ایلنا   |  فرهنگی  |  

"کاخ گلستان" ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم/ عمارت اقدسیه باوجود ارزش تاریخی‌اش ثبت نشد

مرتضی ادیب زاده گفت: پرونده کاخ گلستان پیچیده است چراکه حریم اختصاصی مصوب ندارد و بر اساس ضوابط حریم اثری دیگر سنجیده می‌شود.

"کاخ گلستان" ‌میراثِ جهانی‌ست که حریم مصوب ندارد/ با یک پرونده پیچیده طرفیم/ عمارت اقدسیه باوجود ارزش تاریخی‌اش ثبت نشد

مرتضی ادیب زاده گفت: پرونده کاخ گلستان پیچیده است چراکه حریم اختصاصی مصوب ندارد و بر اساس ضوابط حریم اثری دیگر سنجیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا،‌ مرتضی ادیب زاده (معاون میراث‌فرهنگی تهران) با اشاره به پرونده ساخت و ساز‌ها در حریم کاخ گلستان، گفت: با وجود آنکه کاخ گلستان ازجمله آثار تاریخی کشور است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اما فقط عرصه آن برای ثبت در پرونده میراث جهانی مصوب شده است و هنوز حریم اختصاصی آن مشخص و مصوب نشده است. اکنون درحال تعیین حریم اختصاصی کاخ گلستان هستیم تا از این پس ساخت و سازهای اطراف این میراث جهانی بر اساس این حریم انجام شود. این درحالی است که تاکنون بر اساس ضوابط حریم بازار ساخت و سازهای اطراف کاخ گلستان انجام می‌شد.

او ادامه داد: ضوابط ارتفاعی، بررسی پلاک‌ها و خط و خطوط مشخص حریم اختصاصی کاخ گلستان در حال انجام است و وزارت میراث‌ و گردشگری نیز در این خصوص با اداره کل میراث فرهنگی تهران همکاری دارد. البته به دلیل تراکم بالای پلاک‌های موجود در منطقه، تعیین و ابلاغ حریم کاخ گلستان، بسیار دشوار و زمان‌بر است. این درحالی است که این کارها باید همان زمانی که کاخ گلستان در فهرست میراث‌جهانی یونسکو به ثبت رسید، انجام می‌شد، اما به دلایلی تاکنون این مهم محقق نشده است.

معاون میراث‌فرهنگی تهران در پاسخ به این سئوال که آیا نبود حریم مصوب برای کاخ گلستان سبب پیچیده شدن پرونده ساخت و سازهای غیرمجاز در مجاورت این میراث جهانی شده است، گفت: این یک نقص در پرونده است و باید از قبل به آن فکر می‌شد که ممکن است مسائل حقوقی دراین خصوص مطرح شود و ما نتوانیم با قاطعیت از آن دفاع کنیم چراکه بر اساس حریم یکی دیگر از مجموعه‌های تاریخی کشور، در نظر گرفته شده است. اکنون نیز ساخت و سازها انجام شده و مجوزها نیز در گذشته داده شده. از این پس امید است اگر ساخت و سازی قرار باشد انجام شود، بر اساس ضوابط حریمی باشد که اصرار داریم هرچه زودتر انجام شود. اکنون نیز پرونده کاخ گلستان پیچیده است و با توجه به آنکه ضوابط آن بر اساس حریم بازار در نظر گرفته می‌شود، ما نمی‌توانیم از حریم کاخ گلستان دفاع  کنیم.

ادیب زاده با اشاره به آنکه اکنون برخی اتفاقات در این حوزه افتاده، ‌ادامه داد: باید تدابیری برای کاخ گلستان اندیشیده شود. برای ساخت و سازهای آینده که در اطراف کاخ  گلستان انجام می‌شود باید حریم اختصاصی این مجموعه تعریف شود. اصلا منطقی نیست که حریم یک مجموعه میراث جهانی را بر اساس حریم مجموعه‌ای دیگر در نظر بگیریم.

معاون میراث‌فرهنگی تهران، همچنین درخصوص حواشی پیش آمده درخصوص عمارت اقدسیه گفت: در معاون میراث فرهنگی تهران، وظیفه اجرایی و احساس مسئولیتی درخصوص آثار و بناهای تاریخی داریم اما درنهایت به تنهایی تصمیم‌گیرنده نیستیم. پرونده عمارت اقدسیه با تمام شاخص‌ها تهیه و برای نظرخواهی به جلسه ثبت آثار ملی ارسال شد. در آنجا کارشناسی حضور داشتند که قاطعانه ثبت این اثر را رد کردند.

او در پاسخ به این سوال که آیا منافع شخصی در عدم رای به تاریخی بودن عمارت اقدسیه برای ثبت در فهرست میراث ملی یا واجد ارزش تاریخی شناخته شدن آن، درمیان بود یا خیر، گفت: دراین خصوص پاسخ و نظری نمی‌دهم. ضمن آنکه از ابتدای امر که بحث عمارت اقدسیه مطرح شد، مخالفت‌ها نیز آغاز شد.

ادیب‌زاده ادامه داد: مدتی است شاهد آن هستیم که بناهای تاریخی تهران حتا اگر ثبت هم شود، گاها به حال خود رها می‌شوند اما اینکه واگذار شوند می‌تواند حفظ و احیای آن‌ها را تضمین کند. اکنون نیز درصدد ارائه مدارک جدیدتری در خصوص عمارت اقدسیه هستیم تا بتوانیم به عنوان یک اثر واجد ارزش لکه‌گذاری کنیم. 24 درصد آثار ثبتی تهران مربوط به دوره پهلوی دوم است و این بنا نیز می‌تواند در زمره چنین آثاری قرار گیرد و ثبت شود، اما تصمیم با دیگران بود و به ما این اجازه را ندادند.

میراث فرهنگی حوزه ساخت و ساز   اخبار برگزیده
  

آقای نماینده درباره افزایش حقوق‌ها خوش خبر است / میزان دریافتی نمایندگان مجلساقتصادنیوز:نماینده مردم بهشهر در مجلس گفت: دو خبر خوش را به مردم نوید می‌دهم؛ یکی افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان و دیگری افزایش تولید محصولات کشاورزی است.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی خودرو ازدواج 

  

سامانه 1666 می‌تواند پاسخگوی 15 هزار نفر باشد/ دفترچه منقضی بیمه‌شدگان یک ماه تمدید شد/ تا یک ماه آتی بیماران خاص نیاز به مراجعه برای چکاپ ندارند/ 90 درصد هزینه‌های درمان کرونا توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودمدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: کسانی که دفترچه بیمه آنها منقضی است، نیاز به مراجعه به دفاتر پیشخوان ندارند و پزشکان می‌توانند استعلام الکترونیکی بگیرند و در دفترچه‌های منقضی نسخه بنویسند.
ایلنا بیمه ماه بیمارستان 

  

اقدام جدید دولت درباره افزایش حقوق بازنشستگانرئیس سازمان برنامه و بودجه از اقدام جدید دولت برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان در پایان فروردین ماه خبر داد.
مثلث دولت سازمان برنامه و بودجه بودجه 

  

وزارت بهداشت: برخی استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدنداگر مردم رعایت کنند تا آخر فروردین این بیماری مهار می شود، در غیر این صورت تا خرداد ماه، زمان نیاز است تا به وضعیت تعادل برسیم و از پیک این بیماری خارج شویم.
۵۵ آنلاین بیمارستان درمان ماه 

  

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان کرمانشاه توصیه کرد: در شرایط شیوع کرونا افراد بیش از هر زمان هنگام خرید مواد خوراکی رعایت نکات بهداشتی را داشته و مراحل پاکسازی و ضدعفونی خوراکی‌ها را به دقت انجام دهند.
نامه نیوز کرمانشاه مهناز افشار پول 

  

تعطیلی خودروسازان آمریکایی تمدید شدمنابع آگاه اعلام کردند که 3 شرکت بزرگ خودروسازی آمریکا شامل جنرال موتورز، فیات‌کرایسلر و فورد قصد دارند، تعطیلی کارخانه‌های خود در دیترویت را به دلیل شیوع ویروس کرونا تا ماه آوریل تمدید کنند.
خودروتک خودروسازان جنرال موتورز ویروس 

  

اولین کراس اوور بومی از سایپا بیرون می آید یا ایران خودرو؟خودروهای کراس اوور اکنون در تمام جهان روی بورس هستند و بازار خودرو ایران نیز به شدت برای این کلاس خودرو سر و دست می شکند. اما در تمام این سال ها 2 خودروساز اصلی ایران یعنی ایران خودرو و سایپا در سبد محصولات خود کراس اوور بومی نداشتند. در سال 99 قرار است این نقص سبد محصول برطرف شده و هر دو خودروساز بزرگ کشور کراس اوورهایشان را به بازار عرضه کنند.
خودروتک بازار خودرو سایپا ایران خودرو 

  

در بحث مقابله با کرونا در کشور پیشتاز هستیمهمزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور طی یکی دو ماه گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر عدم تعطیلی معادن و شرکت‌های معدنی و صنعتی در کشور و در شهرهای مختلف مطرح گردید.
مستقل‌آنلاین ویروس تعطیلات دولت 

  

پیش پرداخت چند ماه یارانه معیشتی به مردم + جزئیاتعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از پیشنهاد نمایندگان مجلس در جلسه مجازی برای پیش پرداخت چند ماهه یارانه نقدی و معیشتی به مردم خبر داد.
مستقل‌آنلاین ماه یارانه وام 

  

روحانی: برای زندگی با این ویروس آماده شویدرئیس جمهور: این ویروس کرونا در جامعه است ولی شرایط جامعه را باید قابل تحمل کنیم. ما باید خود را برای زندگی با این ویروس آماده کنیم تا درمان این بیماری و یا واکسن آن تهیه شود.
مستقل‌آنلاین اینستاگرام ویروس رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ارزیابی محیط زیست به سخره گرفته می‌شود/ نمره مردودی محیط زیست در سال 98اسماعیل کهرم ضمن انتقاد از عملکرد سازمان محیط زیست در سال گذشته نسبت به برخی اقدامات انجام شده هشدار داد.
برنا محیط زیست سازمان محیط زیست اسماعیل کهرم 

  

سقوط شدید ارزش سهام در بورس نیویورکبورس نیویورک آمریکا روز کاری خود را با کاهش ارزش سهام به پایان رساند.
۵۵ آنلاین سهام بورس نیویورک نیویورک 

  

جام جهانی اسکی/ اختصاص جوایز مسابقات لغو شده برای مبارزه با کروناکمیته برگزاری مسابقات جام جهانی اسکی که به دلیل بحران کرونا لغو شد، ابتکار جالبی به خرج داده‌اند.
ورزش۳ جام جهانی اسکی ورزش 

  

بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، وضعیت تورمی در بازار مسکن در ماههای پایانی سال 98 ادامه داشته است.
صراط مسکن مرکز آمار ایران ایران 

  

فعالیت 200 رابط محلات با عنوان مدافعان سلامت خاتم الاوصیاء(ع) در مبارزه با ویروس کروناحجت‌الاسلام دانایی از فعالیت 200 رابط محلات با عنوان مدافعان سلامت در 200 محله شهر تهران خبر داد و گفت: مدافعان سلامت با استقرار در عابر بانک و پمپ بنزین محلات خدمات مبارزه با بیماری کرونا را به مردم ارایه می دهند.
شما‌نیوز زباله عابر بانک بانک 

  

مبارزه حبیب و تونی فرگوسن نفرین شده است؟شاید پنجمین مبارزه حبیب نورماگومدوف، قهرمان مسابقات UFC برابر تونی فرگوسن باز هم لغو شود.
خبرفوری نیویورک روسیه ویروس