گسترش   |  فرهنگی  |  

نکات بسیار مهم کرونایی در ایام مدارس

بازگشایی مدارس با توجه به شیوع کرونا باعث نگرانی والدین شده است، در این شرایط والدین باید اقداماتی را برای پیشگیری از کرونا انجام دهند و البته برخی نکات را دانش آموزان باید رعایت کنند.

نکات بسیار مهم کرونایی در ایام مدارس

با توجه به شیوع ویروس کرونا هنوز دانشمندان به درمان و واکسن مناسبی برای این بیماری دست نیافته‌اند. این ویروس از طریق قطرک‌های سرفه و عطسه و لمس سطوح آلوده و سپس لمس صورت انتقال می‌یابد. با وجود وضعیت کرونا، نخستین سال تحصیلی کرونایی در ایران آغاز شده است. در این شرایط با بازگشایی مدارس حفاظت از دانش آموزان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از گسترش COVID-19 در محیط مدرسه ضروری است بنابراین دانش آموزان و مدیران و مسئولان مدرسه باید با رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی از گسترش ویروس در مدارس جلوگیری کنند. با احترام به درخواست شما کاربران در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک توصیه کاربردی برای قطع زنجیره انتقال کرونا ویروس در مدارس را ارائه خواهیم کرد.

نکات کرونایی که دانش آموزان برای حضور در مدرسه باید رعایت کنند

دانش آموزان باید در مدرسه این نکات را رعایت نمایند و با رعایت حداکثری دستورالعمل‌های بهداشتی در کلاس‌های درس حاضر شوند تا زنجیره انتقال کرونا ویروس در مدارس قطع شوند و به این بیماری مبتلا نشوند.

رعایت فاصله اجتماعی

رغایت فاصله اجتماعی برای جلوگیری از شیوع بیماری موثر است. دانش آموزان باید حداقل یک و نیم تا دو متر از یکدیگر فاصله داشته باشند.

پرهیز از دست دادن و بغل کردن

دانش آموزان باید توجه کنند این ویروس از طریق دست دادن با فرد آلوده و سپس لمس دهان و بینی و چشم توسط فرد سالم انتقال می‌یابد پس هرگز دانش آموزان نباید با دوستانشان دست بدهند و آنها را بغل کنند.

بطری آب

در شرایط کرونایی هر یک از دانش آموزان باید بطری آب شخصی به همراه داشته باشند تا در صورت تشنگی از آن استفاده کنند. دانش آموزان هرگز نباید از آبخوری مدارس استفاده کنند.

استفاده از لوازم التحریر شخصی

دانش آموزان باید هریک از لوازم التحریر شخصی خود استفاده کنند و از دوستان خود نباید لوازم التحریر را قرض بگیرند.

استفاده از ماسک

دانش آموزان باید قبل از حضور در مدرسه حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند تا شانس ابتلا به ویروس کرونا به حداقل برسانند. پس از درآوردن ماسک و دستکش نباید آنها را در محیط کلاس ومدرسه رها کنند بلکه باید درون کیسه فریزر انداخته و سپس درون سطل زباله درب دار بیاندازند. هر دانش آموز هنگام عطسه و سرفه باید بینی و دهان خود را بپوشاند.

شستشوی دست ها

دانش آموزان باید دستان خود را قبل از ورود به مدرسه و قبل و بعد از پایان هر کلاس با آب و صابون به مدت یک دقیقه بشویند و هرگز دست آلوده خود را به چشم، دهان و بینی نزنند.

مصرف خوراکی

دانش آموزان باید قبل از حضور در مدرسه خوراکی‌های بهداشتی را تهیه کرده و ضد عفونی کنند و به مدرسه ببرند، دانش آموزان نباید در مدرسه خوراکی‌های خود را به دوستانشان تعارف کنند.

اقدامات والدین برای پیشگیری از کرونا

با بازگشایی مدارس نگرانی والدین افزایش یافته است. در این شرایط مسئولیت والدین بیشتر شده، برای قطع زنجیره انتقال کرونا والدین باید این نکات را رعایت کنند:

1. به فرزند خود تاکید کنند ماسک خود را در مدرسه در نیاورد.

2. برای فرزندشان مایع ضد عفونی‌کننده و صابون بگذارند تا در مدرسه دستهایش را بشوید.

ضدعفونی کردن دست

3. والدین باید بعد از مدرسه از فرزند خود بخواهند لباسها را در جای مشخصی در آورد.

4. والدین بهتر است لباس‌های دانش آموزان را روزانه و به صورت جداگانه بشویند.

5. اگر فرزندشان در طی 24 ساعت قبل از کلاس بیمار بوده یا علائمی از بیماری دارید (تب، سرفه، مشکلات تنفسی / تنگی نفس، یا علائم دیگر) او را از رفتن به مدرسه منع کنند.

6. اطمینان حاصل کنید که کلیه وسایل و ادوات مورد استفاده قبل از استفاده دانش آموزان تمیز و ضدعفونی شوند.

7. اگر برای زنگ تفریح دانش آموز خود میوه قرار می‌دهید، میوه‌ها را تمیز شسته و خرد کنید و در ظرف درب دار بریزید و برای فرزند خود یک چنگال بگذارید تا از دست زدن به میوه در محیط مدرسه خودداری کند. مواد غذایی غیر بهداشتی و خرید از اغذیه فروشی‌ها در این شرایط اشتباه است.

اقدامات پیشگیری از کرونا در مدارس

 توصیه می‌شود مسئولان مدارس قبل از حضور دانش آموزان در کلاس درس تمام پنجره‌ها و در‌های کلاس باز کنند تا هوا در داخل کلاس جریان یابد و از مبتلا شدن افراد به ویروس کرونا جلوگیری کند.

 مدارس باید دستورالعمل‌های نظافت محیط و آلودگی زدایی را رعایت کنند و ساختمان مدرسه، کلاسها و به خصوص آبخوری‌ها و سرویسهای بهداشتی و سطوحی که توسط افراد زیادی لمس میشوند (نردهها، میزهای ناهارخوری، لوازم ورزشی، دستگیره‌های در و پنجره، اسباب بازیها، ابزار کمک آموزشی و غیره) راحداقل یکبار در روز تمیز و ضدعفونی کرده و امکانات مدیریت زباله داشته باشند.

 مربیان و معلمان نیز باید در طول کلاس از ماسک استفاده کنند و اگر دانش آموزان از ماسک صورت استفاده نمی‌کنند، آنها را در کلاس نپذیرند.

 مربیان به دلیل تعامل با دانش آموزان نکات بهداشتی را رعایت کنند و 20 ثانیه دستان خود را با استفاده از آب و صابون بشویند یا از ضد عفونی‌کننده دست با پایه الکل استفاده کنند.

 مدارس باید اصول فاصله گیری اجتماعی را ترویج کنند و از تجمعات افراد و گردهمایی‌ها خودداری نمایند.

 مدارس باید بازیهای ورزشی و هر چه سبب تجمع و ازدحام می‌شود، را لغو کنند.

 پس از هر کلاس باید همه ابزار و وسایل تمیز و ضدعفونی شوند.

 مدارس در این شرایط نباید به فروش خوراکی در بوفه اقدام نمایند.

شستشوی صحیح و کامل دستها:

 شیر آب را باز کنید و پس از خیس نمودن دست ها، دستهایتان را به خوبی به صابون آغشته کنید.

 حداقل 20 ثانیه کف صابون را به تمام سطوح دستها، ازجمله پشت دست ها، بین انگشتها و زیر ناخنها بمالید.

 دستها را زیر شیر آب کامل بشویید و با پارچه یا حوله خشک و تمیز خشک کنید.

 دستهای خود قبل و بعد از خوردن خوراکی در مدرسه، بعد از هر کلاس و پس از سرفه یا عطسه، رفتن به دستشویی بشویید.

 

 

منبع: بهداشت نیوز

مدرسه درمان زباله   اخبار برگزیده
  

تروئیکای اروپا در پی ادعای آمریکا مبنی بر اقدام این کشور برای آغاز روند بازگردانی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، تاکید کردند که این اقدام آمریکا قانونی نیست.
رویداد۲۴ ایران سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  

واشنگتن نمی‌تواند از طرف شورای امنیت اظهارنظری درباره فعال‌سازی مکانیزم ماشه داشته باشدروسیه به تلاش‌های آمریکا و ادعای واهی وزیر امور خارجه این کشور درباره فعال‌سازی ماشه واکنش نشان داد‌.
ایلنا واشنگتن سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

پیام ایران به آمریکا از زبان سخنگوی وزارت خارجهآنچه ایالات متحده دنبال اونه یک گردنکشی دیگر است و هیاهویی برای هیچ است
مثلث ایران وزارت خارجه دونالد ترامپ 

  

عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید: شرایط کاندیداتوری برای احمدی‌نژاد از همیشه سخت‌تر است، چون در سخنرانی‌هایی به اصل ولایت فقیه هم با اشاره و کنایه ایراد وارد کرده است.
رویداد۲۴ احمدی نژاد استیضاح انتخابات ریاست جمهوری 

  

اظهارات همتی درباره «گشایش‌های ارزی»: رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی استهمتی درباره گشایش‌های ارزی گفت: در حوزه بین‌المللی رایزنی‌های ما در بعضی کشور‌ها در آستانه ثمردهی است و از طرف دیگر میزان صادرات نفت و فرآورده‌های آن بهتر و روند بازگشت ارز صادرکنندگان سرعت گرفته که هرسه این عوامل تاثیرات مثبتی خواهند داشت.
۵۵ آنلاین واحد های تولیدی ماه صادرات نفت 

  

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه /شاخص ریزشی شددر ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص 24هزار واحد ریزش داشت تا همچنان در پلکان قبلی خود باقی بماند.
اقتصادنیوز شاخص سهام دولت 

  

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت این سازمان تاکید کرد ادعای آمریکا برای بازگردانده شدن تحریم‌های لغو شده قطعنامه 2231، فاقد اثر حقوقی، باطل و بی‌اثر است.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران سامسونگ 

  

سال آینده رئیس جمهور زن خواهیم داشت؟یک چهره اصلاح‌طلب در پاسخ به این سوال که آیا در آینده نزدیک رئیس جمهور زن خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه ما به سمتی رفته که یک زن رئیس جمهور با وجود داشتن کارآمدی روی کار بیاید؟ بیان کرد: زمانی جامعه به این نتیجه می‌رسد که یک خانمی که کاندیدا شده، توانمندتر از مردهایی است که کاندیدا شده‌اند.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

انبارها پر از مواد است اما مردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارندمردم توان تامین مایحتاج اصلی خود را ندارند. بر امور نظارت یا کنترل لازم نمی‌شود. انبارها پر از مواد است اما به دلیل فقدان نظارت هر کسی هر چه دلش می‌خواهد و به هر قیمتی که آرزو دارد، عرضه می‌کند.
مستقل‌آنلاین ایران رادیو لبنیات 

  

تاثیر مکانیسم ماشه بر قیمت دلار / روزی حساس برای بازار ارزدر زمانی که موعد ماشه امریکایی‌ها رسید، بازار ارز راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار 200 تومان افت را به ثبت رساند و به محدوده 26700 تومان نزول کرد. اما از اخبار رسمی برای بازار ارز امروز چه سیگنال‌هایی قابل مشاهده است؟
گسترش قیمت دلار ارز 

  

جدیدترین خودرو ارتقا یافته ایران خودرو به بازار می آیدامسال را باید سال تولیدات ارتقا یافته یا آپشن دار خودروسازان داخلی به حساب آورد. دو خودروساز اصلی کشور تلاش کردند تا در سال 99 با تولید پلاس ها و Sها، سبد محصولات خود را متنوع کنند. رانا پلاس جدیدترین خودرویی است که قرار است از سوی ایران خودرو در مهر ماه امسال به بازار عرضه شود.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

ترمز قیمت پراید کشیده شدترمز قیمت خودرو فعلا دست کم در کف قیمت خودرو یعنی قیمت پراید کشیده شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

تولید سالانه 2 میلیارد دوز واکسن کرونا توسط یک کمپانی آمریکاییکمپانی آمریکایی «نواواکس» ظرفیت تولید واکسن کرونا خود را افزایش می‌دهد.
مملکت‌آنلاین تولید ایالات متحده آمریکا هند 

  

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟با گذشت حدود 9 ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا ابتدا در چین و سپس در تمام نقاط جهان، هنوز هیچ یک از تیم‌های پزشکی سراسر جهان به دارو یا واکسن این ویروس نرسیده‌اند اما کار برای نتیجه دادن این تحقیقات ادامه دارد. پیش‌بینی یک فعال صنعت دارو این است که واکسیناسیون 80 میلیون ایرانی، عددی در حدود هشت میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد.
گسترش اتاق بازرگانی ماه ویروس 

  

چین و روسیه درحال خندیدن به اختلاف شدید میان آمریکا و متحدانش هستندیک دیپلمات غربی از رویه دونالد ترامپ و دولت آمریکا و نحوه رفتار با متحدانش انتقاد کرد.
ایلنا چین دونالد ترامپ روسیه 

  اخبار داغ
  

پیش‌بینی 5 کارشناس از وضعیت امروز بورس تهراناقتصادنیوز: امروز هم اکثر تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرخواهی وضعیت بورس در اولین روز پاییز پیش‌بینی می‌کنند که اکثرنمادهای بورس سرخ‌پوش بمانند.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مرگ 13 دانش آموز کرمانشاهی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا را تکذیب کرد و از رسانه‌ها خواست که در انتشار اعداد و ارقام دقت بیشتری داشته باشند.
نامه نیوز مرگ آموزش آموزش مجازی 

  

تست کرونای ایلکای گوندوگان ستاره آلمانی باشگاه منچستر سیتی مثبت اعلام شده است.
صراط ستاره منچستر بازی 

  

حجت‌الاسلام علوی‌تهرانی به کرونا مبتلا شدحجت‌الاسلام سیدمحمدباقر علوی تهرانی سخنران مذهبی و امام جماعت مسجد حضرت امیر (ع) بر اثر ابتلا به کرونا از روز 30 شهریورماه در بیمارستان بستری شد.
رویداد۲۴ مسجد عزاداری بیمارستان 

  

پیش بینی قیمت سکه و دلار در روز سه شنبهاقتصاد نیوز: در حالی که بازار سکه به شدت تحت تاثیر اونس قرار دارد و احتمال عقب نشینی قیمت در آن در روز سه شنبه زیاد است معامله گران دلار به دنبال کف سازی قیمت در کانال 27 هستند.
اقتصادنیوز قیمت دلار اقتصاد 

  

رکوردهای بورس در آخر تابستان/ مستی سهام پرید؟اقتصاد نیوز: بالاترین بازدهی منفی بورس در نیمه نخست سال جاری ثبت شد.شاخص سهام در پایان شهریور نزدیک به 10 درصد نزول کرد تا درصد منفی در مرداد ماه را جابجا کند.
اقتصادنیوز بورس تهران سهام اقتصاد 

  

پیش بینی بورس سه شنبه 1 مهر 99با ریزش بیش از 57 هزار واحدی شاخص کل در روز جاری، بازار فردا سه شنبه مورخه 1 مهر 99 چگونه خواهد بود؟
مستقل‌آنلاین شاخص خودرو خبرنگار 

  

پزشکان در انگلیس هشدار دادند چنانچه دولت این کشور به سرعت برای مقابله با موج دوم کرونا اقدام نکند، شاهد افزایش مرگ و میر خواهند بود.
صراط دولت انگلیس مرگ 

  

آخر هفته گذشته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، جدیدترین دستورالعمل‌های خود را در مورد نحوه انتشار ویروس کرونا تغییر داد و گفت که این ویروس می‌تواند از طریق قطرات آئروسل در هوا منتشر شود.
صراط ورزش وزارت بهداشت ویروس 

  

معاون کل وزارت بهداشت گفت: رفتار برخی از مردم خیلی عجیب است، فرزندان خود را به مدرسه نمی‌فرستند تا کرونا نگیرند، اما برای تفریح راهی شمال می‌شوند. برخی از افراد واقعا رعایت می‌کنند و درخانه مانده‌اند، اما در مقابل، برخی اصلا رعایت نمی‌کنند و مدام در گردش‌اند.
صراط آموزش مجازی وزارت بهداشت ایران 

  

این دو غذای پرطرفدار باعث انتقال کرونا می شود!عدنان الفرا متخصص مشکلات گوارشی اهل سوریه گفت: فست فود ها و غذا های آماده که خارج از خانه تهیه می شوند، به خصوص فلافل و شاورما که دو غذای پرطرفدار هستند موجب انتقال کرونا به انسان و طولانی شدن عمر این ویروس در بدن می شوند.
گسترش مواد غذایی سوریه ویروس 

  

افرادی که نباید علیه ویروس کرونا واکسینه شوندرئیس کرسی ایمونولوژی بالینی و حساسیت دانشگاه مسکو گفت: گروه کوچکی از افراد با نقص اولیه سیستم ایمنی بدن نباید واکسینه بشوند.
اقتصادنیوز ویروس مسکو روسیه 

  

عرضه ‌های اولیه فرابورس 15 تایی شددر این عرضه حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی 1100 سهم و دامنه قیمت از مبلغ 9500 ریال تا ‌‌10 هزار و 100 ریال تعیین شد. ‌
گسترش بانک صادرات سهام قیمت 

  

بحران کرونا به شبکه نمایش خانگی رونق داده است / چشم اندازی برای پایان کرونا وجود نداردسید غلامرضا موسوی با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا تولید فیلم را در کشور دچار مشکل کرده است، تأکید دارد که برای پایان این وضعیت در حال حاضر چشم‌اندازی وجود ندارد.
برنا شبکه نمایش خانگی ویروس تولید