برنا   |  اجتماعی  |  

فرهنگ مسافرت مردم مشخص است، برنامه‌ریزی پلیس راه نامشخص بود/ سفرهای مردم را هدفمند کنیم

میرزاده گفت: مسئولین بهتر از هر فرد دیگری با فرهنگ رایج سفر در کشور آشنا هستند و باید پیش بینی‌های لازم را برای سفرهایی با این حجم مردم انجام دهند تا با یک بی‌نظمی در داخل کشور و جاده روبرو نشویم.

فرهنگ مسافرت مردم مشخص است، برنامه‌ریزی پلیس راه نامشخص بود/ سفرهای مردم را هدفمند کنیم

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ در تعطیلات چند روز اخیر، شاهد موج مسافرت‌های هموطنان از نقطه به نقطه‌ای دیگر از کشور بودیم .سفرهای پرحجمی که غیرقابل پیش بینی نبود ولی مسافران جاده‌ای را با مشکلات سختی مواجه کرد که از عدم مدیریت مناسب برای سفرهای خردادماهی مردم و بی نظمی جاده‌ای  نشات می گرفت . 

اکثر مسافران ساعت‌های طولانی را در جاده‌ها و در ترافیک‌های سنگین گذراندند که در این دقایق مسئولان برای امداد جاده‌ای و بازگشایی گره‌های ترافیکی حضور به موقع نداشتند و هموطنان بدون کمک‌رسانی حتی در بخش رساندن آب و بنزین رها شده باقی مانده بودند.

در همین راستا گفتگوی را با میرحمایت میرزاده، عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، داشتیم؛

میرزاده در خصوص اینکه چرا با توجه به پیش‌بینی دور از ذهنی که وجود نداشت تا این حد دچار گره ترافیکی بود و ماموران بازگشایی این گره‌ها هم در جاده ها نبودند ؛ با بیان اینکه در سرتاسر دنیا اگر مردم قصد سفری را داشته باشند معمولا قبل از سفر برنامه ریزی های لازم را انجام می دهند و وظیفه اصلی این برنامه ریزی‌ها بر عهده خود افرادی است که قصد عزیمت به مکانی برای مسافرت دارند به خبرگزاری برنا گفت: در این برنامه ریزی تمامی لازمات سفر مهیا شده و فرد با توجه به اینکه می خواهد چه نوع سفری را داشته باشد به سوی جاده‌ها و مقصد خود می‌روند که از این طریق اکثر این افراد دچار مشکلاتی در طول مسافرت خود نمی‌شوند.

وی افزود: اما در جامعه ما اینگونه برنامه‌ریزی‌ها چندان جایی ندارد و با مردم با مواجه شدن با چند روز تعطیلی بدون هیچ‌گونه برنامه‌ریزی به سوی مقصدهایی که در لحظه آخر انتخاب کرده‌اند رهسپار می‌شوند و به همین دلیل است که ارگان‌هایی مانند پلیس راه و همچنین ارگان‌های امدادی دچار غافلگیری‌هایی می‌شوند و در نهایت خدمات به صورت صحیح به مسافران ارائه نمی‌شود و مسافران نیز دچار سردگمی می‌شوند.

وی سخنان خود را با یک مثال ادامه داد و گفت: در یکی از سفرهای کاری که به کشور آلمان داشتیم طی گفتگویی که با یکی از شهروندان سالمند آلمانی صورت گرفت، از وی پرسیدیم آیا قصد سفر به ایران را دارید که در جواب عنوان کردند: در برنامه 10 ساله آینده‌ام سفر به ایران را برنامه‌ریزی کرده‌ام، این موضوع نشات گرفته از یک برنامه‌ریزی صحیح در بین شهروندان و مردم جوامع دیگر است که امید به زندگی را نیز با خود همراه کرده است.

وی در خصوص اینکه وظیفه مسئولان و مردم برای ایجاد نظم سفر و بسترسازی یک سفر آرام چگونه می‌تواند باشد گفت: در این خصوص اولا قبل از هرچیزی باید کارهای فرهنگی و آموزش‌هایی متناسب از سوی متولیان مبحث فرهنگ در کشور صورت گیرد تا افراد به صورت هدفمند و صحیح اقدامات لازم را برای سفر به سوی مکانی و شهری داشته باشند و سردرگم نباشند و تمامی حوادث و اتفاقات را نیز پیش‌بینی کنند. به عنوان بحث دوم نیز باید زیرساخت‌های لازم مانند وسائط حمل و نقل، اسکان در مراکز اقامتی و همچنین وضعیت مناسب جاده‌ها؛ ایجاد گردد تا به بهترین شیوه خدمات و سرویس‌های  لازم در اختیار مسافران قرار گیرد.

و در مبحث آخر نیز مسئولین باید اقدامات لازم را در این راستا انجام دهند، چون مسئولین بهتر از هر فرد دیگری با فرهنگ رایج سفر در کشور آشنا هستند و باید پیش بینی‌های لازم را برای سفرهایی با این حجم مردم  انجام دهند تا با یک بی نظمی در داخل کشور و جاده روبرو نشویم.

این عضو فراکسیون گردشگری در رابطه با تعداد نیروهای پلیس راه و همچنین نیروهای امدادی در جاده‌ها نسبت به حضور مردم در روزهایی که تعطیلات پشت سر هم وجود دارد گفت: برخی از موارد دست به دست هم می‌دهند تا حضور پلیس راه و همچنین ارگان‌های امداد جاده به صورت صحیح به چشم نیاید در صورتیکه این نیروهای زحمتکش تمامی سعی خود را برای ارئه خدمات و همچنین برقرای نظم در جاده‌های بین شهری انجام داده‌اند، این موضوع را نباید به عنوان کوتاهی در همراهی و ارائه خدمات به مردم دانست بلکه همانطور که گفته شد این موضوع نشات گرفته از حجم زیاد ترافیک در جاده‌های بین شهری است که باعث به وجود آمدن این سوءتفاهم شده است.

میرزاده  در خصوص حجم زیاد مسافرت‌هایی که به سمت شمال کشور صورت می‌گیرد نیز عنوان کرد: مردم باید بدانند ایران فقط در شمال کشور خلاصه نمی‌شود، این مبحث ناشی از یک فرهنگ‌سازی نادرست است که در بین مردم ایران جای گرفته است و پس از شروع هر تعطیلاتی به سمت شمال کشور سرازیر می‌شوند که مشکلات و معضلاتی مانند ترافیک جاده‌ای سنگین و عدم خدمات رسانی مناسب را به همراه دارد، در این خصوص آگاه‌سازی‌های لازم باید از سوی متولیان امر، رسانه‌ها و مسئولین انجام گیرد تا مردم از باقی ظرفیت‌های کشور آگاه شوند و بدانند در سرتاسر کشور مناطق بکر و بی‌نظیر دیگری وجود دارد که برای مسافرت به آن جا نیز می‌توانند بروند و از مکان‌های دیدنی دیگر نیز بازدید کنند.

پلیس پلیس راه ایران   اخبار برگزیده
  

افشای جاسوسی از مقامات بلندپایه در خاور میانه​اقتصاد نیوز:هکرها با نفوذ به دستکم 10 اپراتور در نقاط مختلف دنیا از جمله خاورمیانه، در 7 سال گذشته به جاسوسی از مقامات بلندپایه پرداخته اند.
اقتصادنیوز جاسوسی خاورمیانه اقتصاد 

  

حسین مرعشی: از اختلاف روحانی و جهانگیری نگران شده ایمحسین مرعشی در روزنامه کارگزاران نوشت:از زمانی که جایگاه معاون اول رئیس‌جمهور در قانون اساسی تغییر کرد و به جای نخست وزیر در قانون جمهوری اسلامی تعریف شد، همیشه در دولت‌هایی که به عنوان دولت‌های خردمند تعریف می‌شدند، از جایگاه قابل توجهی برخوردار بود.
مثلث حسین مرعشی دولت دوازدهم رئیس جمهور 

  

تست مخفیانه یک خودرو در تهران (تصاویر)به تازگی تصاویری از تست شاسی بلند معروف و هیبریدی BYD یعنی مدل تانگ در خیابان های تهران منتشر شده است که البته ظاهری پوشیده شده با برچسب های مخصوص بدنه دارد اما با توجه به قدمت حضور این خودرو در جهان با یک نگاه می توان حدس زد که با چه خودرویی طرف هستیم.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

وی عصر سه شنبه در آئین گرامیداشت روز ملی اصناف در سالن اجتماعات مجتمع اداری اصناف قم اظهار داشت: رهبری حسابی در آمریکا ندارد، و این کار احمقانه‌ای است که ترامپ انجام می‌دهد.
نامه نیوز قم موشک ایران 

  

ترامپ دوباره عقب نشینی کرد : ایران با دولت من مذاکره کندتسنیم : رئیس‌جمهور آمریکا ساعاتی پس از خط و نشان کشیدن برای ایران در فضای مجازی، بار دیگر از ایران خواست که با دولت وی مذاکره کند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

اصلاح طلبان دنبال استعفای روحانی هستندعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با این دست فرمون فکر می کنم که استعفای آقای روحانی اتفاق بیفتد چون او ظرفیت روحی، انرژی، برنامه صحیح و تیم مناسب را در اختیار ندارد بنابراین ادامه این وضعیت تا یک جایی خواهد بود بعد از آن سیستم قفل می کند،
نامه نیوز اصلاح طلبان حسن روحانی سلامت 

  

قیمت خودرو چقدر کاهش پیدا کرد؟ (جدول)قیمت خودرو در چهارمین روز هفته کاهشی محسوس را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است.
خودروتک قیمت خودرو جدول 

  

فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ، موظف به توقف برخورد با مأموران نیروی انتظامی در ماجرای برخورد با یک مجرم در منطقه تهرانپارس شد.
نامه نیوز بازداشت دیپلماسی نیروی انتظامی 

  

لغو حمله، فریب بزرگفایل صوتی یادداشت لغو حمله، فریب بزرگ را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  

دعوای جهانگیری و روحانیفایل صوتی یادداشت دعوای جهانگیری و روحانی را با صدای سید علی هاشمی بشنوید.
مستقل‌آنلاین 

  اخبار داغ
  

بازگشت وجوه ارزی راکد به حساب شرکت پتروپارسبا اقدام به‌موقع دستگاه‌های مسئول، وجوه ارزی راکد در یکی از صرافی‌ها به حساب شرکت پتروپارس واریز شد.
ایلنا پتروپارس صرافی وزارت نفت 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ ریزش قیمت مثقال طلا به زیر مرز روانیاقتصادنیوز؛ امروز چهارشنبه 5 تیرماه 1398 بازار طلا و ارز پایتخت با روند کاهش قیمت همراه شد و شیب مدار نزولی سکه نیز تندتر بود. عصر امروز قیمت دلار در بازار آزاد در محدوده 13100 تومانی رفت و صرافی ملی قیمت خریدوفروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار زیر مرز 13 هزار تومانی رفت. سکه طرح جدید در نیمه پایین کانال 4.6 میلیون تومانی و طلای آبشده زیر مرز روانی 1...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

اجرای طرح‌های جداسازی آب‌شرب از آب خام در شهرها راهکاری برای سازگاری با کم آبی استمعاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور با اشاره به تهیه 600 طرح جداسازی آب شرب از آب خام در شهرها و تصویب 340 طرح در وزارت کشور و ابلاغ آن به شهرداری‌ها، اجرای این طرح را راهکاری برای سازگاری با کم آبی بویژه در مناطق خشک کشور ذکر کرد.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه وزارت کشور وزارت نیرو