ایلنا   |  فرهنگی  |  

یادمان درگذشت عبدالوهاب شهیدی و بزرگداشت حسن ناهید

​مراسم گرامیداشت سالگرد درگذشت عبدالوهاب شهیدی با حضور چهره‌های سرشناس موسیقی کشور در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد و دوستان این استاد موسیقی، یک سال خاموشی او را به غم نشستند.

یادمان درگذشت عبدالوهاب شهیدی و بزرگداشت حسن ناهید

​مراسم گرامیداشت سالگرد درگذشت عبدالوهاب شهیدی با حضور چهره‌های سرشناس موسیقی کشور در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد و دوستان این استاد موسیقی، یک سال خاموشی او را به غم نشستند.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای اندیشه، ویژه برنامه «عود من»، گرامیداشت نخستین سالگرد وفات عبدالوهاب شهیدی، خواننده، نوازنده و شاعر شامگاه جمعه 23 اردیبهشت در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد. 

این مراسم به همت فرهنگسرای اندیشه و مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد و در آن چهره‌هایی نظیر حسن ناهید، فریدون شهبازیان، محمد موسوی، مزدا انصاری، علیرضا میرعلینقی، مجید ناظم‌پور، علیرضا فریدون‌پور، خانواده استاد شهیدی و… حضور داشتند. هم‌چنین گروه عندلیب به سرپرستی شاهو عندلیبی با آواز علی جهاندار اجرای موسیقی داشت. 

سیدعلیرضا میرعلینقی سخنران ابتدایی این مراسم بود. او گفت: سال‌ها قبل از اینکه استاد شهیدی از بین ما بروند، مقاله‌ای مفصل درباره ایشان در مجله «نگاه نو» نوشتم. در آنجا سعی کردم جنبه‌های تاریخی زندگی ایشان را همراه با جنبه‌های فنی، تا جایی که برای مخاطب عام موسیقی دوست قابل درک باشد، بیان کنم. خوشبختانه این مقاله به دست شخص ایشان رسید و آن را خواندند. در حالی که اصلا انتظار نداشتم، با بنده تماس گرفتند و فرمودند: «جملاتی که دوست داشتم درباره من از زبان دیگران بیان شود را گفتید.» این اتفاق، هنوز هم یکی از مهم‌ترین اتفاقات زندگی من است. همین تشویق باعث شد که نگاه عمیق‌تری به زندگی ایشان داشته باشم و به دنبال پاسخ این پرسش بروم که چرا استاد عبدالوهاب شهیدی محبوب است؟ 

وی ادامه داد: به صورت تفکیکی، 3 بخش را درباره زندگی ایشان می‌دانم؛ اول، «شهیدی خواننده»، دیگری، «شهیدی عودنواز» و بخش سومی هم وجود دارد که کم‌کم در حال فراموشی است و آنهم «شهیدی شاعر» است. دفتر شعر ایشان بیش از 180 صفحه و شامل اشعار بعد از مهاجرت اجباری ایشان به غربت است. در حقیقت، این اشعار وصف حال او و پر از ایماژهای شاعرانه است. 

این پژوهشگر عرصه موسیقی با اشاره به ابعاد مختلف شعرهای عبدالوهاب شهیدی گفت: بنده معتقدم که در این دفتر شعر، استاد شهیدی، متفاوت با تعریفی است که ما از شاعر داریم؛ چرا که اشعار او چیزی در بین شعر کلاسیک و ترانه قرار می‌گیرد. در حقیقت این اشعار قابلیت بسیار خوبی برای گذاشتن موسیقی روی آن‌ها و تنظیم توسط خواننده دارد. به نظرم از زمانی که تاریخ موسیقی ما مدون شده است، تنها خواننده خنیاگری که با این ویژگی در نسل اول داریم، استاد شهیدی و در نسل بعدی زنده‌یاد ناصر فرهنگ‌فر است. البته تقاوت شعر استاد فرهنگ‌فر با عبدالوهاب شهیدی در این است که فرهنگ‌فر زمانی که شعر می‌گوید، صرفا شاعر است و مستقل از جنبه خوانندگی خود عمل می‌کند. 

میرعلینقی در پایان گفت: امیدوارم که تا شهریور ماه امسال بتوانیم دفتر شعر ایشان را منتشر کنیم تا بتوانیم وجه نادیده استاد را هم به منصه ظهور بکشانیم. از سویی دیگر، استاد عبدالوهاب شهیدی یکی از پرکارترین خوانندگان ما براساس ساعت ضبط است. نزدیک به 2 سال پیش بود که به کمک دوست خوبم، آقای حمید اسفندیاری مدیر نشر و موسیقی باربد، چندین DVD از آثار رسمی استاد شهیدی به دستم رسید. بیشتر آن‌ها آواز بود و برخی دیگر آثاری بود که با ارکسترهای مختلف اجرا کرده بودند. او شناخت عمیقی از جنبه‌های عاطفی شعر و از صدای خود دارد. 

در بخش بعدی برنامه و پس از پیانونوازی مزدا انصاری، حسن ناهید سخنرانی کرد. او با اشاره به دوستی 6 دهه‌ای خود با عبدالوهاب شهیدی بیان داشت: حدود 60 سال است که با مرحوم استاد عبدالوهاب شهیدی دوست، همکار و آشنا بودم. در شیراز، تهران، تالار وحدت و هم‌چنین کشورهای خارجی همراه ایشان بودم. 

وی ادامه داد: استاد شهیدی خیلی مهربان بود و در این مدت دوستی 60ساله هیچ وقت ندیدم که او عصبانی شود. خاطرم هست که در خدمت ایشان به عیادت استاد هوشنگ ظریف رفته بودیم. او که جوان بسیار خوش‌تیپ و خوش‌هیکلی بود، بر اثر بیماری بسیار ضعیف و لاغر شده بود و حتی ما دو نفر را اصلا نشناخت. وقتی عبدالوهاب شهیدی این صحنه را دید، گریه‌اش گرفت و بسیار ناراحت شد. 

اجرای گروه عندلیب به سرپرستی شاهو عندلیبی و آواز مهدی جهاندار بخش دیگری از این برنامه بود. هم‌چنین مجید ناظم‌پور به عودنوازی پرداخت. ناظم‌پور قبل از عودنوازی خود در سخنانی کوتاه بیان داشت: استاد شهیدی عودنوازی در ایران را به معنای واقعی آن متحول کرد. دلیل آنهم این است که او سبک خاصی از نوازندگی داشت و در عین حال به دلیل آواز بسیار خوبی که همراه با عودنوازی می‌خواندند در دل مردم جا باز کرده بودند. همانطور که می‌دانید عموم مردم بیشتر با آوازخوانی مأنوس هستند تا سازنوازی. 

در بخش پایانی این مراسم نیز متنی از سوی امیرحسین سمیعی (معاونت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران) قرائت شد. در این متن آمده است:

«ارجمندان گرانمایه، هنرمندان، هنردوستان و مخاطبین محترم

با درود و احترام 

حضور گرمتان را در یادمان اولین سالگرد درگذشت استاد بی‌همتا «عبدالوهاب شهیدی» خیرمقدم می‌گویم. 

از ابتدای پاندمی کرونا فعالیت‌های اجرایی مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران همچون سایر نهادها لغو شد. در این مدت هموطنان و عزیزان زیادی را از دست دادیم و بنا به شرایط موجود حتی از امکان مراسم یادبود و تشییع که درخور این بزرگان باشد، محروم بودیم. 

اینک پس از گذشت بیش از 2 سال از این اتفاق‌های تلخ دگربار لطف خداوند شامل حال ما شد که در مراسم یادمان بزرگی از پیشکسوتان موسیقی ایران سعادت دیدار یابیم. 

امروز باید شکرگزار نعمت با هم بودن، در کنار هم بودن، در غم و شادی یکدیگر شریک بودن را بیشتر بدانیم. آنچه که امروز ما را در کنار هم قرار داده است، امید به زندگی، آینده و روزهای خوب پیش‌روست. 

استاد شهیدی خنیاگر فقید موسیقی ایران نیز، سالیان سال نغمه زندگی را نواخت و سرود. یادش گرامی و جاودان…

از خداوند منان علو درجات را برای آن استاد فقید آرزومندم. 

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست 

هرکسی نغمه خود خواند و از صحنه رود

صحنه پیوسته به جاست

خرم آن نغمه که هر دم بسپارند به یاد»

انتهای پیام/

محمد موسوی موسیقی خواننده   اخبار برگزیده
  

جزئیات افزایش حقوق سربازان از زبان سردار تقی مهریحوادث رکنا: رئیس سازمان وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا) جزئیات افزایش حقوق سربازان را تشریح کرد و گفت: معوقات حقوق در ماه های آینده به حساب سربازان و پایوران واریز می شود.
مثلث سربازی یارانه خودرو 

  

ریزش شاخص بازار سهام در روز آخر اردیبهشت/خروج نیم تریلیون تومان سرمایه از بورساقتصادنیوز: در معاملات امروز 31 اردیبهشت بازار سهام، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.
اقتصادنیوز شاخص سهام سرمایه 

  

دستور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در رابطه با ورود به موضوعات کلان بانکیرئیس سازمان بازرسی کل کشور با صدور دستوری به معاونت اقتصادی خواستار ورود این معاونت به موضوعات کلان بانک‌ها شد و با تاکید بر اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، بر ضرورت شناسایی افراد متخصص و با تجربه برای همکاری با سازمان بازرسی برای ورود به موضوعات کلان بانک ها تاکید کرد.
ایلنا سازمان بازرسی کل کشور بانک مرکزی بانک 

  

از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر صیانت شوددبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در نامه ای خطاب به معاون حقوق عامه و پیشگیری از جرم دادستان کل کشور خواستار صیانت از جایگاه امر به معروف و نهی از منکر شد.
ایلنا جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه جمهوری اسلامی 

  

فوت 9 نفر بیمار کرونایی دیگر / کویید 19 همچنان کشته می دهدآمار امروز کرونا طبق اعلام وزارت بهداشت اعلام شد.
۵۵ آنلاین بیمارستان وزارت بهداشت درمان 

  

آبله میمون ویروس جدید/اروپا به قرنطینه می رودسازمان بهداشت جهانینشستی اضطراری برای بحث در مورد شیوع آبله میمون پس از تایید بیش از 100 مورد در اروپا برگزار کرد.
مستقل‌آنلاین ویروس سازمان بهداشت جهانی مادرید 

  

اظهارات خطیب زاده درباره تامین حقابه ایران از هیرمندایرنا/ سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از مجاری حقوقی موضوع برقراری حقابه ایران از رودخانه هیرمند را پیگیری می کنیم تا حقابه این رودخانه مرزی که ایران مستحق آن است از سوی افغانستان تامین شود.
نامه نیوز ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

وزیر کشور: وعده‌های امام (ره) در حال تحقق استوزیر کشور گفت: وعده های امام رحمت الله مانند فروپاشی غرب و دینداری مردم یکی پس از دیگری در حال تحقق است.
فردا امام خمینی وزارت بهداشت وزارت علوم 

  

توصیه به طارمی:به ایتالیا و اسپانیا بروتوصیه ملی‌پوش سابق کشورمان به طارمی؛ به اسپانیا یا ایتالیا برو
خانه فوتبال مصاحبه مهدی طارمی ایتالیا 

  

علائم اولیه آبله میمون چیست؟در پی هشدار سازمان جهانی بهداشت مبنی بر احتمال گسترش بیماری عفونی و واگیردار آبله میمون، موارد تازه‌ای از ابتلا به این بیماری در دو کشور دیگر اروپایی شناسایی شد.
مستقل‌آنلاین درمان کمردرد وزارت بهداشت 

  

قالیباف: زمانی که من فرمانده بودم جرائم 70 درصد کاهش داشتقالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم جرائم در ماه رمضان 70 درصد کاهش داشت. 4 سالی که من فرمانده نیروی انتظامی بودم خیلی دقیق می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد جرایم در ماه رمضان کاهش پیدا می‌کرد.
مستقل‌آنلاین نیروی انتظامی ماه ماه رمضان 

  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  اخبار داغ
  

آبله میمون مانند کرونا جهان را فرا میگیردسازمان جهانی بهداشت با هشدار اینکه آبله میمون مانند کرونا می شود به کشورها گفت باید سریعتر واکسیناسیون را انجام داد.
مستقل‌آنلاین سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل واکسیناسیون 

  

شستا، سیمان آبیک را در بورس عرضه می‌کندمدیرعامل شستا از برنامه این شرکت برای عرضه بیش از 10 شرکت تابعه این هلدینگ بزرگ اقتصادی در بورس در سال 1401 خبر داد.
مستقل‌آنلاین سیمان ایران تهران 

  

تابستان و موج جدید کرونا | منتظر موج جدید کرونا در تابستان هستیممتخصص بیماری‌های عفونی: سویه اومیکرونی که در ایران شاهد آن بودیم از نوع BA1 و BA2 در کشور بود، در حالی که در حال حاضر نوع BA4 و BA5 در آمریکا و اروپا شایع شده است.
۵۵ آنلاین ویروس ایران 

  

قیمت خودرو سقوط کرد!به گفته فعالان بازار خودرو، رکود در این بازار به ویژه در خودروهای میان رده و اقتصادی تشدید شده است. در این میان پرسش اصلی این است که آیا روند کاهش قیمت خودرو ، ادامه خواهد داشت؟
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

صادرات 4 میلیون دوز واکسن ایرانی کرونا به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین‌اللهی در بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی ایران با حضور در نشست هم اندیشی و گفتگوی تشکل‌های دانش بنیان، تولیدکنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی، دندانپزشکی و آزمایشگاهی، افزود: هر کالای حوزه سلامت که تولید می‌شود چنانچه مورد تأیید استاندارد قرار گیرد، از حمایت سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت نیز برخوردار خواهد شد. وی با…
مهر وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ونزوئلا 

  

تاکید وزارت بهداشت بر الزامی شدن تزریق دوز چهارم واکسن کرونامعاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی از احتمال تزریق دوز چهارم واکسن کرونا در ایران خبر داد.
برنا وزارت بهداشت درمان آموزش 

  

ضرورت تقویت شبکه بهداشت کشور در دوران پساکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی رضایی با تقدیر از دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز برای میزبانی اجلاس کشوری تقویت نظام شبکه گفت: در طی دوران کرونا، دو سال سخت را پشت سر گذاشتیم. دو سالی که در آغاز آن با شیوع پاندمی کرونا ویروس دغدغه‌ها و نگرانی‌ها بسیار بود و با اقداماتی مانند ایجاد حدود هزار و پانصد مرکز منتخب درمان سرپایی برای کووید 19، ایجاد مراکز واکسیناسیون عمومی…
مهر وزارت بهداشت درمان امید به زندگی 

  

اهمیت بازسازی و بهبود فرآیندها در دوران پساکرونارییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه پیشگیری از بیماری ها و توسعه نظام سلامت کشور را موجب تدوین سند ملی تقویت نظام شبکه در کشور دانست.
ایلنا وزارت بهداشت کودکان آموزش 

  

6 نفر از کرونا جان باختند/ تعداد مبتلاهای جدید+جزئیات6 بیمار کووید19 در طول 24 ساعت گذشته، جان خود را از دست دادند.
گسترش بیمارستان 

  

آخرین آمار کرونا در کشور | 6 خرداد 1401آخرین آمار کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین ایران وزارت بهداشت 

  

تاکنون چند دُز واکسن کرونا در کشور تزریق شد؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به 149 میلیون و 820 هزار و 522 دز رسیده است.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت 

  

185 بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدنددر طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 302 نفر رسید.
ایلنا وزارت بهداشت 

  

شناسایی 185 بیمار جدید مبتلا به کرونا/ جان باختن 6 بیمار کرونایی به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام وزارت بهداشت از دیروز تا امروز 6 خردادماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 185 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 42 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 231 هزار و 284 نفر رسید. متأسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید 19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و…
مهر وزارت بهداشت خبرنگار 

  

آمار جدید کرونا در کشور/ چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام وزارت بهداشت، در طول 24 ساعت گذشته، 6 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت