ایلنا   |  گوناگون  |  

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه گنجانده شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: باید همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سنواتی دیده شود و اگر دولت به دلیل کسری بودجه و وضع بد اقتصادی امکان پرداخت آن را ندارد، به دیونش اضافه شده و در سال‌های بعد آن را پرداخت کند.

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در لایحه بودجه گنجانده شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: باید همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بودجه سنواتی دیده شود و اگر دولت به دلیل کسری بودجه و وضع بد اقتصادی امکان پرداخت آن را ندارد، به دیونش اضافه شده و در سال‌های بعد آن را پرداخت کند.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، هر چند سال‌هاست بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مطرح است، اما امسال و همزمان با فصل تدوین و تقدیم لایحه بودجه، مباحث در این زمینه افزایش یافته است. 22 مهر امسال، محمد باقر نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه) عنوان کرد: «برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان که هنوز قانون آن به طور قطعی ابلاغ نشده است، می‌خواهیم سال آینده شش هزار میلیارد تومان اختصاص دهیم. بنابراین بیشترین هزینه‌ها و سطح مصارفی که برای امور مختلف در نظر گرفته شده، امور رفاهی و اجتماعی است که سال آینده 18 درصد رشد خواهد داشت بر این اساس مصارف سال آینده افزایش می‌یابد.» هر چند این گفته‌ها می‌تواند این تلقی را ایجاد کند که بالاخره از سال 99 همسان‌سازی حقوق بازنشستگان رقم می‌خورد، اما وعده‌ها در این زمینه و محقق نشدن آن باعث شده شک و تردید‌هایی در این باره وجود داشته باشد.

تقی کبیری (عضو کمیسیون اقتصادی مجلس) با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مجلس دهم نهایی شد، اما در راه اجرای آن موانعی وجود دارد، عنوان می‌کند: به نظر می‌رسد اصل موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مورد توافق است. مطلع هستیم که هزینه‌های بازنشستگان زیاد است و مستمری دریافتی کفاف زندگی بسیاری از آنها را نمی‌دهد. یک بازنشسته چه در زمینه تامین مسکن، چه در زمینه هزینه‌های جاری و به طور کلی در مخارج خود مشکلاتی دارد که از طریق همسان‌سازی حقوق می‌توان بخشی از آنها را رفع کرد.

او ادامه می‌دهد: اگر همسان‌سازی حقوق با وجود توافق بر لزوم اجرای آن همچنان محقق نشده به دلیل این است که ساز و کار مناسبی برای اجرای آن وجود نداشته است. به عبارت دیگر لازم بود دولت در بودجه سالانه خود به همسان‌سازی حقوق توجه نشان داده و ردیفی را برای اجرای این طرح درنظر بگیرد.

این نماینده مجلس درباره اینکه مشکل مطرح شده این است که بودجه لازم برای اجرای این طرح وجود ندارد و اگر در لایحه بودجه هم چنین چیزی لحاظ شود در نهایت محقق نمی‌شود، بیان می‌کند: باید توجه داشت که دولت عنوان می‌کند به دلیل کسری بودجه توانایی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را ندارد. کسری بودجه و به صورت کلی شرایط بد اقتصادی دولت در مقاطعی که فشار‌ها تشدید شده و مشکلات اقتصادی وجود دارد، اتفاق می‌افتد.

او با تاکید بر اینکه ما بر این نظر هستیم که شدت گرفتن تحریم‌ها و همچنین سوءمدیریت باعث ایجاد کسری بودجه شدید و مشکلات مالی دولت می‌شود، می‌گوید: این وضعیت از نظر فشار‌های تحریمی مربوط به یکی دو سال اخیر است، یعنی اینکه ما در تحقق منابع مالی بودجه 97 و 98 مشکل داشتیم، اما قبل از آن می‌توانستیم منابع لازم برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را تامین کنیم.

کبیری با بیان اینکه خواست ما مانند قبل این است که امسال در لایحه بودجه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لحاظ شود، عنوان می‌کند: در نهایت و در صورتی که کسری بودجه اجازه ندهد پولی به بازنشستگان پرداخت نشود، مبالغی که در قالب همسان‌سازی باید پرداخت شود به دیون دولت اضافه می‌شود.

او توضیح می‌دهد: دولت همواره دیونی به افراد و اقشار مختلف دارد. مواردی مانند اضافه کار و پاداش‌ها چیز‌هایی هستند که خیلی وقت‌ها به موقع پرداخت نمی‌شود، یعنی اینکه دولت به کارکنان خود یا افراد دیگر تعهداتی دارد که به مرور و وقتی وضع مالی‌اش خوب باشد پرداخت می‌کند. باید همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز در بودجه سنواتی دیده شود و اگر دولت به دلیل کسری بودجه و وضع بد اقتصادی امکان پرداخت آن را ندارد به دیونش اضافه شده و در سال‌های بعد آن را پرداخت کند.

لایحه بودجه بودجه سازمان برنامه و بودجه   اخبار برگزیده
  

"مجلس در راس امور است" یعنی جای خدا نشسته؟عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت: مردم چرا باید افراد مسئولیت ناپذیر را انتخاب کنند؟
مستقل‌آنلاین عباس عبدی روزنامه 

  

سهمیه بنزین این خودروها اصلاح شدیک مقام مسئول در ستاد تنظیم بازار گفت: سهمیه بنزین وانت بار‌ها اصلاح و ابلاغ شده است و اکنون در حال کنترل آن هستیم.
خودروتک بنزین خودرو تنظیم بازار 

  

تبعاتِ «گرانی بنزین» در محاسبات سبد معاش منظور شود/ اصرار بر دستمزد منطقه‌ای در مذاکرات مزدی خطاستنادر مرادی با تاکید بر لزوم محاسبه‌ دقیق سبد معاش، خواستار توجه شرکای اجتماعی کارگران به معیشت رو به افول طبقه‌ کارگر شد.
ایلنا گرانی بنزین خبرنگار 

  

ایران نمی‌خواهد اعلام رسمی خروج از برجام را بر عهده بگیردیک استاد دانشگاه گفت: در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی کشورهای اروپایی باقی‌مانده در برجام، هر نوع همکاری و تعهدی که در برجام مورد پذیرش بود می‌تواند کنار گذاشته شود.
مثلث ایران گاز فرانسه 

  

احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین چقدر است؟اگر چه به نظر می رسد پرونده اصلاح قیمت و الگوی مصرف بنزین بسته شده است، اما با این حال برخی نمایندگان مجلس به دنبال طرحی برای تغییر آن هستند. نماینده پیشین مجلس و استاندار استان گلستان درباره تهیه طرح دوفوریتی نمایندگان برای تک‌نرخی شدن بنزین گفت: اکنون تصمیم نمایندگان مجلس بعید است بتواند نظر مسوولان کشور را تغییر دهد و به این اعتبار ممکن است تلاشی بی حاصل باشد.
خودروتک قیمت بنزین استان گلستان 

  

ویلکرسون: ترامپ یا استعفا می‌دهد یا عزل می‌شوددونالد ترامپ را بدون تردید می‌توان یکی از جنجالی‌ترین روسای‌جمهور تاریخ آمریکا دانست که به‌زعم بسیاری از مفسران و اندیشمندان، اقداماتش قدرت رهبری آمریکا را در جهان به‌ویژه در منطقه حیاتی خاورمیانه به‌شدت کاهش داده است...
مثلث دونالد ترامپ ترامپ خاورمیانه 

  

در حالی که پرونده‌های متعدد فساد ناشی از دلار 4200 تومانی در مراجع قضائی مفتوح و در حال رسیدگی است، دولت در لایحه بودجه سال 99 تداوم توزیع این رانت گسترده را پیش‌بینی کرده است.
نامه نیوز خبرنگار کالاهای اساسی اتاق بازرگانی 

  

رئیس‌جمهور آمریکا با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در ایران مدعی عدم حمایت آمریکا از تمعات اخیر در ایران شد.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

برای جلوگیری ازانتشار ویروس آنفلوآنزا حتما بخوانید​اقتصادنیوز: آنفلوانزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز است. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا آنتی بیوتیک 

  اخبار داغ
  

دستبرد به بزرگ‌ترین گنجینه‌ جواهرات/ یک میلیارد دلار، ارزش تقریبی جواهرات مسروقه است!دو سارق در اتفاقی حیرت‌آور موفق به سرقت از موزه‌ی گرین والت در شهر درسدن آلمان شدند که گفته می‌شود ارزش تقریبی جواهرات مسروقه بیش از یک میلیارد دلار باشد.
برنا دلار سارق سرقت 

  

ارزیابی عراقچی درباره نشست کمیسیون برجام و دیدار با مدیرکل جدید آژانسمعاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: در این نشست همه اعضا صحه گذاشتند که آمریکا ریشه تنش‌ها در برجام است.
مثلث جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی معاون سیاسی 

  

رئیس کل بانک مرکزی به آثار شوک قیمت بنزین و انتظارات تورمی ناشی از آن در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز اذعان کرد.
صراط قیمت بنزین ارز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ دلار رکورد 5ماهه را زداقتصادنیوز: در آخرین روز هفته رکوردهای جدیدی در بازار طلا و ارز پایتخت به ثبت رسید و نرخ دلار و سکه روی شیب تند مدار صعودی سطوح مقاومتی را شکستند. دلار با عبور از سطوح 13000 و 13100 تومانی تا رقم 13120 تومانی پیشروی کرد و بالاترین قیمت از اواسط تیرماه سال جاری را به ثبت رساند. هر چند در معاملات غیررسمی روز جمعه بین 13060 تا 13090 تومان معامله شد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی پایتخت 

  

تحلیل رئیس کل بانک مرکزی درباره شوک بنزین بر بازار ارزاقتصادنیوز: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی درباره اوضاع بازار ارز پس از افزایش قیمت بنزین توضیحاتی ارائه داد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک بنزین 

  

همه تلاش خود را برای برگرداندن ثبات به بازار ارز به کار می‌گیرمرئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در یکی از شبکه های اجتماعی خطاب به مردم نوشت: همچون گذشته بانک مرکزی تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهد گرفت.
برنا ارز کار بانک مرکزی 

  

همتی: مردم ریسک سرمایه‌گذاری در بازار ارز را مدنظر داشته باشندرئیس کل بانک مرکزی با بیان این که این بانک همچون گذشته تمام تلاش خود را برای برگرداندن ثبات لازم به بازار ارز به کار خواهد گرفت تاکید کرد، هموطنان عزیز ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز را همواره مدنظر داشته باشند.
تسنیم سرمایه ارز نرخ ارز 

  

رئیس کل بانک مرکزی: ثبات به بازار ارز بازخواهد گشتهمتی وعده داده که افزایش روزهای اخیر نرخ ارز کنترل شود.
خبرفوری بانک مرکزی بانک ارز