«باقری برابر فشار‌ داخلی برای تبدیل میز مذاکره به تریبون شعار تسلیم نشود»

رضا نصری، حقوقدان و تحلیلگر مسائل بین‌الملل می‌گوید: در عالم دیپلماسی می‌گویند «نرم سخن بگو؛ اما چماق بزرگی در دست داشته باش»، معتقدم اگر تیم جدید مذاکره‌کننده ایران این اصل را در موضع‌گیری‌ها و اظهارات خود لحاظ و واقع‌گرایانه عمل کند و در برابر برخی فشار‌های داخلی برای تبدیل کردن میز مذاکرات به تریبون شعار … نوشته «باقری برابر فشار‌ داخلی برای تبدیل میز مذاکره به تریبون شعار تس...

«باقری برابر فشار‌ داخلی برای تبدیل میز مذاکره به تریبون شعار تسلیم نشود»

رضا نصری، حقوقدان و تحلیلگر مسائل بین‌الملل می‌گوید: در عالم دیپلماسی می‌گویند «نرم سخن بگو؛ اما چماق بزرگی در دست داشته باش»، معتقدم اگر تیم جدید مذاکره‌کننده ایران این اصل را در موضع‌گیری‌ها و اظهارات خود لحاظ و واقع‌گرایانه عمل کند و در برابر برخی فشار‌های داخلی برای تبدیل کردن میز مذاکرات به تریبون شعار تسلیم نشود، بعید نیست بتواند در بازه زمانی قابل قبولی به موفقیت‌های خوبی دست یابد.

نصری در گفت و گو با خبرنگار «انتخاب» درباره سفر گروسی به ایران و اعلام بی‌نتیجه بودن مذاکراتش و تاثیری که بر مذاکرات و جلسه شورای حکام دارد، عنوان کرد: «بین فضای مذاکرات و رابطه ایران و آژانس، ارتباط مستقیمی برقرار شده است. اغلب دولت‌های جهان و بازیگران مهم سیاسی و اقتصادی – ولو به غلط – آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را یک سازمان فنی و معتبر می‌دانند و نسبت به گزارشها و هشدار‌های آن حساس هستند. در نتیجه، حداقل قدرت آژانس در صورت تیره شدن روابطش با ایران، این است که به ادعا‌ها و تهمت‌های جریان متخاصم علیه ایران نوعی مشروعیت ببخشد. بگذریم از اینکه یکی از مسیر‌های ارجاع مجدد ایران به شورای امنیت از شورای حکام آژانس می‌گذرد. از این رو، تیرگی روابط ایران و آژانس به نفع ایران نیست. در نتیجه، معتقدم اگر می‌شود با کمی انعطاف و اغماض، با مدیرکل آژانس به توافق رسید و مانع بهره‌برداری کشور‌های متخاصم از تیرگی روابط ایران و آژانس شد، قطعاً لازم است ایران در این جهت گام بردارد.»

این کارشناس مسائل سیاست خارجی در پاسخ به این پرسش که با توجه به مواضع اخیر طرفین، مذاکرات به کدام سمت و سو می‌رود، اظهار کرد: «برای پیش‌بینی سمت و سوی مذاکرات، بررسی مواضع رسمی دستگاه دیپلماسی طرفین کافی نیست. فضای سیاست داخلی آمریکا، که برآیند تعامل کانون‌های مختلف قدرت، فضای رسانه‌ای و فعالیت لابی‌هاست نیز باید به عنوان یک فاکتور بسیار تأثیرگذار در نظر گرفته شود. شواهد نشان می‌دهد جریان‌های مخالف برجام در واشنگتن، از جمله لابی اسرائیل به شدت تلاش می‌کنند این روایت در فضای عمومی آمریکا غالب شود که ایران قصد دارد وقت تلف کند تا در فرصت پدید آمده برنامه هسته‌ای‌اش را با هدف نیل به سلاح هسته‌ای و مبادرت به آنچه «اخاذی هسته‌ای» (Nuclear blackmail) می‌خوانند، گسترش دهد.»

وی در ادامه افزود: «در واقع این جریان تلاش می‌کند دیپلماسی را به عنوان مقصر اصلی پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران و احیانا دسترسی تهران به سلاح هسته‌ای البته به زعم آن‌ها، معرفی کند و مدام نیز در رسانه‌ها از دولت بایدن بابت نادیده گرفتن این «خطر» انتقاد می‌کند. هدف اصلی این جریان هم این است که دولت بایدن را از طریق نامساعد کردن فضای سیاسی از ادامه گفتگو با ایران منصرف سازد و عملاً راهی جز از سرگیری سیاست فشار حداکثری و مقابله فیزیکی میان دو کشور باقی نگذارد. حال، اینکه تا چه حد جریان متخاصم موفق شود فرآیند دیپلماسی را بواسطه فضاسازی در داخل آمریکا منحرف یا متوقف کند، بستگی به عوامل متعددی دارد.»

نصری با بیان اینکه وزیر امور خارجه رژیم اسرائیل این روز‌ها یک کارزار جدید لابی‌گری راه انداخته تا به سهم خود در این رابطه ایفای نقش کند، گفت: «اندیشکده‌ها، بنگاه‌های روابط عمومی واشنگتن و رسانه‌های وابسته به جریان متخاصم هم این روز‌ها سنگ تمام می‌گذارند. طبیعتاً، لحن، مواضع و عملکرد تیم مذاکره‌کننده جدید ایران نیز بر این فرایند تاثیر بسزایی خواهد داشت. رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در چند مصاحبه اخیر تأکید کرده است اگر برنامه هسته‌ای ایران از نظر فنی از یک آستانه خاص عبور کند، دیگر احیای برجام برای دولت بایدن موضوعیتی نخواهد داشت. در واقع با این اظهارات، آقای مالی دارد خواسته یا ناخواسته نمایی از روایتی که در صحنه سیاست داخلی واشنگتن در حال شکل‌گیری است را بیان می‌کند.»

وی افزود: «حقیقت این است که اگر منطق اهرم‌سازی در هر دو طرف همچنان بر سر میز مذاکره سایه بیاندازد و اگر لحن و مواضع ایران برای مخالفان برجام در واشنگتن قابلیت سواستفاده تبلیغاتی داشته باشد، حتی اگر دولت بایدن واقعاً قصد توافق داشته باشد، فضای سیاست داخلی آمریکا به سختی این اجازه را به او خواهد داد. با این مقدمه، پیش‌بینی می‌کنم در صورت تداوم «منطق اهرم‌سازی»، نه تنها در هفته‌های آینده گفتمان مخالفان برجام در فضای رسانه‌ای آمریکا غالب شود، بلکه حتی کنگره نیز از طریق قطعنامه‌های سهل‌الوصول مانند قطعنامه Sense of Congress و اعمال فشار‌های سیاسی، عرصه را بر تیم مذاکره‌کننده آمریکا تنگ‌تر کند و دولت بایدن را به سمت توسل به اهرم‌های قوی‌تر و رجوع به شورای امنیت سوق دهد.»

این حقوقدان بین‌المللی در ادامه درباره نکاتی که لازم است تیم مذاکره‌کننده ایران در فرآیند ارزیابی صحنه و طراحی استراتژی مذاکراتی مد نظر داشته باشد، مطرح کرد: «اگر دولت جدید ایران، ولو با نیت نمایش اقتدار و القاء بی‌نیازی بخواهد بر سر موضوعاتی از قبیل نقطه از سرگیری گفت‌وگوها، تاریخ نشست بعدی، محل برگزاری دور بعدی مذاکرات یا مسائل تشریفاتی این‌چنینی بیش از اندازه مانور بدهد؛ یا اگر خواسته‌هایی مطرح کند که تحقق آن برای قوه مجریه آمریکا ازنظر قانون اساسی این کشور عملاً مقدور نباشد، قطعاً مخالفان برجام در واشنگتن از این فضا برای تخریب فرآیند مذاکراتی و زیر سؤال بردن نیت واقعی ایران استفاده خواهند کرد. در واقع اگر تلاش کارگزاران سیاست خارجی دولت رئیسی در القاء «بی‌نیازی ایران از رفع تحریم» از حد و حدودی بگذرد، چه بسا این تلاش به جای تقویت موقعیت مذاکراتی ایران، به سوءمحاسبه طرف مقابل و احیانا به توسل او به اهرم‌های قوی‌تر، منتهی شود. طبیعتاً ایجاد چنین دینامیکی به نفع هیچ‌یک از طرفین نخواهد بود و لازم است برای جلوگیری از آن ایران روبکردی مبنای بر کاهش تنش پیشنهاد دهد.»

نصری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در جلسه هفتم مذاکرات چه اتفاقی ممکن است بیافتد و در مورد چه مسائلی صحبت می‌شود، اظهار کرد: «گمان می‌کنم جلسه اول به ارزیابی و محک زدن تیم مذاکره‌کننده جدید ایران خواهد گذشت. شاید بتوان آن را جلسه برداشت نخست یا First impression نامید. در دیدار اول، طرف مقابل، اعم از اعضای 4+1 و تیم مذاکره‌کننده آمریکا تلاش خواهند کرد نسبت به لحن، نیات و اهداف دولت جدید ایران و تیم مذاکره‌کننده‌اش تصویر و ارزیابی دقیق‌تری بدست آورند و برداشت خود را متعاقباً به پایتخت‌ها گزارش کنند. از این رو، تیم مذاکره‌کننده ایران زیر ذره‌بین قرار می‌گیرد. در واقع مسئولیت سنگینی بر دوش مذاکره‌کنندگان ایران افتاده است و لازم است در این مأموریت سخت که طی آن لحن و روند آتی مذاکرات کلید خواهد خورد، از آزادی عمل و به تبع از حمایت و پشتیبانی بازیگران مختلف صحنه سیاسی کشور برخوردار باشند.»

این کارشناس سیاست خارجه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه با توجه به اظهارات گذشته اولیانوف مبنی بر اینکه 90 درصد کار در مذاکرات ششم حل شده بود، آیا ممکن است راه ظریف ادامه پیدا کند و مذاکرات در همان جلسه هفتم نهایی شود، خاطر‌نشان کرد: «اجازه دهید یک نمونه از آن‌چه «راه ظریف» خوانده‌اید را در مقطعی مشابه یادآوری کنم؛ دکتر ظریف در اولین حضور خود در نیویورک پس از روی کار آمدن دولت اول روحانی، تمام کشور‌های عضو 5+1 را در اتاق مذاکرات شورای امنیت سازمان ملل جمع کرد و در آن‌جا با ایراد یک سخنرانی دقیق و حساب‌شده، عملاً روحیه و لحن حاکم بر مذاکرات پیش رو را تعیین کرد. یک ماه بعد نیز در ژنو به کمک نرم‌افزار پاورپوینت، جدول زمانی و نقشه راهی ارائه داد که حکایت از تسلط تیم جدید بر جزئیات پرونده و اختلافات فی‌مابین و همچنین عزم راسخ تهران بر حل این اختلافات داشت. حتی تیتر و عنوانی که دکتر ظریف در آن جلسه برای ارائه پاورپوینتی خود برگزیده بود، عنوانِ «بستن یک بحران غیرضروری و گشودن افق‌های جدید» به قدری سنجیده انتخاب شده بود که توجه بسیاری از رسانه‌های مهم جهان را در آن زمان به خود جلب کرد و از این رو کار را برای کارگزاران پروژه ایران‌هراسی تا مدت‌ها دشوار ساخت. حتی دیپلمات ارشد آمریکا پس از آن جلسه نتوانسته بود در برابر پرسش رسانه‌ها، کوچک‌ترین نقطه منفی یا نکته ضعفی از موضع ایران جهت بهره‌برداری سیاسی استخراج و بر زبان بیاورد. حال باید دید دکتر باقری‌کنی و تیم جدید مذاکره‌کننده تا چه میزان از این راه و روش که ریشه در علم دیپلماسی و روانشناسی دارد، پیروی خواهند کرد.»

نصری در ادامه تاکید کرد: «در عالم دیپلماسی می‌گویند «نرم سخن بگو؛ اما چماق بزرگی در دست داشته باش»، معتقدم اگر تیم جدید مذاکره‌کننده ایران این اصل را در موضع‌گیری‌ها و اظهارات خود لحاظ و واقع‌گرایانه عمل کند و در برابر برخی فشار‌های داخلی برای تبدیل کردن میز مذاکرات به تریبون شعار تسلیم نشود، بعید نیست بتواند در بازه زمانی قابل قبولی به موفقیت‌های خوبی دست یابد.»

وی در پایان تاکید کرد: «موضع و لحن مصالحه‌جویانه ایران نه تنها احتمال موفقیت در مذاکرات را افزایش می‌دهد، بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه‌ای نیز بر التهابات بازار ارز و فضای کسب‌وکار در داخل ایران خواهد داشت.»

انتهای پیام

برچسب هاآژانس بین المللی انرژی اتمی برجام رضا نصری مذاکرات ایران و آژانس انرژی اتمی مذاکرات برجام مذاکرات وین

مصاحبه نیویورک روانشناسی   اخبار برگزیده
  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  

شروط قاطع ایران در مذاکرات وین برای آمریکافارس | تیم مذاکره‌کننده ایرانی در حالی روز دوشنبه در وین با گروه 1+4 مذاکرات را برای رفع تحریم‌های غیرقانونی آمریکا آغاز می‌کند که بحث دریافت خسارت و تضمین از آمریکا برای عدم خروج مجدد از برجام برگ‌های برنده‌ای است که در اختیار این تیم قرار دارد.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

شرط قیمت سکه برای صعود به قله 12 میلیون و 800 هزاراقتصادنیوز : قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته بر مدار صعود قرار گرفت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خیز دلالان برای مجوز صوری صادرات قطعات خودروبازخوانی تخلفات رخ داده در ماجرای صادرات صوری سیب برای دریافت مجوز واردات موز، زنگ خطر را برای طراحان ایده صادرات قطعات برای واردات خودرو به صدا درآورده است.
فردا واردات خودرو خودرو واردات 

  

دولت و ضرورت بازنگری در سیاست فقرزدایی‌قانون اساسی تکلیف سنگینی را برای دولت و حکومت در میدان اصلاح مناسبات اقتصادی و ارتقای کیفیت زندگی و سطح معیشت شهروندان تعیین کرده‌ است.
۵۵ آنلاین دولت روزنامه تورم 

  

سیاست‌گذاری در ایران و علت تکرارپذیری خطاهای این حوزه/ تعارض ساختاری فراوانی در نظام حکمرانی ما وجود داردرئیس پیشین مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری از «دلایل تکرارپذیری خطاها در حوزه سیاستگذاری و ویژگی نهاد سیاست‌گذاری» می‌گوید.
ایلنا ایران دموکراسی رئیس جمهور 

  

راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مجرمان متواریرئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه گفت: با راه اندازی این سرویس هیچگونه خدماتی به مجرمان متواری ارائه نخواهد شد.
ایلنا بانک قوه قضاییه فناوری 

  

در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم/ قطعا دست ما بسته نخواهد بودوزیر امور خارجه در گزارشی از یکصد روز فعالیتش در سمت وزارت امور خارجه، با بیان این‌که قطعا دست ما بسته نخواهد بود و گزینه‌های مختلفی در مقابل ما قرار دارد، گفت: از گزینه گفت‌وگو در وین شروع می‌کنیم و در مذاکره و رسیدن به توافق جدی هستیم.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران نیویورک 

  

حمله جهش جدید ویروس کرونا به واکسینه‌نشده‌هادر برخی کشورهای اروپایی با گذشت نزدیک به 2 سال از شیوع کرونا، کار به رکوردشکنی موارد ابتلای روزانه کرونا کشیده شده؛ مثل آلمان و انگلیس که به‌ترتیب ابتلای 75 هزار و 40 هزار نفر در یک روز را ثبت کرده‌اند...
مثلث ویروس وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی 

  اخبار داغ
  

یک کشف جدید برای مقابله با ویروس جهش یافته کرونااقتصادنیوز: نتایج دو آزمایش جداگانه در مورد اثربخشی اسپری بینی جدید و نوعی آدامس از سوی محققان بریتانیایی و آمریکایی برای کرونا موفقیت آمیز اعلام شد.
اقتصادنیوز ویروس موفقیت 

  

زمان ورود کرونای خطرناک آفریقایی به کشور اعلام شداگر همان گونه که دلتا وارد کشور شد، کرونای «اومیکرون» نیز وارد کشور شود پیش‌بینی می‌شود در یک تا دو ماه آینده این سویه جدید نیز وارد کشور شود.
برنا ماه 

  

سویه جدید کرونا در یک قدمی ایران!سویه جدید کرونا که بسیار هم خطرناک است در حال چرخیدن در جهان است همچنین وزیر بهداشت درباره احتمال ورود ویروس به کشور هشدار داد.
۵۵ آنلاین ایران ویروس روزنامه 

  

موافقت ستاد کرونا با تزریق دز سوم برای افراد بالای 18 سالجماعتی دبیر کمیته علمی ستاد کرونا:تمامی اعضای کمیته علمی کشوری کرونا در جلسه امروز خود بر تزریق دُز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از 18 سال در کشور تاکید کردند.
گسترش وزارت بهداشت ویروس واکسیناسیون 

  

پیش‌بینی مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا با کمک یک مدل آماری!پژوهشگران کانادایی، یک مدل آماری ابداع کرده‌اند که می‌تواند براساس آران‌ای کروناویروس، خطر مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید-19 را پیش‌بینی کند.
برنا مرگ 

  

چند درصد بیماران سرطانی از کرونا جان سالم به در میبرند؟تحقیقات ابتدایی، نرخ مرگ و میر بیماران سرطانی در اثر ابتلا به ویروس کرونا را 30% و 40% را نشان می‌داد. اما در طول فراگیری، این عدد به مرور کاهش یافته و به عدد 12،5% رسید.
برنا مرگ ویروس 

  

نتایج امیدوارکننده از دو محصول برای مقابله با ویروس کرونانتایج دو آزمایش جداگانه در مورد اثربخشی اسپری بینی جدید و نوعی آدامس که از سوی محققان بریتانیایی و آمریکایی انجام شده نشان می‌دهد که این دو محصول توانایی قابل قبولی برای مقابله با ورود ویروس کرونا به بدن انسان و تاثیرگذاری مخرب آن بر سلول‌های آن می‌شود.
۵۵ آنلاین ویروس تولید بدن انسان 

  

این افراد در برابر کرونای امیکرون آسیب پذیرترند!اقتصادنیوز: پزشکان آفریقایی به تشریح کسانی در برابر گونه «امیکرون» کرونا آسیب پذیرترند، پرداختند.
اقتصادنیوز 

  

موج ششم کرونا در راه ایران است؟+فیلماقتصادنیوز: معاون بهداشت گفت: ایران فعلا در شرایط موج ششم نیست ولی همیشه با تاخیر بعد از کشورهای دیگر موج جدید در کشورمان شروع می‌شود./مهر
اقتصادنیوز ایران 

  

تعادل در بورس تهران/ تردید حقیقی‌هااقتصادنیوز: معاملات امروز 7 آذر 1400 بورس تهران در چالشی متعادل قرار داشت و این در حالی بود که ارزش معاملات خُرد به پایین ترین سطح در 6 ماه اخیر رسید.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران ماه 

  

مقصر شیوع کرونای آفریقایی مشخص شد!نخست‌وزیر سابق انگلستان عدم توزیع واکسن در کشورهای آفریقایی را عامل شیوه نوع جدید کرونا دانست.
برنا 

  

قیمت سکه امامی امروز یکشنبه 1400/09/07| سکه امامی گران شدقیمت سکه امامی در بازار امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

پیش بینی مهم از بورس فردا (8 آذر)یک کارشناس بازار سهام گفت: تمامی اتفاقات بد ممکن برای بورس افتاده و در مقطع کنونی حصول توافقات برجام به نفع بورس است.
گسترش سهام بودجه دولت 

  

شوک بزرگ سویه جدید کرونا به بازار رمزارزها/ سقوط شارپی ارزهای دیجیتالاقتصادنیوز: پس از آنکه بیت کوین تحت تاثیر خبر کشف سویه جدید ویروس کرونا در عرض 24 ساعت سقوطی 6 هزار دلاری را تجربه کرد، به نظر می رسد که بازار همچنان در شوک ریزش روزهای اخیر است و نتوانسته است به مسیر صعودی بازگردد.
اقتصادنیوز بیت کوین ویروس