فرجام مکانیسم ماشه؛ آیا قطعنامه‌های تحریمی احیاء می‌شوند؟

اقتصادنیوز؛ سخنرانی دونالد ترامپ خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل که گویا ساعاتی بعد از اتمام دوره 30 روزه روند اعاده قطعنامه‌های لغوشده شورای امنیت علیه ایران، انجام خواهد شد، تا حدودی مشخص خواهد کرد که امریکا چه مسیری را در پیش خواهد گرفت.

فرجام مکانیسم ماشه؛ آیا قطعنامه‌های تحریمی احیاء می‌شوند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه اعتماد؛ کوروش احمدی، در یادداشتی نوشت: 

«یکشنبه آینده دوره 30 روزه روند اعاده قطعنامه‌های لغوشده شورای امنیت علیه ایران به سر خواهد رسید و از نظر امریکا این قطعنامه‌ها مطابق مفاد بند 12 قطعنامه 2231 احیا خواهند شد. اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورا مشروعیت توسل امریکا به این مکانیسم را نپذیرفته و عملا آن را نادیده گرفته‌اند.

آنها برای این منظور به اعلام رسمی و کتبی مواضع خود اکتفا و از توسل به اقدامات آیین‌نامه‌ای که ممکن بود حاکی از جدی گرفتن اقدام امریکا باشد، خودداری کرده‌اند. اکنون این اعضای شورا، به‌رغم اصرار و حتی تهدید امریکا، قاعدتا باید از گردن نهادن به تبعات این اقدام یعنی شناسایی رسمی بازگشت قطعنامه‌ها و اجرای آنها نیز خودداری کنند و اقدامی در جهت انضمام مفاد این قطعنامه‌ها در قوانین داخلی خود انجام ندهند.

عدم پذیرش اعاده قطعنامه‌ها همزمان ایجاب می‌کند که 13 عضو شورا با احیای سازوکارهای اجرای قطعنامه‌ها نیز مخالفت کنند. امریکا تلاش خواهد کرد تا کمیته تحریم و پانل کارشناسی مربوطه را که مطابق قطعنامه‌های 1737 و 1929 برای نظارت بر اجرای تحریم‌ها علیه ایران ایجاد و مطابق قطعنامه 2231 منحل شده بودند، دوباره احیا شوند. 13 عضو شورا می‌توانند با عدم مشارکت در مشورت‌ها برای تعیین رییس چنین کمیته‌ای و عدم شرکت در جلسات آن مانع تشکیل کمیته شوند.

پانل کارشناسی اگرچه برای کمک به کمیته تحریم ایجاد می‌شود اما نهادی مستقل است که توسط دبیر کل ایجاد و اعضایش توسط او با رعایت برخی ضوابط تعیین می‌شوند؛ لذا دبیرخانه سازمان ملل و شخص دبیر کل و دفتر حقوقی دبیرخانه (OLA) که تاکنون با جدیت کوشیده‌اند در این دعوا بی‌طرف بمانند و ناچار از مداخله نشوند، در شرایط جدید در موقعیت دشواری قرار خواهند گرفت. البته کمیته پنجم مجمع عمومی که باید بودجه این کمیته و پانل را تامین کند، می‌تواند نقش مهمی در این رابطه ایفا کند؛ هر چند که تصمیم در مورد بودجه بعد از تشکیل آنها در دستور کار قرار خواهد گرفت. البته سابقه دارد که دیوان دادگستری بین‌المللی به درخواست شورای امنیت درگیر تفسیر مصوبات شورا بشود. اما در این مورد خاص امریکا می‌تواند چنین درخواستی را وتو کند. سخنرانی ترامپ خطاب به مجمع عمومی سازمان ملل که گویا ساعاتی بعد از اتمام دوره 30 روزه انجام خواهد شد…

تا حدودی مشخص خواهد کرد که امریکا چه مسیری را در پیش خواهد گرفت. با توجه به جمیع جهات می‌توان احتمال داد که امریکا قطعنامه‌ها را احیاشده اعلام خواهد کرد و به تمام امکانات اقتصادی و دیپلماتیک خود برای تحمیل آنها بر جامعه بین‌الملل متوسل خواهد شد. به ویژه با توجه به قرار داشتن در آستانه انتخاباتی بسیار حساس، بعید است که شرایط سیاست داخلی به ترامپ اجازه کوتاه آمدن در این حوزه را بدهد؛ لذا محتمل است که ترامپ از طریق یک فرمان اجرایی و تهدید به تحریم‌های ثانویه درصدد تحمیل محتوای قطعنامه‌ها به کشورها و به ویژه شرکت‌ها و بانک‌های بین‌المللی برآید.

البته وجه سمبولیک چنین اقدامی غلبه خواهد داشت چرا که پیش از این تحریم‌های ثانویه امریکا به شدیدترین شکل اجرا می‌شده‌اند و شرکت‌های دولتی روسیه و چین نیز که منافعی در تجارت جهانی دارند، تاکنون متاسفانه از تحریم‌های ثانویه امریکا، از جمله در قضیه تحریم پروژه‌های هسته‌ای در ایران، تخطی نکرده‌اند و بعید است که در حوزه تسلیحاتی هم تخطی کنند.

اما مناقشه سیاسی و حقوقی بر سر وضعیت قطعنامه‌ها ممکن است در صورت انتخاب مجدد ترامپ تا سال‌ها ادامه یابد. چنین مناقشه‌ بی‌سابقه‌ای بی‌شک بر روند کاری در شورای امنیت، از جمله در مورد دیگر تحریم‌ها و فراتر از آن بر رابطه بین قدرت‌های بزرگ اثر سوء خواهد گذاشت. روسیه به ویژه نگران چنین دورنمایی است چرا که شورای امنیت و حق وتو یکی از معدود اهرم‌های مهم روسیه در سیاست خارجی است. در حالی که حداقل تیم ترامپ، به عکس، تصور می‌کند که از تضعیف شورای امنیت سود خواهد برد. تلاش مسکو برای تشکیل یک نشست بین‌المللی و میانجیگری بین تهران و واشنگتن از این نظر نیز قابل توجه است.

سوال مهم ‌اکنون این است که واکنش ایران در قبال چنین سناریویی چه باید باشد. آیا همان‌طورکه برخی تهدید کرده‌اند، ایران باید در تقابل با تلاش امریکا برای تحمیل محتوای قطعنامه‌ها از برجام و حتی ان‌پی‌تی خارج شود و همکاری با آژانس را قطع کند؟

اگر به لحاظ رسمی و حقوقی قطعنامه‌ها احیاشده تلقی نشوند و مثلا «کمیته تحریم» و «پانل کارشناسی» مربوطه توسط سازمان ملل احیا نشوند، ایران باید به مقاومت اعضای شورای امنیت در برابر امریکا ارج بگذارد و از دست زدن به چنین اقداماتی خودداری کند چرا که شرایط در عمل تغییر کیفی نخواهد کرد و همچنان تحریم‌های ثانویه امریکا مبنای کار خواهند بود.»

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل   اخبار برگزیده
  

اگر روحانی و احمدی ‌نژاد با هم رقابت کنند، احمدی نژاد پیروز می شوددولت آقای روحانی، دولت یکدست و وزرا هم از یک جناح نبوده و بعضا حتی همفکر شخص حسن روحانی هم نبوده‌اند. او موجب شده نوعی نارضایتی و ناخشنودی از جانب مردم و رای‌دهندگان به او ایجاد شود. دولت روحانی در سطح ملی موفق نبوده است.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی روزنامه وام 

  

سخنرانی روحانی ساعت 9 امشب در مجمع عمومی سازمان مللتمام وجوه جهان امروز متأثر از کرونا است آنچنانکه هفتاد و پنجمین مجمع عمومی سازمان ملل نیز با سخنرانی‌های ضبط شده‌ی سران برگزار خواهد شد
۵۵ آنلاین سازمان ملل نیویورک توئیتر 

  

برای انتخابات 1400 با شخصیت‌ها و احزاب تاثیرگذار اصلاح‌طلب رایزنی می‌کنیمدر جلسه شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران، موضوع انتخابات1400 مورد بررسی قرار گرفت. همچنین غلامحسین کرباسچی گزارشی از دیدار با مهدی کروبی ارائه داد.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری اصلاح طلبان غلامحسین کرباسچی 

  

دارویی برای تعدیل پاسخ التهابی در کووید-19 شدیدمحققان "دانشگاه مالاگا"(University of Malaga) و "مرکز نانوپزشکی و زیست فناوری اندلس"(BIONAND) اسپانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند از یک دارو می‌توان برای تعدیل پاسخ التهابی در موارد شدید کووید-19 استفاده کرد.
مملکت‌آنلاین درمان فناوری دارو 

  

تصمیم جامعه روحانیت برای انتخابات 1400عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت که این تشکل برنامه ای برای معرفی کاندیدا در انتخابات 1400 ندارد.
مثلث جامعه روحانیت مبارز خودرو پدر 

  

جزئیات تحریم های جدید آمریکا پس از مکانیسم ماشه + فیلمرئیس‌جمهور آمریکا بیانیه‌ای درباره تحریم‌های جدید اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.
گسترش رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

افرادی که نباید ماسک بزنندافرادی که بدون کمک قادر به برداشتن ماسک از صورت‌شان نیستند، شامل نوزادان و کودکان خردسال و همچنین افرادی که دچار سختی تنفس هستند، نباید از ماسک استفاده کنند.
مستقل‌آنلاین ماسک ورزش کودکان 

  

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.
رویداد۲۴ واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه 

  

سخنگوی دولت نشست خبری این هفته خود را در سیستان بلوچستان برگزار کرد و با مقایسه دولت صدام و ترامپ به تشریح شباهت‌های آن‌ها در صدمه به ایران پرداخت.
رویداد۲۴ صادرات غیرنفتی سازمان بهداشت جهانی رئیس جمهور 

  

محصول جدید ایران خودرو در راه است | تصاویر و مشخصاتمدیر پروژه خودروی سورن سال از آمادگی ایران خودرو برای تجاری سازی این محصول در یک ماه آینده خبر داد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

ممنوعیت تردد خودرو در برخی خیابان‌های تهران امروز اول مهرمدیریت‌های شهری در بسیاری کشورها در روز جهانی بدون خودرو، شهروندان را به پرهیز از استفاده از خودروهای شخصی ترغیب می‌کنند. این روز مقارن با اول مهر ماه، با پویش سه‌شنبه‌های بدون خودرو که در دوران شهرداری پیروز حناچی از سوی مدیران شهری پیگیری می‌شود، همزمان شده است.
خودروتک خودرو شهرداری تهران تهران 

  

اقدام ادعایی آمریکا در بازگشت تحریم‌ها علیه ایران با واکنش رسانه‌ها و تحلیلگران مختلفی روبرو بوده و همگی حاکی از یک واقعیت انکار نشدنی است: انزوای بی قید و شرط ایالات متحده!
رویداد۲۴ رسانه ایالات متحده آمریکا ایران 

  

متهم اصلی بحران در بازار خودرواختلاف قیمتی که علتی جز تعلل شورای رقابت در قیمت گذاری خودرو و غیرواقعی بودن قیمت‌های اعلام شده توسط این شورا ندارد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

ترامپ قبل از انتخابات ناچار به لفاظی است/ ادعای فعال‌سازی اسنپ بک کلاهبرداری ترامپ است/ آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد/ جهان مخالف احیای تحریم‌هاستاستاد دانشگاه شیکاگو تاکید کرد: جهان مخالف احیای تحریم‌های سازمان ملل است و آمریکا حق استناد به هیچ یک از مفاد برجام را ندارد.
ایلنا دونالد ترامپ ترامپ سازمان ملل 

  

تحریم‌های آمریکا علیه ایران در راستای معامله قرن انجام می‌شودیکی از رهبران جنبش حماس اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چارچوب عملی کردن نقشه معامله قرن صورت می گیرد.
۵۵ آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  اخبار داغ
  

صدور اجازه استفاده از دو داروی جدید برای درمان کرونارییس کمیته علمی ستاد کرونا تاکید کرد: ما در پروتکل درمانی، داروهای "کورتیکوئید استروئید" و "اینترفرون" را وارد کردیم و اجازه استفاده از آنها را دادیم.
اقتصادنیوز درمان دارو ویروس 

  

هرگونه ابتلا و سطح درگیری افراد با ویروس کرونا ریشه در ویژگی‌های ژنتیکی افراد داردپدر علم ژنتیک ایران با بیان اینکه ویروس کرونا بر افراد با ویژگی‌های ژنتیکی مختلف به شکل متفاوتی اثر می‌گذارد و ریسک ابتلا به بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، گفت: با تحلیل داده‌های ژنتیکی می‌توان متوجه شد که میزان ریسک ابتلا به بیماری در افراد و سطح درگیری آنها در صورت ابتلا به ویروس چقدر است.
برنا ویروس پدر ژنتیک 

  

خطر سرطان از ویروس کرونا کمتر نیستفوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان گفت: به تاخیر افتادن درمان بیماری سرطان در همه گیری کرونا،
خبرفوری سرطان ویروس دستورالعمل 

  

کوری عاقبت ترس از کرونامرد شیاد که مدعی بود مصرف الکل بدن را از ابتلا به کرونا محافظت می‌کند با فروش الکل تقلبی به مردم باعث کوری یک مرد شد.
گسترش الکل بدن انسان تهران 

  

جزییاتی تازه درباره علائم ویروس کرونارییس دانشگاه کینگ لندن گفت: او گفت: آبریزش بینی یکی از علامت‌های بیماری سرماخوردگی در کودکان است و نمی‌تواند از عوارض ابتلا به ویروس کرونا باشد.
اقتصادنیوز ویروس لندن سرماخوردگی 

  

روشی ساده و کاربردی برای نابودی کرونا در 15 ثانیه!دانشمندان در تحقیقات اخیر خود توانستند یک روش ساده و کاربردی برای از بین بردن ویروس کرونا در 15 ثانیه کشف کنند.
برنا ویروس 

  

آیا واقعا خطر درمان سرطان از ویروس کرونا کمتر است؟به تاخیر افتادن درمان بیماری سرطان در همه گیری کرونا، خطرناک‌تر از خود کروناست.
برنا درمان سرطان ویروس 

  

پیش بینی بورس چهارشنبه 2 مهربازار سهام پاییز را منفی شروع کرد و سهامداران همچنان ناامید از برگشت بازار سهام هستند. آیا ممکن است روند بازار سهام فردا تغییری کند؟
مستقل‌آنلاین سهام پول دولت 

  

لغو تمرینات اتلتیکومادرید با ابتلای یک بازیکن تیم به کروناتست کرونای یکی از بازیکنان تیم فوتبال اتلتیکومادرید مثبت اعلام و به همین دلیل جلسه بعدی تمرینات این تیم لغو شد.
تسنیم فوتبال بازی ویروس 

  

مویس و 2 بازیکن وستهام به کرونا مبتلا شدندسرمربی تیم فوتبال وستهام و دو بازیکن او درست پیش از بازی این تیم در جام اتحادیه انگلیس مبتلا به کرونا شناخته شدند.
تسنیم فوتبال ورزشگاه بازی 

  

پیش بینی قیمت سکه در روز چهارشنبه/ حرکت سکه با یک بالاقتصاد نیوز: سکه دیروز یک بال افزایش قیمت خود را از دست داد، ارزش اونس در بازار جهانی در حالت ریزشی است و این اتفاق خبری خوبی برای سکه بازان نیست.آنها برای نوسان فقط بر بال قیمت دلار تکیه کرده اند.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت اقتصاد 

  

این بیماری شما را در مقابل کرونا حفظ می کنددر برزیل مشاهده شده که ایمنی ایجاد شده توسط تب دنگی می‌تواند در برابر ابتلا به کرونا نیز مصونیت ایجاد کند.
اقتصادنیوز کمردرد برزیل ویروس 

  

اضطراب پاییزی کرونا در راه است/ چگونه از استرس ابتلا دور بمانیم مهدی خردمند، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هشدارهای پزشکی در خصوص ادغام آنفلوانزا و کرونا از یک سو و بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها از سوی دیگر باعث شده تا موج سوم کرونا خطرناک و پیچیده‌تر از گذشته باشد که البته همین امر باعث می‌شود تا اضطراب ابتلاء به بیماری در بین افراد جامعه روز به روز بالاتر رود. وی تصریح کرد: اضطراب، واکنش طبیعی به شرایط سخت و تهدید آمیز است، اما اگر این…
مهر استرس خبرنگار آنفلوانزا 

  

پیش‌بینی قیمت دلار در روز چهارشنبه/ مچ اندازی ارزی در بازار دلاراقتصاد نیوز: دیروز دلار یک‌بار از نقطه‌ای که در بازار به مقاومت حساس معروف است عبور کرد اما سریعاً به زیر این سطح بازگشت، سطح 27 هزار 500 تومان از نظر معامله گران سقف مهمی به حساب می آید.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار