افزایش عجیب قیمت روغن در یک سال

تورم اقلام خوراکی در دو ماه اخیر بسیار بالا بوده، به گونه ای تورم ماهانه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در خرداد ماه امسال بالغ بر 25 درصد به ثبت رسیده است.

افزایش عجیب قیمت روغن در یک سال

افزایش عجیب قیمت روغن در یک سال

 تورم اقلام خوراکی در دو ماه اخیر بسیار بالا بوده، به گونه ای تورم ماهانه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در خرداد ماه امسال بالغ بر 25 درصد به ثبت رسیده است، با وجود اینکه اکنون این نرخ در تیر ماه کمی تعدیل شده و به 5.7 درصد رسیده، اما هنوز هم در زمره تورم های بالای ماهانه محسوب می شود. به همین جهت در خرداد و تیر ماه، الخصوص در خرداد شاهد افزایش شدید قیمت کالا های خوراکی اساسی بوده ایم. به عنوان مثال تورم ماهانه روغن در خرداد حدود 250 درصد برآورد شده، به بیان ساده تر تنها در عرض یکماه قیمت روغن 3.5 برابر شده است.

علت عمده تورم این کالا ها در دو ماه اخیر، سیاست اصلاح قیمت کالا های اساسی دانشته شده، این جراحی اقتصادی دولت باعث شد تا قیمت چند قلم از کالا جهش داشته باشد، البته این افزایش قیمت تنها به این چند قلم ختم نشد و سایر کالا ها نیر به دنبال آن جهش قیمت را تجربه کردند. البته در تیر ماه تا حدودی زیادی تورم این اقلام کاهش یافته، اما همچنان تورم نقطه به نقطه کالاهای اساسی خوراکی روندی صعودی دارد. در این گزارش به بررسی تورم ماهانه و نقطه به نقطه کالاهای اساسی در تیر ماه 1401 پرداخته شده است.

رشد 4 برابری قیمت روغن

تورم نقطه به نقطه روغن مایع در تیر ماه 327.5 درصد برآورد شده، به بیان دیگر قیمت روغن در تیر امسال نسبت به تیر سال گذشته 4.3 برابر شده است. این تورم بالاترین تورم رقم خورده در میان تمامی کالا های اساسی محسوب می شود، در جایگاه دوم نیز روغن جامد قرار دارد. بررسی ها نشان اوج گرانی روغن متآثر از چند ماه اخیر بوده و با سیاست حذف ارز ترجیحی این اتفاق رخ داده است. البته با توجه به اینکه اوکراین و روسیه تامین کننده قسمت عمده از نیاز دانه های روغنی جهان هستند، جنگ میان این دو کشور باعث شده تا تولید روغن با مشکل مواجه شود و قیمت این کالا افزایش یابد.

برنج ایرانی نیز در زمره کالا هایی قرار دارد که در یکسال گذشته تورم بسیار بالایی را تجربه کرده، تورم نقطه به نقطه این کالا در تیر ماه بالغ بر 188 درصد برآورد شده است. اما تورم برنج خارجی به نسبت بسیار پایین تر بوده و تورم نقطه ای 54.5 درصدی را در نخستین ماه تابستان جاری به ثبت رسانده. آمار ها نشان می دهد بین گوشت قرمز و گوشت مرغ، تورم مرغ به شکل قابل توجهی در یکسال گذشته بالاتر بوده است، به گونه ای که تورم نقطه ای گوشت قرمز گوسفندی 36.8 درصد و گوشت مرغ 103 درصد به ثبت رسیده است. بر اساس اقتصاد خرد این دو کالا جانشین هم محسوب می شود و گران شدن یکی بایستی موجب مصرف دیگری شود اما با توجه به اینکه قیمت گوشت قرمز گوسفندی بسیار بالاست به نطر نمی رسد این کالا توانسته باشد به توجه به شرایط کنونی جامعه جانشین مرغ در سفره های مردم شود.

بالاترین رشد ماهانه قیمت در تیرماه

رشد قیمت مرغ ماشینی در تیر ماه 26.1 درصد برآورد شده که بالاترین رشد ماهانه قیمت در بین کالاهای اساسی خوراکی محسوب می شود، این در حالیست که تورم گوشت قرمز گوسفندی در ماه گذشته صفر درصد بوده و این کالا هیچگونه افزایش قیمتی را تجربه نکرده است. کره پاستوریزه نیز در تیر ماه افزایش قیمت بالایی را تجربه کرده و تنها در یکماه به طور میانگین این قلم 14.3 درصد گران تر شده است. برنج ایرانی نیز در ماه گذشته بالغ بر 10 درصد افزایش قیمت داشته است.

اما نکته جالب تورم روغن مایع در تیر ماه است، افزایش این کالا در تیر تنها 2 درصد برآورد شده، این در حالیست که در خرداد ماه حدود 250 درصد تورم ماهانه را تجربه کرده است، به نظر می رشد تمام جهش قیمتی روغن در خرداد ماه تخلیه شده است. به مانند شاخص تورم نقطه به نقطه در تورم ماهانه نیز تورم برنج خارجی کمتر از برنج ایرانی بوده و این کالا تورم 6 درصدی را تجربه کرده است. تورم چای خارجی و گوشت گوساله نیز در تیر ماه به ترتیب 4.3 درصد و 2.6 درصد به ثبت رسیده است

منبع: رکنا

افزایش قیمت قیمت تورم   اخبار برگزیده
  

جزئیات جلسه مشترک دولت و مجلس / از گلایه در مورد وضعیت مسکن تا ابراز نگرانی بابت گرانی مواد غذایییک عضو هیأت رئیسه مجلس درباره جلسه شب گذشته رئیس‌جمهور با مجلسی‌ها گفت: جلسه خوبی برگزار شد و بنا شد این جلسات ادامه پیدا کند.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

پیشرفت‌های مذاکرات وین به طور کامل تامین‌کننده مطالبات ایران نبود/ زمینه برای امضای توافق در آینده بسیار نزدیک وجود داردسخنگوی وزارت امور خارجه گفت: می‌توانیم بگوییم برای احیای برجام در مرحله پیشرفت قرار داریم اما اینکه بگوییم به توافق نزدیک هستیم این معطوف به برآورده شدن انتظارات برحق جمهوری اسلامی ایران از طریق آمریکا است.
ایلنا وین ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

منافع ایران؛ از اروپا تا خلیج فارسدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

شگرد های تبلیغی اخیر آمریکا در بازی با لغو تحریم‌هااتهام زنی‌ها، لفاظی‌ها و شگردهای تبلیغی اخیر آمریکایی‌ها در بحبوحه مذاکرات هسته‌ای نشان می‌دهد که آن‌ها در تلاش‌اند تا برای فرار از لغو تحریم‌ها، مقصرنمایی ایران و نهایتاً به زانو درآوردن تیم مذاکره‌کننده کشورمان بازهم به تله‌گذاری‌های جدید و اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی روی بیاورند.
مثلث ایران و آمریکا ایران خودرو خودرو 

  

صدرنشینی دقیقه 90 پورتو با طارمیلیگ پرتغال| اتوبوس ویزلا مقابل یاران طارمی پنچر شد /پورتو با گل دقیقه 90 در صدر ماند
خانه فوتبال فوتبال بازی مهدی طارمی 

  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

شب تعیین کننده قیمت خودرو + جدول قیمتاقتصادنیوز: ارزیابی بازار خودرو نشان دهنده آن است که محصولات سایپا هم امروز24 تیرماه 1401 همانند پرتیراژهای ایران خودرو با افت قیمت در بازار عرضه شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیات علمی می‌شوند.
ایلنا کنکور وزارت علوم فناوری 

  

بهادری جهرمی: رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوندسخنگوی دولت گفت: با تفاهم صورت‌گرفته بین وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، رتبه‌های برتر کنکور و المپیادی‌ها، بورسیه هیئت علمی می‌شوند.
مملکت‌آنلاین کنکور وزارت علوم فناوری 

  

افت قیمت خودرو تحت تاثیر سیگنال های برجامی + جدولاقتصادنیوز: سیگنال های برجامی بازار خودرو امروز 24 مرداد 1401 را تحت تاثیر قرار داد، بطوریکه پرتیراژهای ایران خودرو امروز با افت یک تا سه میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شدند.
اقتصادنیوز قیمت ایران خودرو خودرو 

  

سقوط سنگین قیمت سکه در عصر امروز | طلا در کانال یک میلیون و 200 هزار تومانیقیمت‌ طلا و سکه امروز دوشنبه 24 مرداد 1401، همچنان روند نزولی دارد. سکه طرح جدید به گزارش برخی منابع به کانال 13 میلیون تومانی وارد شده و طلا نیز پس از مدت‌ها به کانال یک میلیون و 200 هزار تومانی رفته است. سیگنال‌های موثر بر بازار را بخوانید.
فردا قیمت جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

ذهنیت‌ مسئولین اقتصادی نسبت به بورس کالا باید اصلاح شودپیشنهاد مجلس شورای اسلامی و همچنین کمیسیون صنایع از ابتدا این بوده که عرضه کلیه محصولات تولیدی توسط خودروسازها در بورس کالا باشد تا بتواند به تعادل بخشی قیمت، رسیدن خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و حذف بسیاری از واسطه‌ها، کمک کند.
گسترش بورس کالا مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

سقوط قیمت دلار ادامه دارد؟اقتصادنیوز: کامران سلطانی‌زاده، دبیرکل کانون صرافان درخصوص وضعیت بازار ارز طی روزهای آینده گفت: هم اکنون در معاملات غیررسمی قیمت دلار به کانال 29 هزار تومان بازگشت و با توجه به وضعیت آرام سیاسی و‌ جو روانی مثبت در بازار ارز، این روند ادامه‌دار خواهد بود.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

آمار کرونا امروز 24 مرداد در ایران | کاهش شهرهای قرمز کروناییبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، متاسفانه 71 بیمار مبتلا به کووید19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 143 هزار و 15 نفر رسید.
نامه نیوز خودرو ایران وزارت بهداشت 

  

آمار امروز کرونا 24 مرداد/شناسایی 7348 بیمار جدید/کاهش تعداد فوتی‌هااقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 7348 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 71 هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

شاخص بورس تکان نخورد /یک نیمه نزول، یک نیمه صعود!اقتصادنیوز: در نیمه اول معاملات امروز شاخص کل بورس تهران نزول کرد اما در نیمه دوم سطوح از دست رفته را باز پس گرفت و تنها 44 واحد نسبت به سطح دیروز بالا آمد. در نیمه دوم معاملات شاخص هم وزن رشد چشمگیری داشت.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران تهران 

  

رشد سهم‌های ریالی‌ بورس تهران / تقاضای حقیقی در نیمه دوم معاملاتاقتصادنیوز: در معاملات امروز 24 مردادماه بازار سهام، شاخص کل بورس رشد کرد و همچنین شاخص هم وزن در نیمه دوم معاملات صعود قابل‌توجهی را تجربه کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران سهام 

  

ریزش ادامه دار قیمت سکه/ قیمت سکه امروز چقدر ارزان شد؟قیمت سکه طرح جدید امروز (دوشنبه، 24 مردادماه) با 250 هزار تومان کاهش نسبت به روز گذشته، 14 میلیون و 50 هزار تومان معامله شد.
فردا قیمت بهار دلار