال نیز تمهیداتی اندیشیده است، بر اساس ماده 1041 قانون مدنی عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به 13 سال و پسر قبل از رسیدن به 15 سال با اذن ولی و به‌شرط رعایت‌ مصلحت با تشخیص دادگاه صالح می‌تواند ازدواج کند. البته پژوهش‌ها نشان می‌دهد زمانی پای ازدواج کودکان به دادگاه کشیده می‌شود معمولاً قضات برای تشخیص مصلحت کودک، تنها رضایت پدر و بلوغ جسمی او را در نظر می‌گیرند و رضایت و آگاهی کودک و بلوغ فکری وی را لحاظ نمی‌کنند.

چراغ سبز قوانین به کودک همسری باعث شده ایران در زمره کشورهایی قرار گیرد که در زمینه کودک همسری رتبه بالای جهانی را دارا هستند. به‌تازگی یک پژوهشگر رشته مطالعات حقوق خانواده در گفت‌وگو با ایسنا مدعی شده که ایران پس از کشور گینه رتبه دوم حداقل سن ازدواج را دارد. به گفته سمیه رنگین‌کمان، ایران پس از کشور گینه که حداقل سن ازدواج در آن 12 سال است، با حداقل 13 سال شمسی برای ازدواج، رتبه دوم را دارد. در برخی کشورها نیز مانند موزامبیک، ماداگاسکار ونزوئلا و بولیوی حداقل سن ازدواج 14 سال است.

لازم به ذکر است که حتی کشور عربستان که تا چندی پیش زنان حق رانندگی نداشتند و از خیلی از حقوق دیگر محروم بوده و همچنان نیز محروم هستند، سن ازدواج در حال تغییر است. در ژانویه سال 2019 یک نهاد دولتی عربستان پیشنهادی را در خصوص حداقل 18 سال برای ازدواج دختران تعیین کرد، این پیشنهاد مرحله قانونی شدن را طی می‌کند.

تلاش‌ها برای مقابله با کودک همسری عقیم مانده استالبته در ایران نیز در سال‌های اخیر تلاش‌های برای تغییر قوانین و بالا بردن حداقل سن ازدواج صورت گرفته است، اما تاکنون این تلاش‌ها به دلیل فضا و نگاه مردسالارانه حاکم بر کشور و برخی مقامات تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر جامعه عقیم مانده و به‌جایی نرسیده است. یکی از این تلاش‌ها و اقدامات برای تغییر قوانین و برای بالا بردن سن ازدواج، تلاش نمایندگان پیشین مجلس در کمیسیون زنان بود. در سال 1397 شماری از نمایندگان زن مجلس با طرحی سعی کردند دست‌کم ازدواج دختران زیر 13 سال را ممنوع کنند و ازدواج بین 13 تا 16 سال را هم به اجازه دادگاه مشروط کنند، اما این طرح از سوی اکثریت نمایندگان مرد مجلس رد شد تا سایه شوم کودک‌ همسری بر سر کودکان ایرانی همچنان باقی بماند.

البته بعید است هیچ‌یک از همان افرادی که با تصویب آن قانون مخالفت کردند، حاضر شوند کودکان خود را در سنین کمتر از 15 سال به ازدواج دیگری درآورند. در حال حاضر نیز با توجه به ساختار ذهنی حاکم بر دولت و مجلس در حوزه زنان که آن را اولویت نمی‌دانند، بعید است تلاشی در زمینه مقابله با کودک همسری به نتیجه برسد و این درد کهنه التیام پیدا کند. حتی سخنان برخی مسئولان در ساختار فعلی کشور را می‌توان تشویق به کودک همسری نیز تعبیر کرد. دفاع انسیه خزعلی، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده از ازدواج خود که در 16 سالگی صورت گرفته بود، شاهدی بر این ادعاست.

تبعات ازدواج کودکانتبعات ازدواج کودکان در یک یا دو مورد خلاصه‌ نمی‌شود. اگر از تبعات بیشمار فردی این امر بگذریم، تبعات اجتماعی آن زمینه ایجاد آسیب‌های اجتماعی فراوانی را دارد. کودک همسری آسیب‌های دنباله‌رو زیادی مانند: «کودک مادر»، «کودک پدر»، «کودک مطلقه» و ... دارد. بر اساس آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، در بهار امسال 293 کودک از مادران کمتر از 15 سال متولد شدند و یک کودک از پدر کمتر از 15 سال نیز به ثبت رسیده است. همچنین، تولد 15 هزار و 355 کودک از مادران و 674 کودک نیز از پدران 15 تا 19 ساله در همین بازه زمانی ثبت‌شده است.

همین دو ماه پیش بود که آمارها از 14 هزار کودک بیوه زیر 18 سال در کشور خبر دادند. آمار کودکان بیوه آن‌چنان نگران‌کننده شده است که اوایل تیرماه همین امسال شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی، معاونت امور زنان و خانواده حسن روحانی گفته بود: معاونت زنان با تدوین لایحه‌ منع ازدواج دختران زیر 13 سال به دنبال افزایش سن ازدواج نیست بلکه مسئله این است که نمی‌خواهیم کودکان بیوه داشته باشیم.

بدیهی است انتقاد و مخالفت با کودک همسری به‌منزله مقابله با امر ازدواج و افزایش جمعیت نیست، بلکه جامعه به خانواده و جمعیت با کیفیتی که به بلوغ فکری و عاطفی رسیده است، نیاز دارد. از سویی دیگر، وقتی دختری در سن کودکی به ازدواج مجبور‌ می‌شود عملاً فرصت‌ رشد، تحصیل، اشتغال و حضور مؤثر در جامعه را نیز از دست می‌دهد. در این حالت نه‌تنها آینده کودک تباه‌ می‌شود، بلکه جامعه نیز ضرر خواهد کرد و آسیب‌های اجتماعی گسترش‌ می‌یابد. وجود 14 هزار کودک بیوه در کشور نمونه‌ای از آسیب‌های اجتماعی کودک همسری است.

کودکان سلامت بهار   اخبار برگزیده
  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  

قیمت انواع گوشی موبایل 8 آذر 1400قیمت گوشی‌های موبایل موجود در بازار، مورخ 8 آذر را مشاهده می‌کنید.
اقتصادنیوز قیمت موبایل 

  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  اخبار داغ
  

107 هزار دانش‌آموز استان اردبیل موفق به تزریق واکسن کرونا شده اندصاحب ، معاون سلامت و تندرستی آموزش و پرورش استان گفت: تاکنون از 117 هزار دانش آموز 12 تا 18 ساله استان، 107 هزار دانش‌آموز موفق به تزریق واکسن کرونا شده اند.
برنا آموزش استان اردبیل سلامت 

  

نزول قیمت سکه در معاملات پشت خط /پیش بینی قیمت سکه امروزاقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشه بعد از کاهش قیمت دلار اندکی وارد فاز نزولی شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

تداوم روند نزولی بورس/ افت 646 واحدی شاخص کلشاخص کل بورس با ریزش 646 واحدی در سطح یک میلیون و 363 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

ویروس کرونا چگونه جهش پیدا کرد؟سلامت نیوز:مقامات سازمان جهانی بهداشت به تشریح ظهور سویه های جدید کووید 19 پرداختند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در آفریقای جنوبی موسوم به امیکرون باعث بروز واهمه در میان کشور های مختلف شده است به طوری که از همان ابتدا بسیاری از کشور ها مرز های خود را به روی کشور های حوزه جنوب آفریقا بستند...
سلامت‌نیوز ویروس سلامت آفریقای جنوبی 

  

کاهش 50 درصدی شکایات پزشکی در بحران کرونا / بالا بودن میزان شکایات در پنج رشتهسلامت نیوز:معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در سال گذشته در دادسرای انتظامی کل کشور حدود 3000 شکایت در حوزه پزشکی ثبت شده است، گفت: در رشته های ترمیمی و زیبایی، دندان پزشکی، جراحی، زنان و ارتوپدی، معمولا تعداد شکایات در همه جای دنیا بیشتر بوده که در ایران هم به همین ترتیب است...
سلامت‌نیوز سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی سلامت 

  

اثر نوسانات دلار بر بازار سکه/ حرکت قیمت سکه به سوی حمایت مهمقیمت سکه امامی دیشب در بازار پشت خطی محدوده 12 میلیون و 600 هزار تومانی را از دست داد و به سوی حمایت 12 میلیون و 500 هزار تومانی حرکت کرد.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

پیش بینی بازار سهام سه شنبه 9 آذر؛ | سیگنال مذاکرات وین به بورستغییرات بازار سهام در روز سه شنبه هم شبیه احتمالات روزهای قبل در دامنه نوسان محدود دنبال می شود.
۵۵ آنلاین سهام وین دلار 

  

تولید واکسن‌های mRNA برای کرونای «اومیکرون» سرعت گرفت به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، از جمله این شرکت‌ها می‌توان به فایزر و مدرنا اشاره کرد که هر دو در حال رقابت برای به‌روزرسانی واکسن‌های mRNA خود هستند. در شرایطی که هنوز مشخص نیست واکسن‌های کووید -19 فعلی تا چه اندازه از افراد در برابر گونه اومیکرون محافظت می‌کنند، سازندگان دارو در حال آماده‌سازی فرمول‌های جدید mRNA برای گونه‌های جدید ویروس کرونا هستند. استفان بانسل،…
مهر تولید دارو ویروس 

  

وحشت دنیا از اژدهایی به نام امیکرون/ چرا جهش جدید کرونا ترسناک است؟ویروس جهش یافته اومیکرون گونه ‌ای است که دو برابر کرونای دلتا جهش داشته است. اصلی ‌ترین نگرانی درباره اومیکرون، احتمال بی ‌اثر یا کم ‌اثر بودن واکسن‌ ها در برابر آن است اما این موضوع فعلاً به اثبات نرسیده است.
نامه نیوز فضای مجازی سازمان بهداشت جهانی ویروس 

  

قیمت سکه و طلا امروز سه شنبه 1400/9/9هر گرم طلا 18 عیار که 2 روز پیش تا 1،258،400 (یک میلیون و دویست و پنجاه و هشت هزار و چهارصد) تومان رسیده بود، امروز - سه شنبه 09 آذر 1400 مصادف با 30 نوامبر 2021 - با رشد 0.87 درصدی به 1،269،500 (یک میلیون و دویست و شصت و نه هزار و پانصد) تومان رسید.
۵۵ آنلاین قیمت سکه و طلا 

  

داروی کرونای مولنوپیراویر برای فرزندآوری عارضه جدی دارد/ "داروهای ضدویروس کرونا" جهش آن را افزایش می‌دهندعضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود.
ایلنا ایران ویروس درمان 

  

سویه اومیکرون کرونا باعث نگرانی استبایدن رییس جمهوری آمریکا با بیان اینکه سویه جدید ویروس کرونا به نام "اومیکرون" باعث نگرانی است، مدعی شد که این سویه دلیلی برای وحشت نیست.
برنا ویروس 

  

دو ابرچالش بورس امروز/افسونِ دلار و هراسِ از ویناز سویی سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات برجامی موجب ریزش قیمت‌ها در بازار سهام می‌شود و از سوی دیگر رشد قیمت دلار تأثیر افزایشی بر بورس دارد.
اقتصادنیوز دلار وین قیمت 

  

ادعای جددی بایدن درباره سویه اومیکرون کروناکارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند چرا که دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه‌های نگران‌کننده دارد.
اقتصادنیوز