گسترش   |  اقتصادی  |  

ارکان اصلی طرح توجیهی شهرسازی چیست؟

تحلیل بازار و تحلیل فنی پروژه، از اصلی‌ترین ارکان طرح توجیهی شهرسازی می‌باشد. برای کسب اطلاعات در مورد طرح امکان سنجی شهرداری تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ارکان اصلی طرح توجیهی شهرسازی چیست؟

در حقیقت طرح توجیهی مربوط به شهرسازی، تمام ارکان موثر در ساخت شهر را مورد بررسی قرار می‌دهد. منظور از تمام ارکان، برآورد دقیق هزینه ها، تحلیل زیست محیطی پروژه، دریافت مجوز های مورد نیاز از موسسات مختلف است. در حقیقت مهندسینی که به نگارش طرح توجیهی شهرسازی می‌پردازند، در ابتدا زمینه فعالیت پروژه را به صورت دقیق مورد بررسی قرار می‌دهند. همچنین میزان سودآوری پروژه نیز از دیگر اطلاعاتی است که این طرح در اختیار شما قرار می‌دهد. برای توضیح بیشتر در مورد طرح توجیهی شهرسازی و ارکان آن باید گفت: این طرح مساحت و موقعیت زمین مورد نظر شما و وضعیت شبکه عبور و مرور آن را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. برای آشنایی حداکثری با این طرح ویژه، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

ارکان اصلی طرح توجیهی شهرسازی

در ادامه به ذکر توضیحاتی در مورد ارکان طرح توجیهی شهرسازی می‌پردازیم.

تحلیل بازار مهمترین ارکان مورد تاکید طرح توجیهی

یکی از اهداف مهم شهر‌سازان برای انجام این کار، کسب سود اقتصادی است. به این نکته دقت کنید که قبل از شروع هر پروژه‌ای لازم است، وضعیت بازار و نیاز آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. طرح توجیهی شهرسازی، به صورت کاملا تخصصی، وضعیت بازار را مورد تحلیل قرار می‌دهد. در حقیقت، آگاهی از خلا‌های موجود در بازار مورد نظر و ارائه راهکار برای رفع این خلا ها، موجب موفقیت حداکثری پروژه خواهد شد. به همین دلیل لازم است مهندسینی که به تهیه این طرح ویژه می‌پردازند، به صورت کاملا تخصصی وضعیت بازار را بررسی نمایند. همچنین آگاهی از میزان سود نهایی پروژه شهرسازی نیز، موجب تشویق حداکثری سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این پروژه می‌شود.

تحلیل فنی پروژه از دیگر ارکان اصلی طرح توجیهی شهرسازی

تحلیل فنی پروژه شهرسازی، از دیگر اقداماتی است که برای تهیه طرح توجیهی باید آن را انجام داد. توجیه فنی شامل مطالعه در مورد جنبه‌های فنی پروژه می‌شود. تعیین محل دقیق اجرای پروژه، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد نیاز و ساختار اجرائی طرح، از جمله مواردی است که در تحلیل فنی طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین این طرح میزان زمین مورد نیاز برای محوطه سازی، راهسازی و ساختمان سازی را نیز تحلیل می‌کند. قابل ذکر است، برآورد هزینه‌ها‌ی انجام این امور با در نظر گرفتن تورم، از دیگر اطلاعاتی است که در قسمت توجیه فنی پروژه به شما اعلام می‌شود. با اطلاع از این موارد، شما در میانه مسیر با چالش‌های پیش بینی نشده مواجه نخواهید شد. با استفاده از این طرح ویژه توجیهی به صورت آگاهانه در مسیر قدم خواهید گذاشت.

طرح توجیهی شهرسازی و تحلیل اقتصادی آن

طرح توجیهی شهرسازی و تحلیل اقتصادی آن

همانطور که در بالا نیز ذکر کردیم، یکی از مهمترین اطلاعاتی که طرح توجیهی شهرسازی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، برآورد دقیق هزینه‌های شهرسازی است. به این نکته دقت کنید که این کار با بالاترین دقت و تخصص انجام خواهد گرفت. میزان دقیق هزینه‌های ساخت ساختمان، افتتاح مراکز تفریحی، فروشگاه و بسیاری دیگر، در این طرح مشخص شده است. با دسترسی به این طرح ویژه از تمام هزینه‌های شهرسازی از صفر تا صد اطلاع خواهید یافت. همچنین با اطلاع از میزان هزینه‌ها، به راحتی می‌توانید میزان بودجه در دسترس خود را نیز مدیریت نمایید. شما می‌توانید بررسی نمایید که سرمایه لازم برای اتمام این پروژه را در اختیار دارید یا خیر.

طرح توجیهی شهرسازی

تصویب طرح توجیهی در کمیسیون ماده پنج

‌درحقیقت برای شروع کار شهرسازی نیاز به دریافت مجوز از شهرداری و بسیاری از موسسات دیگر است. یکی از مدارک لازم برای دریافت این مجوزها، طرح توجیهی شهرداری است. افرادی که به نگارش طرح توجیهی می‌پردازند، می‌بایست با قوانین موجود در این موسسات آشنایی داشته باشند. به این نکته دقت کنید که طرح توجیهی تهیه شده می‌بایست مورد تایید کمیسیون معماری ایران و همچنین کمیسیون ماده پنج معماری نیز قرار گیرد. به همین دلیل لازم است، این طرح توسط افرادی آگاه از شرایط و ضوابط این کمیسیون‌ها نگارش شود.

امکان سنجی پروژه

ارائه اطلاعاتی در مورد امکان سنجی پروژه، یکی از اصلی‌ترین وظایفی است که متخصصین نگارنده‌ی طرح توجیهی، بر عهده دارند. این افراد با بررسی دقیق میزان سرمایه در دسترس شما و میزان هزینه‌های مورد نیاز پروژه، طرح امکان سنجی شهرسازی را مورد بررسی قرار می‌دهند. همچنین این افراد کمک فراوانی به اخذ مجوز از موسسه‌های مربوطه خواهند کرد. در حقیقت تمام هزینه‌های انجام شده برای به ثمر رسیدن پروژه، می‌بایست جبران شود. تنها در این صورت طرح مورد نظر ارزش سرمایه گذاری را خواهد داشت. برای آگاهی از امکان بررسی دقیق میزان هزینه‌ها و درآمد نهایی پروژه از اهمیت بسیاری برخوردار است. تعیین شاخص‌های مالی و اقتصادی پروژه نیز در طرح توجیهی وجود دارد.

مطالعات زیست محیطی

در این قسمت از طرح توجیهی شهرسازی، پروژه از لحاظ زیست محیطی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در حقیقت اقدامات شما برای شهرسازی نباید عواقب خطرناکی برای محیط زیست داشته باشد. این موضوع در مکان یابی درست و اصولی برای پیاده سازی پروژه، بسیار پر اهمیت است. در حقیقت پروژه مورد نظر شما نباید به پوشش گیاهی و جانوری منطقه آسیب بزند. قبل از اجرای پروژه می‌بایست اقداماتی جهت آماده سازی زیر بنای منطقه انجام داد. خاکبرداری، احداث استخر باطله، ایجاد مسیر جدید برای آب‌های سطحی، از جمله اقداماتی است که قبل از شروع کار باید انجام داد.

طرح توجیهی و کمک به اخذ مجوزهای مورد نیاز

کمک به اخذ مجوزهای مورد نیاز

با توجه به اطلاعاتی که در بالا ارائه دادیم، با در دست داشتن طرح توجیهی، اخذ مجوز از موسسه های دولتی مختلف بسیار آسان خواهد بود. به این دلیل که توجیه فنی، توجیه اقتصادی، تحلیل زیست محیطی پروژه و بسیاری اطلاعات دیگر، در این طرح موجود می‌باشد. در حقیقت بسیاری از موسسه های مربوطه برای اعطای مجوز به اطلاعاتی از این قبیل نیاز دارند. همچنین با استفاده از طرح توجیهی، امکان جذب سرمایه گذار نیز ممکن خواهد بود. به این دلیل که میزان سود سالانه و ماهانه پروژه در این طرح توجیهی به صورت واضح مشخص شده است.

خدمات مهندسین مشاور هفت شهر آریا

شرکت مهندسین مشاور هفت شهر آریا، با بکارگیری مهندسینی زبده، سعی در ارائه خدمات با بالاترین کیفیت را دارد. چنانچه قصد شروع پروژه شهرسازی را دارید، می‌توانید برای دریافت مشاوره از کارشناسان، با ما در ارتباط باشید. راه‌های ارتباطی بین ما و شما در صفحه اصلی وب‌سایت درج شده است. این کارشناسان با بیش از دو دهه سابقه درخشان در انجام امور شهرسازی، آماده ارائه خدمات به شما هستند.

نویسنده: رپورتاژ

شهرسازی تورم بودجه   اخبار برگزیده
  

قانون کار، قانون کارگران است نه قانون تجارت!مراسم بزرگداشت سالروز تصویب قانون کار به همت خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران امروز در محل دانشگاه علمی و کاربردی خانه کارگر برگزار شد.
ایلنا قانون قانون تجارت قانون کار 

  

ترس عجیب وزیر دفاع آمریکا نسبت به همکاری ایران و روسیهوزیر دفاع آمریکا با تکرار ادعاها مبنی بر ارسال پهپادهای ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین گفت که این همکاری‌ها نگرانی‌های امنیتی جدید را برای واشنگتن و متحدانش ایجاد کرده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و روسیه 

  

خبر خوش درباره حقوق کارگران | مبلغ نهایی حقوق کارگران مشخص شدمدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی گلستان از افزایش حق مسکن کارگران مشمول قانون کار به 650 هزار تومان خبر داد و گفت: این مهم در مصوبه جدید با افزایش 40 درصدی همراه بود.
فردا کارگر بازار کار کار 

  

پیش‌بینی جالب طارمی از 3 بازی ایران در جام جهانیمهدی طارمی مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان 3 دیدار ایران را مرحله گروهی پیش بینی کرد.
خانه فوتبال مهدی طارمی بازی ایران 

  

همه چیز درباره همسان سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان/ زمان واریزی جدید به حقوق کارمندان / میزان حق عائله‌مندی و حق اولاد چقدر شدبا تصویب مصوبه لایحه متناسب‌سازی حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری از سوی شورای نگهبان ماه، میزان افزایش حقوق از مهرماه اعمال می‌شود. این خبر را سخنگوی شورای نگهبان در چهاردهم آبان‌ماه اعلام کرده و گفته است اجرای آن از آذرماه عملیاتی خواهد شد.
فردا ایران خودرو مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

واریز مابه التفاوت حقوق بازنشستگان | حقوق کدام بازنشستگان افزایش یافت؟وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: پرداخت معوقات 5ماهه بازنشستگان سایر سطوح، در ماه جاری آغاز خواهد شد و تا قبل از پایان سال جاری، کلیه معوقات این گروه از بازنشستگان از محل افزایش 81 درصدی به عالوه مبلغ ثابت 585 هزار تومان تسویه خواهد شد.
مثلث وزارت بازرگانی کارگر بازار کار 

  

بازهم توافق با دولت بر سرِ طرح ساماندهی؟ / مجلس به خانه‌ی اول برمی‌گردد!کارگران بسیاری در انتظار تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت هستند. این نگرانی البته با توجه به صحبتهای اخیر قالیباف در مورد توافق با دولتی‌ها بی‌مورد نیست.
ایلنا دولت خبرنگار مصاحبه 

  

حمله به ایران، در دستور کار بنیامین نتانیاهو استروزنامه صهیونیستی هاآرتص مدعی شد که نتانیاهو در حال ورود به یک واقعیت جدید است و با در نظرگرفتن اهمیت موضوعی که او تهدید هسته‌ای ایران می‌نامد، ممکن است به دنبال آن باشد تا از او به عنوان حمله کننده به ایران و نه تضعیف کننده دموکراسی در اسرائیل، یاد شود.
ایلنا ایران کار بنیامین نتانیاهو 

  

صدر جدول لیگ یک تغییر کرد|استقلال ملاثانی باختپایان شکست ناپذیری استقلال ملاثانی و فجر/ صدر جدول تغییر کرد
خانه فوتبال جدول استقلال استقلال خوزستان 

  

بلاروس در آستانه تقابل با ایرانتیم ملی فوتبال جوانان در صورت موافقت فدراسیون با تیم امید بلاروس دیدار خواهد کرد.
ایلنا بلاروس فدراسیون فوتبال فوتبال 

  

دستور جلسات نمایندگان مجلس در این هفته مشخص شدنمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات علنی هفته جاری خود به بررسی تقاضای استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌پردازند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی درمان شورای نگهبان 

  

بررسی راهکارهای تقویت امنیت در مجلسنماینده سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس گفت: کمیسیون امنیت ملی راهکارهای تقویت تدابیر امنیتی در اماکن مذهبی و عمومی را با دستگاه‌های ذیربط بررسی خواهد کرد.
فردا خانواده اماکن مذهبی ایران 

  

سیاست‌ورزی آمریکا به شیوه گاوچران‌های آمریکایی استجعفر قنادباشی گفت: آمریکایی‌ها در ظاهر فشار می‌آورند و در پشت پرده التماس می‌کنند.
مثلث سیاست خارجی استثنایی جعفر قنادباشی 

  

شکارچی قهار مقابل تیم ملی ایرانضربه هالند به ایران/شکارچی قهار مقابل شاگردان کی‌روش در جام جهانی
خانه فوتبال ایران هری کین خودرو 

  

6 درصد تولید گاز کشور صادر می‌شود/ مصرف خانگی در زمستان 3 برابر می‌شودرییس امور نظارت، اندازه‌گیری و کنترل کیفیت گاز اظهار داشت: در تابستان 200 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی مصرف می‌شود و این رقم در زمستان به بالای 600 میلیون مترمکعب گاز در روز می‌رسد.
ایلنا تولید گاز زمین 

  اخبار داغ
  

اقتصادنیوز: رصد بازار محصولات پرطرفدار ایران خودرو از ثبات قیمت در بازار ایران خودرویی ها در بازار حکایت دارد.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

هشدار | یک ویروس جدید جای کرونا را گرفتدانشمندان می‌گویند، یک ویروس شبیه به کروناویروس عامل بیماری کووید-19 که در خفاش‌های ساکن در جنوب چین پنهان شده است، می‌تواند یکی از پنج ویروسی باشد که پتانسیل جهش به انسان را دارد.
شما‌نیوز ویروس ایران بهشت زهرا 

  

اقتصادنیوز: بازار امروز هم با این که سبز پوش آغاز شد اما در ادامه با افت همراه شد تا در نهایت با افت یک هزارو 980 واحدی کار خود را تمام کند.
اقتصادنیوز شاخص وزن کار 

  

شکست رکورد قیمت سکه و طلا | سکه امامی به مرز 17 میلیون تومان رسیدآخرین قیمت سکه و طلا برای امروز 5 آذر ماه سال 1401 اعلام شد که بر اساس آن قیمت سکه امامی (طرح جدید) به 16 میلیون و 791 هزار تومان رسید.
فردا قیمت سکه و طلا ایران خودرو 

  

2174 خودرو در راه بورس؛ از تارا تا 207 اتوماتیکقطار عرضه خودرو در بورس کالا همچنان در حرکت است و در هفته جاری این بازار میزبان خودروهای مختلفی خواهد بود.
مملکت‌آنلاین ایران خودرو خودرو بورس کالا 

  

دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایرانوزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اطلاعیه‌ای از دومین روز متوالی بدون مرگ و میر کرونایی در ایران خبر داد.
ایلنا مرگ وزارت بهداشت آموزش 

  

اقتصادنیوز: امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز خودرو مالکیت پول 

  

جزئیات خرید چهار مدل خودرو در بورس کالا اعلام شدمهلت ثبت سفارش برای خودروهای عرضه شده در تاریخ هفتم آذر ساعت 17 روز یکشنبه 6 آذر بوده و میزان پیش دریافت خرید 25 درصد است.
ایلنا خودرو بورس کالا پژو 

  

اقتصادنیوز: در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 97 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفتهشاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افت هزار و 979 واحدی به سطح یک میلیون و 408 واحد رسید.
برنا شاخص