«قطار انقلاب»؛ سواره‌ها و پیاده‌ها

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: ««هنوز یک عده مانده‌اند که باید از قطار انقلاب پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم.» این جمله که به تازگی آقای«محسن رفیق‌دوست» در گفت‌وگو با ایلنا بر زبان آورده، از جنبه‌های گوناگون قابل تأمل است. خاصه این که تنها ساعاتی پس از آن ابراز شده که آقای احمد … نوشته «قطار انقلاب»؛ سواره‌ها و پیاده‌ها اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

«قطار انقلاب»؛ سواره‌ها و پیاده‌ها

مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: ««هنوز یک عده مانده‌اند که باید از قطار انقلاب پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم.»

این جمله که به تازگی آقای«محسن رفیق‌دوست» در گفت‌وگو با ایلنا بر زبان آورده، از جنبه‌های گوناگون قابل تأمل است. خاصه این که تنها ساعاتی پس از آن ابراز شده که آقای احمد توکلی راه‌ حل مشکلات را «گفت‌وگوی ملی» دانسته و در توضیح آن گفته است: «‌اصل موضوع این است که مسایل داخلی باید درست شود. عمدۀ مسایل ما داخلی است و گفت‌وگوی ملی یکی از لوازم کار است. یعنی اگر کمتر دعوا و بر سر مشترکات صحبت کنیم، برای همه بهتر و به نفع کشور خواهد بود.»

درست هنگامی که تصور می‌شد اصولگرایان میانه و چهره‌هایی مانند احمد توکلی هم‌زبان با اصلاح‌طلبان و دیگر نیروهای سیاسی ایدۀ «گفت‌وگوی ملی» را برای خروج از مشکلات، مفید و بلکه لازم می‌دانند محسن رفیق‌دوست به میان آمد و سخنی گفت که انگار هم‌چنان بر طبل حذف و طرد می‌کوبد.

اما هنوز از 22 بهمن 1396 یک سال هم نگذشته که رییس‌جمهوری در سخنرانی خود بر پیاده نکردن افراد از قطار انقلاب تأکید ورزید و گفت: «برخی را از قطار انقلاب پیاده کردیم که می‌توانستیم پیاده نکنیم و اکنون باید همه را به این قطار دعوت کرد.»

به بیان دیگر یک طرف معتقد است «دیگران را به قطار دعوت کنیم» و طرف دیگر می‌گوید: «هنوز یک عده مانده‌اند که از قطار انقلاب پیاده شوند؛ آنهایی که معتقدند ما به بن‌بست رسیده‌ایم.»

17 سال پیش و در آذر 1380 و در آغاز دورۀ دوم ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی، غلامعلی حداد عادل به عنوان رییس فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی به «همشهری ماه» گفت: «یک عده بدون بلیت سوار قطار اصلاحات شده‌اند.» همین جمله تیتر آن مصاحبه هم شد. دغدغۀ حداد اما این نبود که چرا سوار قطار دوم خرداد هستند. انگی به آنها بود که «بلیت» ندارید و چون خود نسبتی با اصلاحات نداشت، این سخن چندان جدی گرفته نشد و مهم‌تر این که برخی از مسافران قطار اصلاحات و نه قطار انقلاب را بدون بلیت معرفی می‌کرد و خواستار پیاده‌شدن کسی هم نشد اما 17 سال پس از آن، آقای رفیق‌دوست این تعبیر را دربارۀ «قطار انقلاب» به کار می‌برد.

او البته مشخص نمی‌کند که این سخن را از کدام جایگاه مطرح می‌کند؟ اگر خود مسافر است چگونه می‌تواند دیگر مسافران را بیرون اندازد و اگر خود را در زمره هدایت‌کنندگان می‌داند با چه عنوانی؟

وزیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال 62 و در دولت میرحسین موسوی و مأمور خریدهای نظامی از سوریه و لیبی و از فرماندهان و برنامه‌ریزان سپاه در دهۀ 60، در دهۀ 70 در بنیاد مستضعفان مسئولیت گرفت و پس از ماجرای پروندۀ پر سر و صدای برادرش (مرتضی رفیق‌دوست) و فاضل خداداد یک چند در سطح اول رسانه‌ها مطرح نبود. در سال‌های اخیر نیز بیشتر به خاطره‌گویی مشغول بوده که در عرف سیاسی به منزلۀ بازنشستگی غیر رسمی تلقی می‌شود و در میان خاطرات مختلف او خاطرۀ مربوط به یک مأمور دون‌پایۀ ساواک در پیش از انقلاب سر و صدای زیادی به پا کرد.

با این حال نمی‌توان از گفته‌های اخیر او ابراز شگفتی نکرد زیرا:

– از قید «هنوز» استفاده می‌کند. به این معنی که پیاده‌شدن شماری از صاحب‌نظران و همراهان نه‌تنها مایۀ تأسف نیست که انگار یک پروژه بوده ولی کامل نشده و «هنوز یک عده مانده‌اند.» کافی است با سخن نقل شده از رییس‌جمهوری مقایسه شود تا عمق فاصله را نشان دهد.

– تا کنون صحبت از این بود که «خودشان پیاده شده‌اند.» اکنون اما از «پیاده کردن» است.

– شاید منظور او این باشد که «هر که فکر می‌کند ما به بن‌بست رسیده‌ایم باید از قطار انقلاب پیاده شود.» به عبارت دیگر بر «قطار انقلاب» اصرار ندارد بلکه می‌خواهد «بن‌بست» را نفی کند. این جمله را هم می‌توان واکنش به راهکار «همه‌پرسی» دانست؛ حال آن که «همه‌پرسی» با ساز و کار تعبیه شده در قانون اساسی آمده است.

آقای رفیق‌دوست اما به این پرسش پاسخ نمی‌دهد که مگر قطار با مسافر معنی پیدا نمی‌کند؟ آیا او قطار را خالی می‌پسندد؟

قیصر امین‌پور در شعر معروف خود سروده است:

قطار می‌رود

تو می‌روی

تمام ایستگاه می‌رود

و من چقدر ساده‌ام

که سال‌های سال

در انتظار تو کنارِ این قطارِ رفته، ایستاده‌ام

و به نرده‌های آن تکیه داده‌ام…

قضیه خیلی روشن است. قطار به خاطر آدم‌هایی که می‌برد و می‌آورد و جابه‌جا می‌کند موضوعیت دارد نه صرف رفتن آن.

– ممکن است ایشان بگوید مسافران را نمی‌گوید. هدایت‌کنندگان را می‌گوید اما این هدایت‌کنندگان دو گونه‌اند: یا منصوب مستقیم هدایت کنندۀ اصلی قطارند که طبعا نمی‌توانند پیاده شوند یا منتخب مسافران (مردم). با این وصف چه کسانی و چرا باید پیاده شوند؟ تنها اگر تصور کنند بن‌بست است؟!

از سه حال خارج نیست. یا خطاب او به شهروندان ناراضی است که زیبنده نیست چون یادآور جمله معروف محمدرضاشاه در هتل رامسر در سال 54 خورشیدی است که هر که ناراضی است، پاسپورت خود را بگیرد و از کشور خارج شود. با این که در آن زمان واقعا چنین امکانی فراهم بود و قیمت ارز و ویزا نخواستن بسیاری از کشورها هم آن مجال را می‌داد ولی باز این حرف نکوهش شد و بر شاه، گران افتاد؛ چرا که هیچ ایرانی‌ای را نمی‌توان از سرزمین خود راند؛ به صرف این که سیاست یا دولت یا حکومتی را نمی‌پسندد. قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز حتی در قبال تبعید در داخل کشور سخت گرفته چه رسد بیرون از ایران.

در حالت دوم او به اصلاح‌طلبان یا غیر اصلاح‌طلبان و فعالان سیاسی یا مدنی که بیرون از حکومت هستند و پیشنهادهایی چون همه‌پرسی را مطرح می‌کنند یا دربارۀ بن‌بست هشدار می‌دهند، می‌گوید این قطار به راه خود ادامه می‌دهد. شما اگر ناراحت هستید پیاده شوید. اما نمی‌گوید از چه جایگاهی این سخن را می‌گوید؟ مالکیت قطار؟ مهم‌تر این که مگر قرار نیست قطار همین مسافران را از نقطه‌ای به نقطه دیگر برساند. اگر پیاده شوند مأموریت قطار چه می‌شود؟

فرض سوم اما محتمل‌تر و جدی‌تر است. خطاب مشخص او شخص رییس‌جمهوری و دولت‌اند. اگر نمی‌توانید با همین وضعیت تازه اداره کنید پیاده شوید و این «پیاده شدن» اینجا به معنی کنار زدن سیاسیون و ورود نیروهای دیگر به صحنه است و خطاب مشخص آن را باید شخص رییس‌جمهوری و دولتمردان دانست. نگاهی از بالا به پایین و به این معنی که شما مأمور تدارک‌اید نه بیشتر.

حاج محسن‌ رفیق‌دوست پیش از انقلاب در میدان بارفروشان تهران مشغول به کار بود و روز 12 بهمن 1357 اتومبیل بلیزر حامل امام خمینی را از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا و در میان امواج مردم هدایت کرد و بعدتر در عرصه‌های نظامی نقش‌آفرین بود و سال‌هاست به فعالیت اقتصادی مشغول است. در دهۀ 60 و در دمشق، روزی که همراه نخست‌وزیر وقت با حافظ اسد دیدار کردند و وزیر ایرانی معرفی شد، رییس‌جمهوری فقید سوریه به طعنه گفت من تا به حال ژنرالی به این کوچک‌اندامی ندیده بودم. همان فرمانده کوچک‌اندام و ریزنقش اما در کار تدارکات جنگ کارهایی کرد کارستان. منتها اعتبار همۀ اینها به قطاری است که مسافران را جابه‌جا کند. از خالی کردن قطار چه سودی هست؟ این را اگر دیگران ندانند حاج محسن که باید نیک بداند؛ چرا که همواره در کار خرید و سود و زیان بوده است.»

انتهای پیام

لینک کوتاه شده: http://www.ensafnews.com/eOQXu برچسب هااحمد توکلی محسن رفیقدوست مهرداد خدیر گفتگوی ملی

قطار میرحسین موسوی مجلس شورای اسلامی   اخبار برگزیده
  

70 درصد پرونده های کلاهبرداری از طریق دستگاه های خودپرداز استرئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: 70 درصد پرونده های کلاهبرداری در حال رسیدگی در پلیس آگاهی مربوط به کلاهبرداری از طریق کشاندن افراد به پای دستگاه خودپرداز به بهانه واریز پول به حساب بانکی مالباختگان می باشد و این موضوع در حال افزایش است.
برنا کلاهبرداری پلیس پلیس آگاهی 

  

"ژنرال احمد العسیری" مشاور وقت محمد بن سلمان ، در ماه مارس سال گذشته میلادی در نشستی در ریاض، حضور داشته است. موضوع این نشست که با حضور چند تاجر لابی کننده برای دولت سعودی بوده، امکان استفاده از شرکت‌های خصوصی برای ترور مقامات ارشد ایرانی از جمله "قاسم سلیمانی"، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بوده است.
برنا ایران ریاض انقلاب اسلامی ایران 

  

پیام جالب کاپیتان پرسپولیس به هواداران+عکسسیدجلال حسینی بعد از اتمام بازی فینال لیگ قهرمانان پیامی در صفحه شخصی خود منتشر کرد.
برنا پرسپولیس عکس بازی 

  

تردید نکنید شما قهرمان آسیا هستید/ برانکو مربی باشخصیتی استوزیر ورزش و جوانان در جمع بازیکنان تیم فوتبال پرسپولیس از برانکو به عنوان مربی باشخصیت در ایران و‌ منطقه نام برد.
برنا آسیا برانکو ورزش 

  

پروین، جام قهرمانی را روی سکو قرار می‌دهداسطوره تاریخ فوتبال ایران و باشگاه پرسپولیس، جام قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا را روی سکو می‌ برد.
برنا علی پروین ایران زمین 

  

آخرین وضعیت مصدومیت این ستاره پرسپولیس برای بازی با کاشیما+ عکسآخرین وضعیت مصدومیت امید عالیشاه برای بازی با کاشیما آنتلرز تا ساعاتی دیگر مشخص می شود.
برنا ستاره پرسپولیس بازی 

  

دوباره زلزله ؛ دوباره تازه آباد کرمانشاهزلزله ای به بزرگی 4.4 دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 2 دقیقه و هشت ثانیه بامداد سه شنبه تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی در استان کرمانشاه را لرزاند.
برنا زلزله کرمانشاه استان کرمانشاه 

  

تمام ظرفیت بلیت بازی با کاشیما، امروز عرضه می‌شودتمام ظرفیت بلیت فروشی بازی پرسپولیس – کاشیما امروز دوشنبه عرضه و از طریق سامانه اینترنتی Gishe3.com به فروش خواهد رسید.
برنا بازی باشگاه پرسپولیس پرسپولیس 

  

راز جنایت رودخانه نوخاله کشف شداز توطئه خونین یک زن که در اقدامی هولناک با همدستی مردی بیگانه، شوهرش را به قتل رسانده بود، فاش شد.
برنا جنایت قتل پلیس 

  

تبلیغات عجیب مجری شبکه یکعلی ضیا در یک مراسم تبلیغاتی برای خرید زمین در آلانیای ترکیه به عنوان مجری حاضر شد.
برنا زمین ترکیه تلویزیون 

  اخبار داغ
  

ترویج ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در امنیت قرقیزستان داردرئیس جمهور قرقرقیزستان گفت: گسترش ارزش‌های اسلام سنتی نقش کلیدی در تقویت امنیت کشور دارد و در در آینده آکادمی اسلامی تحت نظارت دولت نیز تأسیس می‌شود.
فارس اسلام قرقیزستان رئیس جمهور 

  

حل مشکل پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان را به بازار برمی‌گرداند/ مشکلی در تامین بازار نداریم/ پرتقال شیرین از اول آذر به بازار عرضه می‌شودرئیس اتحادیه باغداران استان مازندران گفت: از اول آذر ماه محصول اصلی پرتقال که طعم و شیرینی لازم را دریافت کرده به بازار عرضه خواهد شد که قند آن به حد مناسب رسیده است. امسال مشکلی در تولید نداریم و در تلاش برای صادرات پرتقال هستیم تا موانع آن برطرف شود و بازار با مازاد این محصول مواجه نشود.
ایلنا استان مازندران عراق صرافی 

  

دونرخی شدن هتل‌ها زمینه را برای خداحافظی با ریال فراهم می‌کند/هیچ هتلی در دبی یا ترکیه دلار قبول نمی‌کند/مشکل بی‌ارزش شدن پولمان استرئیس جامعه تورگردانان کشور با بیان اینکه به گفته رئیس‌جمهور ما با غرب وارد جنگ اقتصادی شده‌ایم، گفت: باید بدانیم که اسلحه در جنگ اقتصادی واحد پول کشورها است. درواقع دونرخی کردن هتل‌ها اقدامی است که ما با آن واحد پول خودمان را نابود می‌کنیم و دلار آمریکا را رونق می‌دهیم و در نهایت مجبور به خداحافظی با ریال می‌شویم.
ایلنا ایران میراث فرهنگی بانک 

  

کاهش 680 هزار تومانی قیمت سکه در یک هفته/قیمت دلار 8درصد ارزان شدرئیس ­کمیسیون تخصصی­ طلا و جواهر گفت: از اول هفته تا کنون شاهد کاهش 15 درصدی قیمت طلا و سکه هستیم.
تسنیم کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

بدافزار جدید ارز دیجیتال کشف شد/ استخراج ارز با پردازشگر قربانیان به گزارش خبرنگار مهر، به طور کلی شناسایی بدافزارهای کاوشگر ارز دیجیتالی دشوار است. هنگامی که یک دستگاه در معرض این‌گونه بدافزارها قرار می‌گیرد، یک برنامه مخرب در پس زمینه اجرا می‌شود و مصرف انرژی را افزایش می‌دهد که در نتیجه سرعت و عملکرد دستگاه کاهش می یابد. از آنجایی که دلیل گرایش مجرمین سایبری به چنین بدافزارهایی، افزایش قیمت ارزهای دیجیتال عنوان شده است به تازگی آزمایشگاه مک…
مهر بدافزار ارز خبرنگار 

  

ارزش معاملات بورس مازندران به بیش 483 میلیارد ریال رسیدساری - ایرنا - بیش از 483 میلیارد و 735میلیون ریال سهم هفته جاری در تالار منطقه ای بورس مازندران میان فعالان بازار سرمایه داد و ستد شد.
ایرنا ریال ایرنا بانک صادرات 

  

زعفران و ارزآوری مناسب - علی رستمی*تربت حیدریه - ایرنا - زعفران به عنوان کالای صادراتی که عمده کشت و تولید این محصول مهم در استان خراسان رضوی است، از ارزآوری و اشتغالزایی بالایی برخوردار است.
ایرنا زعفران جمهوری اسلامی محصولات کشاورزی 

  

راهکار رفع مشکل پیمان سپاری ارزی در کشور اندیشیده شداراک - ایرنا - نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: راهکار رفع مشکلات پیمان سپاری ارزی صادر کنندگان کالا در کشور اندیشیده شده است.
ایرنا صادرات غیرنفتی درآمد ایرنا 

  

کمیته امداد 160هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ایجاد کردیاسوج- ایرنا- معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور گفت: این نهاد حمایتی با ایجاد یک و نیم میلیون فرصت شغلی برای مددجویان زیر پوشش خود از سال 1374 تاکنون حدود 160 هزار میلیارد ریال ارزش اقتصادی ملی در دهه 90 ایجاد کرده است.
ایرنا کمیته امداد کمیته امداد امام خمینی ریال 

  

یک تیرو دو نشان دولت در اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدریاسوج- ایرنا- دولت تدبیر وامید با رویکرد مشارکتی و اجتماعی کردن مبارزه با شیوع مصرف مواد مخدر به جای نگاه های حاکمیتی، علاوه برحساس کردن جامعه در این زمینه،سبب تقویت و بازسازی سرمایه های اجتماعی، نهادها و تشکل های مردمی نیز شده است.
ایرنا بیکاری دولت قاچاق مواد مخدر