«قطار انقلاب»؛ سواره‌ها و پیاده‌ها

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: ««هنوز یک عده مانده‌اند که باید از قطار انقلاب پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم.» این جمله که به تازگی آقای«محسن رفیق‌دوست» در گفت‌وگو با ایلنا بر زبان آورده، از جنبه‌های گوناگون قابل تأمل است. خاصه این که تنها ساعاتی پس از آن ابراز شده که آقای احمد … نوشته «قطار انقلاب»؛ سواره‌ها و پیاده‌ها اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

«قطار انقلاب»؛ سواره‌ها و پیاده‌ها

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: ««هنوز یک عده مانده‌اند که باید از قطار انقلاب پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم.»

این جمله که به تازگی آقای«محسن رفیق‌دوست» در گفت‌وگو با ایلنا بر زبان آورده، از جنبه‌های گوناگون قابل تأمل است. خاصه این که تنها ساعاتی پس از آن ابراز شده که آقای احمد توکلی راه‌ حل مشکلات را «گفت‌وگوی ملی» دانسته و در توضیح آن گفته است: «‌اصل موضوع این است که مسایل داخلی باید درست شود. عمدۀ مسایل ما داخلی است و گفت‌وگوی ملی یکی از لوازم کار است. یعنی اگر کمتر دعوا و بر سر مشترکات صحبت کنیم، برای همه بهتر و به نفع کشور خواهد بود.»

درست هنگامی که تصور می‌شد اصولگرایان میانه و چهره‌هایی مانند احمد توکلی هم‌زبان با اصلاح‌طلبان و دیگر نیروهای سیاسی ایدۀ «گفت‌وگوی ملی» را برای خروج از مشکلات، مفید و بلکه لازم می‌دانند محسن رفیق‌دوست به میان آمد و سخنی گفت که انگار هم‌چنان بر طبل حذف و طرد می‌کوبد.

اما هنوز از 22 بهمن 1396 یک سال هم نگذشته که رییس‌جمهوری در سخنرانی خود بر پیاده نکردن افراد از قطار انقلاب تأکید ورزید و گفت: «برخی را از قطار انقلاب پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم و اکنون باید همه را به این قطار دعوت کرد.»

به بیان دیگر یک طرف معتقد است «دیگران را به قطار دعوت کنیم» و طرف دیگر می‌گوید: «هنوز یک عده مانده‌اند که از قطار انقلاب پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم.»

17 سال پیش و در آذر 1380 و در آغاز دورۀ دوم ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی، غلامعلی حداد عادل به عنوان رییس فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی به «همشهری ماه» گفت: «یک عده بدون بلیت سوار قطار اصلاحات شده‌اند.» همین جمله تیتر آن مصاحبه هم شد. دغدغۀ حداد اما این نبود که چرا سوار قطار دوم خرداد هستند. انگی به آنها بود که «بلیت» ندارید و چون خود نسبتی با اصلاحات نداشت، این سخن چندان جدی گرفته نشد و مهم‌تر این که برخی از مسافران قطار اصلاحات و نه قطار انقلاب را بدون بلیت معرفی می‌کرد و خواستار پیاده‌شدن کسی هم نشد اما 17 سال پس از آن، آقای رفیق‌دوست این تعبیر را دربارۀ «قطار انقلاب» به کار می‌برد.

او البته مشخص نمی‌کند که این سخن را از کدام جایگاه مطرح می‌کند؟ اگر خود مسافر است چگونه می‌تواند دیگر مسافران را بیرون اندازد و اگر خود را در زمره هدایت‌کنندگان می‌داند با چه عنوانی؟

وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 62 و در دولت میرحسین موسوی و مأمور خریدهای نظامی از سوریه و لیبی و از فرماندهان و برنامه‌ریزان سپاه در دهۀ 60، در دهۀ 70 در بنیاد مستضعفان مسئولیت گرفت و پس از ماجرای پروندۀ پر سر و صدای برادرش (مرتضی رفیق‌دوست) و فاضل خداداد یک چند در سطح اول رسانه‌ها مطرح نبود. در سال‌های اخیر نیز بیشتر به خاطره‌گویی مشغول بوده که در عرف سیاسی به منزلۀ بازنشستگی غیر رسمی تلقی می‌شود و در میان خاطرات مختلف او خاطرۀ مربوط به یک مأمور دون‌پایۀ ساواک در پیش از انقلاب سر و صدای زیادی به پا کرد.

با این حال نمی‌توان از گفته‌های اخیر او ابراز شگفتی نکرد زیرا:

– از قید «هنوز» استفاده می‌کند. به این معنی که پیاده‌شدن شماری از صاحب‌نظران و همراهان نه‌تنها مایۀ تأسف نیست که انگار یک پروژه بوده ولی کامل نشده و «هنوز یک عده مانده‌اند.» کافی است با سخن نقل شده از رییس‌جمهوری مقایسه شود تا عمق فاصله را نشان دهد.

– تا کنون صحبت از این بود که «خودشان پیاده شده‌اند.» اکنون اما از «پیاده کردن» است.

– شاید منظور او این باشد که «هر که فکر می‌کند ما به بن‌بست رسیده‌ایم باید از قطار انقلاب پیاده شود.» به عبارت دیگر بر «قطار انقلاب» اصرار ندارد بلکه می‌خواهد «بن‌بست» را نفی کند. این جمله را هم می‌توان واکنش به راهکار «همه‌پرسی» دانست؛ حال آن که «همه‌پرسی» با ساز و کار تعبیه شده در قانون اساسی آمده است.

آقای رفیق‌دوست اما به این پرسش پاسخ نمی‌دهد که مگر قطار با مسافر معنی پیدا نمی‌کند؟ آیا او قطار را خالی می‌پسندد؟

قیصر امین‌پور در شعر معروف خود سروده است:

قطار می‌رود

تو می‌روی

تمام ایستگاه می‌رود

و من چقدر ساده‌ام

که سال‌های سال

در انتظار تو کنارِ این قطارِ رفته، ایستاده‌ام

و به نرده‌های آن تکیه داده‌ام…

قضیه خیلی روشن است. قطار به خاطر آدم‌هایی که می‌برد و می‌آورد و جابه‌جا می‌کند موضوعیت دارد نه صرف رفتن آن.

– ممکن است ایشان بگوید مسافران را نمی‌گوید. هدایت‌کنندگان را می‌گوید اما این هدایت‌کنندگان دو گونه‌اند: یا منصوب مستقیم هدایت کنندۀ اصلی قطارند که طبعا نمی‌توانند پیاده شوند یا منتخب مسافران (مردم). با این وصف چه کسانی و چرا باید پیاده شوند؟ تنها اگر تصور کنند بن‌بست است؟!

از سه حال خارج نیست. یا خطاب او به شهروندان ناراضی است که زیبنده نیست چون یادآور جمله معروف محمدرضاشاه در هتل رامسر در سال 54 خورشیدی است که هر که ناراضی است، پاسپورت خود را بگیرد و از کشور خارج شود. با این که در آن زمان واقعا چنین امکانی فراهم بود و قیمت ارز و ویزا نخواستن بسیاری از کشورها هم آن مجال را می‌داد ولی باز این حرف نکوهش شد و بر شاه، گران افتاد؛ چرا که هیچ ایرانی‌ای را نمی‌توان از سرزمین خود راند؛ به صرف این که سیاست یا دولت یا حکومتی را نمی‌پسندد. قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز حتی در قبال تبعید در داخل کشور سخت گرفته چه رسد بیرون از ایران.

در حالت دوم او به اصلاح‌طلبان یا غیر اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی یا مدنی که بیرون از حکومت هستند و پیشنهادهایی چون همه‌پرسی را مطرح می‌کنند یا دربارۀ بن‌بست هشدار می‌دهند، می‌گوید این قطار به راه خود ادامه می‌دهد. شما اگر ناراحت هستید پیاده شوید. اما نمی‌گوید از چه جایگاهی این سخن را می‌گوید؟ مالکیت قطار؟ مهم‌تر این که مگر قرار نیست قطار همین مسافران را از نقطه‌ای به نقطه دیگر برساند. اگر پیاده شوند مأموریت قطار چه می‌شود؟

فرض سوم اما محتمل‌تر و جدی‌تر است. خطاب مشخص او شخص رییس‌جمهوری و دولت‌اند. اگر نمی‌توانید با همین وضعیت تازه اداره کنید پیاده شوید و این «پیاده شدن» اینجا به معنی کنار زدن سیاسیون و ورود نیروهای دیگر به صحنه است و خطاب مشخص آن را باید شخص رییس‌جمهوری و دولتمردان دانست. نگاهی از بالا به پایین و به این معنی که شما مأمور تدارک‌اید نه بیشتر.

حاج محسن‌ رفیق‌دوست پیش از انقلاب در میدان بارفروشان تهران مشغول به کار بود و روز 12 بهمن 1357 اتومبیل بلیزر حامل امام خمینی را از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا و در میان امواج مردم هدایت کرد و بعدتر در عرصه‌های نظامی نقش‌آفرین بود و سال‌هاست به فعالیت اقتصادی مشغول است. در دهۀ 60 و در دمشق، روزی که همراه نخست‌وزیر وقت با حافظ اسد دیدار کردند و وزیر ایرانی معرفی شد، رییس‌جمهوری فقید سوریه به طعنه گفت من تا به حال ژنرالی به این کوچک‌اندامی ندیده بودم. همان فرمانده کوچک‌اندام و ریزنقش اما در کار تدارکات جنگ کارهایی کرد کارستان. منتها اعتبار همۀ اینها به قطاری است که مسافران را جابه‌جا کند. از خالی کردن قطار چه سودی هست؟ این را اگر دیگران ندانند حاج محسن که باید نیک بداند؛ چرا که همواره در کار خرید و سود و زیان بوده است.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/eOQXu برچسب هااحمد توکلی محسن رفیقدوست مهرداد خدیر گفتگوی ملی

قطار میرحسین موسوی مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

جزئیات طرح مجلس برای سهمیه بندی بنزیننمایندگان مجلس طرحی را ارائه کرده اند که بر اساس آن به هر ایرانی در هر روز یک لیتر بنزین داده شود.
خودروتک مجلس شورای اسلامی سهمیه بندی بنزین بنزین 

  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  اخبار داغ
  

نشست مشترک احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارزاحزاب و تشکل‌های مختلف جریان اصولگرایی با حضور در ساختمان مرکزی جامعه روحانیت مبارز نشست مشترکی به ریاست آیت الله موحدی کرمانی برگزار کردند.
تسنیم جامعه روحانیت مبارز حوزه خبرنگار 

  

جزئیات نشست غیرانتخاباتی جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا/همفکری با احزاب برای تعامل‌های بعدینظرخواهی از احزاب درمورد اساسنامه جدید جامعه روحانیت، هفکری برای تعاملات بعدی، تاکید بر مسائل فرهنگی و عدم پدرسالاری مهم‌ترین محورهای مطرح شده در جلسه صبح امروز جامعه روحانیت با احزاب اصولگرا است.
فارس جامعه روحانیت مبارز 

  

نشست جامعه روحانیت مبارز با احزاب اصولگرا برگزار شدنشست احزاب اصولگرا با جامعه روحانیت مبارز صبح امروز به دعوت آیت الله موحدی کرمانی برگزار شد.
فارس جامعه روحانیت مبارز 

  

لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی برای اجرا به رئیس‌جمهور ابلاغ شدرییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رییس جمهور قانون اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرد.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون شورای نگهبان 

  

طرح بلیچرریپورت به مناسبت 32 سالگی سوارزمهاجم اروگوئه‌ای تیم بارسلونا امروز 32 ساله شد.
ایلنا اروگوئه بارسلونا 

  

لوئیز سوارز مهاجم اروگوئه‌ای بارسلونا اذعان کرد که غیبت لیونل مسی در بازی برابر سویا نمی تواند بهانه خوبی برای شکست خارج از خانه آن ها باشد.
نود بازی لیونل مسی اروگوئه 

  

سازمان بازرسی کل کشور به دنبال مبارزه همه‌ جانبه با فساد استرئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی کل کشور به عنوان مهمترین نهاد در حوزه مبارزه با فساد، به دنبال مبارزه همه جانبه و پیشرفته با انواع فساد و همچنین ارتقای فرهنگ قانون‌مداری و ایجاد نهاد‌های شفاف و پاسخگو است.
موج‌نیوز سازمان ملل سازمان بازرسی کل کشور مواد مخدر 

  

​لاریجانی قانون مبارزه با پولشویی را به روحانی ابلاغ کردرئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رئیس جمهوری اسلامی ایران 'قانون اصلاح قانون مبارزه با پول شویی' را برای اجرا ابلاغ کرد.
برنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مبارزه با پول شویی 

  

افزایش نرخ 23 ارز در بازار بین بانکی + جدولدر حالی در روز جاری نرخ 47 ارز از سوی بانک مرکزی اعلام شد که نرخ 23 ارز با رشد مواجه شده است.
خبرفوری ارز جدول بانک مرکزی