خیزش اجتماعی آمریکا و سرنوشت ترامپ

واکنش‌ها نسبت به قتل دلخراش جورج فلوید در آمریکا ادامه دارد. این واکنش‌ها که به صورت تظاهرات خشمگینانه و همراه با مواردی از تخریب و خشونت متقابل در آمده است، چندین شهر مهم آمریکا را در بر گرفته است.

خیزش اجتماعی آمریکا و سرنوشت ترامپ

در واقع، این نوع بروز خشم در جامعۀ آمریکا مورد منحصر به فرد و بی‌سابقه‌ای نیست و هر از چندی، به بهانه‌ای شعله می‌کشد و سپس فرو می‌نشیند. به عبارت دیگر می‌توان آن را عمدتاً نوعی عملیات تخلیۀ خشم قشرهایی از جامعۀ آمریکا دانست که از جهات مختلف و به دلایل گوناگون با نظام سیاسی و اقتصادی حاکم بر آمریکا سر ستیز دارند و آن را با علایق و منافع خود در تضاد و تعارض می‌بینند. این وضعیت تا اندازه‌ای مشابه بحران‌های دوره‌ای نظام اقتصادی اصطلاحاً سرمایه‌داری است که پس از هر دوره از رشد و رونق و شکوفایی ناگهان دچار رکود می‌شود و بعد به تدریج از رکود خارج شده و دوباره رونق می‌گیرد. همانطور که بحران‌های دوره‌ای نظام سرمایه داری بخشی از سرشت و ماهیت این نظام تعریف می‌شود و حتی از سوی مدافعان آن، نوعی تصفیه و پاکسازی در روند سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، خیزش‌های خشمگینانۀ اجتماعی نیز کارکردی مشابه دارد و به طور دوره‌ای خشم طبقات ناراضی را تخلیه می‌کند و با خود ثبات به دنبال می‌آورد. بر این اساس، همانگونه که بحران‌های ادواری اقتصادی اصل نظام سرمایه‌داری را تهدید نمی‌کند، خیزش‌های خشمگینانۀ اجتماعی نیز ثبات آن را به خطر نمی‌اندازد. با این حساب، تکیه بر رکود و خیزش ادواری در این نوع جوامع به عنوان علامتی از اضمحلال و نابودی نظام سیاسی و اقتصادی آنها، نوعی خودفریبی یا خوش‌خیالی از سوی نیروهایی است که در انتظار پایان عمر این قبیل نظام‌ها نشسته‌اند. واقعیت این است که اکثریت قاطع مردم این جوامع حتی به فرض نارضایتی عمیق از دولت حاکم، به متعرضان نمی‌پیوندند چرا که اولاً امکان تغییر هیئت حاکمه را بدون پرداخت هرگونه هزینه‌ای و صرفاً با انداختن رأی خود به صندوق، در اختیار دارند، ثانیاً از رفتاری که چارچوب‌های مسالمت‌آمیز را پشت سر بگذارد و موجودیت جامعه را به خطر اندازد، هراسان و و نگران می‌شوند و ثالثاً بدیل و جایگزینی هم برای نظام موجود نمی‌شناسند و بدیل‌های مطرح شده را نیز عادلانه‌تر از وضع موجود نمی‌بینند. بدین ترتیب، خیزش اجتماعی کنونی در آمریکا فقط می‌تواند بر سرنوشت دونالد ترامپ تأثیر بگذارد نه اینکه ثبات جامعۀ آمریکا را تهدید کند. نوع تأثیر آن بر سرنوشت ترامپ هم روشن نیست و بالقوه می‌تواند به نفع یا ضرر او تمام شود. این گونه خیزش‌ها همانگونه که در اقشاری هوادار دارد، نیروهای محافظه‌کار را هم به واکنش منفی می‌اندازد. از این رو، نوع برخورد و استفادۀ حزب دمکرات و مدافعان حقوق مدنی از خیزش اخیر در سرنوشت ترامپ بسیار مؤثر است اما به نظرم صِرفِ تشدید ناآرامی چندان هم به زیان ترامپ تمام نخواهد شد و شاید به همین دلیل نیز او می‌کوشد تا با لفاظی‌های خود بر دامنۀ آن بیفزاید!

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

دونالد ترامپ نویسنده خشونت   اخبار برگزیده
  

تست کرونای 8 استقلالی مثبت شدنتیجه تست هشت نفر از اعضای تیم فوتبال استقلال مثبت اعلام شد.
مملکت‌آنلاین فوتبال باشگاه استقلال استقلال 

  

ورود مجلس به موضوع بورس/ زیرساخت کارگزاری‌های بورس ارتقا می‌یابد​اقتصادنیوز: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: تقویت سرورهای کارگزاری‌ها و جلوگیری از اختلال آن‌ها از ابتدایی‌ترین اقداماتی است که سازمان بورس باید مدنظر قرار دهد؛ البته این موضوع به‌عنوان دغدغه مردم در جلسه هفته آینده کمیسیون اقتصادی با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

اجازه ندهند تمام مشکلاتی که برای استقلال پیش آمده را سر ما تلافی کنند/ برخلاف برخی از تیم‌ها سعی کردیم داوری را تحت فشار قرار ندهیم/ تمام دغدغه ما بازی با استقلال استحمیدرضا عبداللهی مربی پارس جنوبی جم نسبت به حواشی پیش از دیدار با استقلال واکنش نشان داد و گفت اجازه نمی‌دهد کسی حق این تیم را ضایع کند.
ایلنا استقلال بازی پارس جنوبی 

  

متخصص برجسته بیمار‌های عفونی در‌آمریکا تأکید کرد: واکسن ضد کرونای آمریکا تا پایان ماه وارد مرحله آخر می‌شود و تاکنون موفق عمل کرده و در بدن افراد علیه ویروس کرونا آنتی بادی تولید کرده است.
نامه نیوز موفقیت خودرو تولید 

  

کمال خرازی: اقدامات آمریکا و اروپا به فروپاشی کامل برجام منجر می‌شود | داستان ناتمام برجامسیدکمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سخنانی گفت که تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اقدام سه کشور اروپایی در آژانس و رفتار مشکوک مدیرکل آژانس نه تنها بازدارنده جمهوری اسلامی نخواهد بود، بلکه به فروپاشی برجام می‌انجامد.
۵۵ آنلاین خاورمیانه جمهوری اسلامی فناوری 

  

کوییک R پلاس چه تفاوتی با کوییک R معمولی دارد؟اواخر هفته گذشته سایپا از نسخه جدید کوییک رونمایی کرد. خودرویی که حالا با نام کوییک R+ (آر پلاس) شناخته می‌شود. فیس‌لیفت R این خودرو هنوز جای خود را در بازار باز نکرده است و حالا مشتریان با نسخه جدیدی روبرو هستند که فارغ از تغییرات ظاهری، قیمتی بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت.
خودروتک استاندارد سایپا خودرو 

  

احمدی نژاد به خاطر هدیه گرفتن قانون را تغییر دادروزنامه خراسان با طرح این سوال که هدایایی که احمدی نژاد در دوران ریاستش گرفته کجا برده؟ به این موضوع پرداخت که او قانون قبلی را تغییر داد تا هدایا مال خودش باشد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد قانون روزنامه 

  

عوارض قیمت گذاری دستوری خودرودبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی اعتقاد دارد با توجه به افزایش قیمت تمامی نهاده‌های تولید و همچنان دستوری بودن قیمت‌گذاری خودرو، خودروسازان نیز نمی‌توانند به درستی قیمت قراردادها را سریعا افزایش دهند، بنابراین قطعه‌سازان به نوعی ازسوی زنجیره تامین و در حقیقت مصرف‌کنندگان، به‌دلیل فاصله زیاد قیمت کارخانه و بازار، قربانیان اصلی نرخ ‌گذاری‌ دستوری هستند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

طرح مجلس برای اخذ مالیات از سکه، ارز و سهام کلید خورد+سندجزئیات طرح نمایندگان مجلس برای مالیات بر عائدی سرمایه نشان می‌دهد که دریافت مالیات از سکه، ارز و سهام در دستور کار است.
مثلث مجلس شورای اسلامی مالیات ارز 

  

تشخیص صلاحیت جرم سیاسی یا امنیتی بر عهده مرجع قضایی است/ قضات نمی‌توانند قانون جرم سیاسی را اجرا نکنند/ جامعه حقوقی نگاه مثبتی به بخشنامه اخیر داردرییس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و‌ مشاوران خانواده گفت: قضات نمی‌توانند قانون جرم سیاسی را اجرا نکنند چون این قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی و لازم الاجراست، البته تشخیص صلاحیت اینکه جرم سیاسی است یا امنیتی بر عهده مرجع قضایی است.
ایلنا جرم جرم سیاسی خبرنگار 

  اخبار داغ
  

عدم استفاده از ماسک ان 95 / الزام وزارت صمت برای تولید ماسک ارزان قیمتحریرچی با اشاره به اجباری شدن ماسک از فردا گفت: اگر کارمندی در محل کار خود از ماسک استفاده نکند اجازه حضور در محل کار ندارد.
ایلنا ماسک وزارت کشور وزارت بهداشت 

  

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبه 14 تیرجدیدترین قیمت‌ها در بازار امروز از نوسان قیمت سکه بالای مرز 10 میلیون تومان و دلار بالای 20 هزار تومان خبر می‌دهد.
شما‌نیوز قیمت افزایش قیمت یورو 

  

مبارزه با فساد، شفافیت، چالاکی سیستم اداری و تحقق دولت الکترونیک از اهم اقدامات این وزارتخانه استوزیر ورزش و جوانان در دویست و چهل و هفتمین نشست شورای معاونت وزارت ورزش و جوانان مبارزه با فساد، شفافیت امور، چالاکی سیستم اداری و تحقق دولت الکترونیک در امور اداری و جاری وزارت ورزش و جوانان را از اهم اقدامات صورت گرفته در این وزارتخانه اعلام کرد.
برنا ورزش جوانان دولت 

  

تمجیدرهبرکره شمالی از «موفقیت های درخشان» کشورش در مبارزه با ویروس کروناکیم جونگ اون ، رهبر کره شمالی با شرکت در یک نشست مربوط به حزب کارگر کشور در روز پنج شنبه به یک ماه غیبتش از انظار عمومی پایان داد. کیم 36 ساله از این جلسه برای تمجید از «موفقیت های درخشان» کشورش در مبارزه با ویروس کرونا استفاده کرد در حالی که مقامات این کشور همچنان مدعی هستند که تاکنون هیچ موردی از ابتلا به کرونا در کره شمالی دیده نشده است...
۵۵ آنلاین کره شمالی موفقیت ویروس 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از وضعیت بازار ارز و طلا؛ بازارساز به دنبال دلار آزاد/ مرزشکنی‌های تاریخی دلار وسکه!اقتصادنیوز: در اولین روز هفته، قیمت سکه و دلار ارتفاع بیشتری گرفتند و سقف های جدیدی در هر دو بازار به ثبت رسید. امروز ، سکه امامی حدود 550 هزار تومان افزایش را تجربه کرد و به بهای 10 میلیون و 200هزار تومان رسید. به این ترتیب، صفری جدید برای سکه ثبت شد و قیمت این فلز گران بها از نظر تومانی، 8 رقمی شد.
اقتصادنیوز ارز پول دلار 

  

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شنبهجدیدترین قیمت‌ها در بازار امروز از نوسان قیمت سکه بالای مرز 10 میلیون تومان و دلار بالای 20 هزار تومان خبر می‌دهد.
مثلث قیمت افزایش قیمت یورو