فردا   |  اقتصادی  |  

جهش 152 درصدی قیمت روغن نباتی!

بررسی وضعیت 53 قلم کالای مهم در سبد مصرف خانوار در فروردین ماه سال جاری نسبت به ماه مشابه پارسال نشان می‌دهد که نرخ اغلب کالاها با رشد چشمگیری مواجه شده است.

جهش 152 درصدی قیمت روغن نباتی!

خبرگزاری مهر: بررسی قیمت 53 قلم کالا در فروردین ماه سال جاری که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده نشان می‌دهد که عمده کالای مصرف مردم یعنی برنج ایرانی درجه یک با قیمت 35 هزار و 483 تومان نسبت به ماه قبل (اسفند 99) 1.6 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل (فروردین 99) 48.1 درصد، برنج خارجی درجه یک با قیمت 24 هزار و 540 تومان نسبت به ماه قبل یک درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 137.4 درصد و ماکارونی با قیمت 6 هزار و 245 تومان نسبت به ماه قبل یک درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 77.5 درصد رشد را تجربه کرده‌اند.

قیمت کنسرو ماهی 92 درصد رشد داشت

همچنین گوشت گوسفند در فروردین ماه امسال با قیمت 136 هزار و 399 تومان عرضه شده که نسبت به اسفند سال گذشته 5.2 درصد و نسبت به فروردین پارسال 39.4 درصد رشد قیمت داشته است. قیمت گوشت گاو یا گوساله نیز 123 هزار و 192 تومان بود که نسبت به ماه قبل 5.6 درصد و نسبت به ماه مشابه پارسال 47.4 درصد، قیمت مرغ ماشینی 27 هزار و 389 تومان بود که نسبت به ماه قبل 5.9 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 135.6 درصد، قیمت ماهی قزل آلا 57 هزار و 512 تومان بود که نسبت به ماه قبل 4.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 71.9 درصد و کنسرو ماهی تن نیز 26 هزار و 500 تومان بود که نسبت به ماه قبل 1.5 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 92.2 درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین در فروردین 1400 قیمت تخم مرغ ماشینی 20 هزار و 900 تومان بود که نسبت به ماه قبل 6.1 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 84.2 درصد افزایش داشته است.

افزایش بیش از 60 درصدی نرخ انواع لبنیات

در بخش لبنیات نیز شاهد رشد نسبی قیمت‌ها بوده‌ایم؛ به شکلی که قیمت شیر پاستوریزه 11 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 1.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 80.3 درصد، قیمت شیر خشک 35 هزار و 966 تومان که نسبت به ماه قبل 3.9 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 20.6 درصد، قیمت ماست پاستوریزه 13 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 0.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 67.2 درصد، دوغ پاستوریزه 11 هزار و 747 تومان بود که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 74.3 درصد، قیمت کره پاستوریزه (کره حیوانی) 10 هزار و 283 تومان بود که نسبت به ماه قبل 2.1 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 119.9 درصد و قیمت پنیر ایرانی پاستوریزه 19 هزار و 666 تومان بود که نسبت به ماه قبل 1.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 76.4 درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین قیمت خامه پاستوریزه 13 هزار و 126 تومان بود که نسبت به ماه 0.3 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 125.1 درصد رشد را نشان می‌دهد.

افزایش 151 درصدی نرخ روغن نباتی

قیمت روغن مایع 16 هزار و 465 تومان بود که نسبت به ماه قبل 5.3 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 89.2 درصد و قیمت روغن نباتی جامد 23 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 1.9 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 151.8 درصد رشد را نشان می‌دهد.

قیمت قند و شکر 85 درصد افزایش داشت

قیمت شکر نیز 13 هزار و 100 تومان بود که نسبت به ماه قبل 5.6 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 85 درصد و قیمت قند 15 هزار و 775 تومان بود که نسبت به ماه قبل 4.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 85 درصد رشد داشته است.

قیمت رب گوجه فرنگی 20 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل 0.9 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 16.6 درصد و قیمت چای خارجی بسته‌ای نیز 99 هزار و 351 تومان بود که نسبت به ماه قبل 2.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 67.4 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

افزایش بیش از 100 درصدی نرخ حبوبات

همچنین در بخش حبوبات بیشترین افزایش قیمت سالانه (فروردین 1400 نسبت به فروردین 99) مربوط به نخود با 126 درصد، عدس با 113 درصد و لپه با 106 درصد است. قیمت لوبیا چیتی نیز 83.1 درصد و قیمت لوبیا قرمز 84.8 درصد افزایش داشته است.

در بخش میوه و صیفی‌جات نیز بیشترین افزایش قیمت سالانه مربوط به پرتقال با 105 درصد، موز با 84.2 درصد، هویج با 121 درصد و خیار با 99.4 درصد است.

مغز گردو 80 درصد افزایش قیمت داشت

همچنین نرخ آجیل نیز با رشد همراه بوده است؛ به شکلی که قیمت مغز گردو 257 هزار و 992 تومان بود که نسبت به ماه قبل 0.2 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 80.7 درصد، قیمت پسته 237 هزار و 598 تومان بود که نسبت به ماه قبل 1.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 50 درصد و قیمت مغز بادام درختی 249 هزار و 256 تومان بود که نسبت به ماه قبل 1.4 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 61.2 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

به گزارش مهر، در جداول زیر نرخ 53 قلم کالا همراه با تغییرات ماهانه و سالانه آمده است.

قیمت افزایش قیمت ماه   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

چهارشنبه ها چه اتفاقی برای بورس می افتد؟ + نمودارامروز 22اردیبهشت 1400در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس به روند صعودی دو روز اخیر ادامه داد.
گسترش اصفهان سهام امیرکبیر 

  

اثر منفی کاهش قیمت دلار بر بورسکارشناس بازار سرمایه گفت: در اقتصاد با پدیده‌ای به نام چسبندگی قیمت‌ها مواجه هستیم و کاهش قیمت دلار اثر خوبی بر سودآوری برخی از صنایع دارد.
گسترش قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

آیا واقعا داروهای ویژه روماتیسم میزان اثرگذاری واکسن کرونا را کاهش می‌دهند؟پزشک متخصص با اشاره به اینکه برخی از داروها و آمپول‌های اصلی بیماری‌های روماتیسمی با واکسن کرونا تداخل دارویی ایجاد می‌کند و ممکن است تأثیر واکسن را کاهش دهد، یادآور شد: بیمارانی که از داروهای روماتیسم استفاده می‌کنند قبل از زدن واکسن کرونا با پزشک در تماس باشند تا در این خصوص مشورت‌های لازم به آنها داده شود.
برنا پزشک 

  

این صنایع با کاهش قیمت دلار سود آور می‌شونداقتصادنیوز : کارشناس بازار سرمایه گفت: در اقتصاد با پدیده‌ای به نام چسبندگی قیمت‌ها مواجه هستیم و کاهش قیمت دلار اثر خوبی بر سودآوری برخی از صنایع دارد.
اقتصادنیوز قیمت دلار سود 

  

پاسخ وزارت بهداشت به ادعای گم شدن 200هزار دُز واکسن وارداتی کرونااقتصادنیوز :سخنگوی سازمان غذا و دارو به اظهارات برخی افراد از جمله برخی نمایندگان مجلس مبنی بر گم شدن 200هزار دز واکسن وارداتی کرونا پاسخ داد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت دارو 

  

نمکی در شگفت زار | درباره سعید نمکی که هم به کرونا باخت و هم به افکار عمومیسعید نمکی وزیر بهداشت ایران در نیمه دوم فروردین 1400 روزهای سخت و تلخی را سپری کرد. روزهای تلخی که به نظر می رسد به اردیبهشت هم رسیده است و احتمالا تا پایان دوره صدارتش در مرداد امسال گریبانش را رها نمی کند...
۵۵ آنلاین مواد مخدر درمان وزارت بهداشت 

  

25 خروجی تهران باید سختگیرانه کنترل شود/وضعیت کرونا در پایتخت به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا زالی در حاشیه افتتاح بخش‌های جدید بیمارستان لقمان حکیم، عنوان کرد: امروز مجموعه متنوعی در قالب پروژه‌های نوسازی و بهسازی در بیمارستان لقمان حکیم افتتاح شد که شاخص ترین آن مجتمع اختصاصی بستری بیماران کرونایی است که در قالب یک ساختمان مجزا به بهره برداری رسید. 4 طبقه این ساختمان به بخش بستری عادی و یک طبقه به بخش بستری ویژه اختصاص دارد، طبقه زیرین نیز…
مهر تهران درمان پایتخت 

  

احیای سنت چهارشنبه های صعودی در بورس + نموداراقتصادنیوز: امروز 22 اردیبهشت 1400 در آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس به روند صعودی دو روز اخیر ادامه داد.
اقتصادنیوز شاخص