اعتماد   |  سیاسی  |  

بهترین سند تحول هم نیازمند مجریان خوب است

یک حقوقدان گفت: اگر ما بهترین قوانین را داشته باشیم و بهترین سند تحول را هم بنویسیم ولی مجریان خوب نداشته باشیم که قانون را به خوبی اجرا کنند، نتیجه‌ای ندارد.

بهترین سند تحول هم نیازمند مجریان خوب است

اعتمادآنلاین| عباس برزگر، حقوقدان، در ارزیابی از سند تحول قضایی اظهار کرد: این سند یکی از اقدامات بسیار خوبی است که رییس محترم قوه قضاییه نسبت به نظرات و دغدغه‌های دستگاه قضایی، جزء برنامه‌های اصلاحی این قوه تنظیم کردند.

 

وی با بیان اینکه جمع بندی خوبی در  سند تحول قضایی وجود دارد، عنوان کرد: بخش‌های مختلفی در این سند وجود دارد و بخش سوم آن که در رابطه با مدیریت در امور قضایی است، از همه بخش‌ها مهم‌تر است.

این حقوقدان تصریح کرد: در ارزیابی سند از نظر نتیجه‌ای که می‌تواند داشته باشد، سایر مسایل به این دو مساله ارتباط دارد؛ مطلب اول بحث سخت افزاری است و به تعبیر دیگر مساله کیفیت است که به زیرساخت‌های دستگاه قضایی باز می‌گردد. زیرساخت‌های دستگاه قضایی در وهله اول بحث تامین و تهیه قضات باسواد و کارآمدی است که بتوانند کارهای بر زمین مانده دستگاه قضا را انجام دهند.

 

برزگر افزود: اولین ضرورتی که برای دستگاه قضا و انجام وظایفی که چه در قانون اساسی و چه در سایر قوانین برای آن پیش بینی شده، به وجود و حضور قاضی در دستگاه قضایی بر می‌گردد. در حال حاضر در دستگاه قضایی به تعداد نیاز و لازم قاضی نداریم.

 

وی بیان کرد: بخش دیگر مسایل نرم افزاری است و برنامه‌های جامعی را شامل می‌شود که بتواند زوایایی که در قوه قضاییه وجود دارد را بررسی کند. مواردی مانند اینکه چرا اطاله دادرسی وجود دارد و عدالت آنطور که باید و شاید اجرا نمی‌شود، چرا آرای معارض صادر می‌شود، چرا اعتماد مردم به دستگاه قضایی آنطور که باید جلب نشده است. اینکه چرا مردم امیدوار نیستند و هر روز قانون وضع می‌شود اما باز هم نتیجه‌ای ندارد و قوانین مرتبا عوض و اصلاح می‌شود که همه این موضوعات به بحث نرم افزاری ارتباط دارد.

 

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: با دقت در این موضوع در می‌یابیم که همه این مسائل به بحث جایگاه دستگاه قضایی و وظایف قضا در قانون اساسی بر می‌گردد. انتظارمان این است که در جمهوری اسلامی قضاوتی در جامعه وجود داشته باشد که عدالت را اجرا کند، در واقع آن قضای اسلامی و عدالتی که مورد نظر قرآن و اسلام است اجرا شود. با این حال سوال این است که چرا هنوز نتوانسته‌ایم طی چهل سال گذشته آن را انجام دهیم؟

 

برزگر در ادامه تاکید کرد: این موضوع نیاز به نرم افزار و وضع قوانین کارآمد را نشان می‌دهد تا بتوان مسایل دست و پاگیر دستگاه قضایی را حل کرد. همچنین باید شرایطی برای اجرای عدالت ایجاد شود تا مردم به محاکم برای اجرای آن امیدوار شوند و دستگاه قضایی پناهگاهی برای مظلومین باشد.

 

وی تصریح کرد: در سند تحول قضایی که ریاست قوه قضاییه پیشنهاد کردند باید به بسیاری از امور از جمله بحث آزادهای مشروع، حقوق زندانیان، رسیدگی‌های عادلانه به حقوق مردم و رعایت کرامت انسانی آنها در دستگاه قضایی و مسائلی از این قبیل رسید.

 

این کارشناس مسائل حقوقی با اشاره به  ضرب المثل "دو صد گفته چون نیم کردار نیست"، گفت: اگر ما بهترین قوانین را داشته باشیم و بهترین سند تحول را هم بنویسیم، ولی مجریان خوب نداشته باشیم که قانون را به خوبی اجرا کنند، باز هم نتیجه‌ای نخواهد داشت. ریاست قوه قضاییه در مدتی که ریاست این قوه را بر عهده گرفته‌اند با توجه به اشراف و آشنایی که بر مشکلات این قوه داشته و در آن رشد کرده‌اند، امیدواریم بتوان به اهدافی که مد نظرشان است و همچنین به ایده‌آل‌های یک نظام اسلامی رسید.

 

برزگر تاکید کرد: باید مجریان خوب، مصمم، باسواد و با ایمان و تقوا داشته باشیم که هدفشان رسیدن به اهداف قوه قضاییه بر اساس قانون اساسی باشد و در یک کلمه عدالت عادلانه و اسلامی را اجرا کنند. البته این مساله نیازمند وجود قضات باکفایت است که باید همت مضاعفی در این بخش انجام شود. بنابراین همانطور که قانون خوب باید داشت، باید قاضی خوب هم به اندازه کافی داشته باشیم که این مساله به زیرساخت‌های قوه قضاییه و مدیریت مجموعه آن برمی‌گردد که اگر این موارد تامین شود کیفیت و کمیت نیز در کنار هم ایجاد خواهد شد.

 

وی در ادامه اظهار کرد: اگر قاضی کافی نداشته باشیم و پرونده‌های زیادی در دست قاضی باشد، وقت نمی‌کند که آنها را با دقت مطالعه کند، بنابراین نباید انتظار رای عادلانه‌ و درستی داشت. اگر قانون و ابزار خوب در کنار هم باشند، اهداف سند تحول محقق خواهد شد.

 

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: در گذشته نیز مواردی مانند فرمان 8 ماده‌ای امام (ره) و فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را داشته‌ایم، ولی اینکه چرا باز هم جای کار دارد، این است که چون باید نیروی کافی و زیرساخت قوه تامین شود تا قانونِ خوب اجرا شود.

 

برزگر در پایان گفت: امیدواریم ریاست دستگاه قضا، مدیران و بخش‌های مختلف این قوه با کمک سایر بخش‌های حقوقی مانند کانون وکلا، حقوقدانان، اساتید دانشگاه و... با هم همکاری داشته باشند تا عدالت آنطور که شایسته است اجرا شود.

 

منبع: ایسنا

قوه قضاییه جمهوری اسلامی کانون وکلا   اخبار برگزیده
  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  

کشف 33 مرکز استخراج بیت کوینمعاون فروش و خدمات مشترکان شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: با تلاش و بازرسی مستمر مدیریت برق شهرستانهای استان از ابتدای امسال تاکنون 33 مرکز استخراج رمز ارز کشف و با دستور قضایی جمع آوری شد.
اقتصادنیوز بیت کوین صرفه جویی برق 

  

آخرین تصمیمات شورای وحدت برای انتخابات 1400سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره تصمیم گیری برای اختصاص سه کرسی در شورای عالی وحدت به شورای ائتلاف اظهار کرد: قبلا صحبت از عضویت 2 نماینده از شورای ائتلاف در شورای عالی وحدت بود، حالا به شورای ائتلاف 3 کرسی پیشنهاد شده است تا مجموعه شورای عالی وحدت تقریبا یکپارچه شود، اما نمی‌دانم این پیشنهاد مورد پذیرش شورای ائتلاف قرار گرفته است یا خیر.
مثلث انتخابات ریاست جمهوری جامعه روحانیت مبارز محمدرضا باهنر 

  

یک عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: ما از جزئیات تصمیم جامعه مدرسین مطلع نیستیم اما رایزنی‌هایی در حال انجام است که جامعه مدرسین هم در انتخابات حاضر شود و جامعتین بتوانند نقش خوب و مؤثری را در انتخابات ایفا کنند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس جامعه روحانیت مبارز 

  

سناریوی کاهش قیمت خودرو در بازار شب عید برخلاف روال سنواتیهر سال با نزدیکی به روزهای آخر سال همراه با رشد تقاضا، قیمت خودرو در بازار جهشی قابل‌توجه پیدا می‌کند. با این حال بسیاری از فعالان بازار با طرح سناریویی معتقدند که امسال 6 متغیر اثرگذار جهتی عکس به بازار داده است و مسیر نزولی قیمت‌ها که از نیمه پاییز آغاز شد، تا پایان زمستان تداوم خواهد داشت. به بیان دیگر امسال شاهد افزایش قیمت در بازار شب عید خودرو نخواهیم بود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

آزادسازی 10 مدل خودرو به تعویق افتاد | پراید چقدر ارزان شد؟نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید: آزادسازی قیمت 10 مدل خودرو به تعویق افتاد. با توقف خرید و فروش خودرو واسطه‌ها از بازار فرار کردند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

عوارض واکسن کرونای ایرانی روی داوطلبان لو رفت + جزئیاتحامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عوارض تست واکسن ایرانی کرونا روی داوطلبان تاکنون تب خفیف، درد و قرمزی محل تزریق بوده است.
مستقل‌آنلاین سازمان غذا و داروی ایران نیروی کار دانشگاه علوم پزشکی تهران 

  

یارانه | دولت به کسانی که این 4 شرط را دارند یارانه جدید می دهدشروط برخورداری از یارانه جدیدی که از یک ماه پیش به برخی شهروندان پرداخت می‌شود اعلام شد.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بهزیستی 

  

مشمولان یارانه جدید دولت اعلام شدند + مبلغ یارانه جدیدعضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی از تخصیص یارانه جدید در قالب بسته حمایت معیشتی و به صورت بن خرید و یارانه نقدی در سال آینده – سال 1400 – به تمام دریافت کنندگان یارانه نقدی – 45500 تومانی – خبر داده است.
مستقل‌آنلاین یارانه دولت بودجه 

  

دلار سقوط کرد/ ورود نرخ به کانال 23 هزار تومانصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و پنجم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 24 هزار و 290 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته افت بیش از 500 تومانی دارد.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

واعظی: با تیم بایدن ارتباط نداشتیمرئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: امروز با اطمینان بیشتری می‌گویم که بنای ما بر این است که تحریم‌ها برداشته شود و دولت سیزدهم بدون تحریم به مردم خدمت کند.
مثلث محمود واعظی بازی رئیس جمهور 

  

باید «بایدن» را راضی کنیم تا اشتباهات «اوباما» در قبال ایران را انجام ندهدوزیر امور شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران دولت سوریه 

  

قسم در بهارستان یا پاستور؟ قالیباف خردادماه خودش را برای کدام قسم آماده خواهد کرد؟ خرداد نه‌تن‌ها سرنوشت رئیس‌جمهوری چهار سال آینده را مشخص می‌کند، بلکه تکلیف رئیس یک‌ساله آینده مجلس را هم تعیین می‌کند.
نامه نیوز انتخابات ریاست جمهوری نیروی انتظامی جبهه پایداری 

  اخبار داغ
  

بورس دوباره در حال ریزش (99/10/27)بورس این هفته را نیز با ریزش شاخص شروع کرد.
گسترش شاخص وزن نویسنده 

  

وظایف سه قوه در روزهای کرونازده و تحریمی معیشت مردم از زبان محمود صادقیمحمود صادقی گفت: انتظار می‌رود قوای سه‌گانه کشور در یک دستگاه که ریتم واحد، هماهنگی و هم‌افزایی دارد، برای حل مشکلات مردم و فائق امدن بر معضلات از جمله خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش سوء‌آثار تحریم‌ها و همکاری برای این که مردم از رنج و مشقت فعلی خارج شوند، بنوازند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری دولت حقوق شهروندی 

  

متداول‌ترین نشانه‌های ابتلا به کرونا را بشناسید +فیلماکوایران: آمار ابتلا به کرونا هنوز افزایشی است. در داده نما رایج ترین راه های ابتلا به کرونا را مشاهده کنید.
اقتصادنیوز 

  

لغو محدودیت های کرونایی سفرهای جاده ای، ریلی و هوایی تکذیب شداگرچه بر اساس آمار اعلامی، تعداد تلفات مبتلایان به کرونا کاهش چشمگیری داشته است، اما محدودیت های پذی
خبرفوری جاده ایران سازمان هواپیمایی کشوری 

  

هشدار کارشناسان در دومین سال شیوع کرونا!کارشناسان سازمان جهانی بهداشت نگران این هستند که دومین سال شیوع کرونا از سال اول سخت‌تر باشد.
گسترش ویروس دولت بریتانیا 

  

2 علت سقوط بورسمیزان معاملات گروه خودرویی طی روز سه‌شنبه 23 دی بالغ بر 1.4 میلیارد و ارزش معاملات بالغ بر 871میلیارد تومان بوده است.
گسترش سهام ایران خودرو تراکتورسازی 

  

نامه قاضی‌زاه هاشمی به رئیس‌جمهور درباره ویروس جهش یافته کرونانایب رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس‌جمهور خواستار اتخاذ تدابیر پیشگیرانه ازجمله کنترل دقیق مرزها برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا با تغییرات ژنتیکی جدید به کشور شد.
اقتصادنیوز رئیس جمهور ویروس مجلس شورای اسلامی 

  

کرونا سر هم می‌بُرد/ غرق در فقرمشاغل غیررسمی تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند و سفر آن‌ها به شدت کوچک شده است.
ایلنا تامین اجتماعی زمین بیمه بیکاری