به رئیس‌جمهور نظامی خوش‌بین نیستم

رفتارهای مجموعه‌ی نهادهای حکومتی نشان می‌هد که جمهوری اسلامی مایل به مذاکره هست اما می‌خواهد در مذاکره امتیازات بیشتری بگیرد.

به رئیس‌جمهور نظامی خوش‌بین نیستم

پس از فرمایشات رهبری انقلاب در هفته گذشته مبنی بر اینکه اگر آمریکایی‌ها به تعهداتشان برگردند ما هم به تعهدات برمی‌گردیم، گمانه‌زنی‌ها پیرامون احیای برجام شدت گرفت.خبرها از واشنگتن نیز حاکی از این است که در انتصابات دولت بایدن چهره‌های ضد جنگ و حامی برجام در حال بازگشت هستند.بر این اساس با صدیقه وسمقی نویسنده و تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره امکان برقراری مذاکره مجدد گفتگو کرده‌ایم.

چشم‌انداز مذاکره‌ی بایدن با دولت روحانی را در چند ماه آینده تا انتخابات 1400 چگونه ارزیابی می‌کنید؟ رفتارهای مجموعه‌ی نهادهای حکومتی نشان می‌هد که جمهوری اسلامی مایل به مذاکره هست اما می‌خواهد در مذاکره امتیازات بیشتری بگیرد. دولت بایدن در آغاز راه و دولت روحانی در پایان راه قرار دارند. با توجه به این که مذاکره میان ایران و امریکا مذاکره‌ی ساده‌ای نخواهد بود. به علاوه جمهوری اسلامی اعلام کرده که در چارچوب برجام با آمریکا حاضر به مذاکره است، لذا من گمان نمی‌کنم که دولت روحانی و بایدن بتوانند مذاکره‌ی جدی را آغاز کنند. ممکن است وارد گفتگوهای مقدماتی بشوند. دولت روحانی به نظر می‌رسد که مایل است مذاکره را آغاز کند، اما بعید است که دیگر نهادهای مؤثر در سیاست خارجی چنین فرصتی را به دولت بدهند که با فراغ بال به مذاکره و حل معضلات سرسام‌آور کشور بپردازد و از سنگینی بار مشکلات بر دوش ملت بکاهد. من معتقدم که ایران باید به استقبال مذاکره برود و حتی در این امر پیش گام شود؛ چرا که آن طرفی که از تحریم‌ها و روابط پرتنش با آمریکا دارد آسیب جدی می‌بیند کشور و ملت ایران است. عقل و تدبیر اقتضا می‌کند در مذاکره و فراهم کردن زمینه‌ی مساعد آن ایران تلاش جدی نشان دهد و به مردم ایران و جامعه‌ی بین الملل نشان دهد که آماده‌ی مذاکره و برون‌رفت از شرایط پرتنش و مشکل‌آفرین کنونی است. اما من بعید می‌دانم که حتی اگر مذاکرات آغاز شود به سرانجام دلخواه و مطلوب برای کشور ما برسد.

اگر دولت روحانی نتواند با بایدن مذاکره کند و به توافقی در عرصه.ی سیاسی و اقتصادی نرسد چه اتفاقاتی را محتمل می‌دانید؟ ببینید، شرایط کشور شرایط مساعدی نیست. وضعیت غیرقابل تحمل شده است. مردم از سطح زندگی قابل تحمل بسیار دور شده‌اند. تاثیر شرایط نامطلوب کنونی را در همه‌ی ابعاد زندگی روزمره‌مان حتی هوایی که تنفس می‌کنیم می‌توانیم حس کنیم. الان انتظار این است که واکسن استاندارد کرونا وارد شود و به مردم تزریق گردد. ناتوانی دولت در این کار بی‌ارتباط با شرایط کشور و سیاست‌های نامناسب نیست. این‌ها برای هر حکومتی هشدار دهنده است، البته اگر هشیار باشد. اگر هرچه زودتر شرایط تغییر نکند، باید اعتراضات جدی‌تری محتمل است.. ... اگر تجدید نظر نشود، باید منتظر شرایط سختی بود. شرایطی که به نظر می‌رسد برای حاکمیت غیرقابل پیش‌بینی نیست، اما راه پیش‌گیری از آن را اشتباه انتخاب می‌کند.

در صورت روی کار آمدن دولت نظامی در 1400 آیا روند مذاکره با آمریکا مسیر عادی خواهد داشت یا روند مذاکرات دو کشور دچار چالش می‌گردد؟ کشور در شرایط کنونی به افراد مجرب و متخصص نیازمند است، چیزی که غالبا به آن بی‌توجهی شده و نتیجه‌اش خسارت‌بار بوده است. روی کار آمدن یک نظامی در انتخابات 1400 هم آثار منفی خارجی دارد و هم داخلی. مطمئنا آن نظامی، یک ارتشی نخواهد بود بلکه یک سپاهی خواهد بود. نگاه جامعه‌ی جهانی به سپاه به دلایل گوناگون نگاه مثبتی نیست و روی کار آمدن احتمالی یک سپاهی به عنوان رئیس جمهور تعامل جمهوری اسلامی با جامعه‌ی جهانی و مذاکره را سخت‌تر خواهد کرد. از نظر داخلی نیز اگر چه هم اکنون نیز نظامی‌ها (دخالت در حکومت می‌کنند)، اما در دست گرفتن دولت توسط سپاه پیامدهای منفی برای دولت، کشور و خود سپاه خواهد داشت. رئیس جمهور نظامی، کشور بحران زده را که بیش از هر چیز به آرامش و رفع تنش نیازمند است می‌خواهد با نگاه و تجربه‌ی نظامی اداره کند. در این صورت وضعیتی بدتر از دوره‌ی احمدی نژاد را تجربه خواهیم کرد. به علاوه همانند تمام دولت‌ها میان رئیس جمهور نظامی و رهبری حتما تنش‌هایی به وجود خواهد آمد. من این امر را حتمی می‌دانم. این امر به دلیل اشکال جدی ساختاری اجتناب‌ناپذیر است. این مسئله مطمئنا به نفع سپاه نخواهد بود. در سپاه یک اپوزیسیون شکل خواهد گرفت. البته این از تبعات ناگوار ورود نظامیان به عرصه‌ی سیاسی است که متاسفانه از آن نه تنها پرهیز نشده بلکه روز به روز نظامیان به عرصه‌ی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و غیره ورود بیشتری داشته‌اند. شاید آنان از این روند احساس اقتدار کنند اما واقعیت غیر از این است. به نظر من در صورت روی کار آمدن یک سپاهی در انتخابات ریاست جمهوری آینده، سپاه هزینه‌ی بزرگی را پرداخت خواهد کرد.

به نظر جنابعالی اصول‌گرایانی که الان مخالف مذاکره‌ی دولت روحانی با بایدن هستند آیا با روی کار آمدن دولت اصول‌گرا باز هم بر طبل عدم مذاکره با آمریکا خواهند کوبید؟ اگر منظورتان این است که آیا باز هم با مذاکره مخالفت خواهند کرد یا نه، پاسخ من این است که بستگی به موضع رهبری خواهد داشت. اصول‌گرایان موضع مستقلی ندارند. این که آیا به طور کلی جبهه‌ی اصول‌گرایان وارد مذاکره خواهد شد یا نه، من معتقدم که به هر حال اداره‌ی درست کشور و حل بحران‌های اقتصادی و سیاسی در گرو یک مذاکره‌ی همه جانبه و تجدید نظر در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است. اگر این اتفاق نیفتد روند افزایش مشکلات را خواهیم داشت، فرقی نمی‌کند که چه کسی رئیس جمهور شود. کشور نیازمند مدیریت است. اگر حاکمیت در سطح بالا برای حل بحران مدیریت کاری نکند، کشور و نظام با بحران‌های جدی‌تری روبرو خواهد شد. واقع‌نگری اقتضا می‌کند که ایران وارد مذاکره شود و با امریکا نیز روابطی همانند روسیه و چین برقرار کند. من خوش‌بین نیستم که در آینده‌ی نزدیک چنین اتفاقی بیافتد و نکته‌ی مهم دیگر آن که اصول‌گرایان دارای نیروهای زبده و کارآزموده و سرشناس برای مذاکره و پیشبرد آن به طور جدی و قوی نیستند.

به نظر شما نقطه‌ی پایانی تنگناهای معیشتی و اقتصادی مردم در کوتاه مدت با مذاکره و توافق هسته‌ای است؟ مذاکره و رفع تنش و حل مشکل تحریم‌ها البته مسیر رفع تنگناها را باز خواهد کرد، اما ما مسائل مهم داخلی نیز داریم. کشور از سوء مدیریت و دیدگاه نادرست مسئولان درباره‌ی کشورداری و مردم‌داری و آداب حکمرانی رنج می‌برد. اینها چیزهایی نیستند که طی مذاکره با آمریکا و رفع تحریم‌ها حل شوند. نظام ما مشکل ساختاری دارد. مسئولان دلسوز و پاکدست و وطن‌دوست کم داریم. سیاست‌های کلان به نظر من مشکل دارند. اما باید اضافه کنم که در هر حال تحریم‌ها و روابط پر تنش با جامعه‌ی جهانی مزید بر این مشکلات شده است. در زمینه‌ی اقتصادی متخصصان باید اظهار نظر کنند.

در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به ثمر ننشیند دولت‌های اروپایی چه رویکردی را در قبال ایران انتخاب می‌کنند؟ ما بیش از هر طرفی نیازمند مذاکره‌ایم. راه مسالمت آمیز حل مشکلات ما با جامعه‌ی جهانی فقط مذاکره است. ما جزئی از جامعه‌ی جهانی هستیم. باید بتوانیم در این جامعه‌ی بزرگ زندگی کنیم. با مشکلات به وجود آمده زندگی عادی ما ملت بزرگ ایران مختل شده است. مسئولان حق ندارند به بهای پیشبرد سیاست‌های خود با زندگی ملت را سخت تر کنند. زندگی عادی در جامعه‌ی جهانی باید به ملت بازگردد. بدیهی است که در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکره‌ی ایران و آمریکا مشکلات تداوم خواهد یافت و مشکل ما با اروپا نیز روند افزایشی خواهد داشت کما اینکه الان چنین است. رابطه‌ی مناسب و کارآمد با جامعه‌ی جهانی در گرو رابطه‌ی مناسب با همه‌ی اعضای این جامعه است، به ویژه اعضای مؤثر و بزرگی مثل آمریکا. جامعه‌ی جهانی یک خانواده است. ما باید بتوانیم در این خانواده زندگی خوب و مناسبی داشته باشیم، منافعمان را حفظ کنیم و از تنش بپرهیزیم. ما به اندازه‌ی کافی بر سر روابط پرتنش هزینه داده‌ایم. رابطه‌ی جمهوری اسلامی در شرایط کنونی حتی با کشورهای متحد آن یعنی چین و روسیه نیز روابط عادی نیست. این موضوع را می‌توان در روابط اقتصادی ملاحظه کرد. آن‌ها نیز به خاطر ما روابط شان را با آمریکا خراب نخواهند کرد. رابطه پرتنش با آمریکا بر رابطه با همه‌ی کشورها سایه انداخته است. اروپا متحد آمریکاست. در روابط اقتصادی نیز آمریکا را به ما ترجیح خواهد داد. ما نباید رابطه با کشورها در جامعه‌ی جهانی را از دست بدهیم. این امر به نفع ما نیست. به نظر من ما باید بکوشیم روابط خود را با همه‌ی اعضای جامعه‌ی جهانی به طور یکسان مناسب و دوستانه سازیم. جمهوری اسلامی به تنهایی نمی‌تواند نظم جهانی را تغییر دهد. این آرمان نیازمند مقدمات و لوازمی است که هم اکنون مهیا نیست، لوازمی مانند دارا بودن قدرت اقتصادی، اتحاد ملت و دولت، داشتن دیپلمات‌های بزرگ و بین المللی، داشتن متحدان قدر و همفکر در سطح بین المللی، داشتن برنامه‌ی راهبردی کارآمد و…. همه از تنش ایران و آمریکا سود می‌برند جز ایران. ما محتاج چرخش بزرگ در سیاست‌ها و عملکردها هستیم. 

 

رئیس جمهور جمهوری اسلامی انتخابات ریاست جمهوری 



  اخبار برگزیده
  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  

روابط جو بایدن با عربستان سعودی همیشه خوب بوده است. با این حال، دونالد ترامپ چنان رابطه ای را با آل سعود آغاز کرد که بعید است هیچ رئیس جمهور دیگری بتواند آن را ادامه دهد.
نامه نیوز ایران خودرو ایران ایران و عربستان 

  

اعتراض به جهانگیری ؛ اگر در دولت کاری نبودی چرا استعفا نکردی؟فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال 96 ارائه می دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند.
مثلث اسحاق جهانگیری خودرو دولت 

  

دلیل ظریف برای عدم کاندیداتوری در انتخابات/ سیاسی کردن بودجه، سم مهلک استمحمد جواد ظریف، وزیرخارجه در گفتگویی مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز بودجه سیاست خارجی ایران 

  

یارانه 110 هزارتومانی نمی‌خواهیم، قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیدکم‌درآمدهای اجتماع، اولین متضرران گران شدن نرخ ارز هستند؛ این در حالیست که سیاست‌های یارانه‌ای فعلی دولت همیشه در تقابل با معیشت این گروه بوده است و رئیس مجلس بازهم وعده یارانه‌ی بیشتر می‌دهد.
ایلنا یارانه مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

یارانه نقدی چه کسانی دو برابر می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق: سال آینده به ازای هر فرد که 45 هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر 91 هزار تومان خواهد شد. ثبت‌نام از افراد جدید و کسانی که قبلا منصرف شدند برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده فراهم می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه عیدی 

  

قیمت خودرو کراس اوور جدید جک K7 اعلام شد / ورود رقیب قیمتی چری تیگو 7کرمان موتور فروش خودرو جدید خود را با نام K7 آغاز کرد. قیمت این خودرو 950 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اعلام قیمت کوئیک‌ S و ساینا Sرضا شیوا گفت: قیمت تمام شده دو خودروی کوئیک‌S و سایناS، این هفته به محض دریافت اطلاعات اعلام می شود.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

خبر خوش / جزئیات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیعلی اصغر بیات اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تقدیم کلیات بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی پیگیری‌ها و مذاکرات فشرده و متعددی را با مسئولان عالی دولت و مجلس انجام دادیم...
مستقل‌آنلاین تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس بودجه 

  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  اخبار داغ
  

قیمت خودروهای کوییک اس و ساینا اس سه ماهه سوم 99 شرکت سایپا، ابلاغ شدبراساس تصمیم جلسه 422 مورخ 99/10/17 و جلسه 449 مورخ 99/10/27 شورای رقابت، تعیین قیمت خودروهای مذکور از طریق کلینیک تجاری به مرکز ملی رقابت واگذار گردید
ایلنا قیمت خودرو شورای رقابت 

  

جایگاه های سوخت از اماکن پرخطر ابتلا به کرونا هستند به گزارش خبرگزاری مهر، سیما سادات لاری، اظهار داشت: پمپ بنزین‌ها و ایستگاه‌های CNG از اماکن پر خطر ابتلاء به کووید 19 هستند و لزوم رعایت نکات بهداشتی در این اماکن از اهمیت ویژه برخوردار است. وی ادامه داد: به هموطنان توصیه می‌کنیم در مراجعه به جایگاه‌های سوخت باک خودروی خود را به طور کامل پر کنید تا کمتر مجبور به مراجعه به این مراکز شوید. لاری گفت: قبل از مراجعه به جایگاه‌های سوخت…
مهر وزارت بهداشت بنزین زباله 

  

فردی متخصص و آشنا به بازار سرمایه برای تصدی در سمت رییس سازمان بورس انتخاب شود به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محسن علیزاده و مسلم صالحی اعضای ناظر مجلس در شورای عالی بورس در نامه ای خطاب به رییس جمهور خواستار انتخاب فردی متخصص، متعهد و آشنا به بازار سرمایه برای تصدی در سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار شدند. در این نامه آمده است؛ جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران سلام علیکم احتراماً؛ مستحضرید که بازار سرمایه در ماه‌های گذشته…
خانه‌ملت حسن روحانی مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران 

  

تاکید علی‌نژاد به اهمیت فدراسیون نجات غریق و غواصی و حمایت دولت در دوران کرونامعاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان از فدراسیون نجات غریق و غواصی به عنوان یک فدراسیون مهم که با جان انسان ها سروکار دارد نام برد و از حمایت دولت برای ناجیات غریق با وام 480 میلیارد تومانی خبر داد.
برنا ورزش وام جوانان 

  

10 مرد که با کمک ویروس کرونا در جهان ثروتمندتر شدند!مجموع دارایی 10 مرد ثروتمند جهان در طول دوران شیوع بیماری کرونا بیش از 540 میلیارد دلار افزایش یافته است. با درآمد این 10 مرد ثروتمند جهان در 10 ماهه گذشته می‌توان برای همه مردم جهان واکسن خرید.
برنا ویروس درآمد ثروتمند 

  

نیوشا ضیغمی هم کرونا گرفت/ عکسنیوشا ضیغمی، بازیگر سینما و تلویزیون از ابتلایش به کرونا خبر داد.
خبرفوری عکس سینما تلویزیون 

  

توقف 2 نماد فرابورسینماد معاملاتی « وسپهر» و نماد معاملاتی «زقیام» حداکثر به مدت 2 روز کاری متوقف می گردند.
اقتصادنیوز 

  

قیمت دلار و یورو در بازارهای مختلف(99/11/07)در معاملات صبح سه‌شنبه 7 بهمن 1399 قیمت انواع ارزها در بازار آزاد روند کاهشی داشت.
گسترش قیمت ارز قیمت دلار 

  

نیوشا ضیغمی به کرونا میتلا شدنیوشا ضیغمی از ابتلای خود به بیماری کرونا خبر داد.
خودروتک اینستاگرام بیمارستان 

  

شکست واکسن کرونای فرانسهانستیتو پاستور فرانسه دوشنبه اعلام کرد که توسعه واکسن کرونا با شرکت داروسازی «مرک» آمریکا را پس از آنکه نتایج این واکسن ناامید کننده بود، متوقف می‌کند.
مثلث فرانسه سکه و طلا بانک 

  

بانک‌ها؛ گروه قرمزپوش بازار سهام /آمار معاملات بورس امروز+اینفوامروز قیمت سهام تمامی شرکت‌های گروه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری کاهش یافت.
اقتصادنیوز بانک سهام قیمت 

  

هشدار بورسی میرسلیم به وزیر اقتصادعضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس معتقد است سازمان بورس با دستورالعمل‌های اشتباه، بازارگردانی را که یکی از پرسوددترین بخش‌های بازارهای جهانی بورس است، به عملیاتی ضررده تبدیل کرده است.
گسترش اقتصاد قانون مجلس شورای اسلامی