فردا   |  سیاسی  |  

پاسخ قاطع ایران به اعتیاد تحریمی آمریکا/مبنای اقدام جدید ایران

دستور راه اندازی و تزریق گاز به صدها سانتریفیوژ جدید و پیشرفته صادر شد. امیر عبداللهیان،گفت: آمریکایی ها تصور نکنند با تحریم و فشار می توانند در میز مذاکره امتیاز بگیرند

پاسخ قاطع ایران به اعتیاد تحریمی آمریکا/مبنای اقدام جدید ایران

 در حالی که تهران صبح دوشنبه با اعلام رسمی سخنگوی وزارت خارجه اش مبنی بر آغاز احتمالی دور بعدی مذاکرات ، پیام مثبتی به طرف های مقابل در مذاکرات احیای برجام داده بود ،آمریکایی ها چند ساعت پس از این اقدام مثبت با تحریم چند شرکت و نهاد ایرانی سعی در برهم زدن بازی جدید، داشتند . این اقدام واشنگتن با واکنش سریع و قاطع ایران همراه بود و ساعاتی بعد از اعلام تحریم های جدید، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان از گازدهی به صدها سانتریفیوژ ایرانی از جمله 500سانتریفیوژ پیشرفته IR6 که حداقل 8 برابر سانتریفیوژهای IR1 توان غنی سازی دارد، خبر داد . اگرچه این اقدام ایران در چارچوب اجرای قانون راهبردی مجلس مبنی بر فعال کردن هزار ماشین IR6 و بر اساس بند 26 و 36 برجام انجام شد اما پاسخ قاطعی به ادامه اعتیاد ایالات متحده به تحریم هم بود تا بداند این ابزار با سکوت ایران همراه نخواهد بود و برنامه جمهوری اسلامی در حوزه فنی این است که همچون پاسخ محکم به قطعنامه دو ماه قبل شورای حکام آژانس و خاموش کردن دوربین های فراپادمانی ، هیچ اقدام طرف مقابل را بدون پاسخ و هزینه متناسب نمی گذارد .کمالوندی دوشنبه شب در گفت وگو با صداو سیما ضمن خبر از تزریق گاز UF6 به صدها سانتریفیوژ IR6  و IR1 خاطرنشان کرد : این گام باهدف رسیدن به 190 هزار سو صورت می‌گیرد و در این زمینه نیز به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع رسانی شده است.

مبنای اقدام جدید ایران

در واقع مبنای حقوقی اقدام جدید فنی ایران در تزریق گاز به این ماشین ها ماده 3قانون راهبردی رفع تحریم ها، مصوب آذرماه 1399 مجلس شورای اسلامی است . در این بند از قانون آمده است : سازمان انرژی اتمی ایران مکلف است حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون ،عملیات غنی‌سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم (IR6) را با حداقل 164 ماشین از این نوع آغاز کند و آن را ظرف مدت یک سال پس از تصویب این قانون به یک هزار دستگاه ماشین توسعه بدهد.همچنین ایران در برنامه جامع هسته ای خود که به آژانس ارائه کرده بود، تاکید کرد هیچ چیز نمی تواند برنامه توسعه ای ایران برای رسیدن به 190هزار سو ظرفیت غنی سازی برای امور صلح آمیز را تحت الشعاع قرار دهد و گازدهی به ماشین های جدید نیز در همین زمینه است . اما همزمانی این کار با نزدیک شدن به موعد از سرگیری مذاکرات وین یک خاصیت دیگر هم دارد و آن این که ایران می تواند با پر کردن دست خود از جهت فنی ، همان طور که ایالات متحده با افزایش تحریم ها چنین کاری می کند ، توازن مناسبی را بین دو سوی میز مذاکرات ایجاد کند . شنیده های خراسان همچنین حاکی است با راه اندازی این تعداد از ماشین های جدید ، تولید مواد غنی شده ایران از میزان 500کیلوگرم در ماه که در قانون مجلس آمده فراتر می رود و سرعت انباشت مواد غنی شده در ایران افزایش ویژه ای خواهد یافت .با وجود اقدام اخیر ایران و با توجه به احتمال از سرگیری مذاکرات بار دیگر ایران این را هم تاکید کرده که اقدامات هسته ای ایران در صورت رسیدن به توافق قابل برگشت است . «بهروز کمالوندی» در گفت‌وگو با شبکه لبنانی «المیادین» تاکید کرد: اگر طرف‌های دیگر به تعهدات خود بازگشتند ما هم به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای باز‌می‌گردیم.بهروز کمالوندی همچنین با اشاره به سخنان اخیر محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و برداشت‌ها از این سخنان، گفت: از اظهارات اسلامی درباره توانایی ایران در دستیابی به بمب هسته‌ای اشتباه برداشت شده است. ایران به دلیل توانمندی‌های استراتژیک خود نیازی به بمب هسته ای ندارد و به سمت ساخت بمب هسته‌ای هم نخواهد رفت.

امیرعبداللهیان : اقدام هسته ای ایران در پاسخ به تحریم آمریکا بود

از سوی دیگر حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه کشورمان در حاشیه مراسم حقوق بشر اسلامی با اشاره به اقدام ایران در گازدهی به صدها ماشین سانتریفیوژ جدید ، تصریح کرد : در پاسخ به تحریم های جدید آمریکا، نسبت به گازدهی صدها سانتریفیوژ نسل جدید از شب گذشته بر اساس تصمیمی که گرفته شد اقدام کردیم. آمریکایی ها تصور نکنند با این اقدامات در میز مذاکره می‌توانند امتیاز بگیرند و  زیاده خواهی را کنار بگذارند، ما اهل منطق و مذاکره   و برای رسیدن به توافق قوی، جدی هستیم اما اگر طرف آمریکایی بخواهد این مسیر را ادامه بدهد هرگز دست بسته نخواهیم بود.وی همچنین درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها و دور جدید مذاکرات که احتمالا به زودی برگزار خواهد شد، اظهار کرد: برای ما بسیار مهم است خطوط قرمز ما در توافقی که پیش رو خواهد بود به صورت کامل مورد توجه باشد. اگر طرف آمریکایی به صورت مشخص واقع بینانه برخورد کند و انعطاف لازم را در مذاکرات احتمالی پیش رو داشته باشد، دست یافتن به توافق دور از دسترس نخواهد بود.وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: به تازگی جوزپ بورل هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ابتکاری را ارائه داد و متنی را برای همه طرف‌ها، ایران و 1+4 و آمریکا ارسال کرد و ما در پایتخت‌ها درحال بررسی این متن و توافق برای جمع شدن دور میز مذاکره هستیم اما روز گذشته شاهد صدور تحریم های جدیدی از سوی آمریکا بودیم. این اقدامات غیرمنطقی و این جنون تحریم‌های بی‌اثر که بایدن، بلینکن و راب مالی هم به آن اشاره کردند و حتی خود بورل در متن اخیر به آن اشاره داشته، هیچ تاثیری ندارد.وی گفت: چارچوب مذاکرات، خطوط قرمز و هدفی که در مذاکرات دنبال می‌کنیم، روشن است و بعد از این که دیدگاه‌ها، مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت، آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم تا در زمان تعیین شده، هیئت‌های ایران، 1+4 و آمریکا به طور غیرمستقیم در وین بتوانند راجع به جزئیات بیشتر، گفت‌وگوهای خود را برای پیگیری نتایج هرگونه توافقی دنبال کنند.

سانتریفیوژهای جدید در سالن‌های زیرزمینی نطنز نصب شده‌اند

نور نیوز ، پایگاه خبری نزدیک به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی نیز در گزارشی اختصاصی نوشت : سانتریفیوژهایی که دوشنبه شب وارد فرایند گازدهی شدند در سالن‌های احداث شده در زیرزمین مجتمع نطنز قرار دارند که از نقطه نظر پدافند غیر عامل در وضعیت امنیتی و حفاظتی مناسبی هستند.در سوی مقابل در حالی  که آمریکا پاسخ بدی به پیام مثبت ایران داد و با تحریم های جدید باز هم تنش زا عمل کرد ، ایالات متحده، فرانسه و انگلیس برای دهمین کنفرانس بازبینی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان پی تی)، در خصوص برنامه هسته‌ای ایران بیانیه صادر و  بار دیگر ادعاهای تکراری علیه برنامه هسته‌ای را تکرار کردند و گفتند که موضع آن‌ها این است که جمهوری اسلامی ایران نباید به توانمندی ساخت سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.سه کشور غربی بار دیگر توپ تعویق در ازسرگیری مذاکرات رفع تحریمی را به زمین ایران انداختند و ابراز تأسف کردند که به‌رغم تلاش‌های دیپلماتیک فشرده، ایران هنوز از فرصت احیای اجرای کامل برجام استفاده نکرده است و از ایران درخواست کردند تا «به اجرای کامل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل بازگردد و فوراً با آژانس در رفع سؤالات مرتبط با مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده احتمالی طبق توافقات پادمانی مورد نیاز ان پی تی همکاری کند».این بیانیه‌ در حالی صادر شده است که به رغم همکاری‌های گسترده ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مدیر کل آژانس شبانگاه دوشنبه به وقت تهران در نشست اعضای «ان‌پی‌تی» (عدم اشاعه سلاح هسته‌ای) از نیاز به دسترسی بیشتر به تاسیسات هسته‌ای ایران سخن گفت.این بیانیه ضد ایرانی با واکنش ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان روبه رو شد . وی در توئیتی نوشت : انگلیس و فرانسه به جای آن که دوشادوش مقصر وضعیت فعلی برجام بایستند، باید به متحدشان فشار بیاورند که تصمیمات لازم را برای یک توافق پایدار و قوی بگیرد.  ناکارآمدی تهدید و تحریم پیش از این ثابت شده است.اما به رغم همکاری‌های گسترده ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مدیر کل آژانس شبانگاه دوشنبه به وقت تهران در نشست اعضای «ان‌پی‌تی» (عدم اشاعه سلاح هسته‌ای) از نیاز به دسترسی بیشتر به تاسیسات هسته‌ای ایران سخن گفت.«رافائل گروسی» گفت: «ما به دسترسی‌هایی نیاز داریم که با عمق و وسعت برنامه هسته‌ای آن ها متناسب باشد. تنها در آن صورت است که آژانس می‌تواند ضمانت‌های ضروری و معتبری ارائه دهد مبنی بر این که فعالیت‌ها در جمهوری اسلامی ایران در راستای اهداف صلح‌آمیز است.»

منبع: خراسان

ایران جمهوری اسلامی ایران اعتیاد   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

مافیا تعیین کننده‌ی قیمت کاغذ است نه قیمت دلار!یک فعال حوزه‌ی انتشارات در بازار تهران می‌گوید که از شنبه‌ی هفته‌ی قبل قیمت کاغذ به یکباره با یک افزایش کم سابقه مواجه شده است. او در تماس با انصاف نیوز با ابراز نگرانی ازین افزایش قیمت ناگهانی گفت: «تا دو هفته قبل قیمت 950 هزار تومان بود؛ از شنبه بطور ناگهانی با قیمت یک … نوشته مافیا تعیین کننده‌ی قیمت کاغذ است نه قیمت دلار! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز مافیا قیمت افزایش قیمت 

  

رنگ بندی جدید کرونایی کشور 28 مرداد / افزایش شهرهای قرمز + عکساقتصادنیوز: براساس آخرین به‌روز‌رسانی‌های رنگ بندی کرونایی کشور در 28 مرداد 1401، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز از 78 به 106 افزایش یافت.
اقتصادنیوز رنگ عکس 

  

چرا بعد از بیماری کرونا ریزش مو میگیریم؟با اینکه هنوز پرسش‌های پاسخ‌داده‌نشده بسیاری درباره این ریزش موی مرتبط با کووید وجود دارد، کارشناسان می‌گویند خبر خوب این است که ظاهرا این ریزش مو گذرا است و متخصان بالینی باید به بیماران اطمینان خاطر دهند که موهایشان به احتمال بسیار زیاد دوباره خواهد رویید.
۵۵ آنلاین مو بارداری استرس 

  

رونق یا رکود؟ مسئله بورس تهران این است!اقتصادنیوز: میانگین ارزش معاملات خرد بورس در هفته اخیر 3 هزار و 639 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 2 هزار و 525 میلیاردی هفته پیشین، رشد 44 درصدی داشته است.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران 

  

فوت 66 نفر در 24 ساعت گذشته به علت ابتلا به کروناوزارت بهداشت اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 66 نفر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند.
برنا وزارت بهداشت 

  

جدیدترین آمار کرونا ( 28 مرداد)وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
گسترش وزارت بهداشت آموزش ویروس 

  

شوک برجامی به بازار؛ ریزش قیمت خودروهای داخلی + جدولاقتصادنیوز: پرونده بازار خودرو در آخرین هفته مردادماه 1401 با ریزش یک تا هفت میلیونی قیمت بسته شد؛ ریزشی که شامل تمام خودروهای ارزیابی شده سایپا و پرتیراژهای ایران خودرو می شود.
اقتصادنیوز بازار خودرو قیمت جدول 

  

3690 نفر مورد جدید کرونا در ایراندر شبانه‌روز گذشته 3690 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 66 بیمار نیز جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست دادند.
ایلنا ایران وزارت بهداشت 

  

پیش بینی جذاب درباره آینده قیمت سکهکشتی‌آرای با بیان "قیمت سکه نسبت به پایان وقت دیروز 600هزار تومان کاهش یافته است"، گفت: احتمال بازگشت قیمت سکه به مرز 13میلیون تومان وجود دارد.
خودروتک قیمت ارز قیمت بازار طلا و ارز 

  

ابتلای بیش از 599 میلیون نفر به کویید 19 در جهان/آمریکا در صدر قربانیان کرونابنابر جدیدترین آمار رسمی همه‌گیری کرونا، مجموع مبتلایان به این بیماری در جهان تاکنون به 599 میلیون و 104 هزار و 403 نفر رسیده است.
برنا 

  

ترمز خروج پول از بورس کشیده شددر مجموع کل هفته اخیر 420 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شد و میانگین روزانه خروج پول حقیقی 84 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیش افت 3.5 درصد داشته است.
گسترش پول سرمایه سهام 

  

کاهش قابل توجه قیمت سکه در بازارنایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام کرد: سکه طرح قدیم یک میلیون تومان، سکه طرح جدید 900 هزار تومان کاهش، نیم سکه و ربع سکه 400 هزار تومان و سکه یک گرمی 100 هزار تومان کاهش قیمت هفتگی را ثبت کردند.
گسترش کاهش قیمت ها قیمت سکه و طلا 

  

قیمت خودرو امروز 28 مرداد 1401/ ارزانی خودرو در راه استشش ماه است که بازار خودرو در رکود به سر می‌برد؛ اگر نتیجه مذاکرات مثبت شود، قیمت دلار به صورت موقتی کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند باعث افت قیمت خودروهای خارجی و حتی داخلی شود.
فردا قیمت افزایش قیمت خودرو