اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستند

صحنه سیاسی کشور برای اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی چندان باثبات به نظر نمی‌رسد و سدهای زیادی از جمله ردصلاحیت در مسیر آن‌ها قرار دارد اما سوال اساسی‌تر این است که آیا اصلاح‌طلبان فقط در قدرت می‌توانند برنامه‌های خود را اجرا کنند؟

اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستند

امیرحسین جعفری/روزنامه نگار

درصورتیکه آن‌ها تجربه حضور در قدرت را نیز داشته‌اند و باز هم شاهد پایداری سیاست‌هایشان نبوده‌ایم و دستاوردهای آن‌ها تقریبا شامل مرور زمان و فراموشی شده است. خاتمی‌محوری و تمرکز بر کاریزمای افراد نیز مسئله اختلافی دیگری میان اصلاح‌طلبان است که هنوز نتوانسته‌اند آن را برای خود حل کنند که اگر روزی خاتمی در صحنه سیاسی به هر دلیلی حضور نداشت اصلاح‌طلبان چه وضعیتی پیدا خواهند کرد؟ نوع نگاه این طیف سیاسی به جامعه نیز بحث مفصل دیگریست که سوالی مبنی بر این را به وجود آورده است که آیا اصلاح‌طلبان از حقیقت امروز جامعه ایران با خبر هستند یا در محلات فرادست تهران برای فرودستان ایران در انتخابات برنامه ریزی می‌کنند؟ به جهت نگاهی به این ابهامات گفتگو کردیم با ناصر قوامی فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم که مشروح آن را می‌خوانیم:

*به‌نظر شما آیا اصلاح‌طلبان هنوز درگیر کاریزما هستند؟ آیا خاتمی محوری هنوز مدنظر آن‌هاست؟

به هر صورت هویت اصلاح‌طلبان در مرکز کشور یعنی در تهران با خاتمی پیوند خورده است. اگر خاتمی را جدای از اصلاح‌طلبان ببینیم آن‌ها بی‌هویت خواهند بود، در شهرستان‌ها هم اینطور است که افراد شاخص اصلاح‌طلب در استان‌ها و شهرستان‌ها هویت اصلاح‌طلبان هستند اگر یک عده بخواهند هویت را از خود دور کنند اصلاح‌طلبان بی‌هویت می‌شوند. اصلاح‌طلبان در تهران و شهرستان فکر نکنند دارای کاریزمای خاصی هستند فعالیت احزاب اصلاح‌طلب در شهرستان‌ها صفر است بنابراین اگر آقای خاتمی کنار باشد یا نخواهد دخالت کند قطعا اصلاح‌طلبان بی‌هویت می‌شوند.

چقدر نگاه اصلاح‌طلبان به جامعه واقعیست؟

یک عده اصلاح‌طلب نما پشت سر غنیمت هستند که شعاری دهند یا حرفی بزنند که اگر اصلاح‌طلبان به قدرت رسیدند وزیر و استاندار و مدیر شوند و به طمع قدرت اصلاح‌طلب هستند و اصلاح‌طلبی برای آن‌ها رسیدن به قدرت و مقام است. بخش دیگر اصلاح‌طلبان هدفشان اصلاحات حقیقی در کشور است که متاسفانه این اصلاحات مورد نظر هم در طی این 23 سال تحقق پیدا نکرده است و هیچ چیزی اصلاح نشده است نه قانون اساسی، نه سیاست خارجی، نه سیاست داخلی و نه هیچ چیز دیگری اصلاح نشده است. این بخش از اصلاح‌طلبان راه برون رفت از بحران را سیاست‌های اصلاح‌طلبی می‌دانند.

چرا جوانان دیگر تمایل و استقبالی از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نمیکنند؟

این اشتباه است اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند و مورد تایید قرار بگیرند آن وقت باید نظر جوانان را ارزیابی کنید. الان جوانان در حال تحلیل و قضاوت مدیران فعلی هستند اما اگر یک گزینه اصلاحطلب واقعی که هزینه برای کار سیاسی داده و حاضر باشد خودش را قربانی مردم کند نه اینکه مردم را قربانی خودش کند مورد تایید شورای نگهبان قرار بگیرد قطعا روح و عقیده جوانان همراه اصلاح‌طلبیست.

شکست در انتخابات برای اصلاح‌طلبان آن ها را با چه وضعیتی رو به رو خواهد کرد؟

همانطور که عرض کردم بخشی از اصلاح طلبان به هر قیمتی خواهان ورود به قدرت هستند و طبعا آن‌ها به هر قیمتی باشد وارد دولت می‌شوند و اگر اصلاح‌طلبان به قدرت رسیدند با آن‌ها همراه می‌شوند و اگر اصولگرایان به قدرت رسیدند با آن‌ها همکاری می‌کنند. مثلا آقای روحانی هم که اصلاح‌طلب نبود او در شرایطی که جلیلی و قالیباف کاندیدا بودند رای آورد. خود بنده اگر ببینم یک اصلاح ‌طلب واقعی کاندیدا و تایید صلاحیت شده و حاضر است خودش را قربانی مردم کند، مردم را برای منافعش نخواهد به او رای می‌دهم اما متاسفانه تا کنون نیز هیچکدام از رئیس جمهورها اینگونه نبودند. من اگر گزینه‌ای باشد که تشخیص دهم آمده است تا برای مردم کار کند نه اینکه گرانی کمرشکن را تحمیل کند و بگوید مردم در برابر گرانی مقاومت کرده‌اند و پیروز شده‌اند با تشخیص خودم رای می‌دهم این مسئولین بیرون نمی‌آیند در مغازه‌ها نمی‌روند تا از مطالبات و نارضایتی مردم با خبر شوند فقط نشسته‌اند از مردم می‌گویند.

اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 تایید صلاحیت نشوند صحنه سیاسی برای آن‌ها را چگونه تحلیل می‌کنید؟

 

آن وقت باید بررسی کرد ببینیم چه اتفاقی در صحنه سیاسی می‌افتد.

نظر شما درباره کاندیداتوری عارف به صورت مستقل در 1400 چیست؟

راجع به عارف بارها از من سوال کرده‌اند و من نیز نظراتم را گفته‌ام. آقای عارف 4 سال در مجلس رفت و دهانش را دوخت به امید اینکه تایید صلاحیت بگیرد غافل از اینکه صلاحیتش را مردم رد می‌کنند. آقای عارف هم سن و سال ماست من به عنوان برادری دلسوز به ایشان می‌گویم آبروی خودت و اصلاح‌طلبان را به حراج نگذار آقای عارف جایگاهی میان مردم ندارد.

آیا سیاست‌های جدید بایدن می‌تواند بر روی انتخابات 1400 تاثیرگذار باشد؟

سیاست خارجی آمریکایی‌ها در قبال ما عوض نمی‌شود همان سیاستی که ترامپ داشت را بایدن نیز پیش می‌گیرد. آمریکا جدیدا با هماهنگی روسیه به سوریه حمله کرد و سیاست‌های ترامپ را دنبال کرد، منتهی دموکرات‌ها جنگ طلب نیستند و هیچوقت در زمان دموکرات‌ها جنگ اتفاق نیفتاده است و جنگ‌ها زمان جمهوری خواهان اتفاق افتاده است. مثلا افغانستان و عراق و.. دموکرات ‌ها با پنبه سر می‌برند، ما زمان اوباما تصور کردیم او با ما رفیق است و در برجام موفق می‌شویم اما اوباما با ما چه کرد؟ او چندین قطع‌نامه علیه ما در سازمان ملل صادر کرد قطع‌نامه بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل که حمله نظامی هم در آن هست صادر کردند که ما تن دادیم به مذاکره و برجام؛ بنابراین دموکرات‌ها جامعه جهانی را با خود همراه می‌کنند و بعد سیاست‌های پیشین خود را اعمال می‌کنند. ما چرا باید به وضعی بیفتیم که پول‌های ما در کشور دیگری با اجازه آمریکا بلوکه شود؟این چه سیاست خارجی است که ما داریم؟ این ظلم به ملت است مردم الان واکسن ندارند بزنند الان افغانستان 500 هزار دوز واکسن وارد کرده است ما در کجای این معادله هستیم؟ ممکن است عده‌ای بگویند آمریکایی‌ها با اجازه گفته‌اند 1 میلیارد دلار به ما بدهند مگر ارث پدرتان است که با اجازه شما به ما بدهند؟ این پول ملت ایران است؛ دموکرات‌ها به مراتب از جمهوریخواهان بدترند، با ترامپ بهتر می‌شد کنار آمد.

 

 

 

اصلاح طلبان پنبه روزنامه   اخبار برگزیده
  

واکنش جنجالی سرمربی الریان به شکست مقابل پرسپولیس+جزئیات بیشترالریان در دومین دیدار خود در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا به مصاف پرسپولیس رفت و با نتیجه 3 بر یک شکست خورد.
خانه فوتبال پرسپولیس لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

پیش‌بینی‌ یک نماینده درباره کاندیداتوری «رئیسی»یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: پیش‌بینی من این است که سید ابراهیم رئیسی داوطلب کاندیداتوری انتخابات خواهد شد و نامزدهای جریان انقلابی به نفع ایشان کنار خواهند کشید.
فردا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مقایسه دستمزد کارگران ایران با کارگران کشورهای مختلففاصله بسیار زیادی بین حداقل حقوق کارگران در ایران و حداقل حقوق کارگران در کشوری مثل قطر وجود دارد که باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.
ایلنا دستمزد حداقل دستمزد ایران 

  

پیش بینی بورس امروز / کِشتی بورس به گِل می‌نشیند؟در معاملات دیروز رکود معاملات به عمیق‌ترین سطح رسید و مازاد عرضه افزایش یافت. در این شرایط بورس امروز چه روندی خواهد داشت؟
اقتصادنیوز 

  

وعده کاهش قیمت خودرو در اردیبهشت تحقق می یابد؟علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

بررسی دوباره عرضه خودرو در بورسبراساس دستورکار هفتگی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اعضای این کمیسیون امروز به بررسی طرح ساماندهی خودرو با حضور مسوولان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌پردازند. هفته گذشته طرح ساماندهی خودرو در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت این در شرایطی است که با عدم تامین نظر نمایندگان‌، این طرح بار دیگر به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داده شد‌.
خودروتک خودرو خودروسازان بورس کالا 

  

محدودیت‌ها تا آخر هفته تمدید شد/ مردم نگران نباشندعلیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز در ستاد ملی مقابله با کرونا، تا آخر هفته محدودیت‌ها را تمدید کردیم و بر اساس آن پنجشنبه برای ادامه محدودیت تصمیم می گیریم...
۵۵ آنلاین استان اصفهان اصفهان بیمارستان 

  

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی غنی‌سازی 60 درصدی ایران را تایید کردسفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین گفت: سطح غنی‌سازی UF6 تولیدی ایران 55.3 درصد بوده است.
ایلنا آژانس بین المللی انرژی اتمی انرژی غنی سازی 

  

واکنش احمدی نژاد به حادثه نطنزرئیس دولت دهم به انفجار تأسیسات هسته‌ای ایران و وارد آمدن چند میلیارد دلار خسارت به آن اشاره کرد و گفت: از آن طرف دنیا تأسیسات ما را منفجر می‌کنند و بعد شما می‌خواهید برای مذاکره بروید. این بار چه چیزی را می‌خواهید معامله کنید. یک فضایی هم درست کرده‌اید که هیچکس حرف نزند! چرا حرف نزنیم؟ این کشور متعلّق به تک تک مردم ایران است...
مثلث احمدی نژاد بهنوش بختیاری دولت دهم 

  

جلسه کمیسیون مشترک برجام که ساعتی پیش در سطح معاونین با حضور هیئت‌های ایران و گروه 1+4 در گرندهتل وین آغاز شده بود، دقایقی پیش پایان یافت.
نامه نیوز کارت اعتباری ایران وین 

  

برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور تا چند روز آینده/ سود سهام عدالت افراد طبق عملکرد شرکت‌ها متفاوت از هم می‌شودعضو شورای عالی بورس با بیان اینکه انتخابات سهام عدالت بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور است، گفت: هر کدام از سهام‌داران از این پس سهامدار یک شرکت استانی خواهند شد و سود هر یک از استان‌ها و شرکت‌ها از سال آینده متفاوت خواهد بود.
ایلنا سود سهام عدالت سهام 

  

سیگنال های مثبت رئیس بورس هم به داد شاخص نرسید/ سقوط 9 هزار واحدی بورس تهرانشاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز بازار سرمایه با افت 9 هزار و 600 واحدی (معادل0.7 درصد) در سطح یک میلیون و 233 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

هشدار دولت بایدن به صهیونیست‌ها؛ از تهدید و خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای ایران خودداری کنیددولت بایدن از اسرائیل خواست تا از اظهارات تهدید آمیز علیه ایران خودداری کند.
ایلنا دولت تاسیسات هسته ای هسته ای 

  

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از خودروسازانرئیس هیات تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی گفت: هم اکنون در حال دریافت اطلاعات به‌صورت مکتوب هستیم و از اواخر اردیبهشت کار جمع‌آوری اطلاعات به‌صورت میدانی و بازدید از دستگاه‌های مختلف و مرتبط با موضوع را در دستورکار خود داریم.
خودروتک مجلس شورای اسلامی خودروسازان کار 

  

پیش شرط بازگشت خودروسازان خارجی به ایرانمدعی العموم به راحتی می تواند دولت را مکلف کند تا کسب رضایت طرفهای تجاری در بخش های مختلف صنعتی و اقتصادی، اجازه بازگشت شرکت های خارجی به بازار ایران را ندهد.
خودروتک خودروسازان ایران دولت 

  اخبار داغ
  

اتفاقات عجیب در بازار بورسنایب رئیس مجلس گفت که بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی در اوج شاخص بورس از بازار خارج شده است.
فردا شاخص 

  

چه افرادی باید واکسن کرونا را تزریق کنند؟به گفته پژوهشگران، حتی پس از عفونت قبلی و وجود آنتی بادی، واکسیناسیون برای تقویت پاسخ های ایمنی، جلوگیری از عفونت مجدد و کاهش انتقال ویروس هنوز لازم است. بنابراین، برای جوانان مهم است که واکسن را تا جایی که ممکن است، استفاده کنند.
برنا جوانان ویروس واکسیناسیون 

  

چند باور اشتباه درباره کرونا/ سطوح آلوده خطرناک است؟محققان در بررسی‌های خود و همچنین مشاهده عوارض ناشی از کرونا به یکسری از خطاهای خود در مورد ویروس کرونا در روزهای آغازین عالم‌گیری کووید19پی برده‌اند که در ادامه به آنها اشاره شده است.
اقتصادنیوز ویروس 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، خبرنگاران و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
اقتصادنیوز واکسیناسیون رایگان 

  

قیمت پایه عرضه خودرو در بورس چگونه تعیین می شود؟سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن گفت: براساس پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن مجلس مقرر است در شرایطی که بازار خودرو با عدم تعادل مواجه و تقاضا برای انواع خودرو بیشتر از عرضه آنها باشد، خودروسازان باید خودروهای تعیین شده توسط شورای رقابت را فقط از طریق بورس کالا عرضه کند.
اقتصادنیوز خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

وزیر بهداشت: گفته بودم موج چهارم کرونا سهمگین خواهد بودوزیر بهداشت، با اشاره به وضعیت بیماری کرونا در کشور، گفت: قبل از عید گفته بودم که گرفتار موج سنگینی خواهیم شد.
اقتصادنیوز 

  

​واکسیناسیون رایگان کرونا طبق اولویت‌بندی/ خلبانان، اصحاب رسانه و زندانیان در اولویت سوم دریافت واکسن​سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بر واکسیناسیون رایگان علیه کووید19 در قالب نظام شبکه و طبق اولویت‌بندی صورت گرفته، تاکید کرد.
ایلنا واکسیناسیون رایگان رسانه 

  

تلاش آزمایشگاهیان در مدیریت بحران کرونا ستودنی است به گزارش خبرگزاری مهر، در متن پیام قاسم جان بابایی آمده است: «بدون شک آزمایشگاه‌ها در حلقه درمان و مدیریت بیماری‌ها نقشی ارزنده ایفا می‌کنند و جامعه بزرگ آزمایشگاهیان با امکان تشخیص به موقع بیماری افتخار مدافعین خطوط اول نبرد با بیماری‌ها را از آن خود نموده و با فداکاری، سلامت و آسایش خود را در راه اعتلای سلامت جامعه گذاشته‌اند. در این روزهای سخت که همه در حال دست و پنجه نرم کردن…
مهر درمان مدیریت بحران حوزه