10 محصول آپشنال و جدید «ایران‌ خودرو» در راه بازار+ جزئیات

گروه صنعتی ایران‌خودرو تولید و عرضه پنج محصول برای کوتاه‌مدت و چهار محصول جدید را در برنامه‌های بلند مدت خود گنجانده است که برخی از آن‌ها تا پایان سال جاری و برخی دیگر طی سال‌های 1400 و 1401 به بازار می‌آیند.

10 محصول آپشنال و جدید «ایران‌ خودرو» در راه بازار+ جزئیات

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای خودرو؛ از برنامه‌های کوتاه‌مدت ایران‌خودرو باید به تولید و عرضه پنج محصول راناپلاس، سورن‌پلاس، سمند بهینه، دناپلاس با گیربکس شش‌سرعته و 207 پانوراما اشاره کرد. از برنامه‌های بلندمدت ایران‌خودرو نیز می‌توان به طراحی، تولید و عرضه پنج محصول صندوق‌دار K132، کراس‌اوور K125، هاچ‌بک K121، دنای برقی و K132 برقی اشاره کرد که از بهمن‌ماه امسال تا بهمن 1401 به خط تولید خواهند آمد.

فعالیت اصلی شرکت ایران‌خودرو در سال جاری شامل تولید محصولات گروه سمند (سمند ال‌ایکس، سمند ال‌ایکس EF7 و سمند سورن)، گروه پژو (پژو206، پژو206 صندوق‌دار، 207 دستی، پژوپارس و پژو405)، گروه دنا (شامل دنا پایه، دناپلاس توربوشارژ با گیربکس دستی، دناپلاس توربوشارژ با گیربکس اتوماتیک)، گروه رانا (رانا پایه و رانا پلاس)، گروه وانت (آریسان) و هایما (اس5 و اس7) بوده است که از این میان تولید محصولات گروه هایما به دلیل عدم همکاری خودروساز چینی به پایان رسیده است.

برنامه‌های جاری و آتی

از مهم‌ترین برنامه‌ها و پروژه‌ها در حوزه طراحی، تامین و تولید می‌توان به همکاری با وزارت دفاع و شرکت‌های تابعه درخصوص خودکفایی قطعات ارزبر، برگزاری چهار میز خودکفایی با وزارت صنعت، پیشبرد پروژه K132 با تکیه بر توان داخلی، برنامه ریزی و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی طراحی با هدف کاهش قیمت و ارزبری، توسعه همکاری با صنایع بالادستی برای افزایش خودکفایی مواد اولیه و ایجاد سامانه فراخوان و ثبت نام سازندگان توانمند برای ساخت داخل قطعات اشاره کرد. توسعه موتور EF7 پلاس، طراحی و توسعه موتور EC5، پروژه نصب موتور XU7 در محصولات پارس، سمند بنزینی و دوگانه‌سوز و 405 دوگانه‌سوز و توسعه فرمان برقی روی محصولات خانواده پژو207 و دناپلاس به‌منظور ارتقای بازدهی و راندمان خودروهای تولید داخل با مصرف پنج لیتر سوخت در هر 100 کیلومتر از دیگر برنامه های ایران‌خودرو در حوزه تامین و تولید برای سال جاری اعلام شده است.

تشکیل کمیته طراحی پلت‌فرم ملی خودرو برای ساخت خودرو ملی متشکل از وزارت صمت شامل ایدرو و معاونت امور صنایع این وزارتخانه با دانشگاه علم‌وصنعت نیز یکی از مهم‌ترین برنامه‌های ایران‌خودرو در سال جاری خواهد بود.

تحول ماهیتی محصولات در حال عرضه

در زمینه عرضه آتی محصولات ایران‌خودرو با نسل جدید قوای محرکه نیز ارتقای موتورهای جاری، تولید موتور سه‌استوانه و عرضه خودرو با گیربکس‌های جدید در دستور کار قرار دارد. همچنین ارتقای ظرفیت خط تولید مونتاژ موتور EF7 به روزانه یک‌هزار دستگاه در برنامه ایران‌خودرو قرار دارد.

برای سری موتورهای EF پروژه بهبود با نام EF پلاس تعریف شده است و حداکثر ظرف یک سال آینده محصول این پروژه به بازار خواهد آمد که کاهش مصرف دست‌کم یک لیتری را در هر 100 کیلومتر پیمایش به دنبال خواهد داشت.

ارتقای خانواده موتور XU تحت پروژه XU پلاس نیز که با تغییرات چشمگیری همراه خواهد بود، تا پایان امسال به تولید انبوه خواهد رسید. نوع ارتقایافته موتور TU5 هم پروژه بعدی موتوری است که با ایجاد ظرفیت تولید روزانه یک‌هزار دستگاه در دستور کار قرار دارد و هم‌زمان با تولید محصول پروژه  K132  محقق خواهد شد.

معرفی توسعه موتور سه‌استوانه و انواع گیربکس

پروژه راهبردی دیگر ایران‌خودرو در حوزه موتور، توسعه موتور سه‌استوانه است؛ موتور سه‌استوانه یکی از روندهای جهانی است که تا آخر سال نمونه اولیه آن تولید خواهد شد و توسعه و تولید انبوه این موتور تا سال 1401 طول خواهد کشید.

توسعه گیربکس نیز یکی از برنامه‌های توسعه‌ای این خودروساز است؛ برای حرکت بهتر خودرو در سرعت‌های بالا، کاهش مصرف سوخت، راحتی سرنشین، پروژه تولید گیربکس شش‌دنده در دستور کار است و رانا با گیربکس شش‌دنده امسال به بازار خواهد آمد و در پی آن، نقشه راه گیربکس نیمه‌اتوماتیک AMT پیش روی ایران‌خودرو است که تا آخر سال نمونه اولیه آن تولید خواهد شد.

دناپلاس توربو با گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک و موتور EF7TC هم که اوایل سال جاری تولیدی شد، به‌زودی به گیربکس شش‌سرعته دستی نیز مجهز خواهد شد. تا آخر امسال، 207 هم با گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک تولید خواهد شد. موتور EF7 توربوشارژ مجهز به گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک روی محصول پروژه K132 هم به کار خواهد رفت.

همچنین خرداد سال آینده این محصول با موتور ارتقایافته TU5 و گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک به تولید انبوه خواهد رسید. پژوپارس نیز در آینده مجهز به گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک خواهد شد. طراحی و توسعه گیربکس اتوماتیک DCT با ساخت داخل بالا نیز از برنامه‌های سال جاری ایران‌خودرو است که در بازه زمانی دوساله به نیازهای مشتریان پاسخ خواهد داد.

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

ایران خودرو خودرو حوزه   اخبار برگزیده
  

رایزنی وزاری خارجه ایران و آذربایجان مسائل دوجانبه و شرایط پسا جنگ قره‌باغ محوروزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بصورت ویدئو کنفرانس آخرین تحولات روابط دو جانبه و شرایط پسا جنگ در منطقه را بررسی کردند.
ایلنا ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

گزارش قالیباف از راهکارهای چهارگانه نجات اقتصادی + فیلمقالیباف از اقدامات مجلس در خصوص راهکارهای چهارگانۀ اقتصادی گزارشی ارائه کرد.
گسترش رهبر انقلاب کسری بودجه بودجه 

  

درخواست بی‌شرمانه آل سعود از آژانس بین المللی انرژی اتمیایسنا/ عربستان سعودی از آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست کرد که بازرسی های خود برای کشف ''فعالیت‌های غیرصلح آمیز هسته‌ای'' ایران را افزایش دهد.
مثلث دبی آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی 

  

گفت‌وگوی سخنگوی وزارت خارجه با حامد کرزایسخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با «حامد کرزای»، رئیس جمهور سابق افغانستان دیدار و رایزنی کرد .
ایلنا سخنگوی وزارت امور خارجه وزارت خارجه کرزای 

  

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، سند راهبردی بین ایران و افغانستان را یکی از اسناد خیلی مهم در روابط دو کشور عنوان و تاکید کرد: گفت‌وگوها میان تهران و کابل درباره سند راهبردی در ابعاد مختلف پیشرفت‌های زیادی داشته است.
نامه نیوز وزارت خارجه واشنگتن جمهوری اسلامی ایران 

  

«طرح شفافیت آرا» در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس به تصویب رسیدطرح شفافیت آرای نمایندگان در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی و تصویب و گزارش آن برای رسیدگی به صحن علنی پارلمان ارسال شده تا در دستورکار پارلمان قرار گیرد.
۵۵ آنلاین رایانه 

  

پایانِ سبز هفته پرنوسان بورسشاخص کل بورس در روز چهارشنبه 10 هزار واحد رشد کرد تا هفته پرنوسان را صعودی به پایان ببرد.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص ایران خودرو 

  

این افراد وام یک میلیونی و بسته معیشتی 100 تومانی دریافت می کنندحامد شمس رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی درباره جزئیات مشمولان بسته معیشتی 100 هزار تومانی و وام یک میلیون تومانی، اظهار کرد: مشمولان بسته معیشتی دولت که شغل و درآمد ثابت ندارند مشمول این طرح هستند.
مستقل‌آنلاین وام بودجه دولت 

  

خبر خوب معاون وزیر بهداشت برای بیماران کرونایی + جزئیاتقاسم جان‌بابایی صبح امروز در بازدید از بیمارستان بهشتی کاشان از بستری بیماران به صورت خانوادگی در این بیمارستان ابراز تاسف کرد و اظهار داشت:
مستقل‌آنلاین بیمارستان کاشان وام 

  

امروز مرز مقاومت قیمت پراید سرانجام شکستقیمت پراید پس نزدیک به دو ماه و نیم بار دیگر به زیر 100 میلیون تومان بازگشت.
خودروتک قیمت ماه خودرو 

  

خدا را شکر عادل رفت!«خدا را شکر عادل رفت و فوتبال ایران عمق پیدا کرد. خدا را شکر دیگر کسی به کسی بدوبیراه نمی‌گوید. خدا را شکر همه دارند حرمت هم را نگه می‌دارند!»
مملکت‌آنلاین ایران شکر روزنامه 

  

ریزش عجیب و غریب قیمت خودرو / روند کاهشی ادامه داردروند کاهش قیمت خودرو در چند هفته اخیر به گونه ای شده است که اکنون می توان با قاطعیت گفت در یک موج ریزش قیمت خودرو قرار گرفته ایم. موج ریزشی که به نظر می رسد فعلا قصد فروکش کردن ندارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تولید 

  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  اخبار داغ
  

بهترین زمان مراجعه به پزشک برای بیماری کروناچه موقع است؟برخی افراد به علت مراجعه بی دلیل ممکن است خود را در معرض خطر بیشتر قرار دهند و بعضی هم ممکن است با مراجعه دیرهنگام با بیماری شدیدتری مواجه شوند، به همین دلیل زمان مناسب برای مراجعه به پزشک از اهمیت بسیاری برخوردار است.
برنا پزشک 

  

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به آغاز استفاده از کیت‌های تشخیص فوری کرونا در استان خوزستان به زودی، بر لزوم همراهی مردم در رعایت قواعد قرنطینه تاکید کرد.
نامه نیوز اهواز فضای مجازی الناز شاکردوست 

  

علائم هشدار کرونا را جدی بگیریدعلایم اصلی ویروس کووید 19 در فازهای مختلف بیماری را که یک متخصص طب اورژانس تشریح کرده است، بشناسید.
اقتصادنیوز ویروس درمان اورژانس 

  

نقاهتگاه‌های جدید بیماران کرونایی را بشناسیدپس از اعلام آمادگی 50 هتل جهانگردی و هتل‌های بنیاد مستضعفان، فهرست هتل‌های یک، دو و سه ستاره بخش خصوصی نیز برای تبدیل به نقاهتگاه بیماران کرونا به وزارت بهداشت، داده شد.
اقتصادنیوز ایران میراث فرهنگی قرارداد 

  

خانم گل فصل گذشته فوتبال ایران از شرایط اسف‌بار تیم‌های بانوان می‌گوید و تاکید دارد شرایط موجود آنها را از کرونا نمی‌ترساند.
ورزش۳ اتوبوس فوتبال ایران 

  

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسن ایرانی کرونا تا 2 هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود.
نامه نیوز الناز شاکردوست دورهمی جدول 

  

تفاوت علائم گوارشی کرونا با مسمومیت چیست؟در تحقیق اخیر در حدود یک‌چهارم از بیماران علائم گوارشی بیماری کووید 19 مانند اسهال و سایر علائم گوارشی را بروز دادند، این علائم در موارد خفیف کووید 19 دیده می‌شد.
برنا مسمومیت 

  

کارشناسان انجمن طبی آمریکا عوارض جانبی واکسن‌های آمریکاییModerna و Pfizerرا برشمردند.
صراط دارو 

  

تاثیر مریم گلی در بهبود کرونا/عدم تایید آثار درمانی رمدسیویر به گزارش خبرنگار مهر، مهم‌ترین اخبار منتشرشده در حوزه بهداشت، درمان و تغذیه در سطح جهان به شرح زیر بوده اند: داروی «رمدسیویر» برای درمان کووید 19 مناسب نیست طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، داروی ضدویروسی رمدسیور نباید برای درمان بیماران کووید 19 استفاده شود. تأثیر ترکیبات موجود در پوست انار در پیشگیری از کووید 19 محققان دانشگاه گیاهان دارویی صربستان دریافتند فیتوشیمیایی های…
مهر درمان سازمان بهداشت جهانی خبرنگار 

  

روش آسان جلوگیری از کرونای شدیددانشمندان به تازگی اعلام کردند می توان با یک اقدام ساده مانع از ابتلا به کرونای شدید شد.
اقتصادنیوز اقتصاد ویروس ماسک 

  

چرا بیماران کرونایی مبتلا به دیابت و یا بیماری قلبی دچار مرگ و میر بیشتری می‌شوند؟محققان آکادمی علوم پزشکی نظامی چین نقش کلسترول در عفونت کروناویروس را بررسی کرده و می‌گویند وجود کلس
خبرفوری دیابت کلسترول ویروس 

  

بعد از مدت‌ها انتظار سهامداران حقیقی (خُرد) برای تشکیل مجمعی به منظور احقاق حقشان، دیروز شاهد چراغ سبز مجلسی‌ها بودند.
صراط خبرنگار اتاق بازرگانی سرمایه