رقابت‌های سیاسی مانع از بهبود شرایط اقتصادی کشور می‌شود

واکنش بازار ارز به تحولات سیاست خارجی در روزهای اخیر، حاکی از امیدواری فعالان این بازار از بهبود شرایط اقتصادی کشور دارد؛ با این وجود برخی فعالان سیاسی اصرار بر عدم تغییر شرایط دارند. یک کارشناس اقتصادی، این رفتار را ناشی از رقابت‌های سیاسی معطوف به انتخابات آینده می‌داند.

رقابت‌های سیاسی مانع از بهبود شرایط اقتصادی کشور می‌شود

اعتمادآنلاین| بازار ارز در روزهای اخیر و پس از شکست عامل اصلی فشارهای بی سابقه اقتصادی سه سال اخیر علیه کشورمان در فرایند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، واکنش مثبت به این اتفاق نشان داد. یکباره حدود 20 درصد قیمت ارز در بازار کاهش یافت و نزولی شدن روند کلی قیمتگذاری ارز در دو هفته اخیر نشانه های این واقعیت است که حداقل از لحاظ روانی، جامعه ایرانی و فعالان بازار ارز انتظار دارند تا پس از کنار رفتن ترامپ از قدرت،  در تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران تغییراتی در جهت مثبت رخ دهد.

 

این امیدواری بر اساس شواهد مثبتی است که در ماه های اخیر برای بازگشت به برجام اعلام شده بود، که البته همچنان ابهام های فراوانی در پیش روی این موضوع وجود دارد. نکته جالب توجه این است که افراد و جریان هایی در داخل کشور با وجود این ابهامات، اما در تریبون های مختلف مصرانه بر انکار یا اشتباه بودن امیدواری ایجاد شده در بازار تاکید دارند.  

مهدی نصرتی، دانش‌آموخته رشته اقتصاد و تحلیلگر بازار ارز، در همین رابطه در گفت و گو با ایرنا به تاثیر منفی رقابت های سیاسی در تحولات بازار ارز اشاره می کند و درباره عوامل موثر بر بازار ارز خاطرنشان کرد: می‌توان پنج عامل را بر تحولات این بازار موثر دانست، که شامل انتظارات تورمی موجود در جامعه، اثرات واقعی تحریم‌ها، ویروس کرونا، تدابیر سیاستگذاران اقتصادی و رقابت‌های سیاسی درون ساختار حاکمیتی کشور است.

 

رقابت‌های سیاسی یکی از موانع کاهش قیمت ارز

 

وی در ادامه با اشاره به کاهش نسبی انتظارات تورمی در پی اعلام نتیجه انتخابات آمریکا ادامه داد: در حقیقت از پنج عامل موثر بر بازار ارز، تنها عامل انتظارات تورمی بوده که در دو هفته اخیر تغییر محسوس داشته است و عوامل دیگر همچنان مشابه ماه‌ای گذشته در حال تاثیرگذاری هستند، اما در این شرایط متاسفانه به نظر می‌رسد رقابت‌های سیاسی داخلی عاملی است که بر خلاف انتظار، در جهت منفی به تاثیرگذاری در بازار مشغول است.

نصرتی تصریح کرد: این رقابت‌ها باعث شده است که در این روزها اتفاقات مثبتی که می‌شد انتظارش را داشت، در بازار ارز رخ ندهد، چرا که برخی جریان‌های سیاسی کشور، برای تضعیف جریان مقابل و عدم کامیابی طرف مقابل در مدیریت بازار ارز، سیگنال‌های منفی به جامعه می‌دهند و اعلام می‌کنند در هر صورت قرار نیست اتفاق مثبتی برای اقتصاد کشور رخ دهد.

 

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در شرایطی که دولت فعلی ایران در ماه‌های پایانی فعالیت خود به سر می‌برد و علاوه بر تحریم‌ها، کرونا هم فشار زیادی بر اقتصاد ایران وارد کرده است، متاسفانه رقابت‌های انتخاباتی که در سال آینده برگزار خواهد شد، باعث شده تا در مقابل شانس امکان نوعی مذاکره در جهت رفع سریع تحریم‌ها و حل معارضات بین‌المللی اقتصاد کشور، نوعی مقاومت وجود داشته باشد.  

 

وی برای رفع این معضل سیاسی از دامن اقتصاد کشور اظهار امیدواری کرد: در چنین شرایط نامتعارفی اما این امیدواری وجود دارد که کلیت نظام، برای حل این مسائل ورود کند. در این صورت انتظار می‌رود که دستاوردهای قابل پیش‌بینی پیشرفت فرآیندهای حل تعارض‌های بین‌المللی کشور در حوزه اقتصادی،  به نام کلیت نظام و نه دولت،  دستگاه، جریان یا فرد خاصی ثبت شود. در آن صورت می‌توان امیدوار به حل پایدار بسیاری از مشکلات امروز اقتصاد کشور بود. باید باور داشته باشیم که تنها با حل این مشکلات است که می‌توان شاهد تغییر واقعی و پایدار در شرایط فعلی بازار ارز باشیم.

 

احتمال کاهش 10 تا 20 درصد دیگر از نرخ ارز

 

نصرتی در ادامه درباره پیش‌بینی خود از آینده بازار نیز توضیح داد: در آینده کوتاه‌مدت احتمالا پس از خروج ترامپ از کاخ سفید، با اندکی نزول بیشتر نرخ ارز مواجه خواهیم بود.

 

این اقتصاددان افزود: برآورد نرخ ارز در ایران را از چند روش می‌توان انجام داد که البته به جواب‌های بسیار متفاوتی نیز می‌رسیم. به لحاظ روش تراز پرداخت‌ها هر قدر که درآمدهای نفتی دولت در این سال‌ها در اثر تحریم کاهش پیدا کرده است به همان میزان نرخ ارز افزایش داشته است. طبیعتا اگر در دسترسی به درآمدهای ارزی نفتی گشایش حاصل شود، نرخ ارز نیز به همان نسبت کاهش می یابد.

 

وی ادامه داد: روش دیگر برای برآورد نرخ ارز، استفاده از حجم نقدینگی است. بر این مبنا طبق محاسبات اجمالی، نرخ دلار در محدوده 23 الی 24 هزار تومان قرار دارد. البته به لحاظ روش برابری قدرت خرید، این رقم برای اقتصاد ایران و در مقابل قدرت خرید مردم بسیار زیاد است.  اما در مجموع بنده در کوتاه‌مدت انتظار کاهش قیمت دلار از کف قیمتی 24 هزار تومان را در این شرایط ندارم.

 

وی خاطر نشان کرد: احتمالا در یکی دو ماه آینده در صورت عدم رخداد اتفاق ویژه‌ای، قیمت ارز بین این کف قیمتی و حداکثر سقف 30 هزار تومان نوسان خواهد داشت و البته رفتن ترامپ می تواند 10 الی 20 درصد این ارقام را کاهش دهد.

 

منبع: ایسنا

ارز قیمت ارز نرخ ارز   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  

مجلس برای بهبود زندگی مردم با دولت همکاری کند/ با اجرای مصوبه مجلس چین و روسیه هم به تحریم می‌پیوندندعضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: این طرح به معنای ادامه تحریم‌ها خواهد بود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آورد، شاید با اجرایی شدن این طرح وضعیت حادتر هم شود. احتمالا چین و روسیه هم با این تحریم‌ها همراهی خواهند کرد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اتاق بازرگانی دولت 

  

جدال عرضه و تقاضا در بورس/ ریزش 3 هزار واحدی شاخص در ابتدای معاملاتبورس امروزدر اکثر نمادها منفی و متعادل آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز خودرو بورس تهران وزن 

  

قیمت خودرو بر می گردد؟ / واکنش بازار خودرو به قیمت ارزقیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی از روزهای اوج خود تا 30 درصد هم کاهش داشته است. اما برخی سیگنال ها اکنون این سوال را ایجاد کرده است که آیا قیمت خودرو به روزهای اوج خود باز می گردد یا خیر؟
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

صدرو مجوز شماره گذاری 30 خودرو برقی/ تولید خودرو 40 تا 70 میلیون تومانیمعاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌تازگی سازمان ملی استاندارد ایران مجوز شماره‌گذاری 30 دستگاه خودروی برقی تولید داخل را به پلیس راهور ارسال کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان تولید 

  

فوری / جزئیات ثبت نام و پرداخت وام 50 میلیونی بازنشستگانمعاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام جزییات ثبت نام و پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت:
مستقل‌آنلاین وام ازدواج وام ازدواج 

  

فریب دانشمندان برای ساخت ویروس!تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می‌توانند از راه دور دانشمندان را برای تولید مواد سمی و ویروس‌ها فریب دهند.
مملکت‌آنلاین ویروس وزارت بهداشت مواد سمی 

  

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاستانتخاب/ من فکر نمی‌کنم که این طرح متکی بر نظرات و بررسی‌های کارشناسانه و مبتنی بر قاعده‌ها و اصول مشخص و دقیقی باشد تا ما را به همان هدف ادعا شده از سوی طراحان این طرح یعنی خنثی سازی اثرات تحریم و تقویت منافع ملی برساند. من تصور می‌کنم که اتفاقا این طرح از آنچه که هدف آن مطرح شده با توجه به محتوا و اقدامات پیشنهادی آن بسیار فاصله دارد.
مثلث شورای شهر تهران اصولگرایان روسیه 

  

رونمایی از سه پروژه مهم وزارت اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیکامروز 3 سامانه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی و به بهره برداری رسید.
مستقل‌آنلاین سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می‌شود؟شاخص کل بازار سهام از حدود چند هفته قبل حدود 250 هزار واحد رشد کرده و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام شروع شده است. اما بورس تا پایان سال چه می‌شود؟
گسترش شاخص سهام قیمت 

  

تذکر جدی به دولت داده شود تا وظایفشان را بدانندیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با اعطای کارت معیشت به مردم مخالف بوده است و هر کاری هم که مجلس می‌کند با مخالفت دولت مواجه می‌شود، لذا به نظر می‌رسد تذکر جدی به دولت داده شود تا آنها وظایفشان را بدانند و نمی‌توانند هم در جایگاه دولت باشند و هم در جایگاه شورای نگهبان و قوه قضائیه.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به تیتر شرم‌آور «وال استریت ژورنال»سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به «وال استریت ژورنال» یکی از روزنامه‌های سیاسی - اقتصادی رژیم آمریکا گفت: مداخله رژیم اسرائیل در اقدام جنایتکارانۀ ترور شهید «محسن فخری‌زاده» به منظور برهم زدن بیشتر وضعیت آشفته در منطقه و از بین بردن مسیر دیپلماسی طراحی شده است.
اقتصادنیوز ایران سازمان ملل وال استریت 

  اخبار داغ
  

مهمانی بزرگ پمپئو در شرایط وخیم کرونا جنجال به پا کردبرگزاری جشن بزرگ پمپئو به مناسبت سال جدید در مقر وزارت امور خارجه آمریکا در شرایط وخیم کرونا حسابی مورد انتقاد قرار گرفت.
اقتصادنیوز مایک پمپئو وزارت خارجه ایرنا 

  

علت فوت بیشتر هنرمندان بر اثر ابتلا به کرونایکی از تازه‌ترین و برجسته‌ترین چهره‌های هنری که در این چند وقت بر اثر ابتلا به بیماری کووید19 از دنیا رفته، پرویز پورحسینی بوده است.
اقتصادنیوز هنرمندان بهشت زهرا ورزش 

  

7+5؛ لیست اعضای مبتلا به کرونای ذوب آهن مشخص شددر حالی که هفت نفر از بازیکنان ذوب آهن به طور قطعی به کرونا مبتلا شده اند ممکن است تعداد اعضای این لیست بیشتر شود.
ایلنا ویروس صنعت نفت 

  

افرادی که به این بیماری دچارند، کمتر به کرونا مبتلا می شوند!محققان بر اساس نتایج یک مطالعه ادعا می‌کنند که خطر ابتلا به کرونا در افراد مبتلا به آسم 30 درصد کمتر از سایرین است.
برنا آسم 

  

کاهش سرکشی‌های موج سوم کرونا + نموداردرهفته دوم آذر 1399 شمار جانباختگان بحران کرونا نسبت به هفته پیش از آن 18 درصد کاهش یافت. میزان مرگ و میر نشان می دهد موج سوم فوتی‌های کرونایی در حال فروکش کردن است. اما دیگر متغیر های کرونا چه توضیحی را از قدرت شیوع این بیماری در ایران می‌دهند؟
اقتصادنیوز بهار مرگ ایران 

  

کشف دارویی که از انتقال "کروناویروس" جلوگیری می‌کندمطالعه جدید محققان آمریکایی نشان داده یک داروی ضد ویروسی خوراکی آزمایشی در طی 24 ساعت انتقال ویروس ک
خبرفوری بازی درمان ویروس 

  

سازمان جهانی بهداشت جمعه اعلام کرد کشف واکسن کرونا به معنی پایان یافتن بحران شیوع این بیماری نیست.
صراط ماه آموزش دولت 

  

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره توزع واکسن کرونامدیر سازمان جهانی بهداشت روز جمعه با توجه به اخبار خوشایند در مورد تولید واکسن های ویروس کرونا گفت: جهان نظاره گر نور در انتهای تونل در بحران تقریبا یک ساله کووید 19 است.
اقتصادنیوز سازمان ملل سازمان بهداشت جهانی تولید 

  

تمرین سایپا به همراه آزمایش کرونااعضای تیم فوتبال سایپا، آزمایش کرونا و تمرین خود را در زمین چمن مصنوعی آکادمی فوتبال انجام دادند.
ایلنا سایپا فوتبال روابط عمومی