ایلنا   |  سیاسی  |  

در مورد جرم‌های غیر از تروریستی محرومیت از خدمات کنسولی اجرا نمی‌شود

دبیر ستاد حقوق بشر در ارتباط با بخشنامه «عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور» توضیحاتی ارائه کرد.

در مورد جرم‌های غیر از تروریستی محرومیت از خدمات کنسولی اجرا نمی‌شود

دبیر ستاد حقوق بشر در ارتباط با بخشنامه «عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور» توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش ایلنا، علی باقری، دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به ابلاغ بخشنامه «عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور»، از سوی رییس قوه قضاییه گفت: وظیفه قوه قضاییه اجرای عدالت است و اگر کسی از قانون تعدی کند، قوه قضاییه وظیفه دارد عدالت را درباره آن اجرا کند.

وی افزود: از طرفی رسالت قوه قضاییه ایجاد عدالت است یعنی با اجرای عدالت کار قوه قضاییه تمام نمی‌شود و به صرف دستگیری و مجازات مجرمان کار این قوه همچنان ادامه خواهد داشت.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه تصریح کرد: هدف قوه قضاییه برپایی عدالت و ایجاد احساس عدالت بین مردم است.

باقری بابیان اینکه یکی از جنبه‌های اساسی اجرای عدالت صیانت از حقوق مردم در داخل و خارج از کشور است، بیان داشت: این مسئله جزو وظایف  همه دستگاه‌های حاکمیتی است و همه موظف هستند از حقوق مردم صیانت کنند، قوه قضاییه هم طبق قانون اساسی و هم طبق رهنمودها و دستورات مقام معظم رهبری وظیفه دارد تا از حقوق مردم در داخل و خارج از کشور صیانت کند.

وی با اشاره به بخشنامه اخیر رییس قوه قضاییه تاکید کرد: این بخشنامه یکی از جلوه‌هایی است که در رابطه با صیانت از حقوق مردم مطرح شد.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه بیان داشت: پیشتر مراجع قضایی به اصطلاح دستوراتی را برای افراد تحت تعقیب در خارج از کشور صادر و آن‌ها را از خدمات کنسولی محروم می‌کردند، البته این موارد بسیار نادر بوده است.

ستاد حقوق بشر

دبیر ستاد حقوق بشر ضمن تاکید مجدد بر اینکه ایجاد احساس عدالت یکی از اهداف قوه قضاییه است، بیان داشت: حتی با یک مورد کوچک و نادر هم ممکن است احساس عدالت مورد خدشه قرار گیرد، بنابراین دستگاه قضا باید نسبت به صیانت از حقوق مردم حساس و اهتمام جدی داشته باشد.

وی بیان داشت: قوه قضاییه در صیانت از حقوق مردم هیچگونه بی توجهی و اهمال را تحمل نخواهد کرد حتی اگر در داخل مجموعه خود دستگاه قضا و یا نسبت به افراد تحت تعقیب، متهم و یا مجرم باشد.

دبیر ستاد حقوق بشر بیان داشت: دستور اخیر رییس قوه قضاییه که در قالب یک بخشنامه به همه مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ شد پشتوانه و دلگرمی برای همه آحاد مردم خواهد بود؛ چراکه قوه قضاییه نسبت به صیانت از حقوق مردم هوشیار و هوشمند است.

باقری گفت: همچنین این امر نشان دهنده این است که قوه قضاییه درباره حقوق مردم بسیار جدی است و هیچگونه اهمال گری را نمی پذیرد، حتی به حقوق افرادی که در معرض اتهام هستند نیز توجه ویژه دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا این بخشنامه در مورد خاصی صادر شده و یا به طور کلی بوده است، بیان داشت: با صدور این بخشنامه موارد باید به صورت عام اجرا شود و هیچ مرجع قضایی نمی‌تواند دستوری را صادر کند که منجر به محرومیت افراد تحت تعقیب در خارج از کشور  از بخش و تمام خدمات کنسولی دستگاه‌هایی همچون وزارت امور خارجه شود.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این بخشنامه تقسیم بندی خاصی از افراد را شامل می‌شود، یعنی آیا  شامل کسانی که تروریست بوده اند هم می‌شود؟ گفت: مسئله تروریسم متفاوت است؛ چراکه جرم تروریستی از جرم‌های دیگر تفاوت دارد. اما در مورد جرم‌های غیر از تروریستی چه این فرد تخلفش کم یا زیاد باشد دلیلی بر این که آن را از خدمات کنسولی محروم کرد وجود ندارد.

ستاد حقوق بشر

باقری ادامه داد: عدالت در زمانی محقق خواهد شد که نص قانون اجرا و رعایت شود، بنابراین ما در این مورد قانونی را نداریم که مراجع قضایی بتوانند برای افراد  تحت تعقیب در خارج از کشور دستوری صادر کنند که نهایتا آن دستور منجر به محرومیت آن فرد از خدمات کنسولی شود.

 

جرم ستاد حقوق بشر حقوق بشر   اخبار برگزیده
  

بیانیه وزارت ورزش در واکنش به مصاحبه وزیر بهداشت/ لیگ در ابهاموزارت ورزش و جوانان پس از مصاحبه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی بیانیه ای تاکید کرد برای شروع مسابقات لیگ برتر تابع تصمیم مسئولان بهداشتی کشور است!
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت وزارت ورزش و جوانان ورزش 

  

اسامی شهرهای وضعیت قرمز کرونا در ایراناقتصاد نیوز:در روزهایی که خطر کرونا و شیوع آن توسط بسیاری از مردم فراموش شده و علیرغم فروکش کردن شیوع و مرگ و میر ناشی از این ویروس، برخی از شهرها و استان های کشور شرایط بدتری دارند و به اصطلاح در وضعیت قرمز هستند.
اقتصادنیوز درمان درآمد ایران 

  

خبر خوب ظریف چیست؟وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتماد وزارت خارجه ایران بازداشت 

  

مجلس قانونگذاری یا محفل اشعار تملق آمیز؛ مسئله این است!نماینده طرقبه در جلسه علنی این هفته مجلس شورای اسلامی اشعاری در مدح قالیباف و نمایندگان خواند! مجلس یازدهم کار خود را با حواشی جالبی شروع کرد.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی محمدرضا گلزار دولت 

  

شانس برنده شدن در قرعه کشی فروش خودرو چقدر است؟مطابق اعلام دو شرکت ایران خودرو و سایپا تعداد 25 هزار دستگاه خودرو برای طرح فروش فوری در نظر گرفته شده اما شنیده ها حکایت از آن دارد تا این ساعت حدود 5 میلیون و 500 هزار نفر اقدام به پیش ثبت نام کرده و این آمار ساعتی در حال رکورد زنی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  

ترکمنچای بانکی برای سهام عدالت؛ نظارت دولت کجاست؟روزنامه خراسان : برخی رسانه ها دیروز به نقل از گزارش های مردمی مدعی شدند که تعدادی از بانک ها به متقاضیان فروش سهام عدالت گفته اند در ازای فروش 30 درصد این سهام، تنها 450 هزار تومان به آن ها تعلق می گیرد. این موضوع با تکذیب سازمان خصوصی سازی مواجه شد...
مثلث سهام عدالت سهام دولت 

  

با افزایش و تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در واشنگتن،‌ رئیس جمهور آمریکا از انظار عمومی پنهان شده است.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

محمود احمدی نژاد اولین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400قدیری ابیانه، فعال سیاسی اصولگرا گفت: سفرهای مکرر احمدی نژاد، موج سفرهایش و شعارهایی که به راه می‌اندازد نظیر اینکه احمدی نژاد برگرد، زمینه سازی طرفدارانش و اظهارات مشاور رسانه‌ای او یعنی جوانفکر مبنی بر اینکه احمدی نژاد در انتخابات 1400 شرکت خواهد کرد همه نشان از تصمیم قاطع او برای حضور دارد ؛ اگرچه او تایید صلاحیت هم بشود رای نخواهد آورد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

کاهش شدید قیمت خودرو نسبت به روزهای اوجرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو از کاهش 35 درصدی قیمت خودرو در بازار آزاد طی روزهای اخیر خبر داد.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

محمود واعظی: 15 خرداد، نقطه عطف سال‌های مبارزه بودمحمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در پیام اینستاگرامی نوشت: پانزده خرداد، نقطه عطف سالها مبارزه آگاهانه ایرانیان علیه ظلم و استبداد و یکی درخشان‌ترین و سرنوشت‌ سازترین مقاطع تاریخ ایران عزیز است.
اعتماد محمود واعظی 15 خرداد جمهوری اسلامی 

  

15 خرداد نقطه عطفی در مبارزه ایرانیان علیه ظلم واستبداد استمحمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در پیام اینستاگرامی نوشت: پانزده خرداد، نقطه عطف سالها مبارزه آگاهانه ایرانیان علیه ظلم و استبداد و یکی درخشان‌ترین و سرنوشت‌ سازترین مقاطع تاریخ ایران عزیز است.
برنا محمود واعظی ایران 

  

«چه توهین آمیز و زشت صحبت کردی» این صحبت های ابتدایی استوری وریا غفوری علیه رییس هیئت مدیره استقلال است.
ورزش۳ تورم خشم استقلال 

  

فریب نخورید: ارزش واقعی سهام عدالت 15 برابر قیمت اولیه استسخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت:ارزش واقعی سهام عدالت 15 برابر قیمت اولیه است، اگر قصد فروش آن
خبرفوری سهام عدالت سهام قیمت 

  

مهلت اپراتورها برای اجرای مصوبه خدمات ارزش افزوده به پایان رسید به گزارش خبرنگار مهر، حسین فلاح جوشقانی در توئیتر گفت: 15 خرداد 99 مهلت پایانی اپراتورها برای اجرای مصوبه موسوم به «پایان وس» است. وی ادامه داد: بنابر بررسی ها، زیرساخت لازم برای اجرای مصوبه 300 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در اپراتورهای همراه اول و ایرانسل آماده است و اپراتور رایتل بنا دارد کل خدمات ارزش افزوده تلفن همراه را متوقف کند. معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: این مصوبه…
مهر خبرنگار توئیتر 15 خرداد 

  

مارتین برایثویت خرید جدید بارسلونا بزرگترین تهدید لوئیس سوارز برای بازگشت به ترکیب ثابت آبی اناری ها محسوب می شود.
ورزش۳ بارسا بارسلونا 

  

مشاهده ارزش دارایی و معامله سهام عدالت، تنها از طریق سامانه های کارگزاری ها/ نیازی به کد بورسی نیستافرادی که در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی، به آدرس samanese.ir، گزینه سهامداری مستقیم را انتخاب کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه با سامانه سهام عدالت هر شرکت کارگزاری که تمایل دارند، به صورت غیرحضوری از خدماتی مانند مشاهده دارایی و ارزش سبد سهام عدالت خود و یا فروش هر میزان از سهام خود بهره‌مند شوند.
برنا سازمان خصوصی سازی خصوصی سازی سهام عدالت