رئیس‌جمهوری داریم که نمی‌داند چگونه با تروریسم مبارزه کند

اقتصادنیوز؛ پایگاه خبری تحلیلی JustSecurity در مطلبی با اشاره به اینکه «مبارزه ظاهری آمریکا علیه داعش به سردی گراییده است»، نوشت: رییس جمهوری (ترامپ) داریم که نمی داند چگونه با تروریسم مبارزه کند و اصلا برایش مهم نیست که شرایط برای دستیابی به اهداف مبارزه علیه داعش، القاعده و دیگر گروههای تروریستی مهیا است یا نه.

رئیس‌جمهوری داریم که نمی‌داند چگونه با تروریسم مبارزه کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ پایگاه خبری تحلیلی JustSecurity یک پلتفرم آنلاین برای تحلیل قوانین و سیاست های امنیت ملی ایالات متحده است. این پایگاه در گزارشی به ابعاد ترور و شهادت سردار سلیمانی توسط آمریکا پرداخته است. در این گزارش آمده است:

«مبارزه ظاهری آمریکا علیه داعش به سردی گراییده و دقیقاً مشخص نیست که چه زمانی از سر گرفته خواهد شد.

با منکوب شدن نیروهای ائتلاف و ایالات متحده در پی انتقام وعده داده شده ایران برای تقاص شهادت سردار سلیمانی  و نیز در پی درخواست پارلمان عراق مبنی بر خروج ارتش آمریکا از این کشور از یک سو و وقفه دراز مدت در تصمیم ترامپ برای خروج از بخش‌هایی از سوریه، فضای منطقه در ابهام فرو رفته است.

البته این همه ماجرا نیست؛ رییس جمهوری (ترامپ) داریم که نمی داند چگونه با تروریسم مبارزه کند و اصلا برایش مهم نیست که شرایط برای دستیابی به اهداف مبارزه علیه داعش، القاعده و دیگر گروههای تروریستی مهیا است یا نه.

مبارزه با تروریسم کاری فراتر از بمباران کردن و آموزش دادن به نیروهای ائتلاف است و در صورتی که رییس جمهور یا فردی از کابینه اش در تصمیم گیری های دیپلماتیک عجولانه عمل کند ، هر گونه تلاش در راستای مبارزه با داعش کاملا به باد خواهد رفت.

این امر مستلزم حضور گسترده دولت عراق و درخواست از آنها برای کمک‌رسانی به امر مبارزه در این زمینه و برطرف‌سازی نارضایتی‌های سیاسی در میان فرقه‌های سیاسی در عراق بوده است. علاوه بر آن به شرکای محلی در عراق و سوریه نیز اتکا شده است، شرکایی که در عرصه میدانی دارای دانش و آگاهی بوده‌اند.

این امر مستلزم مدیریت دقیق روابط منطقه‌ای در راستای برطرف‌سازی اختلافات و نارضایتی‌ها بوده است.

دیپلمات‌های ایالات متحده در بغداد و مقامات در واشنگتن مصرانه از دولت عراق می‌خواستند که در راستای این مبارزات متحد باقی مانده و به طور دقیق دلواپسی‌های سیاسی را در نظر داشته باشند.

آنچه که ما به عنوان یک موضوع امنیت ملی در نواحی مختلف در زمینه مبارزه علیه داعش دریافته‌ایم دقیقاً همان چیزی است که در هر کجا پس از 11 سپتامبر مشاهده نموده‌ایم: سیاست‌های کارآمد و مؤثر مقابله با تروریسم چیزی فراتر از صرفاً حملات پهپادی و گسیل کردن کماندوها به عرصه میدانی است: مسئله اصلی فراهم ساختن شرایط دیپلماتیک و ژئوپلوتیک برای موفقیت مبارزه با تروریسم است.

به عنوان نمونه اقدامات و تلاش‌ها علیه القاعده و طالبان در افغانستان به توجه به میزان فشارهای وارده‌ به دولت پاکستان برای مبارزه با گروه‌های شبه نظامی در سرزمین‌هایش افت‌وخیزهایی را داشته است.

ناگفته پیداست که ترامپ نتوانسته است اهمیت اینگونه سیاست‌گذاری‌های خارجی در مبارزه با داعش را به خوبی دریابد. به باور او، کلیت تلاش‌ها و مبارزات علیه تروریسم صرفاً به کشتن تروریست‌ها ختم می‌شود.

زمانی اوضاع مضحک‌تر می‌شود که دریابیم وی حتی نمی‌داند کشتن تروریست‌ها در حجم وسیع صرفاً در صورتی امکان‌پذیر است که شرایط به خوبی مهیا باشند، در حالیکه اشتیاق شدید ترامپ به رهایی از منجلاب عراق و سوریه از همان آغاز دروغش هویدا بوده است، اما به تازگی مشخص شده است که وی در اقداماتش کاملاً سهل‌انگارانه برخورد می‌کند.

نخست تصمیم‌گیری در ماه اکتبر برای خروج ناگهانی از شمال سوریه و رها کردن شرکای کرد آمریکا و هل دادن آنها به سمت ترک‌ها بوده است، شرکایی که در مبارزات علیه داعش حجم انبوهی از بار مسئولیت‌ها را به دوش کشیده‌اند و تلفاتی پرشمار در این راستا داده‌اند.

کردها جان دادند، از زندان‌های داعش فرار کردند. فقط نیروی کوچکی از ایالات متحده به تازگی به سوریه بازگشته است که ظاهراً به دنبال محافظت از میادین نفتی می‌باشد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده پافشاری می‌کند که این نیروها قادر به انجام عملیات‌های مبارزه با تروریسم هستند اما گزارشات میدانی حکایت از وجود نقص و کمبودی‌های فراگیر از حیث توانمندی‌ها در راستای مقابله با داعش در عراق به ویژه به دنبال یورش ترکیه به این منطقه دارند.

در همین گزارشات آمده است که مقامات سازمان اطلاعات دفاعی مدعی شده‌اند که داعش هم اکنون در حال نوسازی بوده و تلاش می‌کنند تا در پی هرج و مرج و آشوب‌های اتفاق افتاده پس از حملات ترکیه از زندان‌ها بگریزند.

به نظر می رسد که ترامپ با ترور سردار سلیمانی، بسیاری از شرکای خود را رها کرده است. نخست، دولت عراق نسبت به این اقدام واکنش نشان داده و ناراضی است.

همین مساله به خودی خود منتهی به محدودیتهای بیشتری در آینده برای عملیاتهای پهپادهای آمریکایی در درون خاک عراق خواهد شد. دوم، در روز یکشنبه گذشته، پارلمان عراق رای به خروج نیروهای آمریکایی از عراق داد. این رای شامل نیروهایی که عملیات هوایی علیه داعش در سوریه انجام می دهند را نیز می شود.

سوم، دولت ایران قاطعانه وعده انتقام داده است که در نتیجه آن نظامیان آمریکایی و شرکایشان در نیروهای ائتلاف بیش از پیش دغدغه محافظت از جان و مال خویش را خواهند داشت.

سرانجام، به نظر می رسد که به دنبال این عملیات شکاف در روابط آمریکا با نزدیکترین متحدانش بیشتر شده است. وزیر خارجه ، مایک پمپئو، به متحدان اروپایی اعلام کرده است که پس از انجام این عملیات به اندازه کافی مفید نبوده اند و حتی دولت بریتانیا که اصلا به خود زحمت نمی دهد تا انتقادی از ایالات متحده داشته باشد ، هشدار داده است که تشدید تنش ها به نفع هیچ کسی نخواهد بود به جز داعش.

ایران اعلام کرده است که برنامه هسته ای اش را بدون توجه به هیچ یک از محدودیتهای پیمان هسته ای سال 2015 از سر خواهد گرفت ، که یقینا شکاف موجود بین ایالات متحده و متحدان اروپایی اش را دوچندان خواهد کرد.

ترامپ و طرفداران دو آتشه در حلقه پیرامونی اش اصلا نمی دانند که راهبرد برای شکست داعش چیست. مبارزه با تروریزم مستلزم همکاری های دقیق و تنگاتنگ با نزدیکترین متحدان است که به دنبالش شرکای محلی نیز وارد روابط شده است.

ناگفته پیداست که راهبردها در مبارزه با داعش در عملیاتها نقش برجسته ای دارد، اما حتی این عملیاتها نیز زمانی میسر می گردند که شرایط برای وقوع آنها فراهم آمده و در راستای تقلیل تبعات منفی دیپلماتیک و سیاسی صورت گرفته باشند.

میراث ترامپ در زمینه مبارزه با تروریزم در عراق و سوریه شاید چند جسد باشد اما این شیوه هیچ دردی را درمان نخواهد کرد و شرکایمان نیز در راستای ریشه کنی تروریسم به یاریمان نخواهند آمد.»

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

طالبان تروریسم درمان   اخبار برگزیده
  

دستور روحانی به سه وزیر در مورد کروناایرنا- رییس جمهوری در تماس‌های جداگانه با وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشک، کشور و نفت با تاکید بر پاسخگویی به هنگام، رفع شبهه ها و مقابله با شایعه ها در فضای عمومی کشور گفت: در روند اجرای طرح فاصله‌گذاری باید از هرگونه اقدام سهل‌گیرانه یا سخت‌گیرانه پرهیز شود.
مثلث حسن روحانی درمان محمدرضا گلزار 

  

بازگشت مسافران نوروزی باید به گونه‌ای باشد که در مبادی ورودی و خروجی شهرها ازدحام ایجاد نکند/ تاکید بر پاسخگویی بهنگام، رفع شبهه‌ها و مقابله با شایعات در فضای عمومی کشوررئیس جمهور روز جمعه در تماس‌های جداگانه با وزیران بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کشور و نفت، ضمن گفت‌وگو در خصوص روند اجرای دقیق طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، دستورات لازم را در حوزه وظایف هر یک از این وزارتخانه‌ها صادر کرد.
ایلنا درمان حسن روحانی رئیس جمهور 

  

آخرین مصوبات شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران به منظور کنترل بیماری کرونا در استان تهران، اعلام شد.
نامه نیوز خودرو درمان شهرداری تهران 

  

احتمال ادامه تعطیلی‌ها تا پایان فروردین با استمرار بیماری کروناشورای فرماندهی ستاد مدیریت بیماری کرونا در تهران از احتمال ادامه تعطیلی ها در صورت استمرار بیماری کرونا تا آخر فروردین خبر داد.
۵۵ آنلاین خودرو شهرداری تهران تهران 

  

پرداخت حقوق کارمندان دولت مشروط می‌شوداز ابتدای خرداد ماه هر گونه پرداخت مستقیم و مستمر به کلیه کارکنان دستگاه‌های اجرایی صرفا پس از ثبت اطلاعات آنها در سامانه کارمند ایران انجام خواهد شد.
اقتصادنیوز دولت جمهوری اسلامی شرکت ملی گاز 

  

جریمه نیم میلیون تومانی رانندگان متخلف طرح فاصله اجتماعیرئیس پلیس راه ناجا از جریمه نیم میلیونی و توقیف یک ماهه خودروهای متخلفان طرح فاصله اجتماعی خبر داد.
خودروتک پلیس پلیس راه خودرو 

  

اگر میخواهید سهام بخرید، به این چند نکته توجه کنیداحمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در ویدئویی، می گوید که معتقد است بازار سرمایه فرصت بزرگی برای کسانی است که در سال 99 نقدینگی دارند. کسانی که میخواهند در سال 99 سهام بخرند، حتما این فیلم را ببینند.
مستقل‌آنلاین سهام بانک سرمایه 

  

قیمت خودرو بعد از تعطیلات به کدام سمت می رود؟فعلا در ایام نوروز نیز به مانند روزهای اسفند 98 تقاضایی برای خرید خودرو وجود ندارد، احتمالا نبود تقاضا در بازار خودرو تا پس از تعطیلات نوروز ادامه داشته باشد، همین عدم تقاضا قیمت خودروها را در بازار کاهش خواهد داد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

جدیدترین روش درمان قطعی کرونا در ایراناطلاعات مهم درباره شیوه پلاسما درمانی کرونا که شیوه جدید درمان در چین و آمریکاست را از زبان دکتر طبرسی، معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری، بشنویم.
مستقل‌آنلاین درمان ایران چین 

  

جزئیات جدید از قرنطینه ایران/هیچکس حق خروج از شهر را نداردسردار سرتیپ «حسین اشتری» فرمانده ناجا در این باره گفت: طبق مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا، قرار شد افرادی که در سفر هستند سریعا به شهر‌های خود باز گردند و سفر بعدی انجام نشود. همکاران من و دستگاه‌های ذیربط جاده‌ها را کنترل خواهند کرد. افرادی مجاز هستند که به شهرهای خود بازگردند اما هیچ شخصی اجازه خروج از شهر خود را نخواهد داشت.
مستقل‌آنلاین ایران حسین اشتری خودرو 

  اخبار داغ
  

ارزیابی دلایل اعتراضات مردم عراققاسم محبعلی - مدیرکل پیشین امور خاورمیانه وزارت امور خارجه
برنا عراق خاورمیانه 

  

صحبت‌های صادق درودگر بعد از مبارزه با کرونا (ویدیو)رییس کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال از شرایط خودش و مبارزه با بیماری کرونا می‌گوید.
ایلنا فوتبال فدراسیون فوتبال 

  

کرونا برای پرسپولیس و استقلال میلیاردی ارزش داشت!یکی از بحث‌هایی که در این هیاهوی شیوع ویروس کرونا در جهان بین فوتبالی‌ها مطرح شده کم کردن دستمزد بازیکنان برای جلوگیری از ضرر و زیان باشگاه‌ها است.
خودروتک پرسپولیس فولاد ویروس 

  

پاسخ سازمان برنامه و بودجه به ادعای رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیصمرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، پیرو ادعاهای رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نقش صندوق بین‌المللی پول در تدوین "چارچوب اصلاح ساختاری بودجه"، ادعای وی کذب محض بوده است.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه بودجه پول 

  

لوئیس سوارز مهاجم اروگوئه ای بارسلونا معتقد است که برای مردم، اینکه بتوانند بدون ترس از منزل خارج شوند، مهمترین مساله ممکن محسوب می شود.
ورزش۳ فوتبال اروگوئه بارسلونا 

  

کره جنوبی چه روشی برای مبارزه با کرونا در پیش گرفت که باعث شد ترامپ هم از سئول کمک بخواهد؟ای تامی کیم، خبرنگار نیویورک تایمز در مقاله‌ای با محوریت شیوع کرونا در کره جنوبی و روش‌های مهار آن به گفتگو با دکتر مین پوک کی پرداخته است. در بخش مقدمه این مقاله می‌خوانیم: با نزدیک شدن به اولین هفته برقراری فاصله اجتماعی در آمریکا، من با دکتر مین پوک کی تماس گرفتم که پاسخ دولت کره جنوبی به کرونا را بررسی کنم. وی رهبر مبارزه با کرونا در دائگو، شهری در کره جنوبی بود...
۵۵ آنلاین کره جنوبی دونالد ترامپ ترامپ